'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2008-11-11 21:07:22

Śliwka
Gość

Odnowa w Duchu Świętym

Kochani, chciałabym się dowiedzieć co wiemy o tym ruchu.. bo sama dość poważnie myślę o tym, żeby jakoś odkryć Odnowę... nie wiem zbyt wiele na jej temat... myślę, że tyle co większość- moje pojęcie jest dośc stereotypowe... przyznam, że trochę przeraża mnie ale i fascynuje... tzn boję, że trochę takiej emocjonalne przesady, z która niestety kojarzy mi się ... ale mam dużo osób duchownych znajomych, które kiedyś miłay styczność, więc jeśli będę wybierać jakąś taką wspólnotę to z ich pomocą- boję się trafić do jakiejś zamkniętej grupy, która nie do końca wie czym się zajmować i jak to robić... nie chciałabym, aby takie doświdczenie mi zaszkodziło- ale ufam, że każdy ruch w stronę Boga jest miły Mu (skoro Sam rozbudza w moim sercu takie pragnienia, czy pytania img/smilies/smile ) wązne żeby pewnie trafić na mądrych ludzi...
jakie są wasze refleksje, doświadczenia itp img/smilies/smile

#2 2008-11-11 21:42:51

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Nie miałam z Odnową do czynienia i prawie nic o niej nie wiem, poza tym, że jest tam praktykowana modlitwa w "językach", do czego podchodzę sceptycznie. Byłam kiedyś na czuwaniu przed Świętem Zesłania Ducha Św. i gdy wchodząc do kościoła usłyszałam takie dziwne "buczenie", poczułam się, jakbym wlazła do meczetu img/smilies/wink No, ale co komu pasuje - jeden odnajdzie swoje miejsce w Odnowie, inny w Ruchu Światło-Życie, jeszcze inny w Ruchu Rodzin Nazaretańskich lub gdzie indziej... i podobnie jak moja "przedpiśczyni" chętnie przeczytam budujące świadectwa na temat Odnowy. Tak dla nabycia wiedzy, nie dla szukania sensacji img/smilies/wink

Navigo ergo sum

#3 2008-11-11 21:54:26

promyczek16
Gość

w moim mieście jest Odnowa w Duchu świętym ja sama byłam tam na paru spotkaniach  i bardzo mi się podobało... Na początku jest śpiew , przywitanie się, pozniej modlitwa i to wygląda tak ze każdy modli się na głos, i nagle następuję cisza i zaczynają się modlić  modlitwą w językach jest to bardzo piękne naprawde mnie się bardzo podoba...
pozniej jest konferencja lidera i rozejscie się grup do sal z animatorami  i tam jest spotkanie omawiają tam tą konferencje i wymieniają się swoimi przeżyciami , doświadczeniami...
Podobało mi się ale czegoś mi tam brakowało ... brakowało  mi na tych spotkaniach ciszy...ciszy i spokoju gdzie moglam się bardziej wsłuchać w to co mówi do mnie Pan...
i przestałam chodzic....
ale polecam jeżeli masz takie pragnienie to poprostu idz i sama zobacz czy to jest to czego pragniesz img/smilies/wink

Dobrze że jesteś! pozdrawiam;)

#4 2008-11-11 21:59:32

annuarita_1
Użytkownik
Imieniny: 27 sierpień
Urodziny: 19.01

Ja do odnowy należę już parę lat obecnie przeżywam rekolekcje REO jestem zadowolona i bardzo dużo mi w życiu daje ten ruch.
W odnowie ważne jest prowadzenie; potrzebny jest kapłan z charyzmatem, bo jak nie to może zejść na zła drogę, co oczywiście zdarza się.
Ja w tej wspólnocie przechodziłam swoje wzloty i upadki.
Jednakże nie ukrywam, że spotkałam się też i z ludźmi z odnowy, co źle odkryli swoje charyzmaty i starali się po swojemu narzucać swoje zdanie i podejście; nad wszystkim czuwać powinien kapłan.

