'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku
Z dnie 2 marca 2020 Hosting VGH.pl konczy dzialalnosc, dane stron zostana zabezpieczone, jesli chcesz przeniesc strone na swoj serwer lub ustawic przekierowanie napisz na pomoc@ehmediagroup.net

#1 2008-08-01 11:48:41

Laurka
Gość

Wstąpienie do zakonu przez osoby niepełnosprawne

Od prawie 3 lat zastanawia mnie czy osoby niepełnosprawne, np. poruszające się na wózku inwalidzkim mogą wstąpić do Zgromadzenia. Proszę o odpowiedź najlepiej siostry zakonne. Jeśli ktoś jeszcze wie coś na ten temat to też proszę pisać img/smilies/smile

#2 2008-08-01 11:56:48

Jana Mlada OSB
Gość

Re: Wstąpienie do zakonu przez osoby niepełnosprawne

+PAX!
w mojej wspolnocie w Niemczech jest siostra, ktora jest od dziecinstwa na wozku inwalidzkim. Z jej przyjeciem nie bylo w sumie problemu. Ale zalezy od wspolnoty, od tego, co ma w konstytucjach.
Pozdrawiam

#3 2008-08-01 15:02:22

sosunia92
Gość

Właśnie, bo ja coś słyszałam, że osób niepełnosprawnych nie przyjmują... Pytanie: CZEMU???

#4 2008-08-01 17:25:40

karmelcia
Gość

Odsyłam do Prawa Kanonicznego.

#5 2008-08-01 21:36:51

luckoradversity
Gość

sosunia92 napisał(a):

Właśnie, bo ja coś słyszałam, że osób niepełnosprawnych nie przyjmują... Pytanie: CZEMU???

Tak po mojemu to pewnie nie przyjmują  bo wstepując do zakonu wymagane jest zdrowie fizyczne! to po pierwsze , a po drugie osoby niepełnosprawne umysłowo nie rozumieją popełnianych grzechow oraz istoty komunii świętej (są wyjątki) , ale to tak po mojemu więc wiesz... img/smilies/wink

#6 2008-08-01 22:26:23

sosunia92
Gość

luckoradversity napisał(a):

Tak po mojemu to pewnie nie przyjmują  bo wstepując do zakonu wymagane jest zdrowie fizyczne!

Tego to się domyśliłam jakoś img/smilies/big_smile
Ale czemu zdrowie fizyczne jest aż takie ważne? Czy nie powinien się liczyć bardziej zdrowy duch niż zdrowe ciało?

#7 2008-08-01 22:43:51

luckoradversity
Gość

sosunia92 napisał(a):

Ale czemu zdrowie fizyczne jest aż takie ważne? Czy nie powinien się liczyć bardziej zdrowy duch niż zdrowe ciało?

Nad tym to Ja też się często zastanawiałam i doszłam do wniosku , że przecież siostry nie mogą ciągle być dla niepełnosprawnej kandydatki ..to jest duży kłopot ..no , a z drugiej strony gdzie wyrzeczenia i miłość do bliźniego ?Poplątane to ; p

#8 2008-08-01 22:54:32

klaudia_014
Gość

Ja kiedyś usłyszałam, nie wiem na ile to prawda, że przyjęcie osoby chorej wiąże się z kosztami finansowymi, dlatego też nie chcą przyjmować takich osób.

#9 2008-08-02 09:58:31

sosunia92
Gość

W takim razie jakie zgromadzenia przyjmują osoby niepełnosprawne? Znacie jakieś? img/smilies/wink

#10 2008-08-02 11:44:25

karmelcia
Gość

Pisałam już kiedyś, że moje siostry rozpatrują każdy przypadek indywidualnie i zostały przyjęte Siostry które w innych zgromadzeniach nie miały szans ze względu na poważne choroby kręgosłupa ( chodzą, ale często maja różne dolegliwości i w sumie nie mogą pracować, tylko coś lekkiego wykonywać, jest też siostra mająca krótszą nogę a w przyszłości rokuje to na poważne problemy z kręgosłupem)  mnie także w innych zgromadzeniach dyskwalifikowała by nadwrażliwość oskrzeli. Moja Ciocia jest Siostrą u Służebniczek Dębickich a ma krótszą nogę i jedna z rąk nie jest w pełni sprawna.

