'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2009-02-13 16:06:39

dążący do szczęścia
Użytkownik
Imieniny: 8.05
Urodziny: 23.04

Kapłan - wyobrażenie? ideał?

Drodzy mam taką prośbę: Czy moglibyście napisać czego oczekujecie od kapłana? jaki on ma być w dzisiejszych czsach? nowoczesny, idący z postępem czy raczej z tradycjami i twardymi zasadami? w sutannie czy bez? z Pismem świętym czy raczej piłką i młodzieżą. Proszę o kilka szczerych opinii bo mogą się kiedyś komuś przydać.
Pozdrawiam z Bogiem!

da mihi animas caetera tolle - daj mi dusze resztę zabierz

#2 2009-02-13 16:33:21

Rafcio
Gość

Re: Kapłan - wyobrażenie? ideał?

Witaj! Ja chętnie się wypowiem:) teraz akurat mam nowego księdza katechetę więc łatwo mnie ocenić img/smilies/smile Mój Ksiądz to człowiek idący z postępem czasu (choć sutanna w niczym nie przeszkadza img/smilies/big_smile). Na drugą lekcję przyniósł swojego laptopa, rzutnik i najpierw oglądaliśmy prezentacja i pogadanka:) Wg mnie Ksiądz powinien zachowywać się właściwie do sytuacji, gdy jedzie na kolonie bez sutanny i z piłką img/smilies/wink Katecheza w sutannie (lub koszuli z koloratką) z Pismem Świętym img/smilies/smile A w kościele to wiadomo img/smilies/smile

#3 2009-02-13 18:44:00

luckoradversity
Gość

Przedewszystkim pełny miłości do bliźniego!

#4 2009-02-13 20:33:55

ania
Gość

Judith, ale przecież niekoniecznie musi chodzić o to, by wymieniać konkretne nasze żądania co do idealnego kapłana. I Ty chyba bardzo w tym pomogłaś mówiąc, że ma być sobą. Tak - jak najbardziej Cię popieram. Ma być sobą we wszystkim. A kiedy taki będzie?! Kiedy będzie coraz bardziej spoglądał na siebie i innych oczami Boga. Każde działanie musi być oparte o modlitwe, rozeznane... Wtedy kapłan będzie właśnie takim, jaki jest potrzebny danej parafii... Bo Pan dobrze wie, dlaczego stawia właśnie takiego kapłana - z takimi wadami i z takimi umiejętnościami i talentami - w danej wspólnocie parafialnej, wśród konkretnych ludzi. Kapłan to przede wszystkim człowiek zawierzenia Bogu, ufności, mąż modlitwy - wtedy nie zabraknie mu pomysłów do ewangelizacji, poruszenia swojej parafii... Myślę, że warto też sięgnąć do biografii świętych kapłanów... Byli wśród nich i "działacze" i "rozmodleni", ale przede wszystkim pełniący wolę Bożą - po prostu święci. I tacy właśnie są potrzebni! Święci kapłani img/smilies/smile

#5 2009-02-13 21:09:03

Gosc
Gość

dążący do szczęścia napisał(a):

Drodzy mam taką prośbę: Czy moglibyście napisać czego oczekujecie od kapłana? jaki on ma być w dzisiejszych czsach? nowoczesny, idący z postępem czy raczej z tradycjami i twardymi zasadami? w sutannie czy bez? z Pismem świętym czy raczej piłką i młodzieżą. Proszę o kilka szczerych opinii bo mogą się kiedyś komuś przydać.
Pozdrawiam z Bogiem!

nie miotający się pomiędzy jednym a drugim stylem, ale tę równowagę każdy sobie sam wypracowuje zgodnie z własnym charyzmatem, skłonnościami i osobowością.