Ja na początku mojej drogi nie mogłam jakoś przyjąć i zaakceptować daru spoczynku w Duchu Świętym. Byłam w szoku jak ludzie padali i np. przez ten taki półsen śmiali się lub płakali.

Moje zdanie jest takie, że dobre uczestniczenie w odnowie jest czym wartościowym dla nas katolików.

Co kraj, to obyczaj, u mnie jest raz w miesiącu Msza Święta,
w nastepną środę spotkanie modlitewne w następną modlitwa wstawiennicza- jest duże urozmaicenie jest adoracja Najświętszego Sakramentu
PIĘKNY ŚPIEW czuje się takiego ducha wspólnoty.

Ostatnio edytowany przez annuarita_1 (2008-11-11 22:03:36)

#5 2008-11-11 21:59:56

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

A właśnie. Z tego czuwania z Odnową mam przecież i pozytywne doświadczenia - tam było całkiem normalne, czy ktoś chciał się modlić z wzniesionymi do góry rękami czy z czołem 1 cm nad ziemią, czy ryczał jak bóbr - i to było super, czułam się wyluzowana i nie musiałam się niczego wstydzić.

Navigo ergo sum

#6 2008-11-11 22:49:04

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

Ja także jestem związana z Odnową w Duchu Świętym img/smilies/smile i mam z niej miłe doświadczenia wszak dużo bardziej polecam Tobie Śliwko wspólnotę w której ja także jestem a mówię tu o Wspólnocie Emmanuel , ona jest także wspólnotą charyzmatyczną.
Łączy nas na spotkaniach modlitwa uwielbienia i dużo śpiewu, prowadzimy także czuwania przed nocą Piędziesiątnicy.
Ostatnio miałam także okazję uczestniczyć w warsztatach dosc mocno charyzmatycznych, gdzie było Obfite, że tak powiem wylanie Ducha Świętego img/smilies/cool
Mi obecność w Emmanuelu pozwoliła w dużej mierze otworzyć się i nadal uczyć się otwierać na natchienia Ducha Świętego, przyjmować Jego dary. Ciągle uczę się tego, ale wg mnie warto img/smilies/smile.
Nie zmrnuj i nie przegap tego pragnienia, które Pan zasiał w Twoim Serduszku img/smilies/142

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#7 2008-11-12 11:12:36

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Ja znam Odnowe  tylko ze Mszy Charyzmatycznej, gdzie są zawierzenia do Ducha sw. z modlitwą o uzdrowienie. Wiem jednak ze do tej wspolnotyw mym miescie nalezy bardzo duzo ludzi, setki...
raz uczestniczylam w jedej małej parafi w odnowie. bylo nas zaledwie ok 6 osob. szczerze trudno mi bylo sie przełamac zawierzyc i wzywac Ducha sw. ale bylo to jedno spotkanie.
jednak uwazam ze warto uczeszczac jesli ktos chce przezyc to glębiej, modlic sie i poddac'' się dzialaniom Ducha sw

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#8 2008-11-12 18:18:12

promyk_słonka
Gość

Moja wspólnota właściwie należy do SNE, czyli Szkoły Nowej Ewangelizacji, ale jesteśmy poniekąd spokrewnieni z Odnową (takie odniosłam wrażenie przynajmniej img/smilies/tongue ).

