'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2010-04-07 19:14:51

duszek
Gość

Eucharystia - a różne gesty

Na rekolekcjach Wielkopostnych podczas " Ojcze Nasz" kapłan zachęcił nas , abyśmy modląc się wznieśli ręce do góry .
Podczas Triduum jedna dziewczyna przy " Ojcze nasz" wykonała podobny gest, gest otwartych , pustych dłoni jak przy modlitwie do Ducha Świętego.. zastanawiam się czy taki gest jest dopuszczalny w Liturgii i czy powinno się go stosować,czy nie powinno, jeśli nie to dlaczego,czy
to ok,czy jeśli ktoś chce to może, czy to w porządku.. co o tym myślicie??

#2 2010-04-07 19:45:44

macek
Gość

Re: Eucharystia - a różne gesty

kiedys sluchalem audycji w jakims adiu katolickim i byla mowa o tym ze jest dopuszczalny i bywa uzywany w roznych wspolnotach ale raczej na maszach "ogolnych" nie powinno sie go uzywac nie dlatego ze jest zly ale dla zachowania jednosci gestu w trakcie liturgii
zeby wszyscy zachowali jednakowa postawe

#3 2010-04-07 21:36:18

GieKa
Gość

W mojej parafii, w każdy ostatni wtorek miesiąca odbywa się Msza o uzdrowienie. Podczas niej zgromadzeni ludzie tańczą, śpiewają, klaszczą ... Przyznaję, że te msze są do Ducha Św. W innych przypadkach nie spotkałam się 'z takim okazywaniem' swej wiary podczas eucharystii ... img/smilies/big_smile

#4 2010-04-08 00:07:44

tilla
Gość

A ja akurat dość często widuję ludzi, którzy taki gest wykonują...
Chociaż chyba rzeczywiście lepiej, kiedy wszyscy wykonują gesty takie same...

Ale w ogóle świetnie, że taki temat powstał img/smilies/smile bo sama taki chciałam założyć img/smilies/big_smile
Gdzieś w którymś innym temacie pojawiło się zdanie, że przy słowach "Panie, nie jestem godzien" nie używa się formy żeńskiej (godna), bo to jest godzien - jako ja, człowiek.
Szczerze mówiąc - nie wiedziałam o tym do tej pory...
Czy tak samo jest przy "Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu"? ("że bardzo zgrzeszyłem" czy "zgrzeszyłam"?)

I tak sobie pomyślałam, że warto by było zebrać takie różne rzeczy, o których nie wszyscy wiedzą do kupy img/smilies/wink Czy też jakieś informacje o różnych gestach wykonywanych podczas mszy św...

Np kiedyś ksiądz na mszy powiedział, że podczas "Chwała na wysokości Bogu", kiedy wymawia się "Jezu Chryste" należy pochylić głowę.
I podobnie przy wyznaniu wiary - tyle że na słowa "I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem".

#5 2010-04-08 00:57:50

kawa
Użytkownik

Nie pochylić głowę, tylko wykonać skłon ciała.
Używa się form męskoosobowych, bo tylko takie są w Mszale.
O wyciąganiu rąk przez wiernych w czasie Ojcze Nasz Mszał milczy, więc zasadniczo nie należy tego robić. Choć w tym zakresie sama się czasami wyłamuję img/smilies/wink

sicut ablactatus...

#6 2010-04-08 16:13:07

Rafcio
Gość

Tak o tym pokłonie to też wiem, jednakże mało kto to robi. Ja staram się to robić, a to chyba robi się wtedy gdy "pada" Imię Boga lub Maryi.

#7 2010-04-08 16:59:19

kawa
Użytkownik

Skłon głowy na wspomnienie Imienia Jezus, Maryi lub świętego wspominanego danego dnia to gest kapłana. Wszyscy wykonują gesty, o których pisałam wyżej.

sicut ablactatus...

#8 2010-04-08 18:52:41

kratke
Gość

Kiedy byłam jeszcze w oazie to na każdej Eucharystii wyciągaliśmy ręce podczas modlitwy Ojcze nasz. Ale któregoś dnia przyszedł nasz animator liturgiczny i powiedział, że biskupi polscy postanowili, że taki gest ma wykonywać tylko prezbiter. Więc od tej pory tego nie robimy. To było w poprzednie wakacje

#9 2010-04-08 19:52:56

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

Dobry temat img/smilies/wink
Podczas podniesienia Hostii przez kapłana nie powinno sie spuszczać głowy i nie powinno się bić w piersi.

