'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2009-02-19 10:37:59

Magi
Gość

Górna granica wieku przy wstępowaniu do zakonu

Jaka jest mniej więcej ta granica?

#2 2009-02-19 10:40:52

piotrk
Gość

Re: Górna granica wieku przy wstępowaniu do zakonu

nie jestem specem od żeńskich zakonów ,ale wiem ,że to wszystko zależy od zgromadzenia...różne zgromadzenia mają różne podejście do tego img/smilies/wink

#3 2009-02-19 10:44:10

Jana Mlada OSB
Gość

wlasnie jan napisal Piotr. Zalezy od zgromadzenia.... Znam wspolnoty, ktore maja granice na 26 latach, niektore na 30... u mnie we wspolnocie czegos takiego nie ma. Choc jesli ktos przyjdzie w 60, to juz sie zastanawiamy po co tak pozno... ale... i dla takiej osoby jest mozliwosc wstapienia...

#4 2009-02-19 16:52:20

Rafcio
Gość

Teoretycznie w czynnych do 30, w kontemplacyjno-czynnych 36, a kontemplacyjnych chyba nie ma. Ale to teoretycznie. Każde Zgromadzenie pa takie rzeczy zapisane w Konstytucjach. Każdy "przypadek" jest traktowany indywidualnie:)

#5 2009-02-19 16:55:20

Jika
Użytkownik
Imieniny: 13.01
Urodziny: 21.08

Teoretycznie w czynnych do 30 - w pewnym sensie Rafcio ma rację. Co prawda,  każdy w swoim czasie odkrywa swoje powołanie. Ale są też takie siostry, które mają doktorat zrobiony i dopiero wtedy wstąpiły - czyli po 30. Jak to jedna z przełożonych mówi, wszystko zależy od czekolady img/smilies/smile

"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii."
                                                                                                               / ks. J. Tischner

#6 2009-02-19 17:09:31

minto
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: '86

Apropo tematu, czytałam wczoraj wywiad z ...Meryl Streep, która w filmie "Wątpliwość"  wciela się w rolę zakonnicy, i przygotowując się do roli rozmawiała rozmawiała dużo z prawdziwymi amerykańskimi siostrami i pada w tym wywiadzie na pytanie :

Czy wciąż pojawiają się nowe zakonnice w tym zgromadzeniu?

"Mówiły mi, że nie ma wśród nich młodych kobiet. Dochodzą tylko kobiety około pięćdziesiątki, sześćdziesiątki, które odchowały już dzieci i czują się na tyle silne, by dać coś jeszcze światu."

i chyba tak jest bo kościelne źródła mówią, że średni wiek zakonnicy w USA to.. 70 lat, tak więc wydaje mi się, że i u nas będzie się musiała przesuwać   granica wieku wstąpienia..
img/smilies/wink

pozdrawiam

Trzepoce we mnie serce i z sił opadłem,
i nawet gaśnie światło moich oczu...

www.zmb.warszawa.opoka.org.pl

#7 2009-02-19 20:38:09

Jika
Użytkownik
Imieniny: 13.01
Urodziny: 21.08

Minto, wydaje mi się że nie trzeba będzie. My jesteśmy zupełnie innym krajem niż USA. Polacy mają inne podejście do religii niż USA. I mamy wciąż młode powołania img/smilies/smile

"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii."
                                                                                                               / ks. J. Tischner

#8 2009-02-28 20:31:32

dzieciak
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

jakby nie patrzec granica ta i tak sie przesuneła....

Kiedys dziewczyna wstepowała  w wieku 15 lat - decydowali rodzice, wnosiła ona posag do zakonu etc.
w pozniejszych czasach...dziewczyna mając 18 lat juz dokładnie wiedziała...czy zakonc, czy pójscie za maz...czy samotnosc...

teraz...
priorytet to studia...
matura...

lepiej isc do zakonu z tytułem.czy to magistra , czy wyzej...-wiele dziewczyn wychodzi z takiego założenia
wiec chcac czy nie..granica sie przesuwa...

i wydaje mi sie, ze do skrajności, gdzie kobieta ma 70 lat i wstepuje do zakonu nie dojdziemy...ale...
img/smilies/smile

