'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.

Kopiowanie, cytowanie całości lub fragmentów wypowiedzi użytkowników forum, bez ich zgody, jest zabronione.

PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2013-10-01 21:33:28

peccadora
Użytkownik

Re: Spowiedź sióstr zakonnych

dziękuję za odpowiedź:) a jak jest z częstością spowiedzi? co 2 tygodnie? zakony klauzurowe mają częściej niż czynne? to pewnie też jest indywidualna sprawa zgromadzenia... O ile się nie mylę, to za czasów św. Faustyny w Jej zgromadzeniu siostry spowiadały się co tydzień, jest to chyba wspomniane w Dzienniczku...

#27 2013-10-02 10:10:11

Francesca
Użytkownik

mysle, ze duzo zalezy od liczebnosci wspolnoty zakonnej (mowie o klauzurowej). Znam taka, gdzie przychodzili 2 spowiednici i to w ten sposob, ze wlasciwie bylo mozliwe co tydzien przystapic do spowiedzi. Normalnie siostry przystepowaly co 2 tygodnie.
Dalej mialy co miesiac mozliwosc skorzystania ze spowiedzi u kaplana, ktory przychodzil glosic konferencje, co 3 miesiace u nastepnego kaplana (spowiednika nadzwyczajnego)...

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#28 2013-10-02 19:28:51

s.Damaris
Użytkownik
Imieniny: 08.12
Urodziny: 30.01

Spróbuję zaspokoić ciekawość o spowiedzi sióstr ale tylko dotyczy to mojego zgromadzenia. Obecnie jestem w wspólnocie w Poznaniu, jesteśmy w czwórkę i wszystkie pracujemy zawodowo i to w różnych godzinach. Każda z nas jest odpowiedzialna za swój wzrost duchowy dotyczy to również  spowiedzi i kierownika duchowego bo to dwie różne sprawy. Każda jest na innym etapie dążenia do świętości bo ile jest ludzi tyle jest dróg do Boga każdy ma swoją, każda wybiera sobie spowiednika czy kierownika duchowego a rola przełożonej jest aby pomóc w wyborze jeżeli siostra zwróci się o taką pomoc. Inaczej sprawa ma się w wspólnocie gdzie są chore i starsze siostry wtenczas przełożona stara się aby siostrom zapewnić opiekę co do spowiedzi i kierownictwa duchowego bo ono jest potrzebne na każdym etapie życia zakonnego. Tak samo ma się sprawa podczas formacji (postulat,nowicjat) wtenczas s.Mistrzyni podejmuje się aby zapewnić odpowiednich kapłanów aby pomagali młodym siostrom w wzroście duchowym.
                       Pokój i Dobro

Bóg się zatroszczy

#29 2013-10-02 19:58:21

Kot
Użytkownik

Mogę napisać, jak to było w klasztorze klauzurowym, w którym kiedyś  byłam.
Nie było tam kapelana, mszę św. odprawiali różni księża i można było skorzystać z możliwości spowiedzi u nich.
Oprócz tego ustanowiony był tzw spowiednik zwyczajny- przyjeżdżający regularnie, rzadziej- ale też regularnie- zjawiali się zakonnicy- bardziej pod kątem kierownictwa duchowego.
Plus sporo było księży odbywających w klasztorze swoje rekolekcje lub dni skupienia, też czasem spowiadali siostry, jak była taka potrzeba.

#30 2013-10-03 18:43:19

peccadora
Użytkownik

czyli ogólnie zależy to od zgromadzenia, charyzmatu, trybu życia...
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi img/smilies/smile

#31 2013-11-09 19:03:30

Tomek
Użytkownik

Gdzieś tam pokrotce preczytałem czyjas wypowiedz ze siostry w klasztorze klauzurowym nie maja z czego sie spowiadac; usmialem sie, przyznaje. Jesli ktos mowi ze nie ma sie z czego sie spowiadać to albo ma stepione sumienie, albo ma za dobre o sobie mniemanie(faryzeizm). Wszystkich nas trawia potworne grzeszyska, a jak ktos mocniej dazy do swietosci to jeszcze mocniej w nim sie to objawia. Także bez idealizowania, ani klauzula ani habit od grzechow nie obroni, trzeba walczyc.

#32 2013-11-09 20:59:40

Madziula_18
Użytkownik
Imieniny: 29.05
Urodziny: 26.05

wariatka napisał(a):

wydaje mi się, że w każdym zgromadzeniu jest jeden tylko spowiednik dla każdego domu, tak aby umiał rozeznać, choć poza tym myślę, że siostry się mogą za zgodą przełożonych spowiadać u innych bądź gdy okoliczności tego wymagają ale stały jeden kierownik to norma, zwłaszcza sądzę w klasztorach klauzurowych...o spowiednika "dba" matka przełożona, to ona podejmuje decyzje kto będzie spowiadał choć zapewne kieruje się przy tym opiniami sióstr etc

Troszkę się nie zgadzam, głównie z "że w każdym domu jest tylko jeden spowiednik." W tym zakonie w którym ja byłam (dom generalny) to Matka miała innego spowiednika, przełożona domu innego, mistrzyni postulatu innego a my jeszcze innego. Co do 'doboru' spowiednika to nie było czegoś takiego, że był 'narzucany odgórnie' ale każda siostra mogła 'wypróbować' kilku księży i rozeznać, który z nich pomaga jej w kierownictwie i wzroście duchowym. Jedynie siostra mistrzyni doradzała nam, po kilku miesiącach formacji do ewentualnej zmiany spowiednika/kierownika, gdy już nas bardziej poznała, ale tak jak zaznaczyłam- doradzała a nie nakazywała img/smilies/smile

"Proszę Cię, Panie Jezu o łaskę skupienia.
By myśli moje były przy Tobie,
By oczy moje były zwrócone na ołtarz,
A serce moje oddane tylko Tobie. Amen."

#33 2013-11-15 15:20:34

s.agata
Użytkownik
Imieniny: 5 lutego
Urodziny:

W mojej wspólnocie - obecnej i poprzedniej - jest dwóch stałych spowiedników, z których korzysta większość Sióstr (co dwa tygodnie, choć czasem się zdarzają różne przesunięcia). Jeśli jednak ktoś rozeznaje, że powinien szukać innego spowiednika - to nie ma problemu. Również jeśli ktoś z racji swojej pracy nie może skorzystać z posługi spowiedników domowych. Ja w poprzedniej wspólnocie miałam spowiednika poza domem. Był to dla mnie naprawdę Kapłan posłany przez Boga. Obecnie korzystam u spowiedników domowych, ale rozeznaję...

#34 2013-12-11 15:33:22

peccadora
Użytkownik

a orientuje się ktoś może jak to jest konkretnie w Karmelu? img/smilies/smile

#35 2013-12-11 18:57:05

kalinka
Użytkownik

Najprawdopodobniej przyjeżdża jeden ,dwóch spowiedników co jakiś czas.

#36 2013-12-11 21:21:01

Karmelka
Użytkownik

Spowiedź w Karmelu odbywa się co dwa tygodnie. Ale jeśli któraś siostra potrzebuje w międzyczasie też jest taka możliwość. W Karmelu jest jeden spowiednik zwyczajny i jeden nadzwyczajny.

Stopka forum