'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2006-10-29 16:16:46

mavro
Gość

Dominikanki

To zgromadzenie bardzo mnie pociąga i dlatego umieszczę kilka stronek na tenże temat img/smilies/smile
http://www.dominikanki.pl/

#2 2006-11-04 20:19:27

ania
Gość

Re: Dominikanki

Chciałabym się troszkę podzielić moimi spostrzeżeniami dot. Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika img/smilies/smile - będzie to pewnie dość subiektywne, ale takie jest w zamierzeniu img/smilies/wink
U Sióstr widać to od razu, jak bardzo przeżywają swój kontemplacyjno - czynny charyzmat. Jest coś takiego w ich sposobie bycia (choć spotkałam tylko kilka Sióstr), że mam wrażenie, że wszystko o czym mówią same przeżyły. Bo głoszą tylko tego Chrystusa, którego spotkały w czasie kontemplacji. Dla mnie to jest chyba najbardziej pociągające img/smilies/smile

#3 2006-11-28 17:45:57

ania
Gość

Watek Rodziny dominikańskiej jest zamknięty, bo całkowicie odbiegł od tematu img/smilies/smile Ale zawsze można coś na to poradzić img/smilies/wink
A co do poznania ss. dominikanek... Hm... niezwykle to dziwne było img/smilies/smile
Postaram się tak skrótowo, ale po kolei opowiedzieć img/smilies/smile
Kiedy poszukiwałam odpowiedzi na to, gdzie mam realizować swoje zycie, w której wspólnocie i rozmawialam z pewnym ksiedzem. Stwierdził, że najlepszy byłby dla mnie zakon, w którym nauka odgrywa pewną rolę, więc od razu sugerując się szkolnymi informacjami o różnicy między św. Franciszkiem i św. Dominikiem (poziom gimnazjum;) ), gdzieś tam w głowce pojaiła się mysl - dominikanki img/smilies/smile Weszłam na ich stronę i od razu doszłam do wniosku, że nigdy w zyciu! img/smilies/wink Habity nie takie, kontemplacyjno - czynny, a ja chcialam czynny i  w ogóle img/smilies/smile
Miałam "na oku" siostry urszulanki. Potem pojechałam na Oazę trzeciego stopnia do Gdańska. Są to rekolekcje, w których poznaje się bogactwo Kościoła i odwiedza rózżne wspólnoty, przede wszystkim zakonne. Pewnego pieknego dnia terafiliśmy na ul. Świętojańską - do ss. dominikanek. Pamiętam jak siedziałam w kaplicy, słuchałam s.Karmeli, która opowiadała o Zgromadzeniu, a ja powtarzałam sobie, że to nigdy nie będzie moje img/smilies/wink Ale Pan Bóg widocznie ma dobre poczucie humoru, bo następnego roku znalazłam się na rekolekcjach powołaniowych u dominikanek właśnie img/smilies/big_smile Bo przez cały rok nie mogłam o tym zgromadzeniu zapomnieć, często kontaktowałam się z s. Karmelą. I tak się stało, że tu odkryłam tak naprawdę tę duchowość, którą od pewnego czasu starałam się żyć img/smilies/smile
Dla mnie jest to wciąż niesamowite, że swoje miejsce odnajduje w Zgromadzeniu, które w zasadzie jeszcze niedawno było mi całkowicie obce img/smilies/smile To mógł tylko Pan podziałać img/smilies/smile
Chwała Panu!!! img/smilies/big_smile

PS. Teraz ja się rozpisałam img/smilies/wink

#4 2007-01-09 21:16:13

Oleńka
Gość

Aniu, napisz coś więcej na temat duchowości dominikańskiej. Bo jak narazie obracałam się w kręgu św.Franciszka, św.Augustyna i in. a nie poznałam jeszcze św.Dominika img/smilies/smile Z góry dziekuję.

