'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku
  • Index
  •  » Kapłaństwo
  •  » O kapłaństwie, czyli powołani o powołaniu- czym jest powołanie?

#1 2009-01-18 15:28:27

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

O kapłaństwie, czyli powołani o powołaniu- czym jest powołanie?

Powołani o powołaniu
Alumni I roku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Łódzkiej o wyborze drogi życiowej

BOŻYDAR KENIC: - Powołanie do kapłaństwa hierarchicznego i służebnego zarazem jest wspaniałym powołaniem człowieka. Daje mu ono możliwość przejścia przez życie w towarzystwie Jezusa, Najlepszego Przyjaciela i Mistrza. W seminarium duchownym rozpoznajemy nasze powołanie, by żyć we wspólnocie Matki Kościoła. Przyjacielu, i Ty rozpoznaj swoje powołanie. Wbrew temu, co dzisiaj się mówi i pisze, co głoszą autorytety ateistycznego świata, wciąż warto być chrześcijaninem. Istnieje zbawienie świata. Jest ono blisko, wystarczy tylko otworzyć swoje serce i wyjść na drogi świata, na spotkanie z ludźmi odkupionymi krwią Jezusa - Syna Maryi.

WALDEMAR BARTOCHA: - Seminarium duchowne to szkoła, w której nauczycielem jest sam Chrystus. My, klerycy, jesteśmy Jego uczniami. Chcąc zostać dobrym kapłanem, muszę sprostać naśladowaniu Chrystusa. To zadanie na całe życie! Jeżeli i Ty, młody człowieku, jesteś gotów pójść za Chrystusem, nie wahaj się dłużej.

SŁAWOMIR BOGUSZ: - "Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić". Ja usłyszałem głos Jezusa i poszedłem za Nim.

JÓZEF GŁOWACKI: - Jest tyle dobrego do zrobienia, tyle pragnień ludzkich, które szukają całkowitego spełnienia. Człowiek pragnie miłości, miłości Boga, który przychodzi do nas w człowieku. Jesteśmy stworzeni do miłości, dlatego nie lękajmy się jej oddać bez granic i nieść ją wszystkim.

PRZEMYSŁAW GÓRA: - Jezus Chrystus zapukał do mego serca i powiedział: "Pójdź za mną". Seminarium duchowne, którego próg przekroczyłem w tym roku, jest miejscem, gdzie staję przed Chrystusem i wyznaję Mu potrzebę pójścia za Nim. Seminarium to nie tyle miejsce, ale określony czas, podczas którego młodzi ludzie słuchają głosu Pana, aby w przyszłości podjąć powierzoną im misję.

STANISŁAW KOTOWSKI: - Po miesiącu pobytu w murach seminaryjnych chciałbym wykrzyknąć z radością, że sercem naszego domu jest kaplica, że Słowo Boże jest w naszych sercach i myślach, i że dzięki temu napełniamy się radością.

MARCIN MAJSIK: - Tylko przez Chrystusa możemy być zbawieni, On nam ukazuje perspektywę życia wiecznego. Jestem w seminarium, aby tę tajemnicę zgłębiać i przygotować się do głoszenia jej innym. JACEK MARCINIAK: - Jezus rzekł: "Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi (...) i natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim". I ja tak uczyniłem. Jestem w seminarium, aby pielęgnować moje powołanie.

MICHAŁ PIETRASIK: - "Nie bój się. (...) zostawili wszystko i poszli za Nim". Trwając na modlitwie, mimo lęku, pragnę oddać wszystko i pójść za Chrystusem.

MARCIN STOŁOWSKI: - Seminarium jest dla mnie miejscem i czasem wzrostu duchowego, przemienienia się w Chrystusa. Tutaj uczę się rozmawiać z Bogiem oraz uczę się mówić o Bogu.

PRZEMYSŁAW SZEWCZYK: - Jezus pragnie miłością Swego Serca ogarnąć cały świat. Sam mówi: "Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął" (Łk 12, 45). Tajemnicą Boga jest, dlaczego w budowaniu Swego Królestwa w sercach ludzi chce posługiwać się tak niedoskonałym narzędziem jak ja...

JACEK TULUŚ: - "Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie" (Łk 21, 36). Pan wysłuchuje nas, kiedy się do Niego modlimy w czasie Eucharystii, nauki, w czasie pracy, gdy dziękujemy Bogu za otrzymane łaski i prosimy o nowe. Na modlitwie rozpoznajemy własne powołanie do życia.