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#10 2010-04-11 13:57:06

BeataW
Gość

a czy po podniesieniu Hostii a dokładnie po gongu, który wtedy temu towarzyszy, jest ukłon?
może głupie pytanie, ale jakoś tak się ostatnio nad tym zastanawiałam,
bo niektórzy chylą głowę, gdy klęczą w tym momencie, a inni nie.

#11 2010-04-11 14:14:24

duszek
Gość

skłania się głowę na znak czci, wtedy kiedy klęka kapłan po podniesieniu

#12 2010-04-11 14:47:33

dzieciak
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

U mnie w kościele często jest tak, że podczas modlitwy 'Ojcze nasz' łapiemy się za ręce. Na początku robiłam tak tylko ja, ksiądz i schola. Z czasem dołączały się do nas inne dzieci, a teraz tworzy się bardzo długi łańcuch splecionych rąk. I nikt nie mówi, że to jest nieliturgiczne.  Podczas mszy św. w małych wspólnotach np. na rekolekcjach czy na mszach odprawianych dla grup młodziezowych, równiez bardzo często wykonujemy ten gest.

'Będzie błogosławił...
Będzie łamał...
Będzie dawał swoim uczniom...
     I nigdy nie zrezygnuje z Ciebie !' <3

#13 2010-04-11 17:51:56

kratke
Gość

Chwila. Łapanie się za ręce to gest podkreślający wspólnotę. Zupełnie coś innego od podnoszenia rąk w geście modlitwy. Tak naprawdę chodzi tylko o zachowanie jedności- żeby wszyscy robili to samo.
Nie wiem, czy to tylko w mojej diecezji, czy w całej Polsce, ale podczas procesji niesienia darów należy siedzieć, a nie jak do tej pory stać.

#14 2010-04-11 18:43:22

kawa
Użytkownik

skłania się głowę na znak czci, wtedy kiedy klęka kapłan po podniesieniu

większość wykonuje ten gest, ale co do zasady wcale go w tym momencie nie ma. Nie dubluje się gestów- jeśli klęczymy/przyklękamy, to nie wykonuje się już skłonów. img/smilies/cool
Łapanie się za ręce jest nieliturgiczne. Ale jakoś piękne...
nie potrafię być liturgistą-terrorystą chyba img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez kawa (2010-04-11 18:44:13)

sicut ablactatus...

#15 2010-04-11 18:48:25

dzieciak
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

u mnie , podczas procesji z darami rowniez sie siedzi..i tak bylo zawsze..img/smilies/smile.
i nie bylam nigdy na mszy, podczas której się stoi w tym momencie..

'Będzie błogosławił...
Będzie łamał...

#16 2010-04-11 19:37:24

Owca
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: styczeń'94

Ja często rozkładam ręce do Modlitwy Pańskiej, ale nie tak jak kapłan, który nas obejmuje tylko delikatnie, rozkładam dłonie w górę. Choć teraz już tak nie mogę, bo jestem na prezbiterium img/smilies/wink
A na rekolekcjach, czy w ogóle na Mszach wspólnot, nie widzę przeszkody żeby nie ubogacać Eucharystii pięknymi gestami! Przecież chwalimy tym Pana!

tilla napisał(a):

Gdzieś w którymś innym temacie pojawiło się zdanie, że przy słowach "Panie, nie jestem godzien" nie używa się formy żeńskiej (godna), bo to jest godzien - jako ja, człowiek....
Czy tak samo jest przy "Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu"? ("że bardzo zgrzeszyłem" czy "zgrzeszyłam"?)

U mnie w mieście w rożnych kościołach z reguły wszyscy mówią "godzien", i tak też powinno być. A przy akcie pokuty z z reguły mężczyźni mówią "-łem" a kobiety "-łam", ja mówię "zgrzeszyłam"

tilla napisał(a):

Np kiedyś ksiądz na mszy powiedział, że podczas "Chwała na wysokości Bogu", kiedy wymawia się "Jezu Chryste" należy pochylić głowę.

W parafii wierni tak czynią i większość księży też, ale tylko skłon głowy, rzadko głęboki pokłon.

tilla napisał(a):

I podobnie przy wyznaniu wiary - tyle że na słowa "I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem".

Tu się przyklęka w Boże Narodzenie, a tak normalnie to w parafii nie czynimy żadnych gestów.

Kasia K napisał(a):

Podczas podniesienia Hostii przez kapłana nie powinno się spuszczać głowy i nie powinno się bić w piersi.

"Ja przy panie nie jestem godzien" z reguły spuszczam głowę i biję się w pierś. A podczas podniesienia powinno się patrzeć na Pana! Bo przecież kapłan po to aby wszyscy zobaczyli.

BeataW napisał(a):

a czy po podniesieniu Hostii a dokładnie po gongu, który wtedy temu towarzyszy, jest ukłon?

