'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2010-05-19 13:48:16

kasia21
Gość

Re: Górna granica wieku przy wstępowaniu do zakonu

Tak Adam dobrze piszesz: niema rzeczy niemożliwych :> więc sakujami nie zwlekaj tylko wybierz się na rozmowę i wszystko będziesz wiedziała:>

#27 2010-05-19 14:15:23

Laurka
Gość

A propo tego co napisała kasia21, że nie ma rzeczy niemożliwych pomyślałam sobie o fragmencie z Pisma świętego mówiącego o tym : Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Łk 1, 37. Doświadczam tego ostatnio bardzo często img/smilies/smile

#28 2010-09-30 18:50:32

BASIK
Gość

No właśnie pytanie jak w temacie, czyli jaki jest limit wiekowy. Pytam ponieważ przeglądając strony niektórych zakonów (żeńskich) jest on podawany (zazwyczaj do 30 r.ż.). Nie będę ukrywać, iż najbardziej interesowałyby mnie dominikanki... a i w sumie dlaczego są takie ograniczenia wiekowe?img/smilies/roll

#29 2010-09-30 19:06:02

pati89
Użytkownik
Imieniny: 28.08
Urodziny: 4 grudnia

ja slyszalam ze mozna wstapic do 34 r. ż ale to musisz sie dopytac w konkretnym Zgromadzeniu

Jezus nie wymaga sukcesów ale wierności...

...chcę tak jak On...
http://facebog.deon.pl/wp-content/uploa … 8398_n.png

#30 2010-09-30 19:09:26

Józek
Gość

Hmm.. u Kapucynów pisze tak samo (o limicie wieku), a bywali Bracia sporo starsi.
Dlaczego? O ile wiem jeden z powodów jest taki, że ludzie w tym wieku mają już jakieś swoje nawyki, i bywa im trudniej niż np. młodym w dostosowaniu się do życia zakonnego. Chociaż myślę że starsi ludzie mają znowu w innych aspektach łatwiej..
Wszystko ostatecznie zależy od przełożonej, na pewno są wyjątki od tego limitu (u Kapucynów bywają).

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez Józek (2010-09-30 19:10:39)

#31 2010-09-30 19:17:39

pati89
Użytkownik
Imieniny: 28.08
Urodziny: 4 grudnia

dlatego najlepiej pytac w Zgromadzeniu img/smilies/wink

Jezus nie wymaga sukcesów ale wierności...

...chcę tak jak On...
http://facebog.deon.pl/wp-content/uploa … 8398_n.png

#32 2010-09-30 19:18:54

BASIK
Gość

Ja się w tym limicie (jeszcze) mieszczę, ale ze względu na życiowe zawirowania moja "droga do" może się u mnie znacznie się wydłużyć (przynajmniej tak stwierdził ojciec z którym rozmawiałam, ale to długa historia...).

#33 2010-09-30 21:15:34

Jika
Użytkownik
Imieniny: 13.01
Urodziny: 21.08

Ten 30r.ż to jest taka granica, w której człowiek jest w kulminacyjnym momencie życia.
Spytajcie rodziców, jak wyglądało ich życie gdy mieli 30lat ....
Wiele zakonów, ma tą granice właśnie na 30., ale wiadomo że inwidualne rozmowy dają znacznie więcej ... I często generalne, czy prowincjalne przyjmują kogoś np. w wieku 43 lat ... Wszystko ma swoje miejsce i swój czas ! img/smilies/smile

"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii."
                                                                                                               / ks. J. Tischner

#34 2010-10-01 00:36:27

BASIK
Gość

Zdaję sobie sprawę z tego, że jestem zbyt niecierpliwa... wszystko chciałabym mieć "tu i teraz"...

Co do zapytania się konkretnego zgromadzenia o ten nieszczęsny limit to nie takie proste, bo wpierw muszę mieć pewność czy zostałam w ogóle powołana do życia konsekrowanego a dopiero później jakiego...umrę do tego czasu, jak nic.

#35 2010-10-01 08:45:10

Mariam ocv
Gość

Taki limit wiekowy jest niestety w Polsce ale może się to zmieni, gdyż chyba jest mniej powołań. W niektórych państwach przyjmują kobiety i w wieku 47 lat. Nikt im nie wytyka wieku, cieszą się z każdej osoby, która wstąpi. Tam jest inaczej, ludzie którzy u nas są już traktowani jako starzy tam cieszą się pełnią życia. Nie chcę się nad tym rozwodzić, ale co państwo to inne obyczaje.

#36 2010-10-01 10:10:41

Józek
Gość

Ale powtarzam, że ten limit nie jest sztywno przestrzegany.. Większość zależy od Przełożonych, ich decyzji wynikającej z rozmowy o przyjęcie..

