'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2011-04-28 21:47:05

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

Re: Powołani do kapłaństwa

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#52 2011-05-08 08:47:47

Pepe1365
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny:

Witam forumowiczów! Ja mimo młodego jeszcze wieku(w tym roku 17 lat - kończę I klasę technikum) mam problem związany z powołaniem. Mam nadzieję, że na tym forum znajdę ostoję i dzięki waszej pomocy w jakiś sposób się przełamię. Zacznę od początku: Podstawówka - od 2 klasy (w przyszłym roku będzie 10 lat img/smilies/smile ) jestem ministrantem. Przez całą podstawową pilny ze mnie uczeń, najlepszy w klasie. Gimnazjum - na początku dostałem komputer i zaczęło się... Przestałem się uczyć... lecz w gimnazjum jakoś jeszcze sobie poradziłem. Skończyłem je z kilkoma trójkami. Teraz jestem w I klasie technikum i cały czas nic się nie uczę... img/smilies/sad W tym roku po raz pierwszy w życiu na koniec będę miał dwójki( chyba będzie ich 5). Nie wiem czy to mnie szatan kusi, że nie mogę się przełamać, nie chce mi się uczyć. Wszyscy mi mówią, że jestem bardzo zdolny ale mi się nie chce. Na dodatek już od kilku lat(tak tak... pewnie powiecie, że jestem na to jeszcze za młody) czuję, że jestem powołany do kapłaństwa. Jak to ksiądz rekolekcjonista na naszych rekolekcjach powiedział - jeśli podczas modlitwy za powołania czujesz, że wszyscy się na Cb patrzą(ja to czuje:) ) to możliwe, że oznacza to, że jesteś powołany do kapłaństwa. Ale niedawno sobie pomyślałem - może celowo Bóg czyni tak, bym się słabiej uczy, bo chce mnie uświadomić, iż może jestem powołany do służby jako brat zakonny? Nie wiem co robić... Pomóżcie mi... Ja chcę się uczyć, ale nie mogę się przełamać... Pisałem o tym na wielu forach, lecz większość użytkowników się ze mnie nabijała...

Jezu, Maryjo, Józefie - oświecajcie nas, dopomagajcie nam, ratujcie nas +

#53 2011-05-08 18:23:57

uskrzydlona_dusza
Gość

Hmmm...Ja myślę, że Pan Bóg cieszy się z naszych sukcesów i cieszyłby się również z Twoich dobrych ocen;)
A do kapłaństwa też trzeba się przygotowywać 6 lat w seminarium, a przedtem zdać maturę (i to pewnie tez nie byle jak), więc spróbuj pomyśleć o tym, czy przez swoje lenistwo nie zmarnujesz łaski...
Mam nadzieję, że Pan Bóg wesprze! Pozdrawiam

#54 2011-05-08 18:56:41

Pepe1365
Użytkownik
Urodziny:

Dzięki za dobre słowo, które chociaż w pewien sposób dodało mi otuchy img/smilies/wink Muszę się w końcu wziąć za siebie, bo kto wie, czy nie zmarnuje takim zachowaniem tej cudownej łaski...

#55 2011-05-08 20:31:44

tilla
Gość

Ja tak sobie myślę, że jeśli rzeczywiście jesteś powołany do kapłaństwa to szatanowi jest to bardzo nie na rękę i będzie robił wszystko żeby do tego nie dopuścić...
Także to też z tego może lenistwo, niechęć do nauki wynikać.... Bo właśnie tak jak napisała uskrzydlona_dusza - seminarium to 6 lat nauki i to chyba ciężkich studiów - a wcześniej potrzebna matura...

Także pewnie niezależnie od wszystkiego - warto się uczyć i walczyć ze swoim lenistwem :-) bo lenistwo nie jest dobre niezależnie od tego gdzie będziesz i jaką drogę wybierzesz.

Rozeznawaj spokojnie :-)

#56 2011-05-09 18:14:26

Pepe1365
Użytkownik
Urodziny:

Dzięki wam... Już dzisiaj widać pierwsze efekty img/smilies/wink Po przeczytaniu postu tilli dzisiaj po raz pierwszy od dluzszego czasu ucze sie w domu... Specjalnie - bo wyobrażam sobie, że ucząc się robię na złość szatanowi img/smilies/smile

#57 2011-05-09 19:40:45

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Kochany img/smilies/smile Mamy piękny miesiąc Maryi, więc uciekaj się do Jej Serca i proś o pomoc w przełamaniu się img/smilies/smile Maryja jest niezawodną Orędowniczką w tych "sprawach naukowych", sama tego doświadczyłam na studiach...img/smilies/wink

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#58 2011-05-10 09:34:08

Marti
Gość

Pepe1365 napisał(a):

Dzięki wam... Już dzisiaj widać pierwsze efekty img/smilies/wink Po przeczytaniu postu tilli dzisiaj po raz pierwszy od dluzszego czasu ucze sie w domu... Specjalnie - bo wyobrażam sobie, że ucząc się robię na złość szatanowi img/smilies/smile

Nie wydaje mi się dobre podejście, bo wygląda na to, że szatan jest kimś kto determinuje Twoje działanie. A robimy coś dla siebie, dla kogoś, nie przeciw komuś.

