'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2007-04-30 11:09:30

Oleńka
Gość

Elżbietanki

W tym roku przypada 800. rocznica urodzin św. Elżbiety Węgierskiej, patronki zgromadzenia

Charyzmatem Zgromadzenia jest życie według rad ewangelicznych i służba Bogu w osobach ubogich chorych starszych zwłaszcza w ich własnych domach. Miłość miłosierna do chorych od samego początku istnienia Zgromadzenia ma wymiar najpełniejszy, do poświęcenia własnego życia włącznie.
Duchowość Elżbietanek opiera się na przykładzie patronki, św. Elżbiety Węgierskiej, która pielęgnując chorych, usiłowała widzieć w nich zranione członki naszego Pana. Swoim życiem pragniemy naśladować Chrystusa w Jego oddaniu sprawom Ojca i jak On pochylać się nad ludźmi będącymi w potrzebie. Służba chorym, cierpiącym, samotnym i opuszczonym, szczególnie w ich własnych mieszkaniach, służba pielęgniarska w szpitalach i domach opieki dla dzieci i dorosłych, praca wychowawcza w domach i zakładach dla dzieci, praca duszpasterska i apostolska w parafiach (katechetki,zakrystianki, organistki), służba dla Kościoła w Kuriach biskupich, seminariach duchownych, praca misyjna, działalność z katolikami świeckimi we Wspólnocie Apostolskiej św. Elżbiety.

#2 2007-05-06 14:22:34

s_Natanaela
Gość

Re: Elżbietanki

W zwiazku z tym, ze w tym roku przypada 800. rocznica urodzin św. Elżbiety Węgierskiej, patronki zgromadzenia, otrzymalysmy dekret o nastepujacej tresci:
                                                                             D E K R E T

Szczęśliwie nam panujący Papież Benedykt XVI powiadoniony przez Najprzewielebniejszą Matkę Samuele Werbińską, Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety , o uroczystych obchodach , jakie będą mieć miejsce w kaplicach zgromadzenia przez cały rok 2007, celem godnego uczczenia osiemsetnej rocznicy narodzin Świętej Elżbiety, niebieskiej Patronki, tego Instytutu, ze względu na swoją pełną miłości troskę o Kościół powszechny, oraz z powodu szczególnego uczucia życzliwości wobec Sióstr Świętej Elżbiety, pragnąc obdarzyć wiernych Bożymi łaskami, prawdziwie skruszonym pobożnym wiernym, udziela odpustu zupełnego , pod zwykłymi warunkami, należycie wypełnionymi ( sakramentalna Spowiedź, Komunia Święta i modlitwa według intencji Ojca Świętego ).
      Ten odpust mogą oni zyskać uczestnicząc pobożnie w kaplicach Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety, w świętych czynnościach, lub w pobożnym nabożeństwie sprawowanym publicznie na cześć Świętej Elżbiety, albo przynajmniej odmówić Modlitwę Pańską i Wyznanie Wiary, dołączywszy do tego pobożne wezwania do Matki Bożej i Świętej Elżbiety.
      a) w dniu uroczystego otwarcia i zamknięcia jubileuszowych uroczystości;
      b) w samą rocznice /urodzin -17.11/
      c) w uroczystość i święta wyznaczone w Kalendarzu Liturgicznym Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety;
      d) uczestnicząc w pielgrzymce, odprawionej przynajmniej do jednej z kaplic Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety.

Obecny Dekret, niezależnie od jakichkolwiek innych praw , jest ważny w ciągu całego roku jubileuszowego ku czci Świętej Elżbiety.

Dano w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dwudziestego dziewiątego grudnia Roku Pańskiego dwutysięcznego szóstego.