Jest to dla mnie piękne doświadczenie, które całkowicie odmieniło moje życie. To tu nawiązałam i kształtuję moją relację z Bogiem. Dzięki Łasce Bożej moje serce otworzyło się na modlitwę spontaniczną, modlitwę serca; nauczyłam się (a może wciąż się uczę?) nie przejmować się opinią ludzi, bardziej ufać Bogu jako mojemu Ojcu, który chce dla mnie tego co najlepsze. To tu wciąż uczę się jak dzielić się wiarą - z tym mam jeszcze dość duży problem (nie żeby coś napisać, ale dzielić się tak twarzą w twarz).
Jeśli chodzi o modlitwę w językach: bardzo cenię ten charyzmat, ale wtedy gdy nie jest on nadużywany. Miałam momenty kiedy włączałam się w tę modlitwę, a jest ona przepiękna! to taka totalna prostota, modlitwa dziecka które całkowicie ufa Ojcu..., ale bardzo lubię po prostu słuchać śpiewu w językach, doświadczam wtedy głębokiego pokoju w sercu, mam świadomość, że nie potrzeba (a nawet nie ma takich) słów, które by mogły wyrazić to co się czuje w sercu, i wtedy języki są wprost idealne! img/smilies/smile

Tutaj coś niecoś na temat: czym jest Odnowa, jak powstała Odnowa: http://christsoldier.w.interia.pl/reo.html

#9 2008-11-12 21:55:54

Igunia
Gość

Pax!!!
Ja od marca tego roku naleze do wspolnoty Odnowy w Duchu Swietym... Z poczatku moje wrazenie bylo dziwne... zastanawiałam sie co ja robie w tej wspolnocie bylam zmieszana.... a jednak Pan wiedzial co robi kierujac mnie do tej wspolnoty w czasie najwiekszych problemow i kootni w rodzinie jak rowniez i problemow ze mna i moja psychika.... Pan powoli leczy rany z dziecinstwa... Obecnie poprzez rekolekcje REO ucze sie na nowo zaufac Jezusowi , modlic sie Pismem Swietym...  Po mimo tego iz jestem po formacji oazowej dostrzegam braki w swojej modlitwie... Mam problem aby sie calkowicie otworzyc na laskę która mi Pan daje...Mam nadzieje , ufam i modle sie aby mi sie to udało ale na pewno minie jeszcze troche czasu... Jednak juz teraz moge powiedziec że chodzenie i przezywanie kazdego spotkania a przedewszystkim MODLITWĄ uzyskalam spokoj serca. Przebaczyłam osobie ( pozostało jeszcze troche leku ) ktorej było mi trudno bardzo było przebaczyc ale to jest właśnie siła modlitwy za co
       CHWAŁA PANU !!!

UWIERZCIE MI CI KTORZY NIE NALEZA NA PRAWDE WARTO !!!

Ostatnio edytowany przez Igunia (2008-11-12 21:56:59)

#10 2010-12-03 20:48:09

pola22
Gość

Ja należałam do tej wspólnoty 11 miesięcy. Troszeczkę nie mogłam zaakceptować tego daru języków. Ale Jezus dał mi dużo łask poprzez tą wspólnotę nie żałuje, że w niej byłam. Nie do końca czułam, że to moja wspólnota. Aż w końcu Bóg postawił na mojej drodze neokatechumenat. Tak zupełnie niespodziewanie. I wstąpiłam do neo i dziś wiem, że chociaż jest strasznie trudno to chce tam być

