'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#176 2015-02-10 15:22:24

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Polecam!

Nie wiem, czy ktoś z Was czytuje "Przewodnik Katolicki". Chciałabym odnotować artykuł dostępny teraz w sieci:
"Moja córka chce zostać zakonnicą". Sygnalizuję go, ponieważ swego czasu jednym z dyżurnych tematów na forum były rozmowy o reakcjach rodziny na wieść o powołaniowym wyborze córki lub syna.

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc … 15_katolik

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#177 2015-04-17 19:24:25

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Mniej powołań kapłańskich w Polsce, więcej biskupów na świecie, a co np. z siostrami? Trochę statystyki w skali globalnej:
http://ekai.pl/wydarzenia/ostatnia_chwi … -kosciola/

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#178 2015-05-29 12:35:46

mały człowiek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

"...Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska..." Rz 5. 20

#179 2015-08-15 22:58:46

Karolin(k)a
Użytkownik

polecam:
Julie Zine Coleman: Nieoczekiwana miłość. Rozmowy Jezusa z kobietami

#180 2015-09-02 14:27:43

kropelka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Wiem, że były polecane Dzieje duszy św. Teresy z Lisieux, ale ja chcę bardzo gorąco polecić wydanie pt. Rękopisy autobiograficzne. Jest to zbiór tych tekstów, z których wydano mocno edytowane i miejscami przesłodzone Dzieje duszy. Modyfikacja ta była czyniona z dobrymi intencjami, głównie zresztą przez rodzoną siostrę Teresy, ale teologiczna zawartość bardzo skorzystała z tego ponownego spojrzenia na oryginały. Również pod względem tłumaczenia (czytałam oryginał francuski, jak i to nowsze polskie tłumaczenie Rękopisów) jest po prostu pięknie wyważone - należy np. zauważyć, że "petite Thérèse" to raczej "mała Teres(k)a" w sensie pewnego rysu pokornej duchowości, niekoniecznie tylko zdrobnienie typu Terenia (choć jest miłe img/smilies/smile )

Polecam także Dziennik duchowy bł. m. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (Franciszki Siedliskiej), chociaż stosunkowo niedawno zaczęłam jego lekturę. Oprócz Jej przemyśleń, są to często zwyczajne relacje z rozmów odbytych ze spowiednikiem. Pomagają zobaczyć spowiedź jako miejsce łagodnego uzdrowienia i muszę powiedzieć, że rady umieszczone tam nie raz już ratowały mi nastrój i pokój ducha. Książki te bardzo trudno zdobyć (są wydawane jedynie nakładem ss. nazaretanek), ale naprawdę warto spróbować, zwłaszcza jeśli macie skłonności do skrupułów, smutków typu "nie czuję dzisiaj obecności Pana Jezusa", problemów z poleganiem na emocjonalnym przeżywaniu wiary itp.

Ostatnio edytowany przez kropelka (2015-09-02 14:28:37)

Serce twoje niech będzie Nazaretem przez udoskonalenie spraw codziennych.
Niech będzie Kalwarią przez znoszenie małych krzyżyków.
Niech będzie Wieczernikiem przez wierność dobrym natchnieniom.
Niech będzie niebem przez ducha adoracji, czci i wdzięczności
- bł. m. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza

#181 2015-09-02 15:36:46

justyna00
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 09.02

kropelka napisał(a):

Rękopisy autobiograficzne. Jest to zbiór tych tekstów, z których wydano mocno edytowane i miejscami przesłodzone Dzieje duszy

czy to w nich są zawarte listy Tereski do jej braci duchowych? Bo w zeszłym roku pamiętam, że rozmawiałam o tym z jednym księdzem podczas pielgrzymki. I właśnie polecał mi przeczytanie "nieokrojonej" wersji Dziejów img/smilies/wink

Czasami trzeba zrezygnować z czegoś dobrego na rzecz czegoś lepszego

#182 2015-09-02 15:42:04

kropelka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

justyna00 napisał(a):

kropelka napisał(a):

Rękopisy autobiograficzne. Jest to zbiór tych tekstów, z których wydano mocno edytowane i miejscami przesłodzone Dzieje duszy

czy to w nich są zawarte listy Tereski do jej braci duchowych? Bo w zeszłym roku pamiętam, że rozmawiałam o tym z jednym księdzem podczas pielgrzymki. I właśnie polecał mi przeczytanie "nieokrojonej" wersji Dziejów img/smilies/wink

Ksiądz wiedział, co mówi img/smilies/big_smile

Rękopisy składają się z trzech części: dwie stanowią autobiografię, a jedna jest "listem" do Jezusa podczas osobistych rekolekcji img/smilies/smile Listy zostały jednak wydane oddzielnie, np. tutaj: http://www.wkb-krakow.pl/251/Listy-sw-T … warda.html (nota bene na tej samej stronie znajdziesz i Rękopisy autobiograficzne).

Ostatnio edytowany przez kropelka (2015-09-02 15:42:58)

Serce twoje niech będzie Nazaretem przez udoskonalenie spraw codziennych.
Niech będzie Kalwarią przez znoszenie małych krzyżyków.
Niech będzie Wieczernikiem przez wierność dobrym natchnieniom.
Niech będzie niebem przez ducha adoracji, czci i wdzięczności
- bł. m. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza

#183 2015-09-02 19:07:20

justyna00
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 09.02

Dziękuję ślicznie img/smilies/wink

Czasami trzeba zrezygnować z czegoś dobrego na rzecz czegoś lepszego

#184 2015-09-02 23:19:40

Mariette
Użytkownik

Nie wiem, czy ktoś polecał (jak coś, administratorzy będą wiedzieć co zrobić z tym postem:) - wprost genialne są książki o. Augustyna Pelanowskiego, paulina. Przybliżają, jaki naprawdę jest Bóg, co jest sensem chrześcijaństwa, kładą nacisk na Słowo Boże (pokazując piękno Biblii) oraz demaskują naszą obłudę i grzechy. Np. komentarze do Ewangelii św. Marka (o ile się nie mylę) ,,Głębiny miłosierdzia". I do tego, jak dla mnie, niczego sobie styl, fajne porównania, słownictwo i przykłady z życia (tego kapłana i innych ludzi).
Gorąco polecam!