#37 2010-10-01 13:17:05

Mariam ocv
Gość

Może zechce wypowiedzieć się ktoś, kto szukał dla siebie zgromadzenia w wieku np. 40, 45, 50 lat

Ostatnio edytowany przez Mariam ocv (2010-10-01 13:18:11)

#38 2010-10-02 10:25:48

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

co prawda ja nie suzkałem tak późno zgromadzenia, ale jeśli pozwolicie to sie wypowiem. W naszym zgromadzeniu jest taka reguła. przyjmujemy do 30 roku życia (decyzuje prowincjał i rada) natomiast jeśli ktoś jest starszy pisze do generała. Czy zdażają sie takie przypadki?? tak - w tym roku został do nas przyjęty 37 letni męzczyzna. Dlatego jak każdy człowiek jest indywidualny tak samo jego zycie i powołanie. Jeśli już rozpoznasz ze zycie zakonne dla Ciebie to dowiedz sie u sióstr img/smilies/smile
pozdrawiam

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#39 2010-10-02 12:04:49

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Jakiś czas temu była forumowiczka (nie pamietam nicku),która poruszała ten temat. Oficjalnie przekazała info,za zgodą Siostry Zmartwychwstanki,że do tego Zgromadzenia mozna sie ubiegac o przyjęcie w wieku do 40 lat

#40 2010-10-02 22:51:15

Ines
Gość

Teraz ta granica wieku troszkę sie przesuneła i zależy to również od zgromadzenia do ktorego chce sie wstąpić img/smilies/tongue

Ale jezeli chodzi o te kwestie to wiek chyba nie jest najwazniejszy tylko to kiedy Pan do mnie mówi "pojdz za mna"
nie wiem czy dobrze rozumiem ten post img/smilies/sad

#41 2010-10-02 23:13:12

BASIK
Gość

Ines napisał(a):

Ale jezeli chodzi o te kwestie to wiek chyba nie jest najwazniejszy tylko to kiedy Pan do mnie mówi "pojdz za mna"

Dla mnie (osobiście) też najważniejsze są powyższe słowa, ale fakt jest faktem i jak czytasz strony zgromadzeń (nie wszystkich) to masz jasno napisane np. 18-30 (niektóre nie podają żadnego limitu aczkolwiek obawiam się, że takowy istnieje). Stąd moje pytanie...pozostaje mi zawierzyć tym, którzy twierdzą, iż każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i nawet przekroczenie limitu niekoniecznie musi być przeszkodą img/smilies/wink

#42 2010-10-03 07:39:31

Ines
Gość

BASIK napisał(a):

Ines napisał(a):

Dla mnie (osobiście) też najważniejsze są powyższe słowa, ale fakt jest faktem i jak czytasz strony zgromadzeń (nie wszystkich) to masz jasno napisane np. 18-30 (niektóre nie podają żadnego limitu aczkolwiek obawiam się, że takowy istnieje). Stąd moje pytanie...pozostaje mi zawierzyć tym, którzy twierdzą, iż każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i nawet przekroczenie limitu niekoniecznie musi być przeszkodą img/smilies/wink

cos jednak jest w tych słowach img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Ines (2010-10-03 07:43:10)

#43 2010-10-14 15:43:35

Sabina M. (op)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

BASIK napisał(a):

No właśnie pytanie jak w temacie, czyli jaki jest limit wiekowy. Pytam ponieważ przeglądając strony niektórych zakonów (żeńskich) jest on podawany (zazwyczaj do 30 r.ż.). Nie będę ukrywać, iż najbardziej interesowałyby mnie dominikanki... a i w sumie dlaczego są takie ograniczenia wiekowe?

Limit jest i jest ważny, ale nie jest taki sam we wszystkich zgromadzeniach. U nas oficjalny limit jest do 35 lat, ale w tym roku składała śłuby wieczyste siostra, która wstąpiła tuż przed czterdziestką. Oczywiście, to był wyjątek, ale... 

Spokojnie, jeżeli Pan Bóg Cię powołuje, to da Ci czas na rozeznanie i dojrzenie do decyzji. Nie zapomni Ci tego powiedzieć w odpowiednim czasie. On jest doskonały => logiczny. I jeżeli w to wierzymy, to musimy przyjąć, że wszystko jest w Jego ręku i nic się nie zgubi. My tym bardziej (chyba  że będziemy uciekać od niego co sił w nogach). 
A jeżeli się boisz, że nie usłyszysz, jak będzie do Ciebie mówił? - w pewnym momencie mojego życia dręczył mnie taki lęk - to pomyśł sobie, że On mówi też do głuchych! Dla mnie to było rewelacyjne odkrycie (moja przyjaciółka była związana z duszpasterstwem osób niesłyszących).

