'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2010-07-23 23:45:31

Iacobus
Gość

Powołani do kapłaństwa

Trochę szkoda, że osoby powołane do zakonu odnajdują się na tym forum, a powołani do kapłaństwa nie mają jakiegoś stałego miejsca rozmów. No, chyba, że przeoczyłem. Pytam więc - jesteście tutaj ?  img/smilies/cool Jest nas przecież sporo mimo kryzysu powołań, który nie omija także i powołań zakonnych Warto byłoby według mnie wymienić się refleksjami na nurtujące nas tematy img/smilies/smile. Mężczyźni czytający forum a myślący o kapłaństwie - do klawiatur marsz ! img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Iacobus (2010-07-23 23:47:26)

#2 2010-07-24 10:59:01

dietaube88
Gość

Re: Powołani do kapłaństwa

Nie wiem, czy ktoś oglądał ten film, ale zamieszczę. Jest o kapłaństwie.

"Rybacy ludzi"

http://www.youtube.com/watch?v=1bHT78ef … r_embedded - część 1.

http://www.youtube.com/watch?v=jLECXLhe … re=related - część 2.

#3 2010-07-24 11:08:05

tomasztrz
Gość

Iacobus napisał(a):

Jest nas przecież sporo mimo kryzysu powołań, który nie omija także i powołań zakonnych

Denerwuje mnie powtarzanie za lewicowymi mediami jakichś haseł o kryzysie powołań. Owszem, kleryków i nowicjuszy w zakonach jest mniej. Ale spójrzcie na inne uczelnie - studentów na prawie każdym kierunku jest mniej, niż ileśtam lat temu. Po prostu jest niż demograficzny.

Bardzo natomiast cieszę się, że takie forum powstało, zwłaszcza, że sam ostatnio przeżywam trudne chwile związane z rozeznawaniem powołania, stanąłem chyba na jakimś rozdrożu... Mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie się rozwijać!

#4 2010-07-24 11:35:51

Iacobus
Gość

E, myślę, że coś jest na rzeczy z tym kryzysem i przyznają to nawet katolickie media, tyle, że może bez takich przekłamań jak lewicowe co najwyżej. Natomiast nie przejmowałbym się nim za bardzo, bo zawsze jest tak, że są okresy, gdzie tych powołań jest więcej i takie, gdzie jest ich mniej.

#5 2010-07-24 11:51:13

tomasztrz
Gość

A ja powiem tak - Pan Bóg powołań zawsze daje tyle, ile trzeba img/smilies/wink

#6 2010-07-24 12:40:23

Iacobus
Gość

Pewnie, pytanie, czy każdy powołany odpowiada na ten głos. Cieszę się, że wywiązała się jakaś rozmowa. Wywnioskowałem, że rozeznający kapłaństwo na Forum to teraz ja, dietaube88, tomasztrz, krzysiek100000 i Alter. Mamy kogoś jeszcze ? img/smilies/smile

#7 2010-07-24 12:51:09

dietaube88
Gość

tomasztrz napisał(a):

Denerwuje mnie powtarzanie za lewicowymi mediami jakichś haseł o kryzysie powołań. Owszem, kleryków i nowicjuszy w zakonach jest mniej. Ale spójrzcie na inne uczelnie - studentów na prawie każdym kierunku jest mniej, niż ileśtam lat temu. Po prostu jest niż demograficzny.

Cóż. Wydaje mi się, że to racja. Niż demograficzny...
Co do mniejszej liczby powołań. Obserwując tą sytuację w przeciągu kilku lat, muszę stwierdzić, że prawda - przychodzi mniej. Ale, co ciekawe - z tej liczby mniejszej mniej odchodzi. Czy są to kandydaci lepszej jakości? Nie wiem. Czas pokaże.

#8 2010-07-24 13:01:21

tomasztrz
Gość

W mojej diecezji liczba kleryków rzeczywiście spada, ale liczba wyświęcanych kapłanów rzeczywiście trzyma się +/- na równym poziomie. Są to chyba po prostu bardziej przemyślane decyzje.

#9 2010-07-24 14:49:50

Tyborek
Gość

Ale po co się oszukiwac? Od kilkunastu/dziesięciu lat jest spadek powołań! Teraz tylko lekko hamuje...

#10 2010-07-24 14:52:55

Iacobus
Gość

Polska pod tym względem i tak jest w dość dobrej sytuacji. Wystarczy przecież przypomnieć zamykane kościoły na zachodzie czy u naszych południowych sąsiadów, łączone parafie sporych rozmiarów itd. Dzieje się tak i z braku powołań i z braku parafian. Ale może zmieńmy temat na jakiś weselszy.

PS Witamy Tyborka, świeżo upieczonego kleryka img/smilies/big_smile

Ostatnio edytowany przez Iacobus (2010-07-24 14:55:11)

#11 2010-07-24 14:56:51

Tyborek
Gość

POlska teraz jawi się jako fabryka powołań - choć jak gupi powielamy zachodnie błędy. Jak będziemy się zachwycać pseudowspaniałością zachodu to szybko tak jak oni skończymy.

