'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2009-06-22 22:11:37

piotrk
Gość

Kapłan znakiem sprzeczności

KAPŁAN ZNAKIEM SPRZECZNOŚCI
Dla niektórych jest zwykłym egoistą,
Dla innych jest wszystkim i umie się dzielić tym co ma.
Niektórzy go błogosławią, inni zaś przeklinają;
Wszyscy chcą go osądzać.
Jeśli rozmawia z bogatymi: jest kapitalistą,
Jeśli przebywa z biednymi: jest komunistą
Jeśli wygląda młodo: jest za młody,
Jeśli chodzi zamyślony: jest wiecznie niezadowolony
Jeśli jest przystojny: dlaczego się nie ożenił?
Jeśli brzydki: żadna go nie chciała
Jeśli chodzi do kawiarni: jest pijakiem
Jeśli przebywa ciągle w domu: jest dzieciakiem
Jeśli chodzi pod koloratką: jest człowiekiem światowym
Jeśli zakłada sutannę: jest zbytnim tradycjonalistą
Jeśli jest otyły: niczego mu nie brakuje
Jeśli jest szczupły: na pewno choruje
Jeśli głosi kazanie dłużej niż dziesięć minut: nigdy nie skończy
Jeśli jest rzeczowy: nie umie nic powiedzieć
Jeśli ma długie włosy: jest zbyt nowoczesny
Jeśli ma krótkie włosy: jest przeszłościowy
Jeśli chrzci i udziela ślubów wszystkim: rozrzuca Sakramentami
Jeśli jest wymagający: oddala od siebie ludzi
Jeśli rozmawia i odwiedza parafian: nigdy go nie ma w domu
Jeśli siedzi w Kościele: niczym się nie interesuje
Jeśli nie organizuje zabaw: nigdy nic nie robi
Jeśli prowadzi prace w parafii: wyrzuca pieniądze
Jeśli mówi o kontemplacji Boga: jest rozkojarzony
Jeśli rozmawia o problemach praktycznych: jest materialistą
Jeśli ma radę parafialną: „ pozwala ciągać się za nos...”
Jeśli jej nie ma: jest księdzem władczym i zbyt klerykalnym
Jeśli cytuje Sobór Watykański II: jest księdzem zbyt nowoczesnym
Jeśli uczy katechizmu: jest księdzem jeszcze przed soborowym
Jeśli jest młody: nie ma doświadczenia
Jeśli jest stary: zrobiłby dobrze idąc na emeryturę
Ale, jeśli umrze.... kto go zastąpi?.... ( pomyśl nad tym!...)

znalezione w sieci...

#2 2009-06-23 14:48:37

Zafascynowana
Gość

Re: Kapłan znakiem sprzeczności

zastanawiające- dodałabym że jesli ścierają sie w nim niektore cechy z tych tu przytoczonech to jest przecież tylko człowiekiem i jakże ułomnie stara się naśladować Pana,tak jak i my to czynimy.

#3 2009-08-29 23:59:30

dzieciak
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

nigdy nie dogodzi się wszystkim.
a u ludzi czymś naturalnym jest szukanie czegoś, czego można się przyczepić. Bo musi istnieć równowaga. Nie może być ani za dobrze, ani bardzo źle. Jeśli jest bardzo dobrze, to trzeba równać w drugą stronę, co by nie przesadzić...;p

'Będzie błogosławił...
Będzie łamał...
Będzie dawał swoim uczniom...
     I nigdy nie zrezygnuje z Ciebie !' <3

#4 2010-01-19 13:17:40

Esmi
Gość

Wyznania bylego ksiedza  img/smilies/sad  smutne i tez prawdziwe img/smilies/sad   ciekawa jestem,co o tym sadzicie?

Ostatnio edytowany przez Esmi (2010-01-19 13:23:50)

#5 2010-01-19 14:12:43

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

To bardzo przykre,że ludzie,którzy chcą iść za Jezusem mają jakby zamknięte oczy na wiele spraw. Trzeba modlić się, by nasi księża byli uczciwi i ze szczerego serca służyli Bogu, aby pokusy tego świata nie zaślepiały ich.