#5 2007-01-10 14:39:28

ania
Gość

To może podamlinki, bo specjalistką nie jestem img/smilies/wink
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS … minik.html - o św. Dominiku

#6 2007-02-23 20:52:19

Rahhel
Gość

to może ja coś napiszę. Od dłuższego czasu jestem albo byłam blisko związana z rodziną dominikańską, a głównie właśnie z Zgromadzeniem Sióstr Św.Dominika. Po raz pierwszy pojechałam na rekolekcje do Korytowa, potem był Kraków. Piękno kaplicy. Nie wiem czy jest to moje miejsce, ale to już zostawiam Bogu. Szczególnie ujęło mnie piękno liturgii, śpiewy. Taka prostota, ale i autentyczność, która z tego wypływa.
Jeśli chcecie coś dokładniej wiedzieć o modlitwach zgromadzenia, dniu, pracy, czy formacji to pytajcie w miarę możliwości i posiadanej wiedzy postaram się pomóc. img/smilies/big_smile

#7 2007-03-03 23:21:38

Świerszcz
Gość

Jako że przygotowuje sie do życia w Zakonie Dominikańskim ( konkretnie w Zakonie Braci Kaznodziejów- meskiej czesci Rodziny Dominikańskiej) chciałem napisać że mniszki dominikańskie są dla dzieła dominikańskiego szczególnie ważne. Nie dziwne ze sw Dominik pierwszy klasztor załozył przed powstaniem Zakonu Braci Kaznodziejów. Prowadzą one modlitewne zaplecze działania Dominikanów i- jak twierdzi wiekszosć braci bez ich modlitwy nie byli by oni tak skuteczni duszpastersko. Jest taki piekny zwyczaj ze za każdego brata modli sie jedna z sióstr i utrzymuja oni zazwyczaj listowny kontakt.
Jeśli to możliwe- prosze o modlitwe na prenowicjacką drogę.

#8 2007-06-25 20:07:32

Marta
Gość

tak na poważnie to wiem co czujecie, zresztą chyba nie jedna z nas zmagała się lub nadal zmaga z podobnymi uczuciami... do sióstr jeżdżę nawet "bez przymusu" ale pamiętam jak raz jechałam w odwiedziny do koleżanki z postulatu i wyobraziłam sobie że kiedyś być może pojadę w tą drogę jakby "ostatni raz" chyba wiecie o co mi chodzi;) i tak się wewnętrznie spiełam  że nie miałam ochoty w ogóle tam wchodzić a wyjeżdżałam z jakąś ulgą...dziwne to bo w sumie zwykle czuję ogromną radość jak tam jestem ale myśl o ostatecznym podjęciu decyzji mnie przeraziła... Ale spokojnie:) zawsze się pocieszam że większości wszyscy to przechodza;) i te doświadczenia częściej nas ubogacają i uczą, nie zawsze od razu...najlepiej widzę to na mojej przyjaciółce którą poznałam 2 lata temu na rekolekcjach u sióstr dominikanek, od tamtego czasu wiele razem przeżyłyśmy i przegadałyśmy:) obserwowałam ją i teraz śmieję się z siebie gdyż przypominam sobie jak mówiłam  że ja w pewnych sytuacjach zachowam się inaczej niż ona a teraz przeżywam dokładnie to samo;) ona w tym roku wstępuje do sióstr pallotynek jeśli nic się nie zmieni:) a mi został rok do skończenia studiów;)

#9 2007-06-26 10:20:41

Marta
Gość

img/smilies/smile no nie tylko w zakonach;)...Masz racje Aniu co do tego podejmowania decyzja  w ciągu ostatniego roku  doświadczyłam wielu sytuacji w moim życiu które wciąż zmuszają do zmiany punktu widzenia i wciąż na nowo podejmowania decyzji w innym jakby świetle co pozwala lepiej ujrzeć całość ...Teraz np. ostatnio zmagam się z różnymi negatywnymi uczuciami w patrzeniu na kościół, życie zakonne( jest to wynikiem m.in. rozmów z moją znajomą która była w zakonie) ale jak powiedział mi mój znajomy ksiądz to nie pojawia się bez celu dokonanie decyzji w takim świetle jest o wiele trudniejsze ale pozwala lepiej zrozumieć czego naprawdę pragnę i czy mimo tego wszystkiego chcę iść za Chrystusem:)...Od jakiegoś czasu towarzyszą mi słowa pewnego poety i myślę że są całkiem życiowe;)
" Dokonawszy wyboru na wieki, wciąż w każdej chwili muszę wybierać"
  ps. polecam wam książkę o.Macieja Zięby OP " Biel z dodatkiem czerni" jak sam tytuł wskazuje( nie tylko na kolory habitu dominikanów;)) świetnie opisuje on swoje początki życia w zakonie i przed, bez lukrowania, ja odnalazłam swoje myśli i wątpliwości u niego co bardzo mnie pocieszyło;)