#11 2010-12-05 13:02:50

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

Kochana Śliwko, jeśli czujesz w sercu takie pragnienie,by należeć do takiej wspólnoty, to pewnie Pan Bóg tego chce, pytaj Go o to,a na pewno Cię pięknie poprowadzi.
Ja miałam kilka lat temu takie pragnienie by należeć do Odnowy w Duchu Świętym, ale w mojej parafii taka wspólnota rozsypywała się,było mało osób itd. Jednak pragnienie skadś się wzięło img/smilies/wink, teraz po kilku latach widzę,że Pan Bóg miał swój plan i nawet dziękuję Mu,że wtedy nie wstąpiłam do parafialnej Odnowy,bo mogłabym się zrazić.
Pan Bóg miał lepszy plan,na który musiałam troszkę poczekać. Tego roku koleżanka zachęciła mnie na rekol.charyzmatyczne w marcu, z ojcem Jamesem Manjackalem- charyzmatykiem z Indii. Tam po raz 1wszy po spowiedzi generalnej zasnęłam w Duchu Świętym.To były mocne rekolekcje,wiele zrozumiałam,wiele się wydarzyło,ale nie o tym chcę pisac. Po tych rekol.koleżanki zachęciły mnie bym z nimi pojechała na Odnowę w Duchu Świętym (one są z mojej miejscowości i trzeba dojeżdżać 25km, ale warto img/smilies/wink), pojechałam,poczułam że to jest wspólnota,której szukałam tyle lat img/smilies/big_smile. Akurat jak 1wszy raz przyjechałam na Odnowę, to na 2gi dzień rozpoczynały się seminaria Nowego Życia w Duchu Świętym, zapisałam się, przeszłam je, zakończyły się modl.wstawienniczą i chrztem w Duchu Świętym.Nauczyłam się jak rozważać Pismo św., jak słuchać i słyszeć Boga, jak się modlić wielbiąc Jezusa, bo właśnie przez to uwielbienie spływają na nas łaski. Moje życie obróciło się do góry nogami i jestem szczęśliwa img/smilies/lol Pan pokazał mi drogę życia, wiele rzeczy się wydarzyło, doświadczyłam żywej obecności Boga i chcę iść za Nim, mimo trudności (bo Bóg musi doświadczać, napominać...)ale On zna i przenika, na każdy dzień ma dla mnie Słowo,które dotyka mego serca.
Mamy księdza, który jest charyzmatykiem,ma dar uzdrawiania itd.,5 lat już prowadzi tę Odnowę, ale ks.biskup nam go zostawił jeszcze na ten rok img/smilies/big_smile Wiele zależy od księży, w takich wspólnotach na prawdę potrzebni są księża charyzmatycy, bo inaczej można się pogubić.
U nas była szkoła charyzmatów i my wg tego mamy spotkania.
Każda grupa po kolei prowadzi spotkanie. Najpierw jest śpiew, uwielbienie Jezusa, słowa, które każdy wypowiada od serca, następnie wzywanie Ducha św.,modlitwa w językach, śpiew i oczywiście chwila ciszy,kiedy mówi Pan przekazując proroctwa,które później w domach rozważamy każdy indywidualnie. Mamy tez spotkania w grupkach domowych z animatorem (akutat z mojej miejscowości jest kilka osób i mamy animatora więc nie musimy dojeżdżać, dojeżdżamy tylko na spotkania wspólnoty). Jeszcze 2 lata temu jak na Przystanku Jezus słyszałam modlitwę w językach,to nie wiedziałam skad oni to biorą img/smilies/tongue, a w tym roku jak byłam ewangelizatorką to już modliłam się z nimi, jak pięknie Pan daje zrozumienie wszystkiego i prowadzi img/smilies/smile Chwała Mu! Niech będzie uwielbione i błogosławione Jego Święte Imię img/smilies/142

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#12 2010-12-05 14:01:15

Śliwka
Użytkownik

Kasia K napisał(a):

Kochana Śliwko, jeśli czujesz w sercu takie pragnienie,by należeć do takiej wspólnoty, to pewnie Pan Bóg tego chce, pytaj Go o to,a na pewno Cię pięknie poprowadzi.

Kasia dzięki za te słowa- co prawda pisałam tego posta 2 lata temu i od tego czasu się trochę pozmieniało img/smilies/wink po pierwsze sądzę, że znalazłam już "swoje miejsce" img/smilies/smile i walczę bardzo, żeby już niedługo wstapić do Zgromadzenia, ale na czas, który teraz mi został rzeczywiście jakoś tak się poskładalo, że na mojej drodze pojawiła się wspólnota czerpiąca z Odnowy w Duchu Świętym... Twoim postem Kasiu, przypomniałaś mi, że jednak Pan to wszytsko prowadzi i rzeczywiście nasze wątpliwości, pragnienia, pytania mogą być faktycznie tym co Pan chce nam powiedzie, dać... także rzeczywiście na mojej drodze postawił taką wspólnotę img/smilies/smile cieszę się z tego ze świadomością, że to takie mój "przystanek" na drodze... ale widzę już ile mi Pan przez to daje img/smilies/smile

