'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2014-01-22 11:59:19

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Re: Kameduli - Kraków Bielany, Bieniszew

Zastanawiam się też nad "rezerwacją" - najlepiej przez Przeora ? Bo chyba na Bielanach Prefekt gości nie jest na tyle 'światowy' jak np. w Tyńcu, że ma swoją pocztę/tel. img/smilies/smile. Wyczytałem też gdzieś, że opinię proboszcza trzeba mieć, żeby rekolekcje odbyć. W Tyńcu nie trzeba było - no, ale tam przyjeżdżają też ludzi innych wyzwań, więc...

Jak mój tata przebywał w eremie, to wówczas był tam jeszcze śp O Piotr Rostworowski. Warto zaznaczyć, że w tym roku będzie 410 lat od założenia eremu.

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#52 2014-01-22 13:44:10

Gregory
Gość

Ojciec Piotr Rostworowski benedyktyn belgijski, później Tyniecki dalej kameduła krakowski- bieniszewski i dale wizytator, założyciel eremu w wenezueli. Eh polecam stronę o o.Piotrze:
http://kameduli.pl/indexr.php - kilka książek o o.Piotrze i Jego autorstwa.

Jest również krótka sekwencjia filmowa, Iluminacji k.Zanussiego
Polecam.

#53 2014-01-23 21:40:17

michaleus
Użytkownik

http://fundacjakameduli.pl/indexpl.php?id=wywiad
http://fundacjakameduli.pl/indexpl.php?id=wyw
http://fundacjakameduli.pl/indexpl.php?id=art

Polecam każdemu kto pragnie dowiedzieć się czegoś więcej o duchowości i życiu codziennym eremitów. Wywiady z Przeorem O. Markiem Szeligą są doskonałym sposobem na dowiedzenie się czegoś wiecej i "skosztowanie" chociaż odrobinki tajemnicy img/smilies/smile

EDIT : I z ojcem Benedyktem także img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez michaleus (2014-01-23 21:41:05)

#54 2014-01-26 01:16:44

thegadfly
Gość

michaleus napisał(a):

http://fundacjakameduli.pl/indexpl.php?id=wywiad
http://fundacjakameduli.pl/indexpl.php?id=wyw
http://fundacjakameduli.pl/indexpl.php?id=art

Polecam każdemu kto pragnie dowiedzieć się czegoś więcej o duchowości i życiu codziennym eremitów. Wywiady z Przeorem O. Markiem Szeligą są doskonałym sposobem na dowiedzenie się czegoś wiecej i "skosztowanie" chociaż odrobinki tajemnicy img/smilies/smile

EDIT : I z ojcem Benedyktem także img/smilies/wink

Byłem w Klasztorach w Bieniszewie i Krakowie. Koresponduję też z kilkoma osobami, które bywały tam częściej.. Przygotowywałem się do pobytu dłuższego niż 5-7 dniowy, ale niestety ciężko zachorowałem no i ten temat jeszcze przez jakiś czas jest odłożony w czasie. O ile zdrowie powróci do równowagi. Praca, modlitwa wspólna, cisza, życzliwość mnichów i ich mądrość i spokój. Mnie ta samotność w swojej celi urzeka. Od wieczora do wstawania w środku nocy w zasadzie.. Nic nowego nie napiszę... Ciężkie prowadzą życie Eremici i o wielu rzeczach i zjawiskach można dowiedzieć się od nich podczas prywatnych rozmów, bo te czasami możliwe są. Po prostu zawiązują się nici przyjaźni.. Oczywiście zawsze, gdy taka jest wola ojca czy brata. No i nie są to pogaduszki tylko raczej jedno, kilka, kilkanaście zdań, ale konkretnych.. Piękno tego życia polega na jego usystematyzowaniu, Prawdzie.. To życie dla prawdziwie Wybranych do niego. Wspaniała jest fundacja, o której piszesz państwa Florkowskich. Są też ze stroną o Kamedułach obecni na Facebooku. W ubiegłem roku w Bieniszewie na przykład był problem z opałem na zimę. W tym roku już nie. Trzeba w miarę możliwości pomagać, jeżeli ktoś może.. Cały obiekt w Bieniszewie wymaga remontu. To są olbrzymie koszty. Dach kościoła się sypie. Z bliska widać jak bardzo mnisi żyją w warunkach prostych i twardych..