#59 2011-05-14 20:56:30

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

wybrali kapłaństwo w późnym wieku: http://www.tvp.pl/styl-zycia/magazyny-s … ku/4318089
Bardzo ciekawe świadectwa...

Ostatnio edytowany przez jutrzenka (2011-05-14 20:57:46)

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#60 2011-06-09 13:18:47

pawelrs
Gość

Witajcie. "Przekartkowałem" forum, bo wybrałem wreszcie drogę kapłańską a właściwie zdecydowałem się wstąpić w tym roku. Na tym forum zobaczyłem, że w rozdarciu powiedzieć - powiedzieć później nie jestem sam. Dzięki Wam wielkie za to świadectwo. Rozmowa z rektorem już 15 czerwca... img/smilies/smile

#61 2011-07-05 00:35:13

mateusz1994
Gość

Jak odróżnic powołanie do seminarium diecezjalnego a seminarium zakonnego ? Mam z tym mały problem img/smilies/sad Może ktoś z Was ma jakieś cenne wskazówki img/smilies/smile

#62 2011-07-05 09:46:19

kalinka
Użytkownik

mateusz1994 napisał(a):

Jak odróżnic powołanie do seminarium diecezjalnego a seminarium zakonnego ? Mam z tym mały problem img/smilies/sad Może ktoś z Was ma jakieś cenne wskazówki img/smilies/smile

"Powołanie rozpoznajemy jako umiłowanie takiej a nie innej drogi życia. Ktoś powołany do kapłaństwa chce sprawować Eucharystię, chce spowiadać. Powołany do życia zakonnego kocha modlitwę czy pracę, jaką konkretny zakon wykonuje. Powołanego do małżeństwa też musi ten rodzaj życia pociągać: musi chcieć wspólnego życia ze współmałżonkiem, wspólnej troski o dom i wychowanie dzieci... Podobnie jak lekarza musi pociągać leczenie ludzi, a nauczyciela przekazywanie wiedzy i dzielenie się swoim doświadczeniem..."
http://zapytaj.wiara.pl/doc/525314.Jak-odkryc-powolanie

Mateusz wskazówką jest obserwowanie czego  Ty pragniesz,co Ciebie pociąga,jakie zajęcia.W  zakonie dodatkowo mogą  pociągać kogoś misje  lub posługa chorym itp.,czyli jakiś szczególny charyzmat.

#63 2011-07-06 22:01:37

Alumn
Gość

Ja mogę ze swojej strony powiedzieć, że jestem w seminarium diecezjalanym i cały czas pojawia się pytanie czy jednak może zgromadzenie zakonne. Mnie np. powstrzymuje, to że mogę mieć ograniczony kontakt z ludźmi. I także mój charakter, sprawia, że kocham samotność, najlepiej mi się odpoczywa, kiedy jestem sam. Cisza i spokój. Jak cały dzień przeżyję wśród ludzi, to noc jest dla mnie wytchnieniem, móc się pomodlić, położyć spać w ciszy. Nie być uzależnionym od nikogo. Ale wiadomo każdy ma swoje plusy i minusy. Najlepiej się udać na rekolekcje do konkretnego zakonu i tam wypytać, co i jak. Jaki jest charyzmat danego zgromadzenia. Np. karmelici wiadomo zakon kontemplacyjny, idą w pustelnie, ale np. pallotyni, jezuici, pijarzy, salezjanie to zakony zwrócone przede wszystkim ku ludziom. Od tych zakonów można dostać zawrotu głowy. Ale widzimy jak bardzo jest potrzebna modlitwa i czyny. Pamiętam o modlitwie, pozdrawiam!

#64 2011-07-07 09:38:57

Maxymilian
Gość

mateusz1994 napisał(a):

Jak zakonne to powinieneś chyba mieć jakiś konkretny zakon. Jeżeli takowy masz, to najlepiej pojechać tam na kilka dni i sprawdzić jak się w nim czujesz.

#65 2011-07-07 16:02:16

kalinka
Użytkownik

Samemu trzeba zdecydować jak chce się życie spędzić .Zakonnik ślubuje posłuszeństwo,czystość,ubóstwo.Posłuszeństwo w zakonie  jest wtedy chyba bardziej szczegółowe niż te które obowiązuje księdza diecezjalnego.Karmelici nie idą tylko w pustelnie ale prowadza tez rekolekcje,maja swoje wydawnictwo itp.Beda osoby ,których może pociągać np.posługa  bonifratrów.Tak nad wszystkim trzeba się zastanowić.