#11 2008-08-02 12:30:07

karmelcia
Gość

Dokładnie. Jedna z Sióstr została nie przyjęta przez Karmelitanki Bose i Ojciec Założyciel powiedział jej by wstąpiła do Sióstr które założył bo będzie perłą w zgromadzeniu i jest mimo choroby i cierpienia.

#12 2008-08-03 14:07:53

omyk
Gość

Lauro jeszcze możesz napisać do dominikanek z tego co wiem też czasem przymują osoby chore ale to indywidualnie jest rozpatrywane, a spróbować możesz img/smilies/wink pozdrawiam

#13 2008-12-28 11:30:35

IrenaWwa
Gość

witajcie, jestem tu nowa i nie bardzo orientuję się jeszcze w forum....czy mógłby mi ktoś podać linka do miejsca, gdzie jest o zakonach dla osób niepełnosprawnych umysłowo? szczególnie interesuje mnie jeśli wiecie o takim zakonie we Francji, który przyjmuje osoby niepełnosprawne umysłowo...

#14 2008-12-28 13:22:35

elzbieta
Gość

Osoby niepełnosprawne przejmowane są przez wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie.Są to jednak  osoby niepełnosprawne fizycznie.Byłam w Głogowie i to jest pewne.Osoba niepełnosprawna umysłowo nie może w pełni wolność składać ślubów, więc nie wiem, czy taki zakon istnieje.Może osoby te przyjmowane są na zasadzie stowarzyszenia, co zresztą jest również możliwe i we wspólnocie Cichych Pracowników.

#15 2008-12-28 13:41:50

IrenaWwa
Gość

znalazłam taki artykuł

http://mateusz.pl/pow/021101.htm

a w nim fragment
"we Francji są też zakonnice z upośledzeniem umysłowym, Więcej na ten temat można przeczytać w archiwalnym piśmie ruchu Wiara i Światło („Chleb i sól” nr 2)." więc szukam tego francuskiego zgromadzenia, by się czegoś więcej dowiedzieć...

niestety nie mogę znaleźć w necie...a jako osoba z zaburzeniem osobowości szukam zgromadzenia dla siebie...będę wdzięczna za każdą pomoc

Ostatnio edytowany przez IrenaWwa (2008-12-28 14:11:51)

#16 2010-09-26 13:21:34

baskowska20
Użytkownik

Kochani jaK myślicie czy orzeczenie o st niepełnosprawności jest przeszkodą na drodze życia zakonnego?

#17 2010-09-26 13:25:43

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Niestety wydaje mi się, że tak...W większości zgromadzeń zdrowie jest ważnym wymogiem, jednak takie przypadki rozeznaje się indywidualnie, więc zapytaj się w tej, konkretnej wspólnocie, która Cię interesuje img/smilies/smile

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#18 2010-09-26 13:30:30

Magi
Gość

to zależy jaki jest problem...
Mi siostry powiedziały ,ze niewielkie moje problemy  zdrowotne ( ale nie  wiadomo co będzie dalej)  nie byłyby przeszkodą, bo zdrowie i choroba nalezą do Pana .

