'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2007-04-25 16:39:07

minto
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: '86
Anuncjatki

SIOSTRY ANUNCJATKI
Ubrane w kolorowe szaro-czerwono-niebieskie habity dwie siostry anuncjatki z Thiais we Francji odwiedziły licheńskie Sanktuarium Maryjne. Zakonnice szukają w Polsce miejsca, gdzie mogłyby założyć swój klasztor. Byłaby to pierwsza placówka kontemplacyjnego Zakonu Maryi Dziewicy w Polsce. Licheń zainteresował je ze względu na bardzo duże podobieństwa łączące ich zakon oraz Zgromadzenia Księży Marianów - wspólnotę zakonną opiekującą się Sanktuarium.

W Licheniu siostry spotkały się m.in. z Przełożonym Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Pawłem Naumowiczem MIC oraz z kustoszem ks. Wiktorem Gumiennym MIC. Po spotkaniu prowincjał przyznał, że są plany, by sprowadzić w przyszłości do Sanktuarium zakon kontemplacyjny, ale jest to perspektywa 5-10 lat.

W Sanktuarium siostry anuncjatki spędziły dwa dni. - Jesteśmy poruszone kultem Maryi, który panuje w Polsce, a Licheń jest wprost przepełniony klimatem Maryjnym, dlatego nie można nie kochać tego miejsca.- mówiła przeorysza, siostra Maria od Chrystusa. Z powodu swojego nietypowego kolorowego stroju zakonnice wzbudzały zainteresowanie licheńskich pielgrzymów.

Żeński Zakon Maryi Dziewicy, oficjalna nazwa zakonu sióstr anuncjatek, ma już ponad 500-letnią historię. Założyła go królowa Francji św. Joanna de Valois. Wzorem dla sióstr jest Najświętsza Maryja Panna. Jej 10 cnót, o których czytamy w Ewangelii, czyli: Czystość, Roztropność, Pokora, Wiara, Chwała, Posłuszeństwo, Ubóstwo, Cierpliwość, Miłość, Współczucie, stanowi regułę ich życia. „Naśladować Maryję, aby przypodobać się Chrystusowi, kochać Chrystusa na sposób Maryi; to oznacza własny charyzmat i zupełnie oryginalne miejsce zakonu w Kościele” - mówiły siostry.
Każdy kolor noszonego przez nie habitu ma swoje znaczenie. Szary - oznacza pokutę i ubóstwo; czerwony - mękę Chrystusa, miłość, radość; biały - czystość Maryi. Na szyi siostry noszą niebieską wstążkę z medalionem, ich habity, na wzór franciszkański, są przepasane sznurem z 10 węzłami, symbolizującymi regułę 10 ewangelicznych cnót Najświętszej Maryi Panny, na której powstał zakon. Anuncjatki (nazwa ta wywodzi się od słowa „annonciade”, które oznacza zwiastowanie) noszą na głowach czarne welony.

Duchowość Maryjna łączy ten żeński, francuski zakon ze Zgromadzeniem Księży Marianów. Zgromadzenie Marianów jest bowiem pierwszym i jedynym w świecie zakonem męskim, założonym w 1673 roku przez Sługę Bożego o. Stanisława Papczyńskiego, dla którego reguła Dziesięciu Cnót Najświętszej Maryi Panny stała się zasadą życia.

Przełożona zakonu w Thiais - siostra Maria od Chrystusa oraz jej asystentka siostra Maria od św. Michała Archanioła poznają Polskę, odwiedzając miejsca, w których był Jan Paweł II. W ich planach znalazła się Częstochowa, Kraków-Łagiewniki, Krzeptówki, Licheń oraz polskie Tatry. Anuncjatki mają przed sobą wizytę w Krakowie. Tam wezmą udział w Mszy św. na Błoniach, w której uczestniczył będzie Papież Benedykt XVI.