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#6 2010-01-20 13:32:27

Esmi
Gość

Mnie rowniez to wyznanie nie gorszy,tylko  uswiadamiajac sobie to wszystko to sie robi smutno i  żal serce sciska..Jest to bardzo przykre i wcale sie nie dziwie,ze ludzie odchodza od kosciola.Nie dziwmy sie tez temu,ze i powołan kapłanskich jest bardzo malo,z roku na rok coraz mniej img/smilies/sad Pozdrawiam img/smilies/smile

#7 2010-01-20 15:20:50

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dokładnie, potrzeba radykalnej odnowy kleru i radykalnych reform w seminariach...I  o to się też módlmy img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez scholastyka (2010-01-20 20:36:52)

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#8 2010-07-25 11:54:25

Iacobus
Gość

scholastyka napisał(a):

Dokładnie, potrzeba radykalnej odnowy kleru i radykalnych reform w seminariach...

Zmiana na lepsze zawsze jest dobra. O jakie reformy Ci chodzi ?

Ostatnio edytowany przez Iacobus (2010-07-27 15:52:25)

#9 2010-07-25 14:11:37

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Iacobus img/smilies/smile Miałam na myśli pewne modyfikacje w formacji...img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez scholastyka (2010-07-27 16:06:39)

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#10 2010-07-25 14:33:43

Iacobus
Gość

Scholastyko, a mogłabyś chociaż nakreślić, w którą stronę miałyby one prowadzić ? img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Iacobus (2010-07-25 14:38:05)

#11 2010-07-25 14:37:30

dietaube88
Gość

Esmi napisał(a):

Wyznania bylego ksiedza  img/smilies/sad  smutne i tez prawdziwe img/smilies/sad   ogladnijcie sobie       
http://wp.tv/i,STREFA-WOLNYCH-MYSLI,cat … ,klip.html               ciekawa jestem,co o tym sadzicie?

Pod koniec filmu pada stwierdzenie:"Ludzie mają ślepo wierzyć" oraz "Kościół uczy niewiary". W kontekście grzechów kapłanów.

Ale ten ksiądz(bo nadal nim jest) zapomina, że nie wierzy się w Boga ze względu na księży. To, czy ten lub tamten zrobił, oczywiście ma jakiś wpływ na wiarę, często może być pretekstem do odrzucenia wiary. Jednak można mówić według mnie tylko o pretekście. Ten ksiądz miał problemy, znalazł pretekst i odszedł.

Przypomina mi się pewien ksiądz. Nie założył on żadnego pisma, ale także porzucił powołanie. Dopiero pod koniec życia zwrócił się do biskupa z prośbą o dyspensę(bo związał się z kobietą). Kim był ten ksiądz? S. Steczkowski - ojciec piosenkarki Justyny Steczkowskiej.
Tak więc są różne historie.

Myślę, że te sytuacje mogą zastanawiać, gorszyć, ale czy to ma mieć wpływ na moja wiarę i szacunek dla kapłanów? Kapłanów, którzy reprezentują Chrystusa, działają "in persona Christi" sprawując sakramenty.
A kto chce znaleźć pretekst, aby odejść od wiary, czy od Kościoła - prędzej czy później go znajdzie.

#12 2010-07-25 15:07:02

Tyborek
Gość

primo) Nie istnieje takie cuś jak "były ksiądz"
secundo) Zdarzają się księża, którzy odchodzą. Trzeba się modlić a nie biadolić
tertio) Kapłan bez wsparcia modlitewnego cienko przędzie więc nie marudzić ino różańce w dłoń.

#13 2010-07-25 15:11:45

Iacobus
Gość

Tyborek napisał(a):

primo) Nie istnieje takie cuś jak "były ksiądz"

A co, gdy papież pozbawia kogoś stanu kapłańskiego?
Vide choćby:
"Benedykt XVI pozbawił stanu kapłańskiego zbuntowanego i wcześniej ekskomunikowanego księdza Marka Bożka, który był samozwańczym proboszczem polskiej parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Saint Louis w stanie Missouri - poinformowały amerykańskie i włoskie media."
albo
"3° si vero reus sit clericus dimissione vel depositione puniri poterit.
Jeśli osobą ukaraną jest duchowny, [do kary] można dołączyć usunięcie z urzędu lub wydalenie ze stanu duchownego. " z Normae de gravioribus delictis

Ostatnio edytowany przez Iacobus (2010-07-25 15:18:14)

#14 2010-07-25 15:16:34

Tyborek
Gość

ze STANU kapłańskiego. Kapłanem się jest do końca życia. Jest to wypalona pieczęć na sercu. Osoba wydalone ze STANU kapłańskiego w chwilach zagrożenia życia może np. rozgrzeszyć.

