'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2011-07-17 22:05:15

Maxymilian
Gość

Re: Górna granica wieku przy wstępowaniu do zakonu

Kiedyś słyszałem, że do zakonów przyjmują do 30-stki. Później sie dowiedziałem, ze nie ma takiej reguły i tak naprawdę można pójść w każdym wieku. Mały szczegół, trzeba przejść przez rozmowę. img/smilies/smile

#52 2011-07-18 10:26:08

cień
Gość

Rozmowa jest w każdym wieku przed wstąpieniem.

#53 2011-07-18 12:52:52

Amata
Gość

Perełko, pozdrawiam Cię serdecznie img/smilies/smile
Z tego, co wiem, to sporo zakonów przyjmują kandydatki po 40.
Przeważnie granica to 30- lub 35 lat, ale wiele razy czytałam, że możliwe jest wstąpienie póżniej.
Wszystko jest rozpatrywane indywidualnie.
Np. u Karmelitanek Dzieciątka Jezus bywa, że przyjmowane są wdowy, widziałam zdjęcie Siostry która była tuż po pierwszych ślubach, a miała "na oko" 55-60 lat. To strona Sióstr www.karmelitanki.pl
Także u Karmelitanek Bosych możliwe są przyjęcia w póżniejszym wieku, bo np. znam historię Siostry, która wstąpiła po 40-tce i doktoracie. Z resztą Św. Teresa Benedykta wstąpiła też po 40-tce.
Co do niedosłuchu to nie wiem, ale piszesz, że nosząc aparat słyszysz dobrze.
Np. Franciszkanki z Lasek przyjmują kandydatki niewidome, a to chyba trudniejsza sytuacja, niż niedosłuch.
Teraz też tak pomyślałam, że może zastanów się nad zakonem świeckim, wtedy będziesz mieszkała w domu, mogła opiekować się Mamą, a poświecisz się Panu.
W Poznaniu jest Świecki Zakon Karmelitów Bosych oto ich strona:
http://www.poznan.ocds.pl/
Siostry z zakonu świeckiego składają przyrzeczenia.
Będę się modliła za Ciebie! img/smilies/smile

#54 2011-07-23 16:22:56

Perełka77
Gość

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi, które bardzo mi pomagają, gdyż tak jak pisałam, nie jestem wstanie przed 40stką wstąpić do zakonu, a bardzo chciałabym już tam być, albowiem, moje powołanie jest naprawdę silne.
Jeszcze raz Bóg zapłać za Wasze wielkie serca i pomoc niech Wam Bóg wynagrodzi.

#55 2011-07-23 21:57:43

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Perelko, tak jak wspomina Amaretto - jest i droga swieckiej konsekracji. I akurat w Poznaniu szczesliwie jest kilka mozliwosci, kilka grup kobiet nalezacych do roznych instytutow swieckich, zatwierdzonych przez Kosciol. I ta droga wiaze sie z pelnym oddaniem Panu Bogu, przez slubowanie rad ewangelicznych. Niedosluch nie powinien byc, jak sadze,  zadna przeszkoda. Atutem jest w Twojej sytuacji mieszkanie w domu, w Poznaniu. Mozliwosc rozpoczecia ewentualnej formacji teraz, nie zas w nieokreslonej przyszlosci, kiedys po czterdziestce. Nie wiadomo, jak dlugo Mama bedzie Cie potrzebowac, wiec warto sie przyjrzec i takim rozwiazaniom. To zaproszenie do rozeznawania i takiej drogi powolania... Warto zdobyc wiedze - ale jesli ja masz, przepraszam, ze glowe zawracam.

tradycyjnie przepraszam i za chwilowy brak polskiej czcionki,
hannaturno, Instytut Swiecki Chrystusa Krola, Poznan

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#56 2011-12-18 19:21:27

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Witaj
Popieram post ze powinnas nawiązac dialog z danym zakonem.
w wielu zakonach wiek nie jest przeszkodą, jesli masz powolanie mysle ze nie bedzie to problem.
Jednak piszesz ze nie mozesz wstapic bo musisz pomoc mamie... a co bedzie jak wstapisz i mama bedzie potrzebowala twej pomocy? wiesz chyba ze wstepujac nie bedziesz mogla służyc jej zawsze..
jesli czujesz pragnienie wstapienia, borykasz sie z chorobą udaj sie np. na rekolekcje rozważ to co czujesz, poradź się, moze warto wspomoc sie o kierownictwo duchowe.Pomysl
Powodzenia!

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#57 2011-12-21 12:47:04

majeczka1990
Gość

Kierownik duchowy naprawde może pomóc w problemie. A wszczególnie problemach dotyczących wiary i powołania.Wiem bo sama mam kierownika duchowego.Moim jest proboszcz z mojej parafii ale może być to także spowiednik bądź ksiądz rekolekcjonista.Ważne żebyś miała do niego zaufanie.