JACEK WOJCIECHOWSKI: - Od dawna pragnąłem zostać księdzem. Pragnienie to zaczęło się teraz realizować, ponieważ jestem w seminarium. Zdaję sobie sprawę, że przede mną jeszcze długa droga, a dar powołania jest małą rośliną, którą muszę pielęgnować w świetle miłości Bożej.

MARCIN WOJTASIK: - Seminarium jest początkiem drogi do kapłaństwa, ale zarazem początkiem dawania siebie innym ludziom. Chciałbym przez ten długi czas seminarium jeszcze bardziej wzrastać w miłości do ludzi.

JAROSŁAW ŻYCKI: - Każdy człowiek dąży do odkrycia swojego powołania. Jedną z dróg jest droga prowadząca ku kapłaństwu. Gdy myślę o tym, jak kształtowało się moje powołanie, nie znajduję momentalnych nawróceń w moim życiu. Powołanie to odkrywanie w życiu działania Pana Boga. On niesie nas jak orzeł swe pisklęta na rozpostartych skrzydłach, tylko musimy mieć odwagę, by wyskoczyć z gniazda. I za to niech będzie Mu chwała.

KRZYSZTOF WOSZCZAK: - Czym jest powołanie?
Jezus: "to potok wytryskający źródłem
ze skały górskiej, na której zbudowany jest Kościół.

Wody Jego wciąż dążą
Do oceanu Jego miłości.
I nawet gdy zmienią swój bieg
zawsze połączą się ze mną...".

http://www.archidiecezja.lodz.pl/niedzi … rona1.html

Ostatnio edytowany przez bepik1 (2009-01-18 15:43:54)

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#2 2009-01-18 15:42:20

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Re: O kapłaństwie, czyli powołani o powołaniu- czym jest powołanie?

Czy warto jeszcze nosić sutannę?

,,Pierwszym, który przemawia za odstawieniem sutanny na wieszak, jest kwestia dotarcia do ludzi. W większości środowisk młodzieżowych i ogólnie wśród ludzi świeckich kapłan bez sutanny może poruszać się swobodniej. Jego działanie, wypowiedzi, postawy spadają nań jako jednostkę. Duchowny w sutannie w umysłach wielu ludzi, jako pierwszą myśl przywodzi utarty stereotyp, który często jest negatywny[...]
Zapewne większość z nas zna symbolikę stroju duchownego. Czarna sutanna jest znakiem obumierania starego człowieka - człowieka cielesnego - to obumieranie dla grzechu. Biała komża symbolizuje czystość, świeżość, narodzenie się Nowego Człowieka, tak aby móc za świętym Pawłem powiedzieć :  "Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus "(Gal 2:20)....''

http://www.seminarium.czest.pl/aktualnosci.php?id=353

Ostatnio edytowany przez bepik1 (2009-01-18 15:42:31)

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#3 2009-01-23 13:49:37

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

Znaki powołania do kapłaństwa

Przyjaźń z Chrystusem
Podstawowym znakiem powołania do kapłaństwa, a jednocześnie koniecznym warunkiem realizacji odkrytego powołania, jest osobista przyjaźń z Chrystusem. Ten chłopiec czy dorastający nastolatek, który nie jest zaprzyjaźniony z Chrystusem, nie jest w stanie usłyszeć głosu powołania i nie może zrealizować zamysłu, który Bóg ma wobec niego. Chrystus jest Tym, który powołuje, a Jego glos można usłyszeć tylko w bezpośrednim spotkaniu ze Zbawicielem. Nikt poza Chrystusem nie może nam objawić naszego powołania.(...)
więcej tu: http://www.piotras.alleluja.pl/tekst.php?numer=21618

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#4 2009-03-12 13:05:31

Kasia K
Użytkownik

img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)

#5 2009-03-12 16:44:27

Marti
Gość

A ja tu nadmienię, że cytowani alumni I roku są już od kilku lat księżmi i tak ks. Przemysław Szewczyk obecnie nazywa się brat Marek i jest w Monastycznej Wspólnocie Jerozolimskiej. Tym samym musiał zostawić naszą grupę modlitewną (którą to wcześniej założył). Ponieważ jednak wspólnotę prowadził z również cytowanym tutaj księdzem Jarkiem Życkim, tak więc nie zostaliśmy bez kapłana. A jeśli ktoś chciałby wziąć udział w skupieniu prowadzonym przez księdza Życkiego (Wierzchy koło Koluszek, ostatni weekend marca) to proszę się kontaktować przez pw czy gg.