#185 2015-11-25 12:04:09

pasterz
Użytkownik

Ja polecam biografię św.Charbela

Cedr Libanu
autor: Salvatore Garofalo

Ta napisana z sercem książka to biografia św. Charbela,  jest rozpowszechniana przez klasztor w Annaya, w którym spoczywają relikwie świętego.
Jest to opowieść o ziemskim życiu jednego z największych cudotwórców w historii Kościoła – prostego libańskiego mnicha, który już za życia zyskał opinię świętego, i to nie tyle dzięki cudom, co za sprawą niezwykłego, pełnego ofiar i wyrzeczeń życia skupionego na samym Bogu. To opowieść o człowieku, który niczym cedr wzrastał na górach Libanu, dorastając do pełni mistycznego zjednoczenia z Bogiem.     

[reguły naszego forum nie pozwalają na zamieszczanie fotografii (proszę zajrzeć do Zasad), zdjęcie usunęłam - hannaturno]

Ostatnio edytowany przez pasterz (2015-11-25 12:05:48)

#186 2015-11-27 15:02:13

jagodzianka
Administrator
Imieniny:
Urodziny:

Polecam książkę "Silniejszy od nienawiści"
Jej autorem jest Tim Guenard.

A to takie fragmenty na zachętę z początku książki:

"Przeżyłem tylko dzięki trzem marzeniom: że mnie wyrzucą z poprawczaka, gdzie mnie umieszczono – wyczyn, którego do tej pory nikomu nie udało się osiągnąć; że zostanę szefem bandy; że zabiję ojca.

Marzenia zrealizowałem. Trzeciego nie. A mało brakowało..."

(...)
"Po latach walki zakopałem topór wojenny w zmaganiach z ojcem, z samym sobą i ze swoją przeszłością.
(...)Niosę świadectwo, że przebaczenie jest aktem najtrudniejszym. Najbardziej godnym człowieka. Moją najpiękniejszą walką."

Ostatnio edytowany przez jagodzianka (2015-11-27 23:43:24)

"Szatan boi się ludzi radosnych"
św. Jan Bosko

#187 2015-11-27 22:51:02

Agatku
Użytkownik
Imieniny: 05.02
Urodziny: 30.01

również bardzo bardzo polecam "Silniejszy od nienawiści" img/smilies/smile

Czynić dobro, radość nieść, uszczęśliwiać i prowadzić do nieba.

#188 2015-12-26 17:33:20

A-psik
Moderator

A ja polecam mało znaną nowelę autora "Quo vadis", "Pójdźmy za Nim!", opowiadającą historię ukrzyżowania Chrystusa z punktu widzenia patrycjusza rzymskiego i jego żony. - https://wolnelektury.pl/katalog/lektura … a-nim.html

Orszak przesuwał się teraz tuż koło lektyki. Była nawet chwila, że się zatrzymał, podczas gdy idący na przedzie żołnierze oczyszczali z ciżby drogę. Antea widziała teraz Nazarejczyka o kilka kroków: widziała, jak powiew poruszał zwoje jego włosów, widziała czerwonawy odblask, padający od płaszcza Jego na wybladłą i przezroczystą twarz. Tłuszcza, rwąc się ku Niemu, otoczyła teraz ciasnym półkolem żołnierzy tak, że musieli uczynić z włóczni zaporę, by Go bronić przed jej wściekłością. Wszędy widać było wyciągnięte ramiona z zaciśniętymi pięściami, oczy wychodzące z powiek, połyskujące zęby, brody rozchwiane od wściekłych ruchów i usta w pianie, wyrzucające chrapliwe okrzyki. On zaś, spojrzawszy naokół, jakby się chciał spytać: „Com wam uczynił?” — podniósł następnie oczy ku niebu i modlił się — i przebaczał.
— Anteo! Anteo! — zawołał w tej chwili Cinna.
Lecz Antea zdawała się nie słyszeć jego wołania. Z oczu płynęły jej wielkie łzy, zapomniała o chorobie, zapomniała, że już od wielu dni nie podnosiła się z lektyki i powstawszy nagle drżąca, na wpół przytomna z żalu, litości i z oburzenia na ślepe okrzyki ciżby, poczęła chwytać hiacynty i kwiat jabłoni i rzucać pod stopy Nazarejczyka.
Na chwilę uczyniło się cicho. Tłum ogarnęło podziwienie na widok tej dostojnej Rzymianki, oddającej cześć skazanemu. On zwrócił oczy na jej biedną chorą twarz i usta Jego poczęły się poruszać, jakby ją błogosławił. Antea, opadłszy znów na poduszki lektyki, czuła, że spływa na nią morze światła, dobroci, miłosierdzia, otuchy, nadziei, szczęścia, i wyszeptała znowu:
— Tyś jest Prawdą.
Potem nowa fala łez napłynęła jej do oczu.

Ostatnio edytowany przez A-psik (2015-12-26 17:37:12)

Deus caritas est

#189 2017-11-11 21:05:08

Karolin(k)a
Użytkownik

Polecam: o. Augustyn Pelanowski: "Od Ducha do ucha" img/smilies/smile
Jeśli ktoś woli słuchać: https://www.youtube.com/watch?v=7S4JXTZP-sA

Stopka forum