JACOBUS FRANCISCUS S.R.E. Card. STAFFORD
Penitentiarius Maior                         

Joannes Franciscus Girotti, O.F.M. Conv.
Ep. Tit. Metensis, Regens         

Dlatego zapraszamy do naszych kaplic img/smilies/smile Niech Pan nam blogoslawi w tym jubileuszowym roku, szczegolnie w nowe powolania, ktorych tak szczegolnie brak na Zachodzie, a tak wielu potrzebujacych jest tu.

#3 2007-05-06 17:58:43

Oleńka
Gość

Witamy s.Natanaelę img/smilies/smile

#4 2007-05-07 20:57:17

s_Natanaela
Gość

Dziekuje bardzo img/smilies/smile Milutko tu u Was. Powinnam tu czesciej zagladac, by napelnic sie nowa energia, bo Wasza radosc w poszukiwaniu drogi jest taka zarazliwa img/smilies/smile Modle sie, byscie wszyscy odnalezli swoje szczescie, a Zgromadzenia cieszyly sie Wasza obecnoscia :*

#5 2007-05-07 21:01:49

Oleńka
Gość

Może napisze Siostra np. o swojej pracy w Norwegii ?

#6 2007-05-08 13:10:47

s_Natanaela
Gość

O charyzmacie i duchowosci mozna wyczytac w pierwszym poscie. Nasza praca na terenie Norwegii niczym nie odbiega od pierwszych zalozen naszych Matek Zalozycielek, niemniej jest to posluga bardzo ogroniczona, a to ze wzgledu na to, ze przez 50 lat nie bylo w naszej prowincji zadnych nowych powolan. Od 1993 roku prowincja zostala obdarowana przez Boza Opatrznosc nowymi silami i powoli probujemy podejmowac sie roznych poslug. Mamy siostry poslugujace jako pielegniarki, katechetki i organistki. Jest wiele pracy w naszych domach: prowadzimy bowiem dwa domy dla ludzi starszych. Wiele jest jeszcze do zrobienia i wiele osob czeka na nasza pomoc, ale by dobrze spelniac obowiazki potrzbna jest rozniez formacja, nauka jezyka i odpowiednie wyksztalcenie, a na to wszystko potrzeba czasu. Norwegi to kraj protestancki, bardzo bogaty materialnie, ale jak bardzo ubogi duchowo. Naporawde potrzeba tu meznych Apostolow img/smilies/smile Zapraszam na nasze stronki, tam mozna zobaczyc galerie zdjec i poczytac wiecej aktualnosci. Jednoczesnie bardzo prosze o modlitwe w intencji nowych powolan. A moze ktos chce nalezec do Duchowego Dziela, o tym tez znajdziecie informacje. Pozdrawiam serdecznie i zycze blogoslawionego dnia

#7 2007-05-11 15:52:44

s_Natanaela
Gość

A moze ktos chcialby zostac czlonkiem Duchowego Dzieła Pomocy Powołaniom w naszum Zgromadzeniu, a konkretnie w naszej prowincji?

ZGROMADZENIE SIÓSTR ŚW. ELŻBIETY PROWINCJA NORWESKA

DUCHOWE DZIEŁO POMOCY POWOŁANIOM

Jesteśmy wspólnotą osób, które modlą się w intencji powołanych oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Duchową opieką chcemy objąć siostry i postulantki Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.
Wszystkich chętnych, by odpowiedzieć na prośbę Chrystusa: „Proście Pana żniwa, aby posłał robotników na swoje żniwo”, zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Wszyscy, którzy zechcą włączyć się w to Wielkie Dzieło zostaną wpisani w Księgę Wspólnoty i w ich intencji będzie odprawiana Msza święta w każdy I Czwartek miesiąca.

Jeśli pragniesz zostać członkiem Duchowego Dzieła Pomocy Powołaniom wypełnij niżej podaną ankietę i prześlij na adres:

Siostry Elżbietanki
Munkerudveien 52
11 65 Oslo

Do Dzieła Duchowej Pomocy Powołań może należeć każdy. Warunkiem przynależności jest przyjęcie i wypełnienie „Aktu Ofiarowania” oraz złożenie „Obietnicy”. Zerwanie zobowiązań i praktyk nie jest grzechem.