#6 2009-05-15 20:41:07

Owieczka :)
Gość

Dzielę się radosną nowiną, mianowicie od wczoraj Archidiecezja Poznańska ma 15 nowych diakonów img/smilies/smile
dla mnie osobiście to szczególna radość, bo są to osoby z którymi przez 5lat dzieliłam studyjne ławy...
Msza z udzieleniem sakramntu święceń 1go stopnia, była jak zawsze bardzo podniosła...
radość i szczęście malowało się na ich twarzach img/smilies/smile i na mojej też img/smilies/tongue

#7 2009-06-03 20:42:02

Jana Mlada OSB
Gość

Tutaj nowa strona o kaplanach i kaplanstwie.
polecam!
http://www.kaplani.com.pl/

#8 2009-07-30 12:15:51

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

http://twojaprzyszlosc.diecezja.elk.pl/kapl.htm odsylam do kilku zdań świadectw...

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#9 2010-02-21 20:08:19

Kasia K
Użytkownik

Film powołaniowy - WSD Łomża.mpghttp://www.youtube.com/watch?v=EtOR2ezF … re=related

img/smilies/142

#10 2010-09-20 17:57:29

Dawid 30
Gość

Kapłaństwo ? Nikt nie wie czym naprawdę jest! Nawet sam kapłan.

#11 2010-09-20 20:02:27

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Bez przesady Dawid 30...img/smilies/wink Z pewnością kapłaństwo jest  pewną tajemnicą, jednak nieco napisano o tej tajemnicy kapłaństwa, szczególnie w Roku Kapłańskim...img/smilies/wink

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#12 2010-09-20 22:41:55

uskrzydlona_dusza
Gość

"Dar i tajemnica" Jan Paweł II.
Polecam. Wprawdzie czytałam tylko fragmenty w Internecie, ale tym bardziej nakłaniam zainteresowanych do przeczytania całości.
A i tytuł mówi sam za siebie już img/smilies/wink

#13 2010-09-20 23:03:42

Dawid 30
Gość

Widzisz scholastyko napisać coś o kapłaństwie a przeżyć czy żyć w kapłaństwie i dotykać tej tajemnicy to naprawdę wielka różnica. Więc proszę nie mów, że wiesz jaka to tajemnica. Dokumenty Kościoła, tylko odsłaniają mały rąbek tej tajemnicy. Proszę o pokorę w tej tematyce.

#14 2010-09-21 11:01:05

uskrzydlona_dusza
Gość

scholastyka napisał(a):

Z pewnością kapłaństwo jest  pewną tajemnicą, jednak nieco napisano o tej tajemnicy

Właśnie, zwróciłabym uwagę na słowo "nieco".
Tajemnica pozostanie tajemnicą. Ale fakt- troszkę nam jej udostępniono img/smilies/wink I też myślę, ze nawet kapłani nie do końca zdają sobie sprawę, co ich "opętało"img/smilies/wink jakieś Boże sidła czy jak to wszystko nazwać?
Samo słowo "powołanie" jest już wg mnie tajemnicą między powołanym a powołującym. Z tym, że Powołujący wie o niej więcej niż powołany. img/smilies/wink

#15 2010-10-02 11:29:10

Dawid 30
Gość

Aby dojść zatem do jakiegoś bardziej konkretnego wniosku, wydaje mi się, że pojęciem, wokół którego możemy snuć nasze rozważania, jest pojęcie “terminowania". Kto jest powołany do kapłaństwa, jest powołany, by być uczniem, a zatem, by wypełniać naukę w bardziej radykalny sposób. Ksiądz to przede wszystkim ktoś, kto postanowił pójść za Jezusem; ktoś, kto - jeśli chcemy wyrazić to językiem Ewangelii - “opuścił dom, pole, braci" (por. Mt 19,29) i ludzkie przywiązania dla miłości. Chrześcijańskie powołanie do kapłaństwa rozumie się w następujący sposób: jest to odpowiedź miłością na Miłość. Jedynie ten, kto naprawdę kocha może zrealizować swoje życie, swoje dążenia a więc także i swoje powołanie. “Terminowanie" nie oznacza niczego innego, jak tylko życie poświęcone miłości i “Królestwu", które przyszedł założyć Jezus. Kto słucha swego powołania do kapłaństwa, wypełnia słowa “Chodź za mną", wypowiedziane przez Jezusa do Dwunastu. W opuszczeniu swych spraw, by naśladować Jezusa odnajdujemy także zasadnicze warunki, od jakich zależy wypełnianie nauki: są to czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. W przypadku sakramentu kapłaństwa nie można właściwie mówić o ślubach w takim znaczeniu, jakie mają one dla zakonników czy świeckich konsekrowanych. Mimo, że nie brak analogii i zbieżności, chodzi tutaj o obietnice. Nie mówimy tutaj o ślubach, ponieważ to sakrament święceń determinuje wyznaczone posłannictwo; w takiej perspektywie należy umieścić obietnice czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.http://www.wsd.diecezja.krakow.pl/index … Itemid=102