#58 2012-04-11 19:50:52

Robinis
Gość

W zakonie, w którym byłam jest tak, że można wstąpić do 35 roku życia, ale nie znaczy to, że nie można wstąpić po 35 r.ż. Trzeba mieć na to specjalne pozwolenie Przełożonej Generalnej. Jak byłam kandydatką to w nowicjacie była Siostra, która miała 62 lata!!! Miała już za sobą kawał życia! Miała rodzinę, męża, dzieci... Więc wszystko jest możliwe!!! Podejrzewam, że w innych Zgromadzeniach jest podobnie, zwłaszcza teraz, kiedy brakuje powołań...

Ostatnio edytowany przez Robinis (2012-06-02 15:20:27)

#59 2012-04-12 13:08:19

Amata
Gość

Czytałam książkę z wywiadami z Panią profesor Anną Świderkówną- m.in. biblistką, która w podeszłym wieku wstąpiła do Mniszek Benedyktynek do klasztoru- jeśli dobrze pamiętam- w Żarnowcu. Wspominała ze śmiechem, jak dużo młodsze Siostry mówiły, że dobrze zrobiła, że wstąpiła, bo gdzie najlepiej człowiekowi na starość? No w zakonie, oczywiście. img/smilies/wink Pani profesor była w klasztorze tylko rok.

#60 2012-04-12 18:48:02

Robinis
Gość

nie, ta Siostra o której piszę jest do dzisiaj, już pewnie ponad 5 lat, złożyła pierwsze śluby i czeka jej możliwość szybszego złożenia ślubów wieczystych, no w sumie się nie dziwię :-)

#61 2012-05-13 16:52:29

Perełka77
Gość

Cały czas borykam się z tym problemem.. Mama i zakon. Gdybym tylko mogła być zakonnicą i jednocześnie pomagać mamie, w tedy już dziś z miejsca wstąpiłabym to zakonu.
Przepraszam, że tak długo tu się nie odzywałam, ale mam ostatnio problemy zdrowotne. I często jestem u lekarzy, już nie wspomnę, że od rana jestem w pracy po południu wszystko robię w domu, bo mama mając rozszczep kręgosłupa nie może za dużo nic robić, do tego dochodzą inne poważne choroby mojej kochanej mamusi.
Tak więc jak wszystko skończę to przychodzi wieczór i w tedy myślę o tym by się pomodlić i iść spać.
Dużo myślę o tym zakonie.. www.karmelitanki.pl jeszcze w tym roku postaram się ( jak znajdę chwilę wolną ) udać się do tych sióstr i porozmawiać, aby wszystko się dowiedzieć.
Bardzo poważnie myślę, aby w przyszłym roku już wstąpić do tego zakonu, lub innego jeśli zostanę nakierowana gdzie indziej. Będę miała wówczas 36 lat. img/smilies/smile
Bóg zapłać za wszystko.

P.S. Oczywiście do takiego, gdzie będę mogła mieć mamę przy sobie. img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Perełka77 (2012-05-13 16:54:25)

#62 2012-05-13 21:39:24

kalinka
Użytkownik

Perełka77 napisał(a):

P.S. Oczywiście do takiego, gdzie będę mogła mieć mamę przy sobie. img/smilies/smile

Perełko,w zakonie, o jakim myślisz, nie będziesz mogła mieć mamy przy sobie.

#63 2012-05-13 21:50:53

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Nie wiem, czy to w ogóle gdziekolwiek, w jakimkolwiek  zakonie czy zgromadzeniu byłoby możliwe  - tak od samego początku formacji przyjść z założeniem: mama przy sobie.  Jakoś mnie to dziwi.. Ale może ktoś z Was wie?

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

#64 2012-05-13 22:10:39

kalinka
Użytkownik

hannaturno napisał(a):

Nie wiem, czy to w ogóle gdziekolwiek, w jakimkolwiek  zakonie czy zgromadzeniu byłoby możliwe  - tak od samego początku formacji przyjść z założeniem: mama przy sobie.  Jakoś mnie to dziwi.. Ale może ktoś z Was wie?

Mnie nie dziwi to pragnienie by mieć chora mamę przy sobie i się nią opiekować.Uważam jednak,że w tej sytuacji rozsądniej jest trwać dalej przy mamie, opiekować się nią ,oddawać swoje życie Bogu ,w tym położeniu jakie ono teraz jest, niż myśleć o zakonie .

Ostatnio edytowany przez kalinka (2012-05-13 22:11:11)

#65 2012-05-13 22:13:45

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Nie zrozumiałyśmy się, Kalinko. Pragnienie mnie wcale nie dziwi, ale realizacja takiej możliwości byłaby dla mnie jednak zaskoczeniem. Ale jak pisałam, nie mam szczególnej wiedzy na ten temat (na temat realiów zakonnych).

