'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2010-10-27 16:02:25

fcb <><
Gość

Re: Zgromadzenie sióstr felicjanek

Wiem kim jest błogosławiona Maria Angela Truszkowska...

#52 2010-10-27 17:50:54

amnieszk1910
Gość

To zrozumiale że S.Felicjanki mają tak wielki kult dla swojej założycielki są jej duchowymi córkami na jej charyzmacie opiera się całe dzieło jakie powstało budowane przez lata.
Wiesz Felicjanko jest to charakterystyczne dla każdego zgromadzenia, że mają wielki kult dla swoich założycieli.
Ja wiem to z własnego doświadczenia z pobytu w zgromadzeniu.

#53 2010-10-27 19:17:28

fcb <><
Gość

No tak, ale jak siostry z innego zgromadzenia były to tylko wspomniały o założycielu/lce a S. Felicjanki mówiły tylko o bł. Marii Angeli... Po prostu mnie to zastanawia.

#54 2010-10-27 22:08:36

Albercik75
Gość

Przepraszam, że wtrącę, ale również mnie trochę zastanawia taki kult Założycielki... Moje zdanie nie bierze się tylko od Felicjanek... np. Siostry Rodziny Maryi, czy Zmartwychwstanki... - kiedyś słuchałem wywiadów o tych zgromadzeniach i (naprawdę wybaczcie), ale aż się roześmiałem jak siostra powtórzyła w przeciągu kilku minut co najmniej 50 razy nazwisko Borzęcka, to aż do tej pory mi to GRZMI w uszach. Podobnie Rodzina Maryi... o św.Zygmuncie Felińskim... - nic do Niego nie mam, wręcz przeciwnie, ale faktycznie przesadzały nieco. Ja czekałem wręcz na jakieś wspomnienie o powołaniu, o Panu Bogu, może jak Bóg siostry pociągnął, a tu było tylko jedno, powtarzane nazwisko... Rozumiem, to było jeszcze przed beatyfikacją, czy kanonizacją, ale rozumiem rosterkę "felicjanką chcę być".

Kiedyś zapytano jedną siostrę z nowej Wspólnoty zakonnej o ich założyciela, to odpowiedziała po prostu: DUCH ŚWIĘTY... no bo tak! Matka Angela, czy Abp Feliński, Matka Teresa z Kalkuty, to tylko narzędzia w Jego Rękach!!! No nie tak?!
A tak w ogóle, to Abp Feliński i Matka Angela działali chyba mniej więcej w tych samych latach?

#55 2010-10-28 07:02:51

fcb <><
Gość

No właśnie - ja przy takich "odwiedzinach" Sióstr w parafi zawsze mam nadzieję, że opowiedzą o swoim powołaniu, jakoś opiszą duchowości i charyzmat zgromadzenia, dadzą świadectwo, a gdy tylko one się pojawią - za wsze bł. Maria Angela. Nigdy nie ma innego tematu. Owszem - fajnie że "czczą" założycielkę/założyciela, jednakże myślę, to chyba trochę za dużo o niej jest mowy wszędzie. Dobrze że chcą o niej mówić, ale żeby tak cały czas?

#56 2010-10-28 08:12:03

Albercik75
Gość

M.Angela 1825 - 1899, no a 1822 - 1895 - to lata życia Abpa Felińskiego. Pewnie o sobie doskonale wiedzieli! img/smilies/smile

Każdy z nas (tak myślę) poszukuje świadectwa życia osób oddanych Bogu, a na kanwie życiorysów założycieli - że tak powiem - chciałoby się "sprawdzić" jak osoby z danego instytutu realizują swoje powołanie zakonne, czy idą ścieżkami zarysowanymi przez Założyciela... czy i na ile realizują dany im charyzmat.

Ech... my też będziemy niedługo historią... ciekawe tylko jaką, jak nas ocenią pokolenia img/smilies/wink
Rozmarzyłem się, sorrki!

#57 2010-10-28 12:06:55

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

felicjanką chcę być img/smilies/wink napisał(a):

No właśnie - ja przy takich "odwiedzinach" Sióstr w parafi zawsze mam nadzieję, że opowiedzą o swoim powołaniu, jakoś opiszą duchowości i charyzmat zgromadzenia, dadzą świadectwo, a gdy tylko one się pojawią - zawsze bł. Maria Angela. Nigdy nie ma innego tematu. Owszem - fajnie że "czczą" założycielkę/założyciela, jednakże myślę, to chyba trochę za dużo o niej jest mowy wszędzie. Dobrze że chcą o niej mówić, ale żeby tak cały czas?

Nie wiem, może sprawa jest banalna. Może siostry mają inny cel niż Ty. Może one chcą popularyzować postać założycielki, wzór osobowy itp. Nie piszesz o tym, jaki cel mają te wizyty czy wypowiedzi. Nie wiemy, o jakie odwiedziny chodzi. Może wcale nie są one żadną akcją powołaniową czy informacyjną o zgromadzeniu. Po prostu może oczekujesz czegoś, o czym nie mają w planach mówić. Może nie te okoliczności. Może nie mają pojęcia, że w ogóle są inne oczekiwania.  (może zresztą to tylko/aż Twoje oczekiwania).  Nie wiem, pomysl...

