'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2008-03-05 13:46:42

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Benedyktynki/sakramentki

Siostra Jana Mlada jest czeską benedyktynką img/smilies/smile Na pewno może Ci nieco pomóc img/smilies/smile Polecam wspólnotę w Przemyślu.

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#27 2008-03-05 18:10:07

Oleńka
Gość

A moze ss. Benedyktynki Adoracji by Cię interesowały ? Połowa sióstr we Wiedniu jest z Polski ;-) Znam jedną, jakbyś była zainteresowana ;-) Jest to czynne (czy kontemplacyjno-czynne?) zgromadzenie img/smilies/wink

#28 2008-03-12 11:15:47

joanna89
Gość

Dziękuje Oleńko ale interesuje mnie tylko zgromadzenie kontemplacyjne

#29 2008-03-12 14:24:44

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Jak wyżej pisałam polecam Ci wspólnotę w Przemyślu img/smilies/smile Warto napisać do sióstr lub je osobiście odwiedzić img/smilies/smile

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#30 2008-03-12 22:38:05

jadwiga
Gość

Z tego, co wiem to u kamedułek są odwiedziny podobnie jak u innych sióstr klauzurowych-raz w miesiącu. Taki jest standard. Ale i tu dużo zależy od konkretnej sytuacji i od matki.
Jak ja byłam u klarysek, gdzie w kanonicznym nowicjacie nie ma żadnych odwiedzin, akurat była ,,w pobliżu" moja mama. Przyjechała w sprawach służbowych do Gdańska. Matka ksieni nie robiła wtedy żadnych problemów i sama zaproponowała mi, żebym na parę godzin poszła do rozmównicy zobaczyć sie z mamą. To było takie naturalne. Aczkolwiek biorąc pod uwagę charakter kanonicznego nowicjatu-wyjątkowe.
Ale krótko mówiąc- dużo tu zależy od przełożonych i od konkretnej sytuacji.
Oczywiście w Wielkim Poście i w Adwencie nie ma odwiedzin, jak i podczas rekolekcji czy dni skupienia.

#31 2008-05-20 16:15:02

caroline
Gość

Chciałabym zaprezentować siostry benedyktynki od Najświętszego Sakramentu. Są one zgromadzeniem klauzurowym, a w Polsce są m.in. w Warszawie, w Siedlcach i we Wrocławiu. Zgromadzenie opierające się na duchowości benedyktyńskiej. Mogłam doświadczyć tego życia, żyjąc kilka tygodni za klauzurą ale jako gość. W razie pytań służę pomocą. PAX!
Przeniosłem Twojego posta do istniejącego już tematu, bo jak mówi regulamin nie zakładamy podobnych tematów.

Ostatnio edytowany przez Rafcio (2008-05-27 17:37:04)

#32 2008-05-26 23:01:56

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

Byłam u tych sióstr w Warszawie na rekolekcjach :-) One modlą się po łacinie.
Oto stronka: www.sakramentki.opoka.org.pl

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#33 2008-05-29 20:48:25

izunia535
Gość

caroline   opowiedz koniecznie jak mozesz o tym czasie spedzonym u Siostr Benedyktynek-Sakramentek.img/smilies/smile tak bardzo sa mi bliskie:) ucieszylam sie z Twojego posta:)pozdrawiam

#34 2008-06-09 08:49:03

joanna89
Gość

Długo się zastanawiałam do którego klasztoru Benedyktynek się udać ,prosiłam Pana o pomoc i nagle niespodzianka .Obóz z mojej parafi będzie w tym roku w Żarnowcu gdzie jest klasztor moich sióstr i choć wcześniej zupełnie niemyślałam o tym miejscu to nie może być przypadkiem ,już napisałam do sióstr by się umówić na spotkanie .Jeszcze dwa tygodnie do wyjazdu a ja niemogę się doczekać

#35 2008-06-09 10:48:54

Anathiela
Gość

Kilka lat temu uczestniczyłam w rekolekcjach u Benedyktynek Sakramentek. Chociaż  już był komplet miejsc to i tak uczestniczyłam w rekolekcjach, potem sie okazało, że jedna osoba nie dotarła. Było wspaniale, dużo z siostrą rozmawiałam na temat mojego powołania, nawet mam zdjęcia z rekolekcji. Naprawdę jak ktoś chce przeżyć rekolekcje duchowo, to zapraszam do Sióstr Benedyktynek Sakramentek do Warszawy.

