'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2009-03-06 21:59:19

Dominiczka89
Użytkownik
Imieniny: 06.07
Urodziny: 20.05

Zgromadzenie Sióstr Świętego Jana Chrzciciela

Kochani! Chciałam Wam przedstawić Zgromadzenie, które kocham, w którym chcę realizować służbę mojemu Panu...img/smilies/142
To Zgromadzenie Sióstr św. Jana Chrzciciela (była o nim króciutka wzmianka w wątku "Mało znane").
Kim są Siostry św. Jana Chrzciciela?
Wszystko zaczęło się od cudownego snu i wielkiej wiary. Tak, właśnie snu. Pewien włoski kapłan - ks. Alfonso Maria Fusco nocą, we śnie, otrzymał zadanie. Jezus polecił mu założenie zgromadzenia zakonnego, które miałoby opiekować się opuszczonymi dziećmi. Ten wrażliwy ksiądz był bowiem przyjacielem najmłodszych i najbiedniejszych. Jego dobroć zwróciła uwagę Magdaleny Caputo, a później także innych młodych dziewcząt, w których sercach drzemała chęć pójścia za Chrystusem. Tak sen powoli stawał się rzeczywistością… 26 września 1878 roku powstało Zgromadzenie Sióstr Świętego Jana Chrzciciela.
Co robią Siostry?
Tak jak św. Jan Chrzciciel chcą przygotować drogi dla Pana w sercach tych wszystkich, z którymi się spotykają. Na co dzień wychowują i uczą dzieci oraz młodzież; prowadzą Rodzinne Domy Dziecka; pracują z różnymi grupami we wspólnotach parafialnych; opiekują się ludźmi chorymi i starszymi; pracują na misjach.
img/smilies/smile
Siostry nie mają polskiej strony internetowej, gdyż jest to Zgromadzenie włoskie. Jeśli jednak ktoś zna włoski, to szczerze polecam:
http://www.battistine.it/
http://www.alfonsomariafusco.org/home.htm

"O, mój Jezu, w Hostii utajony, serce moje Cię czuje. I choć kryją Cię zasłony Ty wiesz, że Cię miłuję, że Cię miłuję..."  img/smilies/142

#2 2009-03-13 19:15:25

spragniona Miłości
Gość

Re: Zgromadzenie Sióstr Świętego Jana Chrzciciela

Podoba mi się to, czym zajmują się te siostry. Niby właściwie taki "tradycyjny" zestaw zajęć, ale właśnie trafiający w moje klimaty... img/smilies/142 Ile jest tych RDD w Polsce i gdzie? No i ile sióstr? Wogóle to czy mogłabyś napisać coś więcej? Ze stron rozumiem tylko zdjęcia, hihihi... img/smilies/big_smile

#3 2009-03-14 14:33:25

Dominiczka89
Użytkownik

Oczywiście, już piszę. Rodzinnych Domów Dziecka mamy w Polsce dwa (Kraków i Pasierbiec). Sióstr w Polsce jest 8, w trzech domach. img/smilies/smile
Celem sióstr św. Jana Chrzciciela jest uwielbienie Boga i uświęcenie członkiń Zgromadzenia. Centrum ich duchowości jest codzienne spotkanie z Chrystusem w Eucharystii. Wraz z całym Kościołem odmawiają Liturgię Godzin. Ponadto praktykują codzienną medytację, modlitwę różańcową, comiesięczne dni skupienia, raz w roku tygodniowe rekolekcje oraz szczególne nabożeństwa z okazji głównych świąt obchodzonych w Kościele i świąt patronów Zgromadzenia. Patronami tymi są: Najświętsza Maryja Panna, czczona głównie jako Niepokalanie Poczęta oraz Bolesna, św. Jan Chrzciciel i św. Józef.
Misją sióstr jest, w duchu św. Jana Chrzciciela, przygotowanie drogi Chrystusowi, usuwanie wszystkiego, co dla dzisiejszego człowieka stanowi przeszkodę w przyjęciu Słowa Bożego. Swoją troską otaczają głównie dzieci i młodzież.
img/smilies/142
Parate viam Domini!
img/smilies/142

Ostatnio edytowany przez Dominiczka89 (2009-03-14 14:44:52)

"O, mój Jezu, w Hostii utajony, serce moje Cię czuje. I choć kryją Cię zasłony Ty wiesz, że Cię miłuję, że Cię miłuję..."  img/smilies/142

#4 2009-03-21 21:03:07

Inga
Gość

Charyzmat wspaniały,duchowość również. img/smilies/smile
Twoje 'klimaty' już o tym wiem.
Takie zwykłe czynności jakimi zajmują się Siostry niezwykle trafiają do ludzi, a je przybliżają do Boga .