„Matko Boża i moja. Ja ................... włączając się w Dzieło Duchowej Pomocy Powołań, przez Twoje przeczyste ręce, ofiaruję Bogu Ojcu w każdy czwartek wszystkie modlitwy i zajęcia i dlatego postanawiam, że przez ... (np. jeden miesiąc, rok, całe życie) chcę być gorliwszy w spełnianiu obowiązków wobec Boga i bliźnich, a także w miarę możliwości uczestniczyć we Mszy św. i przyjąć Komunię św. by ubłagać liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Amen”.
miejscowość, data, podpis: ...............................................

Do „Aktu Ofiarowania” poszczególny wierny składał także pisemną obietnicę o następującej treści:

„Ja ................... włączam się w Dzieło Duchowej Pomocy Powołań, na okres ... i obiecuję wiernie spełniać «Akt Ofiarowania»”.
data
własnoręczny podpis
adres: ..................................................

Panno Maryjo, pokorna Córko Najwyższego,
w Tobie spełniła się w przedziwny sposób
tajemnica Bożego powołania.
Ty jesteś obrazem tego, czego Bóg dokonuje
w człowieku, który Mu zaufa;
w Tobie wolność Stwórcy
ukazała w pełni wolność stworzenia.
Ten, który narodził się z Twojego łona,
połączył w jednej woli zbawczą wolność Boga
i posłuszną wierność człowieka.
Dzięki Tobie powołanie Boże
zyskuje ostateczne potwierdzenie
w odpowiedzi Boga-Człowieka.
Ty, pierwocina nowego życia,
strzeżesz wielkodusznego «tak» każdego z nas,
pełnego radości i miłości.
Święta Maryjo, Matko każdego powołanego,
spraw, aby wierzący potrafili
odpowiedzieć z wielkoduszną odwagą
na Boże wezwanie,
i byli radosnymi świadkami miłości do Boga
i do bliźniego.
Młoda Córo Syjonu, Gwiazdo zaranna,
która kierujesz krokami ludzkości
przez Wielki Jubileusz ku przyszłości,
młodym nowego tysiąclecia wskaż Tego,
co jest «światłością prawdziwą,
która oświeca każdego człowieka» (J 1, 9). Amen!
/Jan Paweł II/

#8 2007-07-02 13:05:20

latka
Gość

Witam siostro ja znam siostry z Katowic oraz kochaną s.Alberte , która obecnie jest w Kopenhadze.....otaczam swą modlitwą...

#9 2007-08-20 10:42:32

Magdalena
Gość

Byłam kiedyś u Elżbietanek w Katowicach na jedną noc - bo potrzebowałam noclegu w tymże mieście img/smilies/smile
To co mnie uderzyło to to, że właściwie każda siostra miała inny habit img/smilies/wink Miałam niezły mętlik...

No i w środku nocy uczyłyśmy z koleżanką siostrę Rut obsługi internetu. Głównie gg i forów img/smilies/smile Twierdziła, że z nieba jej spadłyśmy img/smilies/wink
Może ktoś przekaże pozdrowienia?

#10 2007-09-19 11:10:52

Oleńka
Gość

s.Rut już nie ma w Katowicach img/smilies/sad , powołaniami zajmuje się teraz s.Aleksandra

#11 2007-09-19 13:37:42

Magdalena
Gość

Nie znam s. Aleksandry.