Pan cię zawsze prowadzić będzie,
nasyci duszę twoją na pustkowiach.
Odmłodzi twoje kości, tak że będziesz jak zroszony ogród
i jak źródło wody, co się nie wyczerpie.                                       (Iz 58,11)

#13 2010-12-05 14:50:22

Kasia K
Użytkownik

Śliwka napisał(a):

co prawda pisałam tego posta 2 lata temu i od tego czasu się trochę pozmieniało img/smilies/wink

oj faktycznie, nie zajrzałam na datę, to był tylko odświeżony wątek img/smilies/tongue img/smilies/smile

img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)

#14 2010-12-05 22:20:05

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

o co chodzi z proroctwami?
dla mnie to dziwnie brzmi,niepokojaco.

#15 2010-12-05 22:28:13

Śliwka
Użytkownik

poczytaj 1 List do Koryntian rozdział 12 i 14 bodajże img/smilies/smile to nic "niepokojącego"- św. Paweł wyraźnie mówi o takim charyzmacie img/smilies/smile

Pan cię zawsze prowadzić będzie,
nasyci duszę twoją na pustkowiach.
Odmłodzi twoje kości, tak że będziesz jak zroszony ogród
i jak źródło wody, co się nie wyczerpie.                                       (Iz 58,11)

#16 2012-01-28 16:20:00

mhawa
Gość

Zapraszam na stronę http://www.tvodnowa.org/   w sobotę i niedzielę 28-29 stycznia 2012 w godz. 10-19 trwa transmisja na żywo z Ostrołęckich Spotkań Charyzmatycznych. W niedzielę tematem przewodnim będzie przebaczenie, o godz. 11.00 konferencję pt. "Przebaczenie drogą do wewnętrznej wolności" wygłosi ks. Krzysztof Wons SDS, o 12.30: "Trudna droga przebaczenia" – Ida Niemirowska. Szczegółowy program na stronie. img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez mhawa (2012-01-28 19:50:49)

#17 2012-01-29 16:24:36

Kasia K
Użytkownik

Dzięki za link img/smilies/smile Jak włączyłam, to akurat wnosili Najświętszy Sakrament img/smilies/big_smile

img/smilies/142

#18 2012-02-16 15:28:12

Teti
Gość

Odnowę w Duchu Świętym zawsze kojarzyłam z dziwnym kołysaniem i dźwiękami, dopóki nie zrozumiałam o co w tym dokładnie chodzi. I byłam zachwycona. U nas co roku jest w kościele czuwanie w noc Zesłania i zawsze jest bardzo sympatycznie. Czuje się wtedy prawdziwą wspólnotę ludzi wierzących i radosnych z tego, że są przy Jezusie. Te śpiewy, kołysanie, klaskanie... przyznam, że dar języków zawsze budził we mnie jakieś wątpliwości, ale fakt faktem ten moment, gdy wszyscy łączyli się- każdy w swoim "języku"- w pewnym momencie i tworzyli piękną garmonię wywoływał we mnie ciarki img/smilies/smile Osobiście nie czuję się na tyle odważna, żeby wstąpić do tej wspólnoty (może gdyby byli jacyś ludzie w moim wieku byłoby inaczej...), ale zawsze ciepło myślę o tych ludziach i lubię uczestniczyć w "uroczystościach" które oni organizują img/smilies/wink

#19 2012-03-09 16:49:51

Gabi
Gość

Należę od dawna do Odnowy img/smilies/smile Ważny jest ten duch modlitwy. Miło patrzeć,że grupa ciągle się powiększa. Serce się raduje

#20 2012-03-29 18:43:56

Agata77
Gość

Myślę, że warto mieć w swoim życiu doświadczenie Odnowy w Duchu Świętym, mieć namacalne doświadczenie działania Ducha Świętego tu i teraz. Jest to wewnętrzna odnowa, obudzenie naszego wewnętrznego ducha.