#36 2008-09-11 08:19:36

joanna89
Gość

Znowu spędziłam kilka dni u moich ukochanych sióstr Benedyktynek w Żarnowcu.Muszę wam powiedzieć jak było cudownie ,te długie rozmowy wspólne modlitwy ,pewnego razu byłam sama w kościele i tylko modliłam się z siostrami to była niesamowita chwila jeszcze się nigdy tak nie zatopiłam w modlitwie.Tak bardzo chciałabym być już po tamtej stronie kraty ale muszę się uzbroić w cierpliwość.Siostra mistrzyni wyjaśniała mi jak ważną sprawą jest by moja mama szczerze się zgodziła na moje wstąpienie i obiecała modlitwę w tej sprawie ,o myślę że nawet już są tego pierwsze rezultaty.Jeżeli przekonam mamę to pod koniec roku mogłabym prosić o przyjęcie.

#37 2008-09-11 13:48:02

Jooasiaa
Gość

Ojej jaki piękny cytat "Habit,pragnienie mej duszy" taki prosty a  jednocześnie przejmujący img/smilies/smile
Powodzenia joanna89 img/smilies/smile

#38 2008-09-12 11:56:32

isia
Gość

Joanno89 byłam kiedyś w Żarnowcu z grupą na rowerach - nocowaliśmy. Przepiękny stary klasztor.
Pamiętam jak negocjowałam z siostrami możliwość przenocowania na karimacie w krużgankach. Niestety nie udało się.
Będę pamiętać w modlitwie...

#39 2008-09-26 14:56:59

minto
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: '86

Hej... nie wiem czy ja jestem jakas inna:) ale te rekolekcje budzą we mnie mieszane uczucia, poznania bliższego Sióstr raczej nie umożliwiają, no może jedynie poznanie Ojca prowadzącego i tej grupy osób uczestniczących... to poznawanie się nawzajem też jest kłopotliwe bo niby obowiązuje pewno milczenie, dobrowolne ale jednak:) chyba że najważniejsze dzieje się w serduchu, no i kaplica jest naprawdę piękna i przytulna więc sprzyja modlitwie... pewne osoby będą zadowolone inne może mniej zależy czego się szuka...
Jednak moim zdaniem gdy ktoś chce naprawdę poznac Sakramentki powinien poprosic o coś bardziej indywidualnego...
pomarudziłam a teraz pozdrawiam i życzę owocnego skupienia^^

Trzepoce we mnie serce i z sił opadłem,
i nawet gaśnie światło moich oczu...

www.zmb.warszawa.opoka.org.pl

#40 2008-09-27 19:29:25

Jooasiaa
Gość

Dlaczego te rekolekcje nie umożliwiają poznania Sióstr? Nie będzie z Nimi żadnego kontaktu?

#41 2008-09-27 20:08:57

minto
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: '86

Joasiu- Siostry przyjdą dopiero w niedziele na 'rekreacje' coś koło godzinki przy czym to wygląda tak, że w takiej większej rozmównicy siedzi grupa dziewcząt a po drugiej stronie grupa Sióstr i tak hurtem przy wszystkich rzucane są pytania(ja bym się krępowała w takiej dużej grupie zadawac osobiste pytania,,,), a tak to Ojciec prowadzi konferencje, są rozmowy o 'wszystkim' przy posiłkach w gronie uczestniczek +Ojciec, jeszcze jest coś takiego jak rozmowa indywidualna z ojcem lub siostrami do wyboru- chyba w sobotę, ale ja zawsze wybierałam Ojca więc jak tam z Siostrami sprawa stoi nie wiem;) wiem na pewno że w kościele ich nie widac wogóle za tymi kratami i prawie nie słychac jak śpiewają(słabe nagłośnienie), na widoku jest tylko starsza wiekiem s. zewnętrzna ale ona chyba nie jest przygotowana na rozmowy;)
tak to wygląda z moich doświadczeń... ALE nie zniechęcaj się na swój sposób te spotkania są owocne, tylko że więcej jest do rozeznania samemu na modltwie...

Trzepoce we mnie serce i z sił opadłem,
i nawet gaśnie światło moich oczu...

www.zmb.warszawa.opoka.org.pl

#42 2009-05-10 15:24:50

Kotek_Kłopotek
Gość

Kapucynki ze Szczytna śpią w trumnach. Ale dajcie spokój, ta trumna to wygląda jak normalne, dość szerokie, drewniane łóżko z materacem i kocem. Tyle że ma kształt trumienny img/smilies/smile A powołania nic nie odstraszy.

