'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2007-08-22 18:09:39

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:
Re: Karmel (żeński)

Tzn Karmelitanki Dz J maja np w ciągu dnia z tego co sie orientuje więcej milczenia i no klauzura serca ( ach jak to ładnie brzmi img/smilies/142 ). No i od zgromadzen czynnych odróżnia je dużo ostrzejsza reguła...ale to wspaniałe zgromadzenie img/smilies/big_smile I mają taaaakie rozmodlone twarze img/smilies/big_smile

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#27 2007-08-22 19:46:27

Anulka
Gość

Dzieki za odpowiedzi img/smilies/smile Eh....ten Karmel............. ja znam tylko kilku braci - sa niesamowici img/smilies/smile  a tylko chwileczke rozmawiałam z siostrami od DzJ.... biła od nich taka niesamowita radość, ze te 5 minut starczyło mi na kilka dni! img/smilies/smile

#28 2007-08-22 20:36:38

Anulka
Gość

wierzę, że warto img/smilies/smile kto wie, co to dalej będzie..... Pan Bóg lubi zaskakiwać img/smilies/tongue

#29 2007-08-22 21:00:46

Magdalena
Gość

Oleńka napisał(a):

Polecam Wam bardzo piekne zdjęcią karmelitanek, z obłóczyn, zima w klasztorze, flora i fauna Islandii i in. (słodkiego pieska mają, hihi)
http://www.karmel.is/pol/index.html

To mówi samo przez siebie...:

http://www.karmel.is/images/urlifi/150607/Picture-3101-c.jpg

Ja osobiście bardzo szanuję karmelitanki, ale co do jednego zawsze byłam pewna - ich duchowość nie jest moją duchowością. W kwestii Maryjnej głównie img/smilies/wink Za to pisma świętych Karmelu trudno przecenić... Chyba najwięcej dał mi Jan od Krzyża...

#30 2007-08-22 21:09:00

kwiatek
Gość

tak, Karmel to istna kopalnia, kto nie zna Jana, małej i wielkiej Teresy! Ale są też inni święci, którzy pozostawili po sobie wartościowe pisma, np Elżbieta.

#31 2007-08-22 21:14:49

Magdalena
Gość

Pełna zgoda img/smilies/smile Zawsze trochę żałowałam, że Elżbieta jest jakby w cieniu koleżanek i kolegi Doktorów Kościoła img/smilies/wink

#32 2007-08-22 21:52:00

kwiatek
Gość

A w jakiej to miejscowości? To dziwne, że zamknięty. Ja do tej pory spotykałam się zawsze z otwartymi. Ale jeśli jest zamknięty, to pewnie trzeba wejść przez furtę.

Co do Elżbiety, to ostatnio chyba jednak trochę wyszła z tego cienia, jako że w Karmelu był rok jej poświęcony, więc można było trochę o niej usłyszeć:)

#33 2007-08-22 21:58:10

Anulka
Gość

Troche czytalam ostatnio o świetych karmelu... narazie najbardziej do gustu przypadła mi własnie Elżbieta:) ale musze sie jeszcze "wczytać" w Jana od Krzyża i Terese Benedykte od Krzyża img/smilies/smileimg/smilies/smileimg/smilies/smile

#34 2007-08-22 23:34:33

Magdalena
Gość

kwiatek napisał(a):

A w jakiej to miejscowości? To dziwne, że zamknięty. Ja do tej pory spotykałam się zawsze z otwartymi. Ale jeśli jest zamknięty, to pewnie trzeba wejść przez furtę.

Kraków, na Łobzowskiej. Wiesz - ja bym jednak chciała móc wejść do kościoła tak normalnie, a nie stawiać pół klasztoru na nogi img/smilies/wink

#35 2007-08-23 09:09:34

kwiatek
Gość

Nie pół klasztoru, tylko ewentualnie siostry furtianki:) Jak dla mnie nie ma problemu. No ale ciekawe czemu zamykają. Może zdarzały im się jakieś kradzieże? To tylko takie moje przypuszczenia.

#36 2007-08-23 09:54:30

Magdalena
Gość

Pewnie tak. Ja je generalnie rozumiem img/smilies/smile A z drugiej strony zawsze jest mi trochę smutno, jak każdy kościół, obok którego przechodzę, jest zamknięty - ewentualnie z wystawionym klęcznikiem w przedsionku. I tak sobie myślę, że jeśli ktoś ma otwierać kościoły, to przede wszystkim chyba właśnie klasztory...

Kwiatek... W Karmelu trzeba czekać, aż się miejsce zwolni, prawda? Mogę zapytać, czy długo czekałaś? img/smilies/smile I wybrałaś sobie wcześniej konkretny klasztor, czy było Ci wszystko jedno? Wiesz, dla mnie klauzura jest pewną egzotyką img/smilies/wink

img/smilies/246

#37 2007-08-23 10:20:02

kwiatek
Gość

No tak, kościoły pozamykane, takie mamy niestety czasy.