Ostatnio edytowany przez Agata77 (2012-03-29 18:50:11)

#21 2012-05-18 10:17:46

mhawa
Gość

Aktualnie, w piątek i sobotę 18-19 maja 2012, trwa XVIII Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie. Transmisja na żywo  http://www.tvodnowa.org/
W piątek transmitowane jest spotkanie dla animatorów i liderów wspólnot, w sobotę spotkanie otwarte na placu przed Wałami Jasnej Góry.
„Spotkanie zgromadzi wiele tysięcy ludzi na Jasnej Górze, należy ono do największych zgromadzeń jakie odbywają się na Wałach Jasnogórskich. Nie wszyscy możemy być w tym czasie w Częstochowie, dlatego podobnie jak rok temu będziemy transmitować na żywo nasze spotkanie. Bądźcie z nami, módlmy się wspólnie niezależnie gdzie jesteście, w jakim kraju możecie nas słyszeć i oglądać.”

img/smilies/042

#22 2012-05-20 12:44:54

mhawa
Gość

Jeśli ktoś nie zdążył uczestniczyć w czuwaniu- to nic straconego jest retransmisja. Relację z czuwania 19 maja, konferencje, świadectwa, modlitwę i homilię  w formie plików dźwiękowych i zdjęć publikuje też Biuro Prasowe Jasnej Góry http://www.jasnagora.com/

#23 2012-07-18 19:30:03

karolin_
Gość

Powiem krótko, Odnowa nigdy absolutnie nie trafiła w moje gusta, ale cieszę się, że pomaga tylu ludziom wejść na drogę chrześcijaństwa. Jednak taka forma duchowości jest dobra na początek, a co potem? Przecież Boga trzeba szukać głębiej, nie na poziomie emocji, tylko w ciszy i w pozornym braku czegokolwiek. Gdy zgasną emocje i odejdzie namacalne doświadczenie Boga, co pozostanie?

#24 2012-07-18 19:56:40

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

co dalej? znam ludzi ktorzy są w odnowie, 2,5,15,40 lat i są szczęsliwi.
Ja nie należe do odnowy, zaluje.. jednak jestem co mies.na mszach charyzmatycznych z modlitwą o uzdrowienie, wiele mi dały a nawet raz doznałam uzdrowienia. kiedys pisalam o tym... ma choroba ktora byla spisana na karteczce i wlozona do skrzyni zostala wymowiona przez osobe poslugujaca w taki sposob jaki napisalam, poza tym wrocilam do domu zdrowa
i chwala Panu

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#25 2012-07-18 20:17:09

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

Ja jestem od samego nawrócenia związana z ruchami charyzmatycznymi i powiem szczerze, że według mnie bycie na Odnowie czy wogóle w ruchach charyzmatycznych włansie nie powinno opierać się na emocjach bo nie na tym one polegają. Istotą ruchów charyzmatycznych jest własnie szukanie Boga glębiej w charyzmatach i tu własnie nie chodzi o dar języków czy dar ich tlumaczenia. Tu chodzi o nawiązanie głębokiej i mocnej relacji z Trójcą Świętą, o szukanie ich w codziennym życiu.
Emocjonalne podejście do Odnowy oznacza brak dojrzałości emocjonalnej i duchowej.