Ps. A witam, witam img/smilies/big_smile

#12 2010-07-24 15:35:16

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

tomasztrz napisał(a):

A ja powiem tak - Pan Bóg powołań zawsze daje tyle, ile trzeba img/smilies/wink

całkowicie sie z tm zgadzam img/smilies/smile co prawda ja juz kleryk - zakonnik ale ciagle rozeznajacy powołanie wiec dołączam do rozmowy. kiedys usłyszałem ze to nie krysys powołań, ale bardziej krysys powołanych - ludzi ktorzy nieodpowiadają na głoś Boży z różnych powodów img/smilies/sad
pozdrawiam

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#13 2010-07-24 17:23:25

Iacobus
Gość

Pewnie ma kleryk rację img/smilies/smile Co do odpowiedzi na głos powołania ...ważna jest z pewnością modlitwa, i to nie tylko wybranych osób, ale chyba każdy wierzący powinien się modlić o powołania i wspierać a nie przeszkadzać im. Moja parafia jest pod tym względem dość nietypowa - mimo, że niewielka to mamy dwóch księży niedawno wyświęconych, dwóch diakonów, jednego kleryka i teraz chyba kolej na mnie img/smilies/smile Diecezjalne zagłębie powołań img/smilies/cool

Ostatnio edytowany przez Iacobus (2010-07-24 17:24:53)

#14 2010-07-24 22:07:21

Tyborek
Gość

Ja podziwiam optymizm. Już ojcowie duchowni mówią o kryzysie powołania i powołanych. Bo np. w takiej Francji jest bardzo mało kapłanów ( w dodatku średnia wieku - 70) A potrzeba ogromna. Zamiast się oszukiwać i robić dobrą minę do złej gry, stańmy w prawdzie i weźmy się do roboty 8-)

Na pana Boga nie można wszystkiego zwalać, trza się samemu czasem do roboty wziąć, drogi księże kleryku ;-)

Ostatnio edytowany przez Tyborek (2010-07-24 22:40:24)

#15 2010-07-24 22:28:00

Iacobus
Gość

Tyborek napisał(a):

... weźmy się do roboty 8-)

Różańce w dłoń img/smilies/smile

A ja dzisiaj dostąpiłem kolejnej rozmowy z cyklu, jakby powiedzieć, żeby nie powiedzieć, że seminarium to nie jest dobry pomysł na życie. Utkwiły mi słowa " będę dumna jak będziesz na prawie " . img/smilies/hmm

#16 2010-07-24 22:37:10

Tyborek
Gość

Udawaj, że OK a rób swoje - inaczej się nie da img/smilies/big_smile Posłuchaj doświadczonego w tym względzie kolegi img/smilies/big_smile img/smilies/big_smile

#17 2010-07-25 15:08:35

tomasztrz
Gość

Oj tak, z rodzicami bywa problem img/smilies/wink Początkowo miałem taką sytuację jak Artur - chętniej widzieliby mnie chyba w jakimś "dobrym, prestiżowym zawodzie". Potem zmiękli, a teraz wręcz czuję nacisk z ich strony, abym poszedł do seminarium, ale nie tam, żeby być jakimś szeregowym księdzem - padło wyraźne życzenie, żebym zrobił co najmniej doktorat! Sam nie wiem co mam z tym wszystkim zrobić, zwłaszcza, że mam wątpliwości, czy kapłaństwo jest tym, co powinienem robić w życiu. Jakakolwiek próba podważenia opinii ojca czy dyskusji z nim kończy się na ogół krzykiem oburzenia, że sprzeciwiam się IV przykazaniu Bożemu, a ponadto jestem młody, głupi i nic nie wiem o życiu.

#18 2010-07-25 15:13:45

Tyborek
Gość

Czasem masz do wyboru: Bóg albo kaprys rodzica. Wybór potencjalnie trudny okazuje się łatwym.

#19 2010-07-25 15:15:53

Iacobus
Gość

No u mnie już EWENTUALNIE to gdy chcę iść do seminarium to mam wcześniej skończyć prawo i JESLI JUŻ to nie będę musiał pracować na parafii, ale w kurii. Paranoja, ja nie chcę iść specjalnie do kurii, chyba, że oddeleguje mnie tam biskup. Chciałbym po prostu pracować w jakiejś zwykłej statystycznej parafii.
I tak to właśnie jest z rodzicami - zawsze najlepiej wiedzą co dobre dla ich dzieci img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Iacobus (2010-07-25 15:16:43)

#20 2010-07-25 15:16:36

tomasztrz
Gość

Gorzej, jeśli poza kaprysem rodzica musisz też określić co jest Twoim wymysłem, a co wolą Bożą img/smilies/wink A wybór może nie jest trudny, ale to raczej przykre i bolesne nie mieć wsparcia w rodzinie, a wręcz żyć ze swoimi bliskimi z niezgodzie.

#21 2010-07-25 15:18:18

Tyborek
Gość

Dlatego też seminarium trwa 6 lat. By się ukierunkować i rozeznać. Także Seminarium Zaprasza img/smilies/big_smile

#22 2010-07-25 19:43:28

Iacobus
Gość

Tylko często jest tak, że jak ktoś odejdzie to później ciężko mu pozbyć się łatki " były ksiądz ". Tak jest przynajmniej na mojej słodkiej prowincji. Zaczynają się domysły co się stało, proroctwa w stylu " na pewno go wyrzucili za ... " itd. Mojego kolegę zmusiło to do przeprowadzki do Krakowa, bo już nie mógł wytrzymać szumu, który powstał po jego odejściu z WSD.

#23 2010-07-25 20:49:05

Tyborek
Gość

Raz jest tak, raz inaczej. Nie ma co straszyć i przesądzać.

#24 2010-07-25 21:31:22

jacenty
Gość

Kiedyś usłyszałem przewrotną statystykę, a jednocześnie przewrotną teorię. Mianowicie, gdzie jest większy kryzys powołań na zachodzie, gdzie średnio na jednego księdza przypada około 100-200 parafian, czy w Polsce, gdzie na parafii na jednego przypada około 3000 parafian?

#25 2010-07-25 21:35:32

Tyborek
Gość

I tych 100-200 ma w sześciu różnych parafiach.

Stopka forum