'Będzie błogosławił...
Będzie łamał...
Będzie dawał swoim uczniom...
     I nigdy nie zrezygnuje z Ciebie !' <3

#9 2009-02-28 21:20:48

devinirka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Wydaje mi się, że to zależy od czegoś jeszcze innego- kiedyś, gdy dziewczyna wstępowała do zakonu, czy wychodziła za mąż, nie brała nawet pod uwagę, że może się kiedyś coś zmienić- wiedziała, że tak zawsze będzie, że umrze w swoim stanie. Teraz... Czasy są mniej pewne- nie wiesz, czy nie odejdziesz ze zgromadzenia po np. 2 latach. Co wtedy? Usiąść na ulicy i zapłakać chyba tylko. Z wykształceniem jest już inaczej img/smilies/smile Jest punkt zaczepienia. Podobnie z małżeństwem- nasz babki wywalczyły nam "równouprawnienie"...

...A Bóg map nie rozdaje...

#10 2009-03-06 00:03:44

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Siostro Mlado,to zdarzylo sie,ze do Waszego zgromadzenia wstapila osoba 40stoletnia?
A nie sa one nieufnie traktowane przez inne siostry?Pytam,bo ja miałam takie wrażenie po rozmowie o powołaniach z mloda siostra,gdy wstapila do nich kobieta 35cioletnia.
Jak w ogole wygladaj zgromadzenia za granica? czy w nich  wstepuja mlode osoby,czy raczej reguła sa osoby dojrzałe?

Ostatnio edytowany przez fabienne (2009-03-06 00:05:00)

#11 2009-03-06 08:48:34

Jana Mlada OSB
Gość

U nas wstapila siostra (obecnie jest mistrzyni nowicjatu) w 47 roku zycia i wraz z nia siostra, ktora miala lat 57 - to wyjatek. Bo ta druga byla przez 20 lat w zgromadzeniu o duchowosci benedyktynskiej, ale w kosciele ewangelickim Po przejsciu do kosciola katolickiego wstapila do nas. Obecnie w naszej wspolnocie w Monachium mamy profeski czasowe, ktore maja 37 i 42 lat, nowicjuszki 27, 32, 40, 38, 31, postulatnki 33 i 42. No tak jest. Byla jedna nowicjuszka ur. w 1985 roku, ale ta wystapila ostanio. Jest roznie. Na zachodzie raczej wstepuja osoby dojrzale, pozniej. Ale jest roznie-w roznych wspolnotach...
Przynajmniej we wspolnotach, ktore znam, nie zauwazylam, ze by osoby starsze, pozniej wstepujace, byly traktowane gorzej, czy nieufnie. Ale to chyba tez zalezy od nastawienia wspolnoty:)

Ostatnio edytowany przez Jana Mlada OSB (2009-03-06 08:49:27)

#12 2009-03-06 09:29:23

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Rozumiem,ze to po prostu duch czasów.A jakie Siostra ma zdanie na temat tych "poznych powołań"?.Ja uwazam,ze to wspaniałe,ze Kościoł jest tak otwarty.

#13 2009-03-06 15:46:49

elzbieta
Gość

Jano Maldo, dziewczyna urodzona 1 1985 roku ma 24 lata. Chyba pomyliłaś daty.Kiedy ona się urodziła?

#14 2009-03-06 15:51:16

fcb <><
Gość

Wiem że to głupie pytanie ale czy w zakonach jest coś takiego jak emerytura?

#15 2009-03-06 15:55:27

Jana Mlada OSB
Gość

elzbieta napisał(a):

Jano Maldo, dziewczyna urodzona 1 1985 roku ma 24 lata. Chyba pomyliłaś daty.Kiedy ona się urodziła?

nie pomylilam. Naprawde urodzila sie w r. 1985. Nie tylko "stare kosci" do nas przychodza. img/smilies/246

o ile wiem emerytury nie ma - jesli jej rozumiemy jako wypoczynek i nie zaangazowanie w prace. Bo nawet staruszki - na ile moga - pomagaja we wspolnocie swoja praca img/smilies/teu45. Moze juz nie pracuja zawodowo, ale pracy w klasztorze zawsze dosyc. Nawet jesli chodzi o obieranie ziemiakow itp. To b. duza sluzba img/smilies/smile

fabienne napisał(a):

Rozumiem,ze to po prostu duch czasów.A jakie Siostra ma zdanie na temat tych "poznych powołań"?.Ja uwazam,ze to wspaniałe,ze Kościoł jest tak otwarty.