#6 2009-02-14 15:48:55

Łucja
Gość

cechy kapłana? współpraca z łaską Bożą, a nie prowadzenie ludzi po swojemu, żeby słowa popierał czynami, swoją postawą ukazywał wiarę, to czym żyje i żeby nie próbował mieć czasu dla wszystkich, bo wtedy tak naprawdę nie będzie miał go dla nikogo...
ideałem tylko Pan, ale z Jego pomocą ludzie mogą się zmieniać... img/smilies/wink

#7 2009-02-21 18:44:09

Magi
Gość

Dążący do świętości:). Bardzo pomocne jest zapoznawanie się z postaciami świętych ksieży- to pomaga każdemu. Jak postępowali na przykład, święty  ojciec Pio, sługa Boży kardynał Wyszyński, sługa Boży ks. J. Popiełuszko , święty Josemaria Escriva . Chodzi o to, jak kochali swoje owieczki, jak zachowywali sie w chwilach trudnych, jak głosili Ewangelię. Oczywiście każdy- więc tez każdy ksiadz dostał od Boga inne talenty, niepowtarzalny charakter, sposób bycia - w tym sensie być sobą, nie udawać kogoś innego, nie kopiować. Rozwijać cnoty , walczyć z wadami , po prostu wymagac od siebie. W służbie Królestwu oczywiście korzystać z osiągnięć nauki- nie zamykac się na postęp  techniczny( internet, sprzęt muzyczny, telefon komórkowy, dobry samochod:))) - to się nie kłóci wcale z tym,że ksiadz ma twarde zasady i strzeże skarbu tradycji !img/smilies/smile))). Bardzo potrzeba ksieży w sutannie, bardzo ( nauczyłam sie od jezuitów:)  potrzeba wielkiego szacunku do Eucharystii, dbania o bardzo godne zachowanie swoje i wiernych w Domu Bożym. Więcej niz długie tłumaczenie pomaga , gdy ludzie widza jak ktoś( oczywiście nie tylko ksiadz:) bardzo starannie żegna się, klęka, zachowuje podczas Eucharystii, ubiera godnie wchodząc do Kościoła, uważa, by nie używać na daremno Imienia Bożego, z szacunkiem mówi o kapłanach, papieżu. Ktoś mógłby powiedzieć, że to tylko forma zewnętrzna lub drobiazgi , ale postawa - godna, pokorna, pełna kultury jest bardzo ważna i bardzo czytelna. Gdy byłam za granicą, gdzie koscioły zwiedza się jak zabytki, gdzie nikt nie przyklęka przed Najświetszym Sakramentem - niektórzy ludzie widząc kilka osób , które klękały, modliły się nie mogli oczu oderwać- a wydawałoby się,że nic już nie zrobi na nich wrażenia.

Ksiądz to przyjaciel, ale nie kumpel.Tak jak święty prałat Escriva- zawsze z delikatnościa i miłością mówiący najtrudniejszą i najbradziej wymagająca prawdę.  Ale powinien pamiętać  o tym, żeby jego zachowanie licowało z godnością jego powołania. Pewne zachowania- zbyt swobodne kapłanowi nie przystoją, nie dlatego, że są złem, ale dlatego, ze wymaga tego wielkosc jego powołania. Oczywiście sport jest ok:) Chodzi o zbyt swobodne słownictwo, chodzenie do pubu, tańce. ( a niestety są ksieza, którzy zapominają się czasem)

Ksiadz - człowiek modlitwy, który każdy problem rozwiązuje przed Najświętszym Sakramentem. Im wiecej modlitwy, tym działanie bardziej owocne, nawet jak zajmie mniej czasu.