#15 2010-07-26 12:02:25

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Iacobus napisał(a):

Scholastyko, a mogłabyś chociaż nakreślić, w którą stronę miałyby one prowadzić ? img/smilies/smile

Mhm, jak znajdę czas to napiszę tutaj...Pisałam "obszernie" na ten temat na "wierze"...img/smilies/smile

#16 2010-07-26 15:04:05

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

piotrk dzięki za ten tekst bo też go szukałam i chciałam wkleić. Znam wielu karierowiczów wśród księży, materialistów. Znam tez kilku świętych dobrych. Zło jednak jes bardziej widoczne, bardziej krzykliwe i zawsze na to świat, media będą zwracac uwagę.
Coraz częściej myślę sobie,że potrzeba większej selekcji do kapłaństwa, większych przygotowań, może nawet badań psychiatry, psychologa,ale nie po łebkach...
świat potrzebuje świętych kapłanów...

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#17 2010-07-26 15:30:02

Iacobus
Gość

jutrzenka napisał(a):

Coraz częściej myślę sobie,że potrzeba większej selekcji do kapłaństwa, większych przygotowań, może nawet badań psychiatry, psychologa,ale nie po łebkach...

6 lat przygotowań to mało ? Przez ten czas żadna choroba psychiczna się nie ukryje.

#18 2010-07-26 20:22:19

jutrzenka
Użytkownik

to mało... wystarczy spojrzeć na naszych kapłanów. Sam piszesz o tym jacy są niektórzy księża...
potrzeba zatem modlitwy ale i mądrości Kościoła...

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#19 2010-07-27 00:44:43

Iacobus
Gość

6 lat to jak dla mnie czas optymalny. Nie zmienia to faktu, że ludzie są grzeszni i czarna owca zawsze się znajdzie.

Ostatnio edytowany przez Iacobus (2010-07-27 00:52:15)

#20 2010-07-27 00:53:53

Tyborek
Gość

jutrzenka napisał(a):

to mało... wystarczy spojrzeć na naszych kapłanów. Sam piszesz o tym jacy są niektórzy księża...
potrzeba zatem modlitwy ale i mądrości Kościoła...

Więc trzeba Kościołowi zaufać i się modlić. Skoro ma być 6 lat to pewnie to wystarczy.

#21 2010-07-27 01:15:52

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

Ja bym tylko dorzuciła do formacji w serminariach takie coś na kształt zakonnego Nowicjatu, z tego co wiem właśnie niektóre seminaria robią rok zerowy img/smilies/smile. Podoba mi sie taka idea Nowicjatu Seminaryjnego, takiego roku na wyciszenie się, modlitwę, wejście w głąb swej duszy przygotowanie do nauki i posługi.

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#22 2010-07-27 01:20:27

Tyborek
Gość

Nowicjat w seminariach to tak jakby pierwsze 2 lata

#23 2010-07-27 14:32:02

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

co do psychologów itp - do nas jak sie jest w postulacie lub na pocztaku nowicjatu przechodzi sie oboowiazkowe badanie psychologiczne. nawet jesli tam w papierach mozna co sukryc to potem zostaje i tak długi czas formacji - u nas werbistów 9 lat

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#24 2010-07-27 16:54:34

jutrzenka
Użytkownik

Tyborku co do Twojej wypowiedzi...
powiem tylko tyle,że coraz częściej tzw. formacja w seminarium kończy się na studiowaniu teologii, liturgii itp. Formacji człowieka w niej jest nie wiele...

#25 2010-09-20 18:01:39

Dawid 30
Gość

Nic nie trzeba zmieniać w kapłaństwie ani w formacji. Módlcie się za kapłanów o ich świętość, a nie reformujcie seminariów i formacji.

Stopka forum