#19 2010-09-26 14:55:35

Enieledam
Gość

Wydaje mi się, że orzeczenie o niepełnosprawności podbnie jak przewlekłe czy nieuleczalne choroby stanowią z zasady przeszkodę. Ale jest to kwestia indywidualna dla każdej osoby i danego zgromadzenia, więc należy pytać u źródła.
Z reguły jednak zgromadzenia nie są chętne do brania na siebie obciążenia niepełnosprawnością czy ryzykiem choroby - dość po światowemu o tym myślą (leki, konieczność opieki, specjalne potrzeby, niemożność wysyłania do wszelkich prac,większa delikatność). W wielu przypadkach jedynie teorią pozostaje "zdrowie i choroba neleżą do Pana" czy "nie należy szufladkować ludzi" albo "człowiek doświadczony jakimś cierpieniem może miec lepiej dotrzeć do osób, które jej aktualnie doświadczają".

#20 2010-09-26 15:18:03

buka
Użytkownik

Osobiście znam osobę która jest po chorobie nowotworowej i nawrotach musi być pod kontrolą lekarską a mimo to została przyjęta do zakonu i to klauzurowego... może lepiej po kontaktuj się ze zgromadzeniami którymi jesteś zainteresowana i zapytaj...

#21 2010-09-26 15:23:16

buka
Użytkownik

Czytałam też gdzieś wywiad z siostrą która wstąpiła wiedząc że ma stwardnienie rozsiane, to bądź co bądź poważna i choroba i w krótkim czasie może skończyć się na wózku... pewnie zależy też od warunków, no ale jednak chyba głównie od dobrej woli img/smilies/smile
więc głowa do góry, oczywiście nie muszę też mówić że można być dobrym człowiekiem nie będąc w żadnym zgromadzeniu...

#22 2010-09-26 18:44:13

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

O przyjęciu decydują także kwestie prawne (prawo kanoniczne, przepisy zgromadzenia), rzecz nie polega wyłącznie na czyimś wyczuciu czy dobrej woli... Myślę, że najlepiej będzie zapytać w konkretnym zgromadzeniu. W tym, do którego Cię Pan pociąga.  Forum może  - w najlepszej wierze - rozbudzać optymistyczne i pesymistyczne emocje, to sporo Cię może kosztować. Huśtawka uczuć. Za duża cena. Dlatego szczerze radzę - szukaj poza forum, u kompetentnych sióstr. Takie kwestie rozpatruje się indywidualnie, konkretnie, a na forum możemy tylko pogdybać, nie znając (co oczywiste) konkretnych przypadłości, stopnia i rodzaju niepełnosprawności, reguł danego zakonu itp. Gdyby się okazało, że w "upatrzonym" instytucie zakonnym nie ma możliwości przyjęcia, wtedy warto może szukać gdzie indziej. Ale na razie - najserdeczniej podpowiadam: nie pytaj nas, my  nie odpowiemy wiążąco, pytaj w konkretnym zgromadzeniu. Pytaj konkretnie, określając równie konkretnie kłopoty zdrowotne... Odwagi!

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#23 2010-10-08 14:13:11

sylwiaczek91
Gość

Mam pytanie czy orientuje się może ktoś na temat jadwiżanek wawelskich czy może one przyjmują osoby niepełnosprawne np. z problemami ortopedycznymi i z okulistycznymi.
Jestem tu nowa i chciałabym znać zdanie sióstr zakonnych najlepiej z tego zgromadzenia:)

#24 2010-10-08 16:34:38

Mariam ocv
Gość

możesz zapytać telefonicznie lub mailem

#25 2011-01-03 17:29:05

rebeka
Gość

Chciałabym zapytać się was, uczestników tego forum co myślicie o wspólnocie zakonnej kontemlacyjno-czynnej, której byłyby również niepełnosprawne siostry? ( niepełnosprawne fizycznie, ale zdrowe. Niepełnosprawność nie zawsze jest chorobą)
Czy może znacie jakąś taką wspólnotę już istniejącą?

Jak np. wyobrażacie sobie życie zakonne w takiej wspólnocie? Czy wogóle istnienie takiej wspólnoty jest możliwe? realne?

wszystkich zainteresowanych tematem i mających ciekawe pomysły...Boże pragnienia, proszę o opinie i kontakt :))

Rebeka

Stopka forum