#10 2007-07-29 12:33:22

luckoradversity
Gość

Fajna ta audycja:DSiostra dominikanka jeszcze ma trzech braci dominikanów co za rodzinaa:Dimg/smilies/big_smileimg/smilies/smile

#11 2007-07-29 14:01:56

Marta
Gość

kiedyś czytałam stronkę o s.Juli Bakalarz i tam przeczytałam o jej braciach...przez chwilę byłam w szoku no ale drogi Pana są niezbadane:)
dla ciekawych;)
o.Jerzy Bakalarz   http://www.gosprzydowa.pl/ludzie/jerzyb.html
o.Józef Bakalarz    http://www.gosprzydowa.pl/ludzie/jozefb.html
o.Roman Bakalarz  http://www.gosprzydowa.pl/ludzie/romanb.html
s.Julia Bakalarz      http://www.gosprzydowa.pl/ludzie/juliab.html

#12 2007-08-20 19:29:22

Marta
Gość

siostry jak zwykle uśmiechnięte;) ..piękne zdjęcie:)
kiedyś rozszyfrowywałam w aspekcie dominikanów co to jest I, II i III zakon;) to tak a pro po tego że kiedyś przeczytałam że siostry dominikanki do których ja jeżdżę na rekolekcje należą do III zakonu a myślałam że III zakon to tylko tercjarze a tu masz Ci niespodzianka no i okazało się że I zakon stanowią bracia, II zakon, to mniszki klauzurowe, a III to apostolskie dominikanki (w odróżnieniu od mniszek klauzurowych) oraz wszystkie zakony świeckie, w tym tercjarze. W tym III zakonie jest strasznie dużo gałęzi;) co czasem widać jak np. ostatnio gdy byłam na pielgrzymce i będąc już w Częstochowie widziałam z koleżanką kilka sióstr w habicie dominikańskim ale każdy czymś się różnił od tego który znałyśmy jeden miał krótszy welon, drugi miał jeszcze krzyżyk na łańcuszku i tak kilka sióstr goniłyśmy z pytaniem jakie to zgromadzenie;) .... w piątek jadę na rekolekcje do Zakopanego oczywiście z dominikankami:)

#13 2007-09-09 22:31:17

Marta
Gość

tydzień temu wróciłam z rekolekcji w Zakopanym, to już moje trzecie rekolekcje w tym miejscu prowadzone przez ss.dominikanki:) W tym roku była inaczej niż zwykle, może to świadomość że za rok o tej porze wszystko może wyglądać już trochę inaczej;) sprawił że więcej niż zwykle było we mnie chwil potrzeby wyciszenia i bycia sam na sam z Nim:) ...moje serce też okrywa dominikańska biel, a po tych rekolekcjach utwierdziłam się w tym że to właśnie dominikanki są tym zgromadzeniem w którym chciałabym być jeśli tak Bóg poprowadzi:) ale liczę się z tym że ten rok to bardzo mało czasu ale też bardzo dużo na to żeby jeszcze wiele się zmieniło więc pozostaje mi po prostu ufać i dać się prowadzić:) a na razie muszę zająć się moją pracą magisterską, która przysłania mi rzeczywistość;/ no i jeszcze praktyki w szkole ehhhh

#14 2007-09-10 09:14:14

Ilona <><
Gość

Powodzenia w pisaniu pracy i dużo radości z praktyk Martuś... Tak, dominikańska biel ma w sobie coś urzekającego... choć ja skłaniam się raczej ku Siostrom Dominikankom Misjonarkom Jezusa i Maryi, mimo że Siostry Świętego Dominika mam na parafii img/smilies/smile Jednak jak to się mówi... wszystko zostaje w rodzinie img/smilies/smile