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#58 2010-10-28 20:55:22

Zuzela
Gość

"Kiedyś zapytano jedną siostrę z nowej Wspólnoty zakonnej o ich założyciela, to odpowiedziała po prostu: DUCH ŚWIĘTY... no bo tak! Matka Angela, czy Abp Feliński, Matka Teresa z Kalkuty, to tylko narzędzia w Jego Rękach!!! No nie tak?!"

ZGADZAM SIĘ! z Albercikiem75

Ja należę do nowo powstającej wspólnoty. I kiedy nas ktoś pyta o założyciela, to odpowiadamy właśnie, "Duch Święty" - bo TAK JEST!!! Ale zwykle spotykamy się z "wierceniem dziury w brzuchu" :-D i dopytywaniem...ale przecież nie oto chodzi, prawda? Duch Święty jest tu pierwszy :-) ale nie znalazł się jeszcze taki, który by wszystkim dogodził ;-)

#59 2010-10-28 22:20:24

Albercik75
Gość

Ano właśnie, właśnie! Zuzela, widzę, że czujesz ten nowy powiew Ducha Świętego! Czasem zastanawiam się jak to jest, a raczej jak to było na początku kiedy się tworzyła wspólnota np. Felicjanek...? (by nie zejśćz tematu img/smilies/smile ). Trud tamtych czasów... ale dzisiejsze czasy wcale nie są łatwiejsze. W XIX w. diabeł był raczej doskonale widoczny w czasach powstań i zaborów i takich tam - wiadomo, to był ucisk, to było złe... a dzisiaj ubrał się w tak piękne "szaty" i szpanuje pokazując się jakby niewinny i piękny, a przez to włazi niezauważony w różne zakątki naszego życia. Niby pozornie jest pięknie, żyjemy w dobrobycie i pokoju, a ten swoją działalność prowadzi w podziemiu manipulując jak się da! I na takie czasy Bóg powołuje nowe Wspólnoty, które swój charyzmat opierają na znajomości ducha tych czasów. Myślę, że nowe Wspólnoty są powoływane przez Ducha Świętego dla utrzymania równowagi, a założyciele, to ci, którzy pomimo wszystko zaryzykowali stając się przez to narzędziami gotowymi do działania przez nich Ducha Świętego...

#60 2010-10-29 19:11:08

Zuzela
Gość

Dziękuję Ci Albercik75, to prawda, obecne czasy są bardzo trudne, ponieważ wiele osób zwyczajnie nie wierzy w istnienie szatana, który ukrywa się jak może, a swoje i tak robi. Myślę, że w czasach, kiedy powstawało np. zgromadzenie sióstr felicjanek - tak w temacie zostajemy ;-) było ciężko na miarę tamtych czasów. My - jako nowa Wspólnota - najczęściej spotykamy się z "zarzutem", czasami wręcz wymówką "po co nowe, skoro jest tyle różnych wspólnot", a "po co?" to wie tylko Duch Święty, który tchnie tam gdzie chce i wie dlaczego. Do nas należy otwarcie się na Jego dzialanie. Początki są okropnie TRUDNE, ale są i trzeba je przetrwać dla większej chwały Bożej, chociaż chwilami człowiek jest na tyle bezradny, iż pozostaje tylko siedzieć i płakać, ale co to da? Pan Bóg stawia różnych ludzi, tych którzy dokuczą, ale głównie takich, dzięki którym wiem, PO CO to wszystko! img/smilies/smile

#61 2011-02-05 09:15:28

fcb <><
Gość

Hmmm... A ile w sumie trwa cała formacja od wstąpienia do ślubów wieczystych? Tak około, bo wiadomo - postulat nie ma stałego okresu czasu w jakim jest przechodzony...

#62 2011-02-05 11:18:34

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

postulat do od pol roku do 2 lat. Nowicjat 2 lata (zawsze). Juniorat okolo 6 lat, ale moze byc dluzszy. Sredni zatem czas od wstapienia do slubow wieczystych to okolo 9 lat. Ale to chyba bardzo indywidualny przedzial czasu. Czasami przeciez przedluzana jest tez kandydatura.

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#63 2011-02-05 21:36:57

fcb <><
Gość

A czy podczas ślubów czasowych obecna jest rodzina lub znajomi, czy dopiero na wieczystych?

#64 2011-02-24 16:43:59

Owca
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: styczeń'94

W tej sprawie chyba nie ma ograniczeń. Pytanie dlaczego miałoby rodziny nie być?

