'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2007-03-28 22:05:22

minto
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: '86
Benedyktynki/sakramentki

Hej:)
Zacznę może od tego, że to mój debiut na tym forum. Bardzo fajnie, że istnieje, ale nie zaszkodziłoby mu pewnie urozmaicenie;) Bo tyle się mówi o duchowości franciszkańskiej, terezjańskiej, dominikańskiej... a o Benedykcie nic- jakże to tak?img/smilies/smile Więc zapytuję, może ktoś jednak miał doczynienia z Benedyktynkami, Sakramentkami czy Kamedułkami? ojj jak widać lubię wszystko co mnisze(szkoda tylko, że  świadectw pisać nie umiem;/), ale może jednak ktoś taki się znajdzie?img/smilies/smile
pozdrawiam

Trzepoce we mnie serce i z sił opadłem,
i nawet gaśnie światło moich oczu...

www.zmb.warszawa.opoka.org.pl

#2 2007-03-28 22:26:13

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Re: Benedyktynki/sakramentki

Serdecznie cię witam :kis:
Niestety nie mialam doczynienia z tymi zakonami.Ale benedyktynki od Adoracji- widnieją na forum jest watek tego zgromadzenia.

A masz na mysli jakies konkretne benedyktynki ?

+  Benedyktynki Mniszki
+  Benedyktynki Misjonarki
+  Benedyktynki Loretanki
+  Benedyktynki Oblatki
+  Benedyktynki Obliczanki
+  Benedyktynki Sakramentki
+  Benedyktynki Samarytanki

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#3 2007-03-29 21:35:16

minto
Użytkownik
Imieniny:

W sumie interesuje mnie wszystko co Benedyktyńskie;) Wiem, że są Benedyktynki Adoracji, ale Wiedeń to stanowczo nie dla mnie.. zreszta i po co jechać aż tam jak są nasze polskie Sakramentki:) w każdym bądź razie mnie tam nie ciągnie...
Wiem, że trudno spotkać   spotkać kogoś rozkochanego w Benedynktynkach( mniszkach), a już w pustelnicach-Kamedułkach to już prawdziwa rzadkość:) więc co kto wie wogóle o duchowośc i benedyktyńskiej (wszelkiej płci i maści;) niech się tą wiedzą podzieli:)
z góry dzięki:)

#4 2007-03-29 21:44:03

Oleńka
Gość

Ja miałam możliwość spotkania Benedytynki Adoracji (z Wiednia). Troche mi opowiadała na temat ich duchowości. Z tego co pamietam, siostry mają taki ślub, że codziennie mają sie nawracać (czy jakoś tak ?).
Pozatym moim konikiem są właśnie eremitki, kamedułki... i różnego rodzaju zakony konteplacyjne (od tych lżejszych do najcieższych).

#5 2007-03-29 22:08:32

issa
Gość

Ja mam kontakt z siostrami benedyktynkami adoratorkami Najświętszego Serca z Londynu. Mają swój klasztor w centrum Londynu i modlą się za cały świat 24 godziny na dobę. Piękne powołanie!

#6 2007-03-30 11:36:24

annuarita_1
Użytkownik
Imieniny: 27 sierpień
Urodziny: 19.01

SIOSTRY BENEDYKTYNKI SAMARYTANKI SA W OKOLICACH WARSZAWY BARDZO FAJNE ZGOMADZENIE. SIOSTRY SA MIŁE SYMPATYCZNE POLECAM

#7 2007-03-30 21:38:39

minto
Użytkownik
Imieniny:

hmmm;)
z tego co piszecie wszystkie są fajne i godne polecenia nio i jestem w kropce;)
mogę prosić jakieś szczególy o tych Samarytankach? bo co do sióstr londyńskich, to coż krucho u mnie z jezykami..
ps. dzieki za odzzew;*

#8 2007-07-23 17:33:45

paula
Gość

Na Świecie Młodzieży miłam okazje poznać pzremiłoą benedyktynke s.Gabriele z Wiednia img/smilies/smile to było niezwykłe doświadczenie  img/smilies/big_smile