#15 2007-09-10 17:48:00

Marta
Gość

pewnie że tak img/smilies/big_smile jak to pisała mi jedna z  sióstr : " w tej rodzinie dominikańskiej jest nas bardzo wiele gałęzi;))" ...będąc w Częstochowie 14 sierpnia gdy doszłam tam z pielgrzymką widziałam jedna siostrę w habicie dominikańskim tylko że z krzyżykiem i zastanawiałam się jakie są to siostry i kilka dni później przez przypadek wpadłam na stronę właśnie tych sióstr którymi okazały się dominikanki misjionarki Jezusa i Maryi img/smilies/tongue  założone przez o. Woronieckiego:) ....mam pytanie przy której parafii masz siostry bo jesteś z Warszawy, może te w Pyrach?

#16 2007-09-11 10:46:30

kotecek
Gość

Ja znam jedną Siostrę Dominikankę, która pracuje w mojej miejscowości. W sierpniu złożyła śluby wieczyste. Jest to tak wspaniała osoba, że brak mi słów. Jest pełna ciepła, można w jej oczach dostrzec Boga. Właśnie przed chwilą z nią rozmawiałam, niebawem się spotkamy img/smilies/smile To ona mi powiedziała o dominikańskim zgromadzeniu Rodzina Matki Bożej Bolesnej, do którego jako osoba niepełnosprawna mam zamiar wstąpić. Bardzo mnie w związku z tym interesuje duchowość dominikańska - jeśli ktoś ma jakieś linki, proszę się podzielić img/smilies/smile.

#17 2007-09-11 11:11:26

Ilona <><
Gość

Kotecku... mówisz może o s.Tymonie?
Ona wróciła chyba na placówkę do Inowrocławia a 8 sierpnia składała swoje śluby wieczyste...
Powiedz mi, że to o niej mówisz... a jeśli tak to uściskaj i serdecznie pozdrów ode mnie img/smilies/246

#18 2007-09-11 12:16:19

kotecek
Gość

Tak, mówię o S. Tymonie img/smilies/smile Ona jest wspaniała, prawda? img/smilies/smile Oczywiście uściskam Ją i pozdrowię, ale od kogo? jak powiem, że Ilona, to siostra będzie wiedziała?

A co do duchowości dom. - chcę kupić książkę "Młode wino duchowości dominikańskiej", może ktoś czytał, warto? img/smilies/smile

#19 2007-09-11 14:09:42

Marta
Gość

czyli parafia na Solcu img/smilies/big_smile he he w marcu jak s.Karmela była w Warszawie to miała tam w szkole jakieś rekolekcje i raz tam jechałam z nią i oczywiście zabłądziłyśmy, żeby nie było zagadałyśmy się i minęłyśmy zjazd na moście i się potem porobiła ale to już pomijam;) ale w końcu z małym prawie godzinnym opóźnieniem dotarłyśmy img/smilies/tongue ...kotecku niestety nie czytałam tej książki ale dzięki Tobie już wiem że taka książka jest img/smilies/smile i chętnie ją przeczytam img/smilies/tongue

#20 2007-09-11 15:40:17

Ilona <><
Gość

Tak, parafia na Solcu...
Siostrę Karmelę też proszę pozdrowić jeśli mnie jeszcze pamięta i w ogóle kojarzy img/smilies/smile
A Siostry Tymony bardzo dawno nie widziałam, to już ze 3 lata będą img/smilies/sad
Ale jest wspaniała - to fakt... myślę, że jeśli powiesz, że Ilona z Zagórnej to będzie wiedzieć,
bo drugiego takiego wariata jak ja to nie ma img/smilies/teu45

A książkę "Młode wino..." czytałam i mogę polecić rozmiłowanym w duchowości dominikańskiej,
choć ja pożyczyłam swoją siostrze i jeszcze do mnie nie wróciła, a chętnie bym ją poczytała jeszcze img/smilies/smile

Martusia,
a Ty skąd jesteś? img/smilies/big_smile

Ostatnio edytowany przez Ilona <>< (2007-09-11 15:41:46)

#21 2007-09-17 20:18:36

Ilona <><
Gość

piccolina napisał(a):

zna moze ktos  z was siostre Vianeye?