Obym niedługo mogła ujrzeć Twoje zdjęcie na stronie zgromadzenia ... img/smilies/smile

#5 2009-03-22 23:13:05

Dominiczka89
Użytkownik

Izuś! img/smilies/246
Dziękuję Ci za ciepłe słowa... Cieszę się, że podoba Ci się nasz charyzmat i duchowość img/smilies/smile Do mnie "przemówił" on od samego początku... Naśladować Jezusa z Nazaretu w czynieniu dobra, niesieniu pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują, zwłaszcza dzieciom i młodzieży...
Jak mówił Ojciec Założyciel: "Vorrei che anche la mia ombra potesse fare del bene!" - Chciałbym żeby nawet mój cień mógł czynić dobro! img/smilies/142

#6 2009-03-23 16:41:54

Ania.Maj
Gość

Domi mam pytanko a jak wygląda taki zwykły dzień u sióstr??

pozdrowionka:)

#7 2009-05-03 21:56:43

Dominiczka89
Użytkownik

img/smilies/smile Grunt to szybka odpowiedź, prawda? Przepraszam, Aniu, że nie odpisałam wcześniej na pytanie zadane przez Ciebie, ale rzadko jestem na Barce teraz. A i dziś wpadłam jak po ogień... Dlatego odpowiem krótko, choć nie wiem, czy Cię to usatysfakcjonuje... img/smilies/wink U nas nie ma zwykłych dni! img/smilies/wink A "największą radość sprawia odkrywanie NIEZWYKŁOŚCI w rzeczach najbardziej zwyczajnych"... img/smilies/wink Nie ma dwóch takich samych dni, a "plan dnia" jest najczęściej dość... hm...elastyczny (nie wiem czy to dobre słowo, ale nie mam innego w tej chwili;)). To znaczy, że godziny na np. modlitwę, rekreację, posiłki mogą ulec delikatnym zmianom z powodu dostosowania ich do konkretnej chwili. Pewnie "zamotałam" - cała ja... img/smilies/hmm Przepraszam.  Na pewno nie podam Ci w mojej odpowiedzi gotowego grafiku czy harmonogramu dnia, jakie czasem można spotkać na stronach poszczególnych zgromadzeń... Hm... Tak obrazowo to jest to tak, że wieczorem siostra przełożona mówi "jutro spotykamy się na jutrzni o..." i wtedy wiesz, o której zacznie się nowy dzień img/smilies/smile A w nim czas, który postaramy się wykorzystać jak najlepiej. Piękne to jest według mnie. Oczywiście jest taki "ramowy plan", a w nim punkty, których nigdy nie brakuje - Msza Św., modlitwa brewiarzowa, rozmyślanie i medytacja, praca, rekreacja, posiłki, itp. img/smilies/big_smile Każdy dzień jest darem, każdy dzień jest łaską, więc każdy dzień rozpoczynamy i kończymy modlitwą... "Od wschodu słońca, aż po zachód jego, niech Imię Pańskie będzie pochwalone! "
A zresztą - najlepiej się przekonać jak wygląda "zwykły dzień" Sióstr biorąc w nim udział!!! Zapraszam więc... img/smilies/wink
http://images47.fotosik.pl/117/d0ee4aa5f20fc591.jpg

Ostatnio edytowany przez Dominiczka89 (2009-05-03 21:59:09)

#8 2009-05-03 22:04:21

Ania.Maj
Gość

Domi dziękuje bardzo za szybką odpowiedź:Dimg/smilies/big_smile Ale liczy się,że w ogóle odp:)

#9 2009-05-03 22:14:59

Dominiczka89
Użytkownik

Oj, Aneczko, przepraszam jeszcze raz... :* Następnym razem postaram się odpisywać szybciej.

#10 2009-05-03 22:18:54

Ania.Maj
Gość

nic się nie stało... Domi wiem, że zajętą osóbką jesteś i nie miałaś czasu pozdrowionka:*

#11 2009-07-14 23:41:34

Stefcia23
Gość

Dominiczko, a czy te siostry zmieniają imiona czy zostają przy swoich ze chrztu?

#12 2009-07-15 07:41:01

urszonazaretka
Gość

o z tego co na stronie zauwazylam, to sa i  wmoim kochanym Lublinie img/smilies/wink te siostry

#13 2009-07-15 12:32:19

spragniona Miłości
Gość

I w moim Krakowie img/smilies/smile

#14 2009-07-15 13:12:59

urszonazaretka
Gość

nooo ja Krakow tez kocham bardzo, siostry robia cos pieknego,ale ja juz wybralam i odwrotu nie mam img/smilies/wink chociaz Pan Bog ma swoje drogi roznie je prowadzi wszystko jet mozliwe

#15 2009-07-15 22:27:05

Dominiczka89
Użytkownik

No proszę, jak tu się ożywiło... Serducho się raduje img/smilies/big_smile

Stefciu moja kochana, siostry nie zmieniają imion, zostają przy swoich od chrztu.