#9 2007-12-07 17:43:58

Pchela
Gość

minto- są takze Benedyktynki Sakramentki- maja swoj dom na Nowym Miescie w Warszawie, tam tez sa stosunkowo często rekolekcje - co w przypadku Zgromadzeń klauzurowych nie często sie zdarza- i w Siedlcach- na stronie benedyktynek sakramenek zdjecia sa wlasnie z domu  Siedlcach. nie znam ich osobiscie, ale moja babcia mieszka niedaleko tego klasztoru i czasem jak tam jestem, to jestem tam na Mszy, albo tak wstepuje do kaplicy na adoracje- tam wystawienie NAjswietszego Sakramentu trwa caly dzien, wiec...img/smilies/smile)

#10 2007-12-07 18:14:46

Selma
Użytkownik

Niesmialo rozpoczelam osobny watek o Samarytankach, ale wkleje linki jeszcze raz: http://www.benedyktyni.pl/benedyktynki/samarytanki/
albo http://www.dpsbielawki.com/  Siostry z zachwycajacym charyzmatem.

#11 2007-12-07 18:36:38

Rafcio
Gość

Ja kiedyś widiząłem benedyktynki. Jechały busikiem, to był dziwny i śmieszny widok, ale skoro jesteście moja rodzinką to Wam powiem..... Otóż Siostry były "przyklejone" do szyb. Każda była w oknie nie siedziały normalnie. Myślę że  to dlatego że chciały zobaczyć poprostu świat. Jeżeli to były benedyktynki to mają dom na wsi, a sakramentki w Siedlcach, ciekawe które to były....... Ich habity niczym się nie różnia tylko sakramentki mają monstrancyjki na szkaplerzu

#12 2007-12-11 08:01:13

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

Ja byłam we wrześniu u ss.Benedyktynek Sakramentek w Warszawie na rekolekcjach dla szukających drogi.Była możliwość adoracji Najśw.Sakramentu-wspaniałe doświadczenie obecności Pana Boga,Msza św.z Siostrami, modlitwa po łacinie:-)a także na koniec rozmowa z 3 Siostrami.

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#13 2007-12-11 16:15:53

minto
Użytkownik
Imieniny:

Moim zdaniem warszawskie Sakramentki są całkiem "niepoznawalne"  z kościoła  nie widać  ich wcale , prawie nie słychać jak śpiewają (stąd  "fenomenalna" frekwencja na Mszy w ich Kościele>> 5 osób na krzyż;), na skupieniach przemykają jak cienie... Hmmm zastanawiam się czy wogóle można wyciagać jakieś wnioski jak one żyją po czymś takim, no chyba, że nadprzyrodzone światło człowieka oświeci - w takim razie zwracam honor img/smilies/tongue

#14 2007-12-11 16:26:20

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Zgadzam się img/smilies/smile  Nie da się poznać ich życia po jednym skupieniu img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez scholastyka (2007-12-11 16:28:49)

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#15 2007-12-12 08:15:20

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

Można spędzić indywidualne dni skupienia za klauzurą z Siostrami i zobaczyć jak żyją.Siostry mają też śmieszne przygody:-)
A w Kościele słychać jak śpiewają,tylko trzeba wejść:-),przeważnie słychać śpiew po łacinie.

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#16 2007-12-12 10:56:19

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dzięki Kasiu img/smilies/smile Życie sióstr dość dobrze znam,mimo to spędzenie kilku dni za klauzurą to stanowczo za mało img/smilies/smile Nagłośnienie jest kiepskie i często nie słychać ich śpiewów...W czasie skupienia siostry "poprawiają" nagłośnienie,trzeba ich posłuchać w dniu powszednim! Jeśli coś słychać img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez scholastyka (2007-12-12 14:14:29)

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#17 2008-01-01 22:06:22

Jana Mlada OSB
Gość

+PAX!

Tu zglasza sie benedyktynka - niestety czeska, ale bylam pare lat w Polsce. To jak chcecie cos slyszec, to napiszcie cos konkretnego. Mozecie tez zobaczyc nasza strone www.benediktinky.cz. Niestety narazie w j. czeskim. Chetna jestem do zodpowiedzenia wszystkich pytan.
Trzymajcie sie! sr. Jana Mlada OSB:pa:

Ostatnio edytowany przez Jana Mlada OSB (2008-01-01 22:33:51)

#18 2008-01-02 17:27:33

jadwiga
Gość

Pax et bonum, Siostro, czy będąc w Polsce spotkała Siostra może śp. ks. Henryka Markwicę? Wielkiego miłośnika duchowości benedyktyńskiej, znawcę gregorianki i stałego gościa mniszek Benedyktynek na Zasaniu w Przemyślu...