Ostatnio edytowany przez Dawid 30 (2010-10-03 21:28:25)

#16 2010-10-02 11:30:25

Dawid 30
Gość

Każde powołanie to szlak specyficznego wyboru i także kapłaństwo zakłada taką drogę. Nie jest to wyłącznie ludzkie działanie, lecz droga, którą umożliwiła moc Ducha Świętego i na której Duch Święty prowadzi; to droga, która wymaga, by człowiek krytycznie spojrzał na całe swoje życie. To posłannictwo wymaga postawienia wszystkiego na jedną kartę, wymaga umiejętności poświęcenia całego swojego życia w służbie Królestwa, które przyszedł założyć Jezus. Być może właśnie nieodwołalność utrudnia decyzję o podjęciu życia konsekrowanego czy wybór kapłaństwa, jeśli chcemy trzymać się konkretnego powołania, o jakim mówimy. Pan może wyleczyć z tego strachu: tylko On może dać nam zdolność przezwyciężenia wszelkiego oporu, wszelkiego strachu i wszelkiej trwogi.:cool:http://www.wsd.diecezja.krakow.pl/index … Itemid=102

Ostatnio edytowany przez Dawid 30 (2010-10-03 21:28:40)

#17 2010-10-02 20:57:28

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

powyzsze słowa zaczerpnięte z
http://www.wsd.diecezja.krakow.pl/index … Itemid=102
takie rzeczy Józek trzeba pisać, bo można posadzić o plagiat i wtedy sprawa sadowa img/smilies/sad
pozdrawiam ciepło
Adam

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#18 2010-10-03 21:26:18

Dawid 30
Gość

Kapłaństwo jest tajemnicą! I nic i nikt tego nie zdefiniuje.

Ostatnio edytowany przez Dawid 30 (2010-10-03 21:29:46)

#19 2010-10-03 21:41:05

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

W sumie to bardzo wygodne stwierdzenie img/smilies/wink O cierpieniu też się mówi, że jest tajemnicą.

Navigo ergo sum

#20 2010-10-05 12:01:06

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dokładnie, zgadzam się z Tobą...img/smilies/smile Nie ma sensu "uciekać" w taki "slogan"...img/smilies/wink

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#21 2010-10-06 20:44:40

Dawid 30
Gość

Jak można definiować tajemnice? Wszystko co się napisze o danej tajemnicy jest niczym. Szczerze to wszystkiego dowiemy się po tamtej stronie.
Św. Tomasz jak napisał swoje dzieło " Suma Teologiczna" to stwierdził:

W myśl słów Syracha: "Nie szukaj tego, co jest za wysokie dla ciebie", człowiek nie powinien porywać się na to, co jest poza zasięgiem rozumu.

Ostatnio edytowany przez Dawid 30 (2010-10-06 23:12:51)

#22 2010-10-07 13:04:02

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

W dalszym ciągu jest to wygodne.

Navigo ergo sum

#23 2010-10-07 13:27:44

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Życie jest tajemnicą, człowiek jest tajemnicą, Pan Bóg jest tajemnicą, cierpienie jest tajemnicą, Eucharystia jest tajemnicą, śmierć jest tajemnicą, powołanie jest tajemnicą, i tak dalej - długa litania tego, co ważne i piękne. I ja nie twierdzę, że poznamy tu, w doczesności, do końca, że zrozumiemy wszystko, nie. Misterium pozostaje. Pan Bóg nie jest do końca poznawalny, ale pozwala się poznawać.  Jednak - poznawać możemy. Rozmawiać możemy. Kontemplować możemy. Kochać możemy. Jeśli założymy, że nie możemy i nie powinniśmy, i że się nie da, to popadniemy w bierność, a może i pustkę. I za chwilę może przestaniemy różnić się od rzeczy... Wyłączyć się z wszystkiego? To nam nic nie da. Miłość i szacunek ze swej natury wymagają poznawania, zbliżania się. Nie można się angażować, nie poznając. To wręcz wyglądałoby na nieodpowiedzialne.

