'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2010-08-31 22:04:01

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Rada czystości w życiu świeckich osób konsekrowanych

Przy okazji, Marti: Ostatecznie jednak każdy grzech ma wymiar społeczny. I trudno uznać, że takie czy inne upadki członków danej wspólnoty nie mają na nią żadnego wpływu, skoro niby bezpośrednio jej "nie krzywdzą". Co, oczywiście, dotyczy nie tylko czystości.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#52 2010-08-31 23:13:27

Enieledam
Gość

W pełni zgadzam się z Hanną. Grzech członka wspólnoty (czy to zakonnicy czy świeckiego czy kapłana) będzie krzywdził także wspólnotę, a dodatkowo grzech osoby konsekrowanej gorszy, wiec zaciąga podwójną winę. Dla zobrazowania zobaczmy, co dzieje sie z zaufaniem do kapłanów, gdy usłyszymy o upadku jednego z nich... albo o zakonnicy, która uderzyła dziecko...
Myślę wiec, że nie nam oceniać, gdzie jakaś cnota jest ważniejsza i który grzech ma większą wagę. Jednak mam wrażenie, że społeczne przyzwolenie na grzech w małżeństwie jest wieksze niż w stosunku do osób konsekrowanych - małżeńską zdradę dzisiejszy świat usprawiedliwia a nawet uznaje za właściwą (dążenie do własnego szczęścia, zakochanie w kimś innym, realizowanie potrzeb - takie argumenty padają). To jest dość duże zagrożenie dla wychowania w wierności i czystości - i przez to również inne stany w konsekwencji ucierpią, bo skąd jak nie z rodzin wyjdą kolejne pokolenia małżonków, osób konsekrowanych, kapłanów, zakonnic i samotnych?

#53 2010-09-02 00:12:54

chefsiba
Gość

Hannaturno - wspólnota jest środkiem, ale jest też celem. Ot, przynależność do Wspólnoty Kościoła jest naszym powołaniem, jednym z tych najbardziej podstawowych. Bóg mógł zbawiać poza wspólnotą, a jednak spodobało Mu się czynić to we wspólnocie i przez nią - wiedział, co robi img/smilies/smile I pamiętajmy, że wspólnota świętych w niebie jest naszym celem ostatecznym img/smilies/smile Nie będziemy wielbić w pojedynkę.

#54 2010-09-02 00:14:31

chefsiba
Gość

Enieladam - nie zaradzę temu, że nie rozumiesz moich argumentów img/smilies/smile Mam nadzieję, że inni zrozumieli img/smilies/smile

#55 2010-09-02 01:23:51

Enieledam
Gość

Margaretko, ja mam jednak nadzieję, że owi Inni uznają argumenty osób konsekrowanych za wiarygodne wyjaśnienie specyfiki życia w czystosci jako świecki konsekrowany.
A co do wspólnoty jako celu - może wypadałoby określić, o którą wspólnotę chodzi - świętych, Koscioła czy instytutu (zgromadzenia)? Dla mnie jednak wspólnota (zarówno ludzi o podobnych wartościach czy powołaniach, jak i Kościoła) nie jest celem, a jedynie środkiem - jak sama zauważasz, mamy wspólnie zdążąć ku zbawieniu i tym właśnie jest Kościół - wspólnotą wierzących dążących do zbawienia. Ale celm nie jest dążenie, a zbawienie, a to różnica.
A jak będziemy wielbić Boga w Niebie, to nie wiem, gratuluję, że Ty już wiesz z taką pewnoscią.

#56 2010-09-02 02:07:59

chefsiba
Gość

Enieladam - wiem, bo tego uczy Kościół img/smilies/wink
KKK 1053 "Wierzymy, że wiele dusz, które są zgromadzone w raju z Jezusem i Maryją, tworzy Kościół niebieski, gdzie w wiecznym szczęściu widzą Boga takim, jakim jest, a także w różnym stopniu i na różny sposób uczestniczą wraz z aniołami w sprawowaniu Boskiej władzy przez Chrystusa uwielbionego, gdzie wstawiają się za nami oraz wspierają naszą słabość swoją braterską troską" (Paweł VI, Wyznanie wiary Ludu Bożego, 29).

Ostatnio edytowany przez margaretka19 (2010-09-02 02:08:16)

#57 2010-09-02 02:10:33

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

margaretka19 napisał(a):

wspólnota jest środkiem, ale jest też celem. Ot, przynależność do Wspólnoty Kościoła jest naszym powołaniem, jednym z tych najbardziej podstawowych. Bóg mógł zbawiać poza wspólnotą, a jednak spodobało Mu się czynić to we wspólnocie i przez nią - wiedział, co robi img/smilies/smile I pamiętajmy, że wspólnota świętych w niebie jest naszym celem ostatecznym img/smilies/smile Nie będziemy wielbić w pojedynkę.

Hm, tyle że chyba używałyśmy słowa „wspólnota”, przypisując mu inny zakres. Ty w szerszym sensie (Kościół), ja w węższym (konkretny instytut życia konsekrowanego).   Jeszcze to wszystko przemyślę, ale  nadal uważam, że  - przynajmniej w warunkach świeckich, o innych się nie wypowiadam, choć przeczuwam czytelną analogię – wyłączne skoncentrowanie sił i troski do wewnątrz wspólnoty instytutowej (a tak rozumiałam priorytet i cel) wygląda na nieporozumienie. Wspólnota życia konsekrowanego nie żyje dla siebie samej, „do środka”, ale jest powołana do bycia z Bogiem i dla apostolstwa w świecie, w środowisku, na zewnątrz. Co się może realizować także poprzez pracę zawodową, choc oczywiście nie tylko.  To zaś, że jesteśmy powołani do uświęcania się, zbawienia się w danej wspólnocie (a ostatecznie we wspólnocie Kościoła) – to prawda.  Na szczęście Panu Bogu się tak podobało.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

Stopka forum