Znam tylko s. Katarzynę i s. Rut. Pamiętam, że pierwsze, co jej powiedziałyśmy to że nie przyjechałyśmy rozmawiać o żadnym powołaniu img/smilies/big_smile Bo na rozmowę wysłała nas właśnie s. Katarzyna. No więc zamiast rozmawiać, prowadziłyśmy szkolenie img/smilies/wink Wszystkim wyszło na dobre img/smilies/smile

#12 2007-10-01 18:31:05

Oleńka
Gość

Dlaczego nikt tu jeszcze nie wspomniał, że współzałożycielka ss.Elżbietanek została wczoraj beatyfikowana ? img/smilies/smile

"Prawdziwą Europę można zbudować tylko na bazie chrześcijańskiego przebaczenia i miłosierdzia. Wzorem takiej postawy jest Matka Maria Merkert – mówił w Nysie abp Alfons Nossol. W kościele, gdzie znajduje się grób założycielki elżbietanek odbyły się uroczystości beatyfikacyjne Śląskiej Samarytanki. Liturgii przewodniczył, jako legat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. José Saraiva Martins.

Przy dźwięku bijących dzwonów kardynałowie, biskupi i kilkuset księży przeszło procesyjnie przez miasto do kościoła św. Jakuba i Agnieszki, gdzie Matka Maria została ochrzczona, codziennie się modliła i gdzie znajduje się jej grób. Nawę główną wypełniły siostry elżbietanki. Dla wiernych, którzy szczelnie zapełnili rynek i okoliczne uliczki ustawiono dwa ogromne telebimy.

Abp Alfons Nossol poprosił o wyniesienie matki Merkert do chwały ołtarzy. Formułę beatyfikacyjną wygłosił legat papieski, kard. José Saraiva Martins.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych poinformował, że liturgiczne wspomnienie nowej błogosławionej obchodzone będzie 14 listopada - w dniu jej śmierci. Przy brawach wiernych odsłonięto obraz Matki Marii, który ukazuje ją z kawałkiem chleba w ręku, który daje najbardziej potrzebującym. Ten aspekt życia nowej polskiej błogosławionej podkreślił w homilii abp Alfons Nossol. Mówiąc o jej ogromnym miłosierdziu wskazał, że jej posługa na ówczesne czasy była wręcz rewolucyjna. „Razem ze współzałożycielkami zaczęła wyszukiwać i odwiedzać chorych w ich domach, którzy wegetowali w ukryciu, w biedzie, nie mając często środków, aby się leczyć – mówił ordynariusz opolski. Sam fakt chodzenia po domach, odwiedzania chorych tam ukrytych, był w czasach rewolucji francuskiej, rewolucji Wiosny Ludów czymś dziwnym, wyjątkowym i oryginalnym, czymś nowym”.

Maria Merkert i całe jej Zgromadzenie skupiało się wokół opieki nad ludźmi umierającymi. Siostry czuwały przy konających. W tej oryginalności i heroizmie jej miłosiernej miłości w służbie chorym, można by widzieć także zaczątki dzisiejszej opieki paliatywnej i hospicyjnej. Abp Nossol podkreślił, że „Matka Maria i jej współsiostry zawsze usiłowały się wczuć w tę szczególną i unikalną rolę niesienia pomocy ludziom umierającym. I to nie na sposób dzisiejszych, tragicznych, bo antyczłowieczych, eutanazyjnych zabiegów, ale naprawdę współtowarzyszyć ludziom umierającym w przejściu z doczesności w wieczność. Ona zrozumiała, iż do heroizmu służby miłosiernej miłości należy też pomóc ludziom umrzeć. Wszystkie zawody, wszystkie troski człowieka o innych skupiają się dziś na tym, aby zapewnić zdrowie, przywracać je, utrzymać przy życiu. Ale śmierć przecież należy do życia, choć jest najtrudniejszym, bo ostatnim jego aktem, to wykreślić jej z ludzkiej egzystencji przecież nie można”.

Na zakończenie liturgii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych podkreślił ogromną aktualność błogosławionej Matki Marii. Samarytankę Śląską wskazał jako wzór ekumenicznej miłości. Przypomniał, że dzisiejszy świat jest bardzo rozwinięty technologicznie, ale zarazem ubogi duchowo. Potrzebuje więc mocarzy miłosierdzia, modlitwy i ducha, takich, jak Matka Maria, o której mówimy, że nie żyła nadaremnie.