Obecnie w sześciu klasztorach we Francji i Belgii pracuje 100 anuncjatek.

http://www.isidorus.net/pl/modules.php?name=News&file=article&sid=859

Trzepoce we mnie serce i z sił opadłem,
i nawet gaśnie światło moich oczu...

www.zmb.warszawa.opoka.org.pl

#2 2007-04-25 17:01:33

(nie)poukładana
Gość

Re: Anuncjatki

Tu strona sióstr ANUNCJATEK
http://www.annonciade.org/
(jak wejdziemy na zakładkę aujourd'hui mamy dużo zdjęc sióstr.. Po lewej stronie klikamy na miejscowości (?) monasterów
Villeneuve sur Lot
Thiais
Westmalle
Brucourt
Peyruis
Saint Doulchard
Menton
i tam też mamy fotki img/smilies/wink )

Ostatnio edytowany przez niepoukładana (2007-04-25 17:09:55)

#3 2009-09-14 11:02:17

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

zapraszam do pozniania img/smilies/wink

http://www.anuncjatki.pl/

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#4 2010-08-30 15:20:04

jutrzenka
Użytkownik

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#5 2010-08-30 17:07:28

francesco
Gość

Fajnie, że w Polsce mamy kolejny kontemplacyjny zakon i to Maryjny! img/smilies/smile

#6 2010-08-30 19:47:11

jutrzenka
Użytkownik

przypominam,że to zgromadzenie kontemplacyjne, klauzurowe, więc za często nikt oglądać na ulicach sióstr nie będzie img/smilies/wink

#7 2010-08-30 20:45:59

uskrzydlona_dusza
Gość

Jeśli kontemplacyjne to tak sie zastanawiam, czy ta różnobarwność strojów nie rozprasza czy modlitwie img/smilies/wink

#8 2010-08-30 21:43:13

tilla
Gość

eeejjj.... ale mi się kojarzy z Leksykonu Zakonów jakiś zakon kontemplacyjny z różowymi habitami!! Tylko nie pamiętam co to za zgromadzenie było, a Leksykon już oddałam...
Chyba że ja już coś kręcę,. ale na pewno wyglądało to oryginalnie img/smilies/tongue

#9 2010-08-30 21:54:49

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

kolory maja swoje znaczenie rozowy wyraza radosc, jako ornat jest uzywany 2 razy w rokusa siostry o tym kolorze, jest to o ile pamietam zgr.kontepmac. sa tez siostry o czerwonych habitach.... taki kolor zapewne nie rozprasza anuncjanrek, pomino ze sa kontepl. Tak samo biel tez jasna. Coraz czesciej siostry moga miec niebieskie białe habity w lato... to jest dla nich ułatwienie latem.Pewnie tym siostrą tez ku czemus taki habit sluzy i cos moze symbolizuje

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#10 2010-08-30 22:51:08

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Znalazłam coś o symbolice kolorów tego habitu:
http://www.kosciol.wiara.pl/doc/614915. … o-Grablina
"Szary oznacza pokutę i ubóstwo, czerwony mękę i miłość Chrystusa, a biały czystość Maryi – s. Maria od św.Michała objaśnia kolory swojego zakonnego stroju. Zakonnice chodzą w szarych habitach z czerwonym szkaplerzem i czarnym welonem, spod którego widać biały zawój owijający szczelnie głowę. Na szyi mają niebieską wstążkę z medalionem. – Wyglądamy jak... gile – śmieje się siostra Maria od św. Michała. Jest ona odpowiedzialna za grąblińską wspólnotę".

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#11 2010-08-30 23:01:48

Kasss
Gość

Różowy habit - Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji..... http://slideshowpoland.blogspot.com/

Ostatnio edytowany przez Kasss (2010-08-30 23:02:27)

#12 2010-08-31 13:18:04

Veritas 500
Gość

Powiem też, że do Sióstr jest łatwo trafić. Jadąc do Lichenia przejeżdża się prze Grąblin i lasek w którym objawiła się Matka Boża img/smilies/smile

#13 2018-07-01 10:53:17

mynia
Moderator

Niebawem wybieram się do Lichenia i się zastanawiam czy można odwiedzić kaplicę w klasztorze sióstr?

Stopka forum