#66 2012-05-13 22:58:38

kalinka
Użytkownik

hannaturno napisał(a):

Nie zrozumiałyśmy się, Kalinko. Pragnienie mnie wcale nie dziwi, ale realizacja takiej możliwości byłaby dla mnie jednak zaskoczeniem. Ale jak pisałam, nie mam szczególnej wiedzy na ten temat (na temat realiów zakonnych).

Faktycznie,niewłaściwie zrozumiałam.

Wracając do pragnień Perełki, czasem wydaje się nam, że droga zakonna jest lub może byłaby bardziej doskonała niż ta,która jest naszym udziałem .Nie wiedzieć dlaczego nam się tak wydaje.

Co do realiów zakonnych, to w zakonie, o którym myśli Perełka, nie będzie możliwości by mamę mieć przy sobie .Jest także dużo innych ograniczeń w życiu zakonnym.Tam żyje się według konstytucji,reguły zakonnej i pozwolenia przełożonych(wg posłuszeństwa zakonnego) .Ustalane są wszystkie sprawy z przełożonymi np.napisanie listu.Nawet na wyjście z kaplicy ze wspólnych modlitw np. do toalety tez trzeba podejść do przełożonej po pozwolenie.Wyjazdy do domu rodzinnego są na bardzo krotko,bo to zaledwie kilka dni w roku i tez nie od razu.

Ostatnio edytowany przez kalinka (2012-05-13 23:02:34)

#67 2012-05-14 14:57:33

Amata
Gość

Perełko, o opiece nad rodzicami u Sióstr, które nie mają rodzeństwa rozmawiałam wiele razy z Siostrami z różnych zgromadzeń i z tego, co mi Siostry mówiły, to już samo bycie jedynaczką jest pewną trudnością i Siostry rozpatrują każdy "przypadek" indywidualnie, ale wstępując jako jedynaczka trzeba mieć świadomość, że nie będziesz miała możliwości odwiedzin rodziców według uznania.

Dobrze jest, jak wstępujesz do zakonu, który ma dom w Twojej miejscowości- przełożona może przenieść Cię do tego domu na pewien czas, byś miała bliżej, ale wcale nie musi. W niektórych zakonach jest możliowść kilkumiesięcznego urlopu, gdy rodzic jest już w bardzo ciężkim stanie.
U KDzJ urlop zdaje się dopiero po ślubach przysługuje i do 3 dni plus 2 na dojazd, po wieczystych 2 dni więcej. Moim zdaniem dobrze by było, jakbyś zapytała Sióstr. Kolejna trudność jest taka, że KDzJ nie prowadzą zakładów opiekuńczo-leczniczych, szpitali, czy domów opieki.
Np. Józefitki mają takie zakłady i Siostra mi mówiła, że rodzic jednaczki może być przyjęty do takiego domu i współsiostry będą się opiekować, ale niekoniecznie ona, bo córka będzie prawdopdobnie w innym domu.
Jednak szczerze mówiąc, trudno mi wyobrazić sobie, że do jakiegokolwiek zakonu przyjmą Cię razem z Mamą, którą potzrebuje całodobowej opieki, przecież kandydatka nie wstępuje razem z chorym rodzicem. Nie miałabyś możliwości stałej opieki. Twoja Mama musiałaby wyrazić zgodę na Twoje wstąpienie. Zgadzam się z Kalinką i Hanią. To chyba nie jest możliwe opiekować się rodzicem już od wstąpienia.
Myślę, że najlepiej doradzą Ci Siostry, może one znają taki zakon, który znajdzie rozwiązanie, bo wstąpić do zakonu mając jakiekolwiek zobowiązania jest trudno.

#68 2012-05-16 17:04:05

Amata
Gość

hannaturno napisał(a):

Perelko, tak jak wspomina Amaretto - jest i droga swieckiej konsekracji. I akurat w Poznaniu szczesliwie jest kilka mozliwosci, kilka grup kobiet nalezacych do roznych instytutow swieckich, zatwierdzonych przez Kosciol. I ta droga wiaze sie z pelnym oddaniem Panu Bogu, przez slubowanie rad ewangelicznych. Niedosluch nie powinien byc, jak sadze,  zadna przeszkoda. Atutem jest w Twojej sytuacji mieszkanie w domu, w Poznaniu. Mozliwosc rozpoczecia ewentualnej formacji teraz, nie zas w nieokreslonej przyszlosci, kiedys po czterdziestce. Nie wiadomo, jak dlugo Mama bedzie Cie potrzebowac, wiec warto sie przyjrzec i takim rozwiazaniom. To zaproszenie do rozeznawania i takiej drogi powolania... Warto zdobyc wiedze - ale jesli ja masz, przepraszam, ze glowe zawracam.

tradycyjnie przepraszam i za chwilowy brak polskiej czcionki,
hannaturno, Instytut Swiecki Chrystusa Krola, Poznan

Perełko, a czy bierzesz pod uwagę możliwość, o której pisała Hania?