Dziewczyny, widzę, że jak ja kochacie Lublin i Kraków (ja bardziej Lublin!!!). Hm... Dorota Terakowska w "Ono" napisała, że "nie ma lepszych miejsc, są tylko lepsi ludzie". Hm... Może coś w tym jest.

Urszonazaretko, Pan Bóg naprawdę lubi zaskakiwać, ja nauczyłam się, żeby nigdy nie mówić nigdy. Jego drogi nie są naszymi drogami... Ale Jego drogi są zawsze najlepsze.

Pozdrawiam wszystkich zaglądających, pamiętam przed Panem i polecam się!
<><

"Solo in Dio dobbiamo porre la nostra fiducia: Egli ci tiene scritti nelle sue mani." - Tylko w Bogu mamy pokładać naszą ufność, On nas trzyma zapisanych w swoich dłoniach.
/bł. A. M. Fusco/

#16 2009-07-16 07:16:18

urszonazaretka
Gość

Dominiczko,  tak Lublin jest wspanialay,wspaniale miasto, ludzie, uczelnia, duzo wiary w Boga w mentalnosci ludzkiej, u mnie na zachodzie juz tego nie ma, ludzie jakos potracili ten dar ufnosci w Boza Opatrznosc. A z Panem Bogiem to wiem, ze juz On ma swe drogi, sam mnie poslal do Lublina, potem do Krakowa, wiec teraz, niech da znac,co dalej, codzeinnie modle sie o Wole Boza i dla was, ale sama pokornie prosze o modlitwe, pozdrawiam

#17 2009-07-19 13:42:22

spragniona Miłości
Gość

Urszonazaretko, pamiętam w modlitwie.
A co do tych dróg Pana Boga... Racja. Ja miałam zupełnie inne plany na swoje życie, a On... wywrócił je do gory nogami. Na szczescie. img/smilies/wink

A żeby było w temacie, to śliczne to zdjęcie u góry. img/smilies/smile
I mam pytanie: gdzie odbywa się formacja?

#18 2009-07-19 18:44:14

Inga
Gość

formacja z tego co wiem  Rzymie. Tam jest dom generalny. img/smilies/smile

#19 2009-07-22 20:33:51

spragniona Miłości
Gość

Dzieki Inga img/smilies/246

Ostatnio edytowany przez spragniona Miłości (2009-07-22 20:34:14)

#20 2009-08-28 08:37:04

Dominiczka89
Użytkownik

Ooo, nie było mnie tu troszkę. Tak, formacja jest w Rzymie. img/smilies/smile

"Debbo lavorare per la gloria di Dio, vogli raccogliere sotto le ali della protezione divina tanti ragazzi e tante fanciulle abbandonate." - Muszę pracować na chwałę Bożą. Chcę zebrać pod skrzydła Opatrzności Bożej wielu porzuconych chłopców i dziewcząt.
/bł. A. M. Fusco/

#21 2009-08-28 09:40:00

piccolina
Gość

Dminika, wystarczylo ci kilka dni pobytu we Wloszech by chwycic ten piekny melodyjny jezyk img/smilies/smile

"La vita e un dono di Dio, come vuoi usarla? Pensi, preghi, chiedi consiglio, decidi"

/ Il beato don Albrione/

Ostatnio edytowany przez piccolina (2009-08-28 09:42:48)

#22 2009-08-28 16:08:33

spragniona Miłości
Gość

Fajnie ze wszyscy wiedza co to znaczy. img/smilies/wink

#23 2009-08-28 20:33:07

piccolina
Gość

img/smilies/smile Spoko, to tylko krodka wymiania zdan img/smilies/smile
A tlumaczenie to

"Zycie jest darem Boga, jak chcesz je wykorzystac? Pomysl, pomodli sie, poradz sie, zdecyduj."

Kedys juz byla na tym forum dyskusja na ten temat img/smilies/smile

#24 2009-08-28 21:00:13

Dominiczka89
Użytkownik

Oj, Lucynko, wyprzedziłaś mnie z przetłumaczeniem img/smilies/wink
Z Tym bym sobie poradziła, ale bardziej na intuicję, bo to znany cytat dość. img/smilies/smile

To ja jeszcze jeden zostawię naszego Ojca Założyciela:
"Bisogna lavorare come mai si morisse e bisogna vivere come se si morisse da un momento all'altro." - Trzeba tak pracować jakby się miało żyć wiecznie i tak żyć jakby się mogło umrzeć w każdej chwili.
http://images49.fotosik.pl/189/4b68e9ecdede4d6dmed.jpg

Ostatnio edytowany przez Dominiczka89 (2009-08-28 21:01:16)

#25 2009-10-14 08:19:50

urszonazaretka
Gość

ja przeglądam wątek i zastanawiam się, w jakim języku odbywa się formacja,skoro odbywa się w RZymie,a wspólnota jest międzynarodowa??

Stopka forum