#66 2011-07-21 22:18:58

kalina
Użytkownik

Marti napisał(a):

Pepe1365 napisał(a):

Nie wydaje mi się dobre podejście, bo wygląda na to, że szatan jest kimś kto determinuje Twoje działanie. A robimy coś dla siebie, dla kogoś, nie przeciw komuś.

Myślę, że mylisz się Marti. Jedna z zasad rozeznawania duchowego mówi, że jeśli postępujesz od dobra ku większemu dobru zły robi wszystko, aby nas od tego odwieść. Tyle, że nie jest doskonałe wyobrażać sobie złego, raczej trwać w obecności Boga, nie zapominając jednak o tym kimś, kto stara się wbić ludziom do głowy, że nie istnieje...

#67 2011-09-13 20:38:32

Alumn
Gość

Pracuj tak, jakby wszystko zależało od ciebie ale ufaj tak, jakby wszystko zależało od Boga. - św. Augustyn

#68 2011-10-15 17:47:58

mateusz1549
Gość

Szczęść Boże Witajcie drogie koleżanki i drodzy koledzy !!
Mam na imię Mateusz i pochodzę z małej miejscowości w województwie łódzkim we Wągrach.
Pochodzę z parafii Rogów i od 11 lat marzy mi się zostać zakonnikiem ( chcę wstąpić do Zakonu oo Paulinów).
Uczęszczam do Liceum Profilowanego o profilu socjalnym.
Wybrałem ten profil ponieważ lubię pomagać ludziom , rozmawiać i żeby mieć " bonus" do WSD mieszczącego się w Krakowie.
Teraz jestem w 3 klasie i niebawem moja matura , i dalsza moja droga.
Poszukuje ludzi do porozmawiania , spotykania wspólnego itp.
Pozdrawiam was wszystkich Z Bogiem Proszę was o Modlitwę Św Augustynie Kordecki....

#69 2011-10-16 23:20:05

camillodg
Gość

Mateuszu powodzenia w drodze do kapłaństwa! Obecnie w nowicjacie paulińskim w Leśniowie jest mój przyjaciel zatem jak dobrze pójdzie spotkacie sie na Skałce img/smilies/wink
Jeśli dobry Pan rownież znajdę się w WSD w Krakowie jednak troszkę w innym miejscu ale to za dwa lata minimum i zależne od tego jaką drogę sie wybierze img/smilies/wink

#70 2012-06-30 23:13:53

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Dodam anegdotkę którą opowiedziała mi ciocia, ze w kosciele u franciszkanów jedna pani powiedziala do młodych braci... czemu wszyscy młodzi, przystojni idą do klasztoru...? na to inna pani odpowiedziała:
- a co Pan ma powoływać tylko same maszkary:D bez urazy.
   Własnie , u Boga nie ma względu na osobę czy ładna czy brzydka, biedna czy bogata... powołauje, daje zaproszenie i czeka ")

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#71 2012-09-07 21:56:18

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Nowe dane o powołaniach  -  wyglądają dosyć optymistycznie:
http://kosciol.wiara.pl/doc/1284479.Powolan-nie-ubywa

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#72 2012-09-09 21:50:22

GP
Użytkownik
Imieniny: 12.03
Urodziny: 18.08.

Było tu wspominane o kryzysie powołań. Zgadzam się z twierdzeniem, że Pan Bóg powołuje tyle osób ile trzeba, tylko nie wszyscy na to wezwanie odpowiadają, ale też nie wszyscy wytrwają do końca. W mojej diecezji jest tak, że w zwykłym seminarium jest 30 kleryków na 1 roku, a np. u redemptorystów jest tylu wszystkich kleryków. Ja też rozmyślam nad tą drogą. img/smilies/wink

Bóg jest Miłością! Miejcie odwagę żyć dla Miłości!
Bóg jest Miłością! Nie lękajcie się!

"Odwagi! Bóg pokieruje wszystkim!" (św. Klemens M. Hofbauer)

#73 2012-09-10 09:40:46

uskrzydlona_dusza
Gość

W mojej archidiecezji w tym roku wyświęconych zostało 24 kapłanów, a więc taka średnia ilość. Wiem, że są diecezje, gdzie jest ich dużo (czasem nawet o połowę) mniej. Więc za każdego nowego kapłana - Bogu niech będą dzięki!

#74 2012-09-10 13:42:00

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

To bardzo dużo, u mnie zawsze w Łodzi jest ok 8-12. Piękna sprawa, a można wiedziec jaka jest dwoja diecezja?

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#75 2012-10-02 20:46:20

Beata93
Gość

U mnie przewaznie wyswięca się 5-8, ale jesteśmy mala i młodą diecezją.

Stopka forum