Tak ukłon powinien być, wraz z przyklęknięciem celebransa tak jak mówi duszek

Ale tak ogólnie rzecz biorąc to uważam że każdy powinien czynić takie drobne gesty jak serce mu dyktuje(oczywiście bez przesady).

Jeszcze jest sprawa "stać czy klęczeć?" podczas Tajemnicy wiary?
OWMR wyraźnie mówi ze trzeba na te słowa stać, ale w niektórych parafiach nawet diakonii i służba liturgiczna na te słowa klęczy.

Ostatnio edytowany przez Felicjańska Owca Boża (2010-04-11 19:38:27)

Ite inflammate omnia!
Wielbimy Cię Najświętszy Panie Jezu Chryste, tu i we wszystkich kościołach Twoich, które są na całym świecie.
I błogosławimy Ciebie. I błogosławimy Ciebie, że przez święty krzyż swój świat odkupiłeś.
                                                                                                              św.Franciszek z Asyżu

#17 2010-04-11 22:10:23

tilla
Gość

Felicjańska Owca Boża napisał(a):

tilla napisał(a):

Tu się przyklęka w Boże Narodzenie, a tak normalnie to w parafii nie czynimy żadnych gestów.

A to akurat z tym, żeby na Boże Narodzenie przyklękać się nie spotkałam img/smilies/wink
Za to na pewno w uroczystość Zwiastowania przyklękaliśmy img/smilies/smile

A jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała - często ludzie gdy jest śpiewane Baranku Boży bardzo wcześnie klękają... Już na samym początku... I w sumie nie pamiętam dokładnie kiedy się powinno przyklęknąć - po zakończeniu śpiewu, po tym gdy kapłan przyklęknie czy po dzwonkach? Tzn przeważnie to się chyba jakoś zbiega w czasie, ale nie zawsze img/smilies/wink
Wydaje mi się, że słyszałam, że w momencie gdy kapłan przyklęknie.... ale nie jestem pewna.

A co do procesji z darami - rzeczywiście pamiętam, że jakiś czas temu się wstawało... A kiedyś ktoś powiedział, że jest to niezgodne z czymśtam (img/smilies/wink przepraszam, nie pamiętam - to już ładne parę lat temu było img/smilies/wink ) i od tej pory się siedzi. I zdaje się, że tak ogólnie powinno być.

#18 2010-04-11 22:46:57

Marti
Gość

dzieciak napisał(a):

u mnie , podczas procesji z darami rowniez sie siedzi..i tak bylo zawsze..img/smilies/smile.

U nas się stoi, dopiero po procesji siada.

#19 2010-04-11 23:58:02

kawa
Użytkownik

Jeszcze jest sprawa "stać czy klęczeć?" podczas Tajemnicy wiary?
OWMR wyraźnie mówi ze trzeba na te słowa stać, ale w niektórych parafiach nawet diakonii i służba liturgiczna na te słowa klęczy

ja w takim wypadku zwykle klęczę, żeby nie rozbijać jedności wspólnoty. no, chyba że z rozpędu wstanę img/smilies/wink

sicut ablactatus...

#20 2010-04-12 00:30:17

dzieciak
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Marti napisał(a):

dzieciak napisał(a):

U nas się stoi, dopiero po procesji siada.

czym spowodowane sa takie roznice?

'Będzie błogosławił...
Będzie łamał...

#21 2010-04-12 00:34:33

duszek
Gość

na " tajemnica wiary" się wstaje...
podczas procesji z darami- się stoi potem się siada, choć zwykle
nie ma procesji jak np. u mnie to wtedy od razu się siada.
trzeba zajrzeć co mówi OWMR

#22 2010-04-12 18:22:54

Madziula_18
Gość

Różnice wynikają chyba z tego że, proboszczowie czasami się nie stosują do poleceń biskupów diecezjalnych.
U mnie jest tak, że od razu proboszcz wprowadza zmiany a jak np. byłam na rekolekcjach wakacyjnych to było trochę inaczej na mszy. Zapytaliśmy potem tamtejszego proboszcza, czemu nie wprowadza zmian ale on nie udzielił nam jednoznacznej odpowiedzi.
Trochę mnie to zaskakiwało, bo interesuję się tym z racji tego, że jestem animatorką liturgiczną ale jakoś nie wyłamywałam się z 'szyku' img/smilies/smile

#23 2010-04-12 21:33:24

Owca
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: styczeń'94

tilla napisał(a):

Felicjańska Owca Boża napisał(a):

tilla napisał(a):

A to akurat z tym, żeby na Boże Narodzenie przyklękać się nie spotkałam img/smilies/wink
Za to na pewno w uroczystość Zwiastowania przyklękaliśmy img/smilies/smile