#43 2009-09-19 21:05:02

Jooasiaa
Gość

Nie koniecznie w odpowiednim miejscu,ale chciałam podzielić się ciekawymi zdjęciami z klasztoru ss.Betlejemitek.Artykuł w j.niemickim.< W razie problemów w tłumaczeniu służę pomoca :-)>

#44 2009-09-20 09:40:35

Jana Mlada OSB
Gość

strony siostr benedyktynek
http://benedyktynki.com/  -z Przemysla
http://www.4lomza.pl/index.php?k=699 z Lomzy
warto zajrzec! img/smilies/smile

#45 2009-09-21 09:34:40

lamm
Gość

A ja polecam klasztor sióstr benedyktynek w Kolonii. Byłam tam kilkakrotnie na takim indywidualnym pobycie i dla mnie jest to miejsce niesamowite. Ich stronka to: www.benediktinerinnen-koeln.de Jadąc tam trzeba znać jednak język niemiecki, choć myślę, że da radę też po francusku i angielsku, bo są siostry mówiące w tych językach.

#46 2009-10-15 12:01:26

Jana Mlada OSB
Gość

Tutaj cos nieco o mojej wspolnocie - folder tlumaczylysmy dla pewnego spotkania w Polsce...
Specyficzna forma życia sióstr ze Wspólnoty Venio potrafi zaskoczyć. Siostry podejmują życie benedyktyńskie, jednakże żyją bez klauzury oraz bez habitu i pracują zawodowo poza klasztorem. Jedynie do wspólnej modlitwy zakładają płaszcz chórowy i welon.

Powstanie :
Wspólnota powstała w 1920r. w Monachium. Początki wiążą się z ówczesnym ruchem liturgicznym. Oficjalny dzień powstania wspólnoty Venio uznaje się 24 listopada 1926r.

Nazwa Venio ( co znaczy: przychodzę) jest wskazówką tego, jak Wspólnota rozumie sama siebie. Słowo venio wzięte jest z Psalmu (Ps 40,8) “Oto przychodzę... aby spełnić wolę Twoją Boże”. W liście do Hebrajczyków słowa te odnoszą się do Chrystusa. Ujmuje to podwójny ruch obecny w egzystencji Jezusa: skierowanie ku Bogu i zwrócenie się ku ludziom.Wspólnota chciałaby każdy z nich naśladować.

Rozwój Wspólnoty:
Istotnymi elementami duchowego życia Sióstr są niezmiennie:
•    Akcentowanie dnia poprzez celebracjęliturgiczną
•    kszałtowanie życia wg wskazan Reguły Św. Benedykta,
•    odwaga, by z takim wyposażeniem - za przewodem Ewangelii (RB Prol 21) - łączyć życie monastyczne z zawodową codizennością.

Założycielka M. Agnes Johannes (1900-1993) prowadziła wspólnotę od jej powstania do 1973 r. Potem oddała władzę w młodsze ręce, a wybrana na to stanowisko została M. Agape Gensbaur. W ciągu ponad 20 lat prowadzenia przez nią Venio (1973-1993) wiele się wydarzyło i zmieniło szczególnie dzięki Soborowi Watykańskiemu II. W 1992r. miało miejsce najważniejsze wydarzenie od powstania Wspólnoty – Wspólnota uzyskała prawa diecezjalnego instytu zakonnego i przyłączono ją do Konfederacji Benedyktyńskiej. Od  roku 1993 Wspólnote prowadzi M. Lucia Wagner.

„My widzimy nasze szczególne posłanie w tym, że zostaniemy przemienione poprzez Wielkie Tajemnice Kościoła i będziemy mogły tę przemianę przed światem wyznać.”
M. Agnes Johannes, 1931 w piśmie okólnikowym.

#47 2010-01-06 16:55:47

salome
Gość

Witajcie,

Z radoscia informuje iz dnia 10 stycznia(ndz) o godz.9:00 w Kosciele ss. Benedyktynek-Sakramentek na Nowym Miescie w Warszawie swoje sluby odda Panu s. Dominika od Trojcy Swietej!

Kto ma mozliwosc wziecia udzialu w tej uroczystosci z checia zapraszam , prosze tez o modlitwe w intencji s. Dominiki, oraz wszytskich ss. Sakramentek, w szczegolnosci o nowe powolania do tej wspolnoty, nawiasem mowiac s. Dominika jest najmlodsza Siostra w Zgromadzeniu img/smilies/smile

PAX! img/smilies/smile

#48 2010-01-06 19:26:11

kota665
Gość

poszukuje informacji i kontaktu do sióstr Benedyktynek z ŻARNOWCA,  prosze o kontakt img/smilies/wink

#49 2010-01-06 21:03:24

Jana Mlada OSB
Gość

Opactwo siostr Benedyktynek, Zarnowiec na Pomorzu 43, 84-110 Krokowa
http://www.benedyktyni.pl/benedyktynki/ … nowiec.htm
mail niby zarnowiec@mm.com.pl , no nie wiem, czy dziala

#50 2010-04-26 17:43:25

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

strona ukraińskiego klasztoru benedyktynek w Żytomierzu
http://benedyktynki.narod.ru/

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

Stopka forum