Dla mnie modlitwa równoczesna, wołanie do Ducha Świętego o jego przyjście nie wiąże się z tym, że ja czekam na jakieś spektakularne wydarzenie bo przecież za każdym razem, gdy proszę Ducha Świętego, to On przychodzi do mnie ZAWSZE niezależnie od wszystkiego. Mnie Odnowa uczy nieustannego proszenia o pomoc Jezusa, rozmawiania z Nim, oddawania Jemu wszystkiego, radzenia się Ducha Świętego w każdej sprawie.

Charyzmaty są przecież w Kościele od samego początku. Nie powinniśmy się ich bać.

http://gosc.pl/doc/1160903.Boze-osiolki/2 polecam ten wywiad z założycielami Przymierza Miłosierdzia

a tu fragment :

"O. Antonello: – Obawa przed charyzmatami nie jest czymś nowym. Jest znana już od czasów Dziejów Apostolskich. W pierwszych wiekach Kościoła widzimy napięcie pomiędzy instytucją a charyzmatami. To jest trudność. Zdarzało się wielokrotnie w historii, że charyzmaty bywały jakby „przyduszone” w Kościele. Z drugiej strony pewne obawy są uzasadnione, bo niektóre ruchy charyzmatyczne prowadziły do herezji. Dzisiaj też widzimy napięcie pomiędzy tymi, którzy akceptują charyzmaty a tymi, którzy ich nie akceptują. Kluczem, według mnie, jest nie zamykanie się, ale posługiwanie się charyzmatami oraz formowanie, uczenie ludzi. Ale trudność będzie zawsze. Duch Święty musi czasem potrząsnąć Kościołem. Wtedy zaczynamy się bać, chociaż nie powinniśmy. Mamy być otwarci. Trzeba najpierw formować kapłanów, którzy nie znają charyzmatów. I podobnie świeckich.

O. Enrique: – Nasza uwaga nie powinna być skupiona tylko na zewnętrznych zjawiskach, ale na miłości. Duch Święty jest miłością. Sposoby Jego działania są różnorodne. Znam osoby, które nawróciły się przez tylko jedno spojrzenie miłości, inni przez jedno przytulenie z miłością. Widzieliśmy bandytów, którzy porzucali życie przestępcze tylko dlatego, że ktoś po raz pierwszy przypomniał sobie o ich urodzinach. Niektórzy zostali odnowieni poprzez gościnę, przez przyjęcie ich. Widzieliśmy Jezusa rozmnażającego jedzenie w momencie, kiedy nie mieliśmy wystarczająco dużo żywności dla wszystkich, których przyjęliśmy do naszego domu. A więc miłość jest kluczem. Miłości można doświadczyć także podczas spoczynku w Duchu, w modlitwie językami, podczas posługiwania charyzmatami uzdrowienia czy uwolnienia. Święty Paweł mówi, że miłość usuwa wszelki lęk. Pan utworzył Kościół w wolności. On musi ciągle wracać do swojej istoty, bo żyje tyloma schematami, regułami, strukturami… Kościół, który kocha, pozwala Duchowi Świętemu działać. Dla nas ważne są te dwa wymiary: służba ubogim i charyzmaty. One muszą iść w parze. Kiedy ludzie szukają tylko uzdrowienia i nadzwyczajnych zjawisk, to uprawiają – przepraszam za to wyrażenie – masturbację duchową. To jest skupienie na sobie samym, szukanie własnej przyjemności, własnego pokoju. Żeby wiedzieć, że coś jest poruszeniem Pana, musimy widzieć radość oddania Mu życia, wymiar krzyża. Kto nie traci swojego życia, nie odnajdzie go. Ubodzy, osoby cierpiące, niewierzące niepokoją nas, zmuszają do wyjścia z własnej wygody. Wtedy Kościół staje się Kościołem misyjnym. Duch Święty zawsze wzywa nas do tego, żeby wyjść z samych siebie, niesie nas daleko, skłania, by zaczynać zawsze na nowo.
O. Antonello: – Jedyna rzecz, która pozostanie, to miłość. Charyzmaty to jest jedynie droga, znak."

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

Stopka forum