Niemniej jednak, jak ktoś ma poczucie bycia powołanym i wsparcie w tym kierunku np. od kierownika duchowego, to lepiej iść do zakonu szybciej, niż później. Ale nigdy na siłe, bo np. za dwa tygodnie skończę 30 lat i co ja poem biedna zrobię...
Pozdrawiam serdecznie, niech Cię Pan błogosławi!
[taka jedna dominikanka img/smilies/smile ]

Ostatnio edytowany przez Sabina M. (op) (2010-10-14 15:46:10)

#44 2010-10-14 15:53:06

Ines
Gość

Obecnie dużo zgromadzń wydłuża linit wieku
Ale znowu nie do przesady img/smilies/smile

#45 2010-10-16 11:29:57

Ana
Gość

Znam wiele zgromadzeń, choć nawet na stronach internetowych można przeczytać jaki wiek. Jest od 18-30, 18-35 i 18-40. Różnie bywa czasem zakony kontemplacyjne przyjmują wdowy, lub kobiety po czterdziestce. To już indywidualna sprawa zgromadzenia.

#46 2011-07-15 20:31:09

Perełka77
Gość

Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus!img/smilies/smile
Od kilku lat czuję powołanie, bardzo chcę wstąpić do zakonu, ale nie wiem jaki mnie przyjmie gdyż po pierwsze mam już 34 lata i obustronny niedosłuch stanu lekkiego, nie dosłyszę od 3 roku życia, urodziłam się zdrowym dzieckiem, ale w wieku właśnie 3 lat zachorowałam na oskrzela umierałam.. lekarz aby mnie uratować przedawkował leki i w ten sposób uszkodził mi nerw słuchowy. Od tamtego momentu niedosłyszę.
Mam pytania
1) Czy w wieku 40- paru lat zostanę przyjęta do zakonu?
Nie mogę w chwili obecnej wstąpić do zakonu, gdyż muszę pomagać mojej mamie, która potrzebuje pomocy i nie chcę jej teraz zostawić samą.
2) Czy osoby z lekkim niedosłuchem obustronnym przyjmują do zakonu? ( mój niedosłuch nie zmieni się na gorsze, gdyż taki jaki już mam będę miała aż do śmierci, po za tym na jednym uchu mam aparat słuchowy, który mi bardzo pomaga, bo dzięki niemu słyszę, jak każdy zdrowy człowiek)
3) Czy wiecie, może jakie zakony w Poznaniu mogą mnie przyjąć?

P.S. Dodam, że mam średnie wykształcenie, jestem panną, nie mam ani dzieci ani męża. No żyję prawie jak zakonnica albo jak kto woli jak ascetka dużo się modlę w domu, nie chodzę na żadne imprezy i odmawiam sobie pewnych pociech, zwłaszcza dni postne, chodzę do kościoła na msze.itp.

Z góry gorąco dziękuję za odpowiedzi.
Bóg zapłać.

#47 2011-07-16 12:23:03

Amaretto
Gość

trudno tak ocenic, który zakon Cię przyjmie. może skieruj swoje kroki bezpośrednio, do takiego który sobie "upatrzyłaś" i porozmawiaj z przełożoną generalną lub z referentką powołaniową. Poznań pewnie ma sporo zakonów img/smilies/smile  są jeszcze  instytuty świeckie życia konsekrowanego. img/smilies/smile pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez AMARETTO (2011-07-16 12:23:22)

#48 2011-07-16 13:31:55

uskrzydlona_dusza
Gość

Też myślę, ze najlepszy byłby osobisty kontakt... Z tego co wiem to większość zgromadzeń przyjmuje do 35, ale są też wyjątki (chyba nawet tu na forum ktoś o tym pisał?)... Siostry takie sprawy rozpatrują indywidualnie, podczas rozmowy. Najlepiej tak jak napisała Amaretto - idź do tych Zgromadzeń, które by Cię interesowały, albo napisz maila i umów się z s. referentką czy mistrzynią na rozmowę. Będziesz miała informacje prosto ze źródła.  Pozdrawiam serdecznie

#49 2011-07-16 19:00:29

kalinka
Użytkownik

Perełka77 napisał(a):

Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus!img/smilies/smile

Na wieki wieków. Amen. img/smilies/smile
Perelka z tymi pytaniami lepiej zwrócić się do poszczególnych zgr. zakonnych jednego,drugiego,....

Ostatnio edytowany przez kalinka (2011-07-16 19:18:29)

#50 2011-07-16 19:17:57

Perełka77
Gość

Dziękuję za odpowiedź:pa:

Ostatnio edytowany przez Perełka77 (2011-07-16 19:18:09)

Stopka forum