Magdaleno, w domu do którego wstępuje, było akurat jedno wolne miejsce. Nie było mi wszystko jedno, który klasztor to będzie, chciałam do tego konkretnego, i okazało się, że jest taka możliwość. Także nie czekałam na zwolnienie miejsca. Trochę czasu oczywiście trwało rozeznanie z siostrami, przygotowanie rodziców, no i musiałam również zakończyć pewien etap edukacji;)

#38 2007-08-23 14:07:52

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

Kwiatku w tym roku TY wstępujesz do Karmelitanek Bosych ??
I czy bedziesz jedyna w tym roku wstępować ??  img/smilies/big_smile img/smilies/big_smile img/smilies/big_smile

Karmel jest niesamowity img/smilies/big_smile

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#39 2007-08-23 15:30:48

kwiatek
Gość

tak tak, teraz wstępuje tylko ja. właściwie to nie złyszałam, by do tego samego domu w tym samym czasie wstępowały dwie osoby. choc nie twierdze, ze to sie nigdy nie zdarzyło:) w karmelu moze byc tylko 21 siostr + maksymalnie 5 zewnetrznych, wiec liczba miejsc jest mocno ograniczona.

#40 2007-08-23 15:32:26

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

rozumiem img/smilies/smile A ty będziesz siostrą zewnętrzną czy klauzurową ?? img/smilies/big_smile

#41 2007-08-23 15:37:28

kwiatek
Gość

pragnęłabym być w klauzurze, ale wiem, że to jeszcze rozeznaje się zwykle już w środku.

#42 2007-08-23 15:40:00

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

Wspaniale img/smilies/142 Tylko dla Pana...a w jakim mieście będzie Twój domek ( jeżeli moge sie zapytać ) ??
Kaluzura jest niesamowita, to takie piekne powołanie, bo oddaję się wszystko i ma się w Bogu wolnośc img/smilies/big_smile

#43 2007-08-23 15:43:09

kwiatek
Gość

jej, ale szybka jesteś, aż nie nadążam odpisywać:) wstępuję do Kodnia, to jest na Podlasiu, nad samym Bugiem.

#44 2007-08-23 16:48:34

Magdalena
Gość

Tak jak już gdzieś pisałam - zawsze mnie coś pociągało w zakonach klauzurowych. Bardzo, bardzo się cieszę, że znalazłaś swoje miejsce właśnie w Karmelu img/smilies/smile
img/smilies/246

#45 2007-08-23 16:50:53

kwiatek
Gość

Dziękuję, ja też się cieszę, mam nadzieje ze to będzie moje miejsce juz na stałe. Wszystko w rękach Jezusa. pozdrawiam:)

#46 2007-08-23 17:01:08

kwiatek
Gość

wielu, wielu. jakiś czas temu miałam okazję obejrzeć niesamowity film o Teresie z Los Andes, który trwał aż 7 godzin(sic!). Długi, ale bardzo piękny, i przede wszystkim wierny dziennikowi Teresy oraz jej listom.

#47 2007-08-23 17:05:24

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

Św Edyta Stein chyba takze była Karmelitanką Bosą img/smilies/big_smile Też odwiedzę Karmelitanki kiedys choćby po to by z nimi porozmawiać img/smilies/tongue

Ostatnio edytowany przez Magda19 (2007-08-23 17:06:27)

#48 2007-08-24 11:21:37

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Witam Fanki Karmelu!
Piszecie o jednej stronie medalu,a jest też druga mniej pozytywna...Życie w Karmelu jest piękne,ale bardzo trudne...Szczególnie relacje z innymi siostrami,które wymagają wielkiego samozaparcia i dojrzałości psychicznej...Zachwycacie się zdjęciami,tajemniczością tego życia to dobre,ale życie za klauzurą wygląda mniej "cukierowato" jak się wydaje...
Pozdrawiam Was!

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#49 2007-08-24 11:37:44

kwiatek
Gość

Scholastyko, oczywiście masz rację. Jak najbardziej się zgadzam! Myślę, że to ważne, aby nie mieć złudzeń co do tego życia. Z resztą nie tylko relacje z siostrami są trudne, bo również samotność, którą każdy w jakiś sposób przeżywa, zamknięcie, z resztą na tak małej przestrzeni wszystko przeżywa się dużo intensywniej.

#50 2007-08-24 11:53:09

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Tak,masz rację Kwiatku.Samotność też jest trudna,wejście w nią jest trudne...Ogołocenie,pustka-nie chcemy tego,boimy się...Nawet w Karmelu można uciekać od niej,to paradoks,ale bardzo realny...Ale jak Bóg powołuje to też daje potrzebne łaski do tego życia.

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

Stopka forum