Ostatnio edytowany przez Felicjańska Owca Boża (2011-02-24 16:44:41)

Ite inflammate omnia!
Wielbimy Cię Najświętszy Panie Jezu Chryste, tu i we wszystkich kościołach Twoich, które są na całym świecie.
I błogosławimy Ciebie. I błogosławimy Ciebie, że przez święty krzyż swój świat odkupiłeś.
                                                                                                              św.Franciszek z Asyżu

#65 2011-03-01 21:18:45

jutrzenka
Użytkownik

myślę, że pytanie pochodzi stąd, że często ponawianie ślubów odbywa się już mniej uroczyście, na codziennej mszy św. i bez jakichś wielkich zaproszeń. Stąd często w zgromadzeniach goście zjawiają się na pierwszych, wieczystych ślubach...
a często tylko na wieczystych!

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#66 2011-03-11 10:45:56

felicity
Gość

Rodzina może przyjechać na pierwsze śluby i na wieczyste, ilość gości jest zależna od ilości sióstr składających profesję, tak, żeby wszyscy się zmieścili. A odnowienia u nas odbywają się w gronie wspólnoty, w domu prowincjalnym.

#67 2011-03-12 07:18:37

rafcio
Użytkownik

Felicjanki rzeczywiście mają dość oryginalne te welony.. Nie wiem po co im ta przerwa między głową i welonem. A tak w ogóle to są fajne.. "Tańczyłem z Nimi" na Lednicy (grupa teoretycznie znajoma, bo z naszej diecezji, choć dla mnie osobiście "obca")

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali"
                                                                     2Kor 12,9

#68 2011-03-20 19:24:35

fcb <><
Gość

A na te śluby wieczyste to ile (około) ludzi można zaprosić? Wiem, zalezy od ilości sióstr, ale tak mniej wiecej to jak wielu ludzi można zaprosić?

Aha, i jak to wyglada? W sensie pytam o rzeczy przyziemne. Jest Msza i złożenie ślubów, a potem co? Życzenia i pa pa? Czy jest jakiś, no nie wiem, poczestunek czy coś?

#69 2011-03-20 19:36:02

jutrzenka
Użytkownik

fcb <>< proponuję zadać te pytania siostrom.

#70 2011-03-21 06:35:18

rafcio
Użytkownik

Myślę, że Siostra odpowie. Pisała już posty na tym forum img/smilies/smile

2Kor 12,9

#71 2011-03-22 13:35:27

felicity
Gość

Ogólnie, na same uroczystości w Kościele, może przyjść każdy. Msza św. w czasie, której siostry składają swoje śluby jest zazwyczaj do południa, więc później jest wspólny obiad i przez resztę dnia każda z sióstr świętuje w gronie swoich najbliższych (to taki bardzo ogólny zarys tego dnia :-) ). Co do ilości osób to jest różnie, w zeszłym roku np. kiedy 5 nowicjuszek składało pierwsze śluby to każda miała ok. 20 gości i było bardzo wesoło :-)

#72 2011-03-22 15:55:54

fcb <><
Gość

Ooo, Siostro, nawet Siostra nie wie jak jestem ucieszona z tego, że Siostra napisała img/smilies/smile Dziękuję za odpowiedź. Pytanie takie trochę "przyziemne", bo przecież nie ilość gości się liczy, ale to, że oddaje się Bogu. Mimo to dla mnie rzecz ciekawa. Dziękuję img/smilies/smile

#73 2011-03-22 18:06:02

felicity
Gość

img/smilies/smile Takie sprawy "przyziemne" przed ślubami też się przeżywa img/smilies/smile Robienie zaproszeń, listy gości i wszystkie te przygotowania... img/smilies/smile To przecież ślub... i to z Królem img/smilies/smile

#74 2011-03-22 18:09:19

rafcio
Użytkownik

A ja mam pytanie dotyczące habitów Sióstr.. Będą na Lednicy były koło nas Felicjanki w brązowych habitach i szkaplerzach i nie miały sznurów. Przyszła do nich jakaś Felicjanka w habicie białym ze sznurem, dlaczego taka różnorodność?
Pozdrawiam ciepło img/smilies/smile

2Kor 12,9

#75 2011-03-22 20:43:57

felicity
Gość

U nas jest to trochę "pomieszane" tzn. zależy od prowincji. W prowincji Warszawskiej siostry nie noszą białych sznurów, a w Przemyskiej i Krakowskiej tak. Ja osobiście, bardzo się cieszę z tego, że mam biały sznur, bo w codzienności często przypomina mi o "franciszkańskich korzeniach" mojego zgromadzenia i w ogóle wszystko, co franciszkańskie jest mi bliskie, choć czasami niełatwe.  A jeśli chodzi o kolor habitu to jasne habity Siostry mają do pracy, np. w przedszkolu, kuchni, przy chorych, ale mogą ich używać także na takich wyjazdach jak Lednica, czy pielgrzymki, ale oficjalnie obowiązującym kolorem jest brązowy img/smilies/smile .
Pax ! img/smilies/smile

Stopka forum