Człowiek nie powinien porywać się na to, co poza zasięgiem rozumu? (Tyle Dawid.)
Ale z rozumu korzystać powinien! Po to go ma.
Co więcej - Pan Bóg pozwala na doświadczenie, ktorego empiryczny rozum nie obejmuje. To jest też obszar wiary.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#24 2010-10-08 22:21:52

Dawid 30
Gość

Masz racje ja zgadzam się z tym co wyżej jest napisane . Ważne aby umieć zachować pewien takt, umiar a przede wszystkim pokorę. Bóg pozwala się poznać człowiekowi na tyle na ile człowiek jest wstanie otworzyć się na Niego, na tyle na ile ma w sobie pokory, na tyle na ile tak naprawdę sam tego pragnie. Nie możliwe jest wszystko wiedzieć. Bo przeżycie i doświadczenie pewnych tajemnic życia, często pozostawia wile pytań i niewiadomych. Są tajemnice przed którymi pozostaje ma klęczeć i adorować, czy to cierpienie, czy jakieś tajemnice naszej wiary. Gdyby Bóg pozwalał się całkiem poznać człowiekowi na ziemi czy to w kapłaństwie, czy w małżeństwie itp. to człowiek nie wytrzymał by tego, trzeba było by umrzeć. Najwięksi mistycy w całej historii Kościoła, kiedy doświadczali obecności Boga nie potrafili wyrazić tego jaki On naprawdę jest. Wydaję mi się, że tak jest z każdą tajemnicą, do pewnego momentu poznajemy a później pozostaje jedno milczenie. Tak rozum jest darem i trzeba nim się posługiwać ale przyznasz mi, że niekiedy ten rozum, zaczyna człowieka ograniczać np. w doświadczeniu Boga przez wiarę. No na koniec chce powiedzieć, napisać, że aby mówić, pisać o tajemnicy Kapłaństwa wypadało by wpierw doświadczyć kapłaństwa. Mój wniosek jest taki, że ten kto osobiście doświadcza jakiejś tajemnicy, może "coś" o niej powiedzieć. A wszystkie inne dywagacje to będzie czysta spekulacja.

Ostatnio edytowany przez Dawid 30 (2010-10-08 22:23:02)

#25 2010-10-08 23:08:29

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dawid 30 napisał(a):

Wydaje mi się, że tak jest z każdą tajemnicą, do pewnego momentu poznajemy a później pozostaje jedno milczenie. Tak rozum jest darem i trzeba nim się posługiwać ale przyznasz mi, że niekiedy ten rozum, zaczyna człowieka ograniczać np. w doświadczeniu Boga przez wiarę.

Zgoda!

Dawid30 napisał(a):

No na koniec chce powiedzieć, napisać, że aby mówić, pisać o tajemnicy Kapłaństwa wypadało by wpierw doświadczyć kapłaństwa. Mój wniosek jest taki, że ten kto osobiście doświadcza jakiejś tajemnicy, może "coś" o niej powiedzieć. A wszystkie inne dywagacje to będzie czysta spekulacja

A to chciałabym przemyśleć. Nie mam pewności.
Dlatego, że:
1) osobiście doświadczam dobrodziejstw kapłaństwa jako chrześcijanka, która bardzo wiele zawdzięcza posłudze kapłanów i w tym sensie mam kontakt z darem kapłaństwa, które zresztą  bardzo szanuję;
2) możemy dojść do skrajnych stanowisk (coś na ten temat wie dziedzina zwana socjologią wiedzy, może jest na forum specjalista); skrajność ta wyraża się w tym, że np. tylko biała zdrowa piętnastolatka wychowana w Szczecinie jest w stanie zrozumieć inną białą zdrową piętnastolatkę wychowaną w Szczecinie, bo każdy inny czlowiek ma inne dane wyjściowe. Tylko Murzyni rozumieją Murzynów. Tylko franciszkanie rozumieja franciszkanów , tylko ludzie, którzy w identycznym momencie złamali prawa rękę mogą zrozumieć innych podobnie, a właściwie identycznie doświadczonych, tylko  kapłan może się więc wypowiadać o kapłaństwie. I tracimy szanse na porozumienie. Tylko Iks rozumie Iksa. Samotność do obłędu.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

• Index
  •  » Kapłaństwo
  •  » O kapłaństwie, czyli powołani o powołaniu- czym jest powołanie?

Stopka forum