#55 2014-01-27 11:04:46

Gregory
Gość

Fundacja Eremu Kamedułów jest fundacją kościelną, fundator to Erem , posiada statut OPP, można sobie o niej poczyatć w:
https://ems.ms.gov.pl/krs/danepodmiotu KRS:0000234565

jak i przejrzeć sprawozdania finansowe i merytoryczne jako OPP na stronach ministerstwa pracy i polityki społecznej:
http://sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search
najlepiej wyszukać po KRS: 0000234565

Heh erem krakowski jest w dużo lepszym stanie, duża zasługa poprzednich i obecnego przeora ale przede wszystkim dzięki środkom z Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa,

W Bieniszewie niestety nie ma czegoś na wzór SKOZK i finansowanie/odnowa zabytków boleje mocno, gmina czy powiat są "biedne", wiekszość właścicieli podobnie.
Może i dobrym zaczątkiem byłoby powołanie podobnej fundacji co w Krakowie dla Eremu Bieniszewskiego, choć musiało by się znalesć kilka osób tym zainteresowanych tam, na miejscu. Sam Przeor czy bracia, ze względu na charakter, charyzmat powołania się tym nie zajmą. Myślę iż taka fundacja/stowarzyszenie była by zaczątkiem do nagłośnienia problemu i zbierania funduszy na remont zabytku/klasztoru. Aby zebrać jakiekolwiek kwoty trzeba nagłośnienia a kameduli sami z siebie "uciekają" od nagłosnienia stąd potrzeba osób z zewnątrz z kazimierza, konina ...... Eh .........
Boję się, iż Erem ten za kilka/kilkanaście lat z powodu złego stanu technicznego może zostać zamknięty...

#56 2014-01-29 18:38:33

michaleus
Użytkownik

O fatalnej sytuacje eremu w Bieniszewie także słyszałem. Remontu wymagają też chyba prócz kościoła również pustelnicze domki. Pamiętam, że złe warunki mieli też mnisi z Bielan, ale właśnie powstała fundacja, znaleźli się sponsorzy, utworzono 'dom kontemplacji', i z czasem warunki bytowe pustelników się poprawiły. ( zdaje się, że ściany niektórych domków były pokryte grzybem, zniszczone obiekty ).

No cóż...Kontemplacyjne i klauzurowe zakony zawsze pod górkę miały, - tak jak napisano, ze względu na charakter i charyzmat. Nie mają parafii, nie prowadzą rekolekcji poza klasztorem, misji parafialnych, ale Pan Bóg czuwa i działa poprzez dobrych ludzi. Bo przecież utrzymać się z czegoś trzeba, mimo że kameduli żyją naprawdę ubogo.

#57 2014-02-01 13:30:51

czarny
Użytkownik

Jak tak sobie czytam te wszystkie informacje dotyczące kamedułów i ich kłopotów finansowych to faktycznie byłoby warto im jakoś pomóc. Oni sami nie są w stanie tego zrobić ze względu na swój sposób życia. Ale ludzie świeccy jak najbardziej! I ta idea z założeniem fundacji jest naprawdę wspaniałym pomysłem. Może zrodzi się coś na wzór fundacji bielańskiej. Na początek to można jakoś w kościołach parafialnych poprosić księdza proboszcza aby zrobili zbiórkę na rzecz tych wspaniałych mnichów. Jakby takie zbiórki powstały w wielu kościołach w Polsce to z pewnością byłby to wielki zastrzyk pieniążków dla czcigodnych braci. Pomyślmy wspólnie o tym, bo faktycznie warto. Wielka strata byłaby gdyby za jakiś czas musieli zamknąć ten obiekt.

"Słuchaj, synu, nauk mistrza i nakłoń [ku nim] ucho swego serca."   Reguła Św. Benedykta – Prolog

#58 2014-03-01 12:20:14

michaleus
Użytkownik

Zgadzam się całkowicie, że starta ogromna. Nie orientuję się 'na bieżąco' jak sytuacja materialna braci z Bieniszewa wygląda dokładnie, ale wydaje mi się, że "różowo nie jest". Już któryś raz czytałem o fatalnym stanie domków pustelniczych. Kameduli nigdy liczebnym i "otwartym" zakonem nie byli, dlatego może tak niewielu ma jakieś pełne rozeznanie. Myślę jednak, że sam Przeor ma jakieś możliwości, żeby zapobiegać rozpadowi eremu.

#59 2014-03-02 22:49:32

Bartek
Gość

Kameduli.. piękny epizod w moim życiu gdyż mój Brat w wieku 19 lat wstąpił do Zakonu Kamedułów w Bieniszewie.
Raz w roku odwiedzaliśmy Go przez kilka dni.
W związku z tym mam pytanie- jeśli Kameduła po ślubach wieczystych zachoruje na np schizofrenię to Zakon opiekuje się Nim czy Go oddaje do Rodziny?