#69 2012-05-23 17:29:07

kuku
Gość

Ale fajny temat! Podoba mi się ;-) Znam siostrę Nazaretankę, która ma 2 dzieci - córkę i syna. Po śmierci męża, razem z córką postanowiły wstąpić do zakonu, i wstąpiły do Nazaretanek. Syn już się ożenił. Po krótkim czasie córka wystąpiła, bo stwierdziła, że poszła za mamą, ale mama została. Teraz wnuki babcię odwiedzają w klasztorze. Tak, więc jak najbardziej Nazaretanki przyjmują nieco starsze, doświadczone Panie img/smilies/smile więc wiele zależy od indywidualnego podejścia zgromadzenia img/smilies/smile
Ale kiedyś było chyba o tym wspominane, prawda?

Ostatnio edytowany przez kuku (2012-05-23 17:31:09)

#70 2012-05-26 14:39:41

Amata
Gość

kuku napisał(a):

Ale fajny temat! Podoba mi się ;-) Znam siostrę Nazaretankę, która ma 2 dzieci - córkę i syna. Po śmierci męża, razem z córką postanowiły wstąpić do zakonu, i wstąpiły do Nazaretanek. Syn już się ożenił. Po krótkim czasie córka wystąpiła, bo stwierdziła, że poszła za mamą, ale mama została. Teraz wnuki babcię odwiedzają w klasztorze. Tak, więc jak najbardziej Nazaretanki przyjmują nieco starsze, doświadczone Panie img/smilies/smile więc wiele zależy od indywidualnego podejścia zgromadzenia img/smilies/smile
Ale kiedyś było chyba o tym wspominane, prawda?

Rzeczywiście, fajny. img/smilies/wink
Zgromadzenie Zmartwychwstanek zdaje się założyły Matka z Córką? img/smilies/smile

#71 2012-06-02 11:55:48

s_Gabriela
Użytkownik
Imieniny: Vigilia Zwiastowania
Urodziny: Świętego Józefa

Robinis napisał(a):

Jak byłam kandydatką to w nowicjacie była Siostra, która miała 62 lata!!! Miała już za sobą kawał życia! Miała rodzinę, męża, dzieci... Więc wszystko jest możliwe!!! Podejrzewam, że w innych Zgromadzeniach jest podobnie, zwłaszcza teraz, kiedy brakuje powołań...

To nie brak powołań ale wiekowa tradycja wielu wspólnot na całym świecie by przyjmować panie nawet po 40. Stan dziewic, wdów, diakonis i pustelnic istniał od pierwszych wieków kościoła
Oczywiście jest to decyzja podejmowana przez Przełożonaych bardzo indywidualnie.

"Kochaj i głoś to swoim życiem" Święty Augustyn
Qui coronat te in misericordia (Ps 102, 4)
http://siostry-augustianki.blogspot.fr/

#72 2012-06-11 21:37:50

szukam
Gość

Witam,
przyłączę się do wątku utworzonego przez Perełkę77. Tak samo jak Perłka jesetm po 30 - w tym roku skończę 31 lat, i zastanawiam się nad swoim powołaniem. Nigdy nie byłam członkiem żadnej organizacji kościelnej i nie zastanawiałam się tak mocno jak teraz nad wstąpieniem do zakonu. Miałam w życiu kilka trudnych momentów, które przetrzymałam dzięki modlitwie i wierze i to właśnie te momenty spowodowały, że zaczęłam zastanawiać się nad swoim powołaniem.
Czy jest możwliość wstąpienia do zakonu nie klauzulowego osoby, która dopiero w 30 roku życia odkrywa powołanie?

#73 2012-06-11 21:42:58

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Oczywiście, że jest taka możliwość img/smilies/smile W wielu zakonach czynnych można do 35 roku, a w klauzurowych tym bardziej img/smilies/smile

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#74 2012-06-11 22:05:13

Karmelka
Użytkownik

W przypadku zakonów klauzurowych to tak naprawdę zależy scholastyko od każdego domu, każdej wspólnoty. Każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany. Ja powiem, że w mojej karmelitańskiej wspólnocie siostry mają zasadę, iż kandydatek po trzydziestce już nie przyjmują.

#75 2012-06-12 11:07:48

jola73
Gość

Karmelko popieram w wielu zakonach do 30 lat można wstąpić, powyżej pozwolenie ks. Biskupa bądź indywidualne rozmowy.

Stopka forum