Jakie mam zdanie? Jesli przychodzi sie do wspolnoty klasztornej pozniej, trudniej jest sie dostosowac, bo jest sie juz w pewnym sensie przyzwyczajonym do wielu rzeczy. Ale mamy to juz w Ewangelii - niektorzy sa powolani do pracy o godzinie pierwszej, niektorzy dopiero o godzinie 11-tej. Pan powoluje i pokazuje droge. Od Niego wszystko zalezy.

Ostatnio edytowany przez Jana Mlada OSB (2009-03-06 15:59:38)

#16 2009-03-10 14:25:59

Magi
Gość

To dobrze,że jest szansa na wstąpienie później  .
Różnie się życie układa, można długo uciekac przed powołaniem, wahac sie, miec rozne inne pomysły.
Czasem ktos starszy dojdzie do wniosku,ze głupio uciekał i dobrze,ze zakony nie zamykają drzwi przed takimi osobami.
A juz to co pisze Siostra Jana to fenomen img/smilies/smile - w kazdym wieku ( przed emeryturą:)  mozna jeszcze się zdecydowac na zycie zakonne - to bardzo milosierne i madre rozwiazanie

#17 2010-05-17 14:26:46

Sakujami
Gość

Czy są jakieś zgromadzenia które przyjmują dojrzałe 40 letnie osoby?

#18 2010-05-17 14:38:12

kasia21
Gość

Sakujami sądzę, że jest to sprawa dość osobista i każde Zgromadzenie rozstrzygnie Twoją prośbę, przecież nie ważny jest wiek ale człowiek wprawdzie "granica" wiekowa jest ustalona ale bywa różnie. Módl się i bądź dobrej myśli i zaufaj Panu.

#19 2010-05-17 16:30:38

sdominika
Gość

Siostry Wizytki, zakon klauzurowy, jest otwarty od początku powstania na kandydatki starsze, a nawet słabsze fizycznie.... Bylo to związane z ówczesnymi surowymi  wymaganiami zakonów- 400 lat temu. Dzis ogólnie warunki przyjęcia sa podobne, aczkolwiek, mówie, ss. wizytki- zgodnie z regułą sw. Franciszka Salezego- mogą przyjąc osoby starsze, wdowy- jasne, ze wszystko w granicach rozsadku, możliwości wspólnoty, a przede wszystkim wg rozeznania prawdziwości powołania...

#20 2010-05-18 14:04:20

Jana Mlada OSB
Gość

zalezy od wspolnoty. W mojej wiek nie jest az taki wazny - a ogolnie u benedyktynek (przynajmniej tych, co znam) raczej nie ma problemu.. img/smilies/smile Dzieki Bogu wiele wspolnot potrafi dzis przyjac starsze kandydatki - chociaz zalezy tez od tego, z jakiego powodu osoba ta "nie przyszla" wczesniej...

#21 2010-05-18 16:19:20

Gamma
Gość

A wiecie jak jest z ss.M.B.Miłosierdzia?

#22 2010-05-18 19:43:42

Sakujami
Gość

A jak to jest z zakonami męskimi?

#23 2010-05-18 20:00:46

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

U Jezuitów przyjmują starszych z tego co wiem. Na ich stronce są Nowicjusze po 30 jeden ma chyba 38 lat.

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#24 2010-05-18 21:22:59

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

u nas po 30 decyzje podejmuje generał, ale zdaża się czasami ze zostaje przyjęty, np za rok będzie w naszej prowincji święcony który ma 42 lata img/smilies/smile dla Pana nie ma rzeczy niemożliwych

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#25 2010-05-18 22:40:06

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

Wiem,że Misjonarze Św,Rodziny powstali dla tzw. "spóźnionych powołań". Tak było na początku i myślę, że jest do dziś. Znałam kilku kleryków, którzy byli po 30tce img/smilies/wink

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

Stopka forum