Dla Nysy, która popularnie nazywana jest Śląskim Rzymem dzisiejsza uroczystość była, jak podkreśla burmistrz Jolanta Barska, wydarzeniem historycznym. „Dziś widzimy, że miłość zwycięża” – powiedziała pani burmistrz i wyraziła nadzieję, że Nysa, stawiająca obecnie na rozwój turystyki, stanie się również miejscem pielgrzymkowym.

Z kolei przełożona generalna sióstr elżbietanek s. Samuela Werbińska oznajmiła, że darem za beatyfikację będzie otwarcie kolejnych misji zgromadzenia: w Paragwaju i Kazachstanie.

Kard. Henryk Gulbinowicz podkreślił, że dzisiejsza beatyfikacja była oczekiwana bardzo długo. „Elżbietanek jest na Śląsku mnóstwo i pełnią bardzo dobrą rolę – powiedział emerytowany metropolita wrocławski. Byłem przez 32 lata świadkiem ich pracy, wysiłku i poświęcenia. Jest to czas, który wystarczy, żeby dostrzec i plusy, i minusy. Ja dostrzegłem tylko te pierwsze. I dlatego jest to wielka nagroda za tę pracę, szarą, codzienną, pełnioną wobec najmłodszych, wobec chorych i zapomnianych”. Kard. Gulbinowicz jest zdania, że bł. Maria Merkert powinna być patronką wolontariatu, bowiem uczy wrażliwości na człowieka potrzebującego pomocy, życzliwości i pamięci. „Wśród młodzieży tej ziemi, gdzie pracowałem, jest dużo dobra. Trzeba tylko jakoś otworzyć te młode serduszka, żeby dostrzegały tych, którzy potrzebują naszej pomocy” – dodał kardynał.

Matka Maria to postać, która dzisiaj powinna wszystkich niezwykle poruszyć swoją dojrzałością w służbie człowiekowi – uważa bp Jan Kopiec z Opola. „Obecne czasy stanowią wyzwanie ukazując pewną pustkę w pogoni za sukcesami, za zdrowiem, za wspaniałym wyglądem, za bogactwem. Dzisiaj nam trzeba odnowienia tego, co może, nawet jako katolicy i chrześcijanie, zagubiliśmy. Trzeba przede wszystkim odnowionego spojrzenia na człowieka. Maria Merkert wraz ze swymi współtowarzyszkami odnalazła bardzo ciekawy motyw: nie tyle wielką, zinstytucjonalizowaną formę pracy w szpitalach czy organizacjach, co wyjście ku człowiekowi zagubionemu, nie umiejącemu sobie poradzić. Możemy sobie wyobrazić: wielkie miasto XIX wieku, masa zaniedbanych oficyn, które się wstydzono pokazywać. Tam trzeba było zwykłej, prostej pracy, by otrzeć łzy, by posłużyć ciepłem, bo wcale nie o wielkie rzeczy chodziło. Warto choćby jednemu człowiekowi przywrócić uśmiech – myślę, że tego dzisiaj światu bardzo potrzeba” – dodał pomocniczy biskup opolski.

Na zakończenie liturgii beatyfikacyjnej kardynałowie, biskupi, księża, siostry oraz wierni przeszli procesyjnie do domu macierzystego sióstr elżbietanek. Dla wszystkich mieszkańców Nysy siostry przygotowały dwa punkty, gdzie można było zjeść za darmo kanapki, świetny bigos i napić się kawy. Po południu odbył się też koncert poświęcony nowej polskiej błogosławionej. Matka Maria Merkert urodziła się w Nysie, tu pracowała i zmarła. Dziś założone przez nią siostry elżbietanki są jednym z najliczniejszych polskich zgromadzeń żeńskich. "
  www.opoka.org.pl

Zdjęcia -> http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/tngalle … =Itemnr=48

#13 2007-10-01 18:36:15

Rafcio
Gość

Magdalena napisał(a):

To co mnie uderzyło to to, że właściwie każda siostra miała inny habit img/smilies/wink Miałam niezły mętlik...