Niestety, ja też nie znam tej siostry... ale Dominikanek jest około 400, wiec nie wszystkie się zna lub pamięta img/smilies/wink

Marta napisał(a):

a czy jest możliwość np. przyjechania tylko na jeden dzień tak na sobotę ? to wtedy bym może jakoś wpadła

Są organizowane raz w miesiącu Dni Skupienia, które zaczynają się ok.10, a kończą zazwyczaj po Nieszporach /choć przyznam, ze siostrzyczki nigdy nie mają siły nas wyrzucić i siedzimy aż do Komplety lub dłużej/... ale pewnie te będą dopiero w listopadzie bo zaczynamy od trzydniowych Dni Ciszy jak widać... ja prowadzę Kronikę, więc i tak muszę być img/smilies/wink
Dam znać Martusia, OK?
Pozdrawiam serdecznie...

#22 2007-09-20 12:09:21

Marta
Gość

dzięki Amanda img/smilies/246 miałam się o to pytać s.Karmeli ale jakoś ciągle mi z głowy wylatywało img/smilies/wink i wciąż uważałam że jeszcze mam czas ...ale z tymi papierkami to tak się zastanawiam co ma być w tym świadectwie od proboszcza, no bo proboszcz to mnie w ogóle nie zna w końcu kilkadziesiąt tyś. parafian a ja jestem tylko jedną owieczką w wielkim tłumie i do tego udzielam się nie w swoim kościele parafialnym ale w duszpasterstwie akademickim które mieści się zupełnie gdzie indziej, nawet na msze jeżdżę do dominikanów a nie do parafii, tak więc trochę mnie to zastanawia img/smilies/neutral
co do świadectwa zdrowia to mnie zaskoczyłaś z tym stomatologiem img/smilies/wink na szczęście byłam przedwczoraj u dentystki
i stwierdziła tu ją cytuje img/smilies/wink " że mam dziewicze ząbki" he he img/smilies/cool spodobało mi się to określenie... co do kolorów i kroju niektórych ubrań to wiem o nich, choć przyznaję że spódnica 3/4 mi się nie podoba,  w ogóle to na co dzień chodzę w spodniach więc będę musiała się ostro przestawić img/smilies/wink ...nawet czarnych sandałów już szukałam i się okazało że nie łatwo takie znaleźć , owszem np. z dodatkiem różu ( ratunku ) to tak ale calutkie czarne lub co najwyżej z jakimiś delikatnymi stawkami białego lub szarego to już wyczyn...choć trochę się martwię że jeśli rodzicom nie spodobają się moje plany jak się już o nich dowiedzą  i nie będą chcieli mi  pomóc to mogę mieć problem ze swoim "wyposażeniem" bo własnych dochodów prócz skromnego stypendium nie posiadam ... ale jeśli taka będzie Wola Boża to On już znajdzie jakiś sposób img/smilies/142

a czy tych książeczek może być mały kartonik img/smilies/wink

Amanda może i w tym wątku wklej listę potrzebnych rzeczy img/smilies/big_smile

o s. Hilaris słyszałam img/smilies/sad

może uda nam się spotkać kto wie może na dni kolędowe jeszcze nigdy nie byłam, ale informujmy się o wyjazdach do OP img/smilies/tongue to się jakoś zgadamy img/smilies/cool

siostrzyczko pewnie że będę pamiętać o Tobie w modlitwie img/smilies/teu45 czuję że będzie nam baaaaardzo potrzebna...przynajmniej tak po sobie czuję img/smilies/wink gdy myślę o zbliżającym się roku

Ostatnio edytowany przez Marta (2007-09-20 12:21:04)

#23 2007-10-16 18:33:35

Marta
Gość

nie wiedziałam że to dzisiaj img/smilies/smile Raduje się dusza ma...img/smilies/142

Ps. W Krakowie w najbliższym czasie niestety nie będę img/smilies/sad

#24 2008-11-25 19:54:00

klaudia_014
Gość

Czy ma może ktoś słowa antyfony (tak to się chyba nazywa img/smilies/wink ) do Św. Dominika?

#25 2008-11-26 16:52:00

Sabina M. (op)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Ja mam dwie, po łacinie i po polsku: O lumen (o światło Kościoła...) i O spem miram (o wspaniała nadziejo...)? Którą z nich chcesz?

Stopka forum