#19 2008-01-02 17:37:31

Jana Mlada OSB
Gość

+PAX!

Zylam wlasnie na Zasaniu w Przemyslu przez 4 lata (1999 - 2003), ale x. Henryka nie pamietam... Ale moze to tak dla tego, ze nas w czasie formacji nie wspuszczano do rozmownicy czesto - a wlasciwie tylko do "naszych prywatnych" gosci...
JM

#20 2008-01-02 17:53:54

jadwiga
Gość

No tak, taki może być powód. Pamiętam, że ks. Henryk, mój katecheta często przedstawiał mniszki przemyskie w samych superlatywach. No to moze benedyktynów z Lubinia zna Siostra?
................................................................................................................................................................................................................
To jeszcze raz ja,
czy może Siostra powiedzieć jak wygląda sprawa powołań w Czechach? Wiem, że chyba karmelitanki i dominikanki klauzurowe maja tam swoje domy. No i klaryski-u swatej Aneski we Sternberku. Ojej, dużo błedów porobiłam w pisowni, wiem,

Nie piszemy jednego posta pod drugim!, używamy opcji "edytuj".

Ostatnio edytowany przez Rafcio (2008-01-03 18:07:58)

#21 2008-01-02 21:52:53

Jana Mlada OSB
Gość

+PAX!

Bnedyktynow z Lubina? Znam o. Floriana, ktory mial dla nas kiedys jakies wyklady podczas Studium monastycznego (uczestniczyly Benedytynki mniszki, Sakramentki i Kamedulki). Dalej znam o. Piotra.
Jesli chodzi o sprawe powolan do zycia zakonnego w Czechach... To widac tutaj, ze powolan tez co raz mniej, ale jesli jest na rok 40 nowicjuszek, to 10 z nich jest w klasztorach kontemplacyjnych - mniszych.
Ja osobiscie znam sie z siostrami klaryskami kapucynkami (klarisky kapucínky) ze Šternberku - klasztor sv. Anežky. Raz bylam u klarisek v Brně, dalej sa 2 klasztory karmelitanek bosych, jeden karmelitanek trzewiczkowych (nie reformowane sw. Teresa), dalej tu mamy Wizytki (ale te wymieraja), cysterki (te taz prawie nie maja powolan), od paru miesiecy sa tutaj tez trapistky, dwa klasztory klauzurowych dominikanek - w jednym maja i w drugim nie maja powolan, no a to juz chyba wszytko.
Jesli zauwazylas, to napisalam celowo "sprawe powolan do zycia zakonnego". Bo powolanie ma kazdy. Niektorzy maja do zycia zakonnego, inni do zycia w samotnosci, inni maja powolanie do zycia w malzenstwie. WSZYSTKO TO POWOLANIA OD BOGA - na tyle, na ile znalezlismy naprawde Jego wole. Moge byc w klasztorze, ale nie musze pelnic wole Boza. Moge byc nie wierna powolaniu, ktorym mnie Bog obdarzyl... nie musze zyc swoje powolanie na 100% a to wszedzie...
Modle sie za wszystkich, ktorzy szukaja swojego powolania - drogi zyciowej. Obysmy mieli nie tylko dobrych kaplanow, zakonnikow, zakonnice, ale rowniez osoby zyjace w samotnosci i majace rodzine. Oby przez swoje zycie wszyscy okazywali milosc Boga...
JM img/smilies/teu45

Ostatnio edytowany przez Jana Mlada OSB (2008-01-02 22:00:12)

#22 2008-02-09 15:05:28

Rafcio
Gość

Tak według mnie w Klauzurowych Zgromadzeniach też powinny co jakiś czas być zmiany:)

#23 2008-02-10 15:42:15

karmelcia
Gość

Siostro Jano, moje Siostry - Karmelitanki Dz. Jezus też są w Czechach ale niestety nie pamiętam w jakim mieście:-)

#24 2008-02-12 08:44:49

Jana Mlada OSB
Gość

+PAX!

Jak ktos jest zainteresowany Regula sw. Benedykta, mozna ja cala przeczytac tutaj: http://www.benedyktyni.pl/regula/regula.htm

#25 2008-03-05 13:34:26

joanna89
Gość

Witajcie interesują mnie siostry Benedyktynki  Mniszki , czy może znacie osobiście jakąś siostrę albo może któraś z was była u sióstr w klasztorze ?. Dużo o nich czytałam i może Pan wybrał dla mnie tą drogę

Stopka forum