#60 2014-03-02 23:06:06

michaleus
Użytkownik

W sumie to nie wiem. Nie napiszę "pytaj kamedułów", bo wiadomo,że żadnego się tu nie uświadczy. Teoretycznie po ślubach wieczystych ( kameduli składają jakby 'o stopień wyższe' uroczyste monastyczne ) mnich staje się pełnoprawnym członkiem Kongregacji. Tylko ze względu na szczególny charyzmat raczej taka opieka odpada...No bo co innego brat ze złamaną nogą, któremu trzeba posiłek zanieść, czy coś w tym stylu, a choroba o podłożu psychicznym - potrzeba specjalistycznej opieki, pewnie jakichś leków, pobytów w szpitalu...

#61 2014-03-04 13:13:27

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

Kochani usunęłam kilka postów z wiadomych względów - sprawy prywatne danego zakonu nie powinny być rozpatrywane na forum publicznym.

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#62 2014-03-04 20:58:25

Madziula_18
Gość

Kliknęłabym "Lubię to" ale chyba nie ma takiej funkcji. Zgadzam się z tobą Magda19, dyskusja przybrała niepokojący kierunek...

#63 2014-04-06 19:25:31

Wojan
Gość

https://www.youtube.com/watch?v=UlzLZGDH0Vk

Niedawno znalazłem film dokumentalny o polskich kamedułach zrealizowany przez tv Trwam img/smilies/smile

#64 2014-04-06 19:41:22

michaleus
Użytkownik

Oglądałem wielokrotnie - znam prawie na pamięć. TV Trwam tylko go wyemitowała, ale czy ten film to ich dzieło ? Szczerze w to wątpię, bo rok powstania filmu to 1991 bodajże -  Telewizji Trwam nie było jeszcze.

Surowość doskonale przedstawiona. Życie eremitów również. Najbardziej podobały mi się sceny wspólnych modlitwy i pracy. Mniej może "wątków architektonicznych" z kościoła ;p

#65 2014-04-06 20:22:33

Wojan
Gość

Dzięki za sprostowanie, nie wiedziałem że ten film jest aż taki stary, więc faktycznie tv trwam tylko go wyemitowała. Największy urok ma chyba tutaj ten lektor bardzo lubię go słuchać img/smilies/smile

#66 2014-04-06 21:00:38

michaleus
Użytkownik

A lektor faktycznie jest fantastyczny. Oddaje swoim głosem specyfikę miejsca - Eremu Srebrnej Góry. Uważam, że ten krótki mimo wszystko film oddaje więcej z miejsca i ducha czasu od "Wielkiej ciszy" chociażby - ale to moje prywatne zdanie. Kapituła win robi naprawdę wielkie wrażenie. Sama asceza - wygląd domku pustelniczego 'od środka' sprawiają, że serce bije nieco szybciej.

Warto zobaczyć ilu wówczas mieli kandydatów. Dziś na pewno aż tylu postulantów i nowicjuszy nie ma. Na filmie można zauważyć w tych cywilnych ubraniach naprawdę jak na pustelnicze zgromadzenie sporą grupę.

#67 2014-05-07 19:37:36

Bartek
Gość

#68 2014-05-08 20:55:51

Bartek
Gość

Jedną z głównych reguł jest zachowanie milczenia.

Czy oprócz Kamedułów są zakony męskie, które stosują tą regułę?

#69 2014-05-08 21:36:40

anni
Użytkownik
Imieniny: 26 lipiec
Urodziny: 3 luty

na pewno Kartuzi

Życie jest zbyt krótkie,
a świat o wiele za mały
aby z nich uczynić pole walki!

#70 2014-05-09 11:35:00

michaleus
Użytkownik

Mi się wydaje, że również trapiści kładą duży nacisk na milczenie. Co do filmiku, to znam go - kilka razy widziałem. Od razu rzuca się w "uszy" ;  ) tempo odmawiania brewiarza. Wolno, nawet wydawałoby się za wolno...no, ale taka specyfika zakonu. Mówił tez o tym przeor na Bielanach w jednym z wywiadów.

#71 2014-09-13 19:52:35

Gregory
Gość

Odnośnie filmików o duchowości kamedulskiej, poprzedni, o Eremie w Krakowie to film z cyklu "Życie monastyczne", w którym to jest wiele filmów o różnych zakonach, benedyktynach, cystersach, dominikanach ect...
Polecam również film o Camaldoli:
https://www.youtube.com/watch?v=gcVnr6GzToc

A odnośnie duchowości kamedulskiej polecam, prawdopodobnie fragment filmu "Droga kontemplacji" Mariana Terleckiego z 1988r.,:
https://www.youtube.com/watch?v=v1abtU9qhIM

Nie piszemy posta pod postem w tak krótkim odstępie czasu. Pozdrawiam, shy girl

#72 2014-11-03 11:52:44

Bartek
Gość

Niewiem gdzie to pytanie zadać ale pasuje tutaj.

Czy Ktoś był tutaj jako Osoba nie kandydat ale w celu wyciszenia bo wiem że Kameduli