"W czasie wyznania wiary na słowa: „I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem” przyklękamy (gdy recytujemy), natomiast klęczymy (gdy śpiewamy) w uroczystość Narodzenia i Zwiastowania Pańskiego."img/smilies/big_smile
źródło: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA … lika2.html

Z resztą zachęcam aby rzucić okiem na cały ten tekst, bo odpowiada na większość postawionych przez nas pytań i poruszonych tematów. img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez Felicjańska Owca Boża (2010-04-12 21:40:11)

Ite inflammate omnia!
Wielbimy Cię Najświętszy Panie Jezu Chryste, tu i we wszystkich kościołach Twoich, które są na całym świecie.
I błogosławimy Ciebie. I błogosławimy Ciebie, że przez święty krzyż swój świat odkupiłeś.
                                                                                                              św.Franciszek z Asyżu

#24 2010-04-16 15:12:55

sanderka1000
Użytkownik
Imieniny: 14.08
Urodziny: 11.08

A mi się wydaje, że to nie zależy od proboszcza, ale od przyzwyczajenia ludzi. U "mnie" w kościele jest np. tak, że ludzie dostosowują się do większości. Jeden patrzy na drugiego i wtedy jest coś na zasadzie "jak on klęka to ja też uklęknę"

Przy wyznaniu wiary na słowa Jezus Chrystus mało kto schyla głowę. Osobiście tak robię, jednak większość ludu nie ma o tym pojęcia. Ewentualnie jak podpatrzą to wtedy też schylają głowę.

Co do bicia się w pierś podczas przeistoczenia: kiedyś usłyszałam takie stwierdzenie, że "nie powinno się bić w piersi, bo ten gest jest tak jakby uznaniem swojej winy. A to przecież nie Twoja wina, że Pan Jezus przemienia się na ołtarzu. To nie z Twojej woli chciał złożyć ofiarę z Siebie na ołtarzu". W sumie to stwierdzenie dało mi dużo do zrozumienia i nie mam zwyczaju bić się w pierś. Jednak co do tego pochylenia się podczas przyklęknięcia kapłana - to praktykuję już od dłuższego czasu i uważam to za wyraz czci wobec Boga.

Jeżeli chodzi o "Baranku Boży" to to też jest różnie. Część klęczy już od początku śpiewu, część po usłyszeniu dzwonków, a część na zakończenie pieśni. Ja osobiście przyklękam równo z kapłanem lub na zakończenie pieśni.

Mówiąc jeszcze o "Tajemnicy wiary": u mnie w parafii w tym czasie się stoi. Natomiast jak byłam na Taize w Poznaniu to tam już ludzie klęczeli. Nie ukrywam, że zdziwiłam się, bo nie wiedzieliśmy, że tu, w Poznaniu, się klęczy. Byliśmy przyzwyczajeni, że w tym czasie się stoi, więc wstaliśmy, a tu nagle zonk, bo wszyscy klęczeli.

A i chciałabym jeszcze powiedzieć, że kucanie podczas przeistoczenia jest takie trochę nieodpowiednie do danej sytuacji. Jeżeli ktoś nie może uklęknąć na te dwa kolana to niech lepiej stoi, bo chyba na stojąco odda większą cześć Bogu niż kucając. Wiadomo, że to jest tak głupio, że "wszyscy klęczą a ja stoję", jednak wydaje mi się, że są takie sytuacje kiedy nie można patrzeć na innych. Z reguły kościół jest cały zapełniony w niedziele i serio nie ma gdzie klęknąć jeżeli nie siedzi się w ławce. Wtedy właśnie staram się stać. Czy po komunii jak nie mogę klęknąć to też wolę na stojąco się pomodlić niż kucać.

On jest mój, a ja Jego wyłącznie, jedynie...

Kliknij tu i przekaż swój 1%!

#25 2010-04-16 16:37:04

Enieledam
Gość

Większość gestów, postaw i odpowiedzi jest konkretnie podana przez Kościół (konkretnie dla nas, Episkopat Polski). Pewnie w wyjątkowych przypadkach mogą wystąpić specyficzne różnice - szczególnie w Mszach grup o konkretnych charyzmatach, ale nie ma czegoś takiego, że zachowyjemy się w czasie Mszy, jak się komu podoba - a przynajmniej ci, którzy na poważnie do niej podchodzą. Bo owszem, są ludzie, którzy będąc formalnie katolikami, nie wiedzą nawet, która ręką uczynić znak krzyża albo w którą stronę stać, o przykucu zamiast przyklęknięcia nie wspomnę.

Stopka forum