Jak to inny?

Ostatnio edytowany przez Rafcio (2007-10-01 18:40:22)

#14 2007-10-01 18:42:38

Oleńka
Gość

Napewno chodzi o kolor.

#15 2007-10-01 18:46:05

Rafcio
Gość

Oleńka napisał(a):

Napewno chodzi o kolor.

Tak ale noszą tylko szare i czarne:)

#16 2007-11-27 14:28:21

annuarita_1
Użytkownik
Imieniny: 27 sierpień
Urodziny: 19.01

ja znam ELZBIETANKI zwykłe z prowincji warszawskiej z ZALESIA GÓRNEGO I WARSZAWY BARDZO MILE SIOSTRY

#17 2007-12-15 00:02:27

annuarita_1
Użytkownik
Imieniny: 27 sierpień
Urodziny: 19.01

a z prowincji warszawskiej znacie jakięś siostry??????

#18 2007-12-16 18:11:02

magda1991
Gość

Czytałam kiedyś, że zakonem cieszącym się największą ilością powołań są właśnie Siostry Elżbietanki. Czy to prawda? img/smilies/smile

#19 2007-12-17 15:19:31

Oleńka
Gość

Hmm... chodzi Ci o ilość sióstr czy ilość kandydatek ?
Czytałam, że w tym roku w katowickiej prowincji są tylko dwie kandydatki...  ( Natomiast np. u Albertynek w tym roku jest ok.12 kandydatek )

#20 2007-12-17 15:56:00

Syla <><
Użytkownik
Imieniny: skromnie.
Urodziny: wciąż czeka.

a ja powiem, że w tym roku w prowincji toruńskiej są 3 kandydatki- zbyt dużo to nie jest. Ale nie wiem jak w innych prowincjach.

#21 2007-12-17 16:49:55

magda1991
Gość

no chyba o ilość kandydatek...img/smilies/smile

#22 2007-12-17 17:37:57

Rafcio
Gość

Nie myślę że chodzi o Siostry! Czytając różne żródła elżbietanki zawsze są na pierwszej bądź drugiej pozycji. Spotkałem się z tym i z tym:) Zę pierwszw bądź drugie.

#23 2007-12-17 21:47:30

Jika
Użytkownik
Imieniny: 13.01
Urodziny: 21.08

w prowincji Wrocławskiej są tylko 3 kandydatki.
A raczej postulatnki.

o aspirantkach nic nie wiadomo ...

"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii."
                                                                                                               / ks. J. Tischner

#24 2007-12-18 13:32:16

karmelcia
Gość

W wakacje jak jeszcze byłam w zgromadzeniu to na mszę św. razem z moimi siostrami chodziłyśmy w Puszczykowie do Sióstr Elżbietanek- tam jest nowicjat i było nowicjuszek dużo, tak na marginesie fajne z nich dziewczyny.

#25 2008-05-29 09:21:54

Sercee18
Gość

Witam was serdecznie, elżbietańskie serca, hm...Tysiu, moje serce już wybrało, teraz tylko czekam, na dopełnienie pragnienia, bardzo mi tu milusio u was img/smilies/smile powiedzialam, ze być moze odwiedze Postulat, bo tam będzie Asia i bardzo chcialabym się z nią zobaczyć...ufam, iż Pan pozwoli nam spełnić to małe marzenie. Choć Norwegia daleko, to w sercu, zawsze bedzie blisko. A Ty, Tysiu, rozmyślasz o Siostrach Elżbietankach? A jeśli moge spytać, to do jakiej Prowincji??
Pozdrawiam was, kochane, w Panu img/smilies/142

Stopka forum