#8 2009-04-05 18:47:04

Inga
Gość

Moim zdaniem przede wszystkim powinien byc zakochany w Panu Bogu; służący ludziom i pełniący swoje obowiązki z powołania. Uśmiechnięty img/smilies/smile

#9 2009-04-23 13:10:46

Grzesiek
Gość

nie ma ideału księdza... bo każdy ksiądz jest inny... podobnie jak ludzie są inni... ważne, żeby wiedział, że Jezus Chrystus jest Najwyższym Kapłanem... że został posłany slużyć, a nie żeby jemu służono...

dziś w litugii uroczystości świętego Wojciecha, jest bardzo ładna ewangelia... sporo też mówiąca o powołaniu...
"Jezus powiedział do swoich uczniów: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto miłuje swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli kto Mi służy, uczci go mój Ojciec"." (J 12, 24-26)

#10 2009-04-23 13:26:01

matka
Gość

Co do ideałów ... nie ma kapłana idealnego, kapłan to tez człowiek i nie oczekujmy od niego za wiele ... Jak każdy z nas tak i on grzeszy, upada i powstaje ... ma swoje zalety i wady. To człowiek !!! Kapłan został powołany do czegos pieknego, swoja postawa i zyciem ma zarażać innych- jak to jest w zyciu każdy z nas wie doskonale.  Mój dobry znajomy- kapłan jest dla mnie zywym przykładem, ze można słuzyc Bogu i Kościołowi. Współpracował z młodzieżą i ludźmi starszymi, chodził z Komunia do umierających i chorych. Spowiadał, modlił sie z nami i milczał wspólnie na Adoracji. Miał czas dla kazdego, najmniej miał czasu dla siebie, niejednokrotnie ze zmeczenia zasypiał nad brewiarzem. Czy cos robił szczególnego dla parafii- niekoniecznie, był dla nich, wśród nich i z nimi. Taki szaleniec Boży!
Zwykły człowiek z niezwykła misją ...
m.

#11 2009-07-19 13:40:06

marina@op.pl
Gość

dla mnie Ksiądz to człowiek który żyje ewangelią i postępuje według zasad ewangelii czli po prostu SWAIDEK a rzecież  o takich Kapłanów chodzi.....Kapłan powinien być AUTENTYCZNYM ŚWIADKIEM.........img/smilies/smile Przy okazji CHWAŁA PANU ZA TAKICH KAPŁANÓW

#12 2009-07-19 14:11:20

nurwomen
Gość

ważna sprawą tez jest aby nie zachowywał sie jak "książątko"!!(czego bezwiednie uczą się w seminarium )(na szczęście nie wszyscy:)

#13 2009-07-28 21:27:38

tutelaris88
Gość

nurwomen napisał(a):

ważna sprawą tez jest aby nie zachowywał sie jak "książątko"!!(czego bezwiednie uczą się w seminarium )(na szczęście nie wszyscy:)

Na czym polega to uczenie kleryków na "książątka"?

#14 2009-07-29 10:08:56

Inga
Gość

nie wiem co autor akurat miał na myśli,ale ja spotkałam się z postawą kleryków którzy zachowywali się conajmniej na równi z księdzem po święceniach z 10-letnim doświadczeniem kapłańskim,a Oni byli dopiero na pierwszym i drugim  roku w seminarium.

#15 2009-07-29 13:16:53

Laurka
Gość

Kapłan powinien być taki jakiego Bóg go chce, a nie my. Jak taki będzie to będzie dobrym kapłanem. Jeszcze jak będzie się zawsze starał zgadzać z Wolą Bożą co do swojego życia to będzie szczęśliwym przez co będzie dobrym kapłanem img/smilies/smile

#16 2009-07-30 12:13:33

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

Laurko pięknie napisałaś...ale jesteśmy ludźmi i każdy z nas ma rózne wyobrażenia, potrzeby, pragnienia.
Kapłan jest z ludu brany i do ludu posłany...
myślę, że problemem jest to,że człowiek jest bardzo pogubiony dziś, szuka oparcia, pomocy...czasami szuka go własnie u kapłana i to w sposób bardzo ludzki, uczuciowy img/smilies/wink
Życzmy kapłanom siły, wiary i dużo światła w ich posłudze!

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#17 2009-08-15 01:02:54

chefsiba
Gość

Ideał?? Sam Jezus jest Arcykapłanem "na wzór Melchizedeka", więc może Melchizedek? img/smilies/tongue img/smilies/tongue
A poważnie... sam Chrystus, ofiarujący na Krzyżu Siebie w całości... Chrystus - Arcykapłan.
Spośród ludzi... tak, św. Jan Maria Vianney na pewno... ale dla mnie św. o. Pio img/smilies/smile img/smilies/142

#18 2009-08-15 11:20:23

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

jaki on ma być w dzisiejszych czsach?

Każdy kapłan jest inny,jak każdy człowiek,ale najważniejsze,aby Bogu dochował wierności i owocnie pracował dla Jego większej chwały,by dostrzegał świat spragniony światła prawdy i miłości,by był gorliwym naśladowcą i sługą Chrystusa.

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#19 2009-08-29 23:56:18

dzieciak
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

w dzisiejszych czasach chyba trudno byc kapłanem. Ludzie, którzy decydują sie na taką drogę są wg mnie bardzo odważni. W czasach, kiedy kościół jkao instytucja źle się ludziom kojarzy. Że księża pedofie, że pieniądze z ofiary ida na samochód dla proboszcza, że po co celibat jak i tak jeździ do lasu na dziwki i takie różne...Trzeba mieć odwage, by mimo tego zdecydowac się; by wybrać PRAWDĘ; by zwyciężyć...img/smilies/smile

jaki powinien być?
ja mysle, że przede wszystkim WIARYGODNY:)
całym soba powinien dawac świadectwo wiary, świadectwo bycia w szczególnym związku z Chrystusem.

'Będzie błogosławił...
Będzie łamał...
Będzie dawał swoim uczniom...
     I nigdy nie zrezygnuje z Ciebie !' <3

#20 2009-11-19 14:10:43

Jagódka
Gość

Pozdrawiam z Bogiem!

Przede wszystkim kapłan wg mnie powinien być rozmodlonym człowiekiem, umieć odczytywać Wolę Bożą, mieć czas dla innych i być wsparciem czasem w trudnych sytuacjach.

#21 2009-11-19 15:58:07

Zakochana w Bogu
Gość

Kaplan uczen Jezusa,przedluzenie Jego rak.Otwarty na ludzi ich pragnienia,smutki,radosci.Nauczyciel gloszacy slowo Boze-poprostu czlowiek

#22 2009-11-20 11:09:18

sanderka1000
Użytkownik
Imieniny: 14.08
Urodziny: 11.08

Dla mnie? Najważniejsze żeby w pełni był oddany Bogu-wtedy będzie taki jak trzeba img/smilies/smile

On jest mój, a ja Jego wyłącznie, jedynie...

Kliknij tu i przekaż swój 1%!

#23 2009-11-25 13:50:24

Ania20
Gość

Kapłan, który twardo stąpa po ziemi, i widzi ludzi wokół siebie, interesuje sie nimi

#24 2010-02-12 00:19:51

dzieciak
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Kapłan to duszpasterz img/smilies/smile. Powinien być przede wszystkim dla ludzi. Został powołany przez Boga, aby troszczyć się o ludzi- o Boże owieczki. Każda parafia to , jak dla mnie, takie małe (albo ciut większe) stado, które powinno podążać, za pasterzem. Pasterz powinien mądrze prowadzić swoje stadko, a kiedy chociaż jedna owieczka się zagubi, powinien po nią wrócić...Czyli- powinien zauważać każdego człowieka; znać potrzeby swoich parafian...

'Będzie błogosławił...
Będzie łamał...
Będzie dawał swoim uczniom...
     I nigdy nie zrezygnuje z Ciebie !' <3

#25 2010-02-12 10:53:24

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

ja jeszcze raz powtórze o szacunku okazywanym Panu Jezusowi. Irytuje mnie takie kucniecie przed Tabernakulum,w biegu.Nie chodzi mi o to,aby za każym razem klęczeli przez minute,ale o to małe zatrzymanie na 2 sekundy.Wierni na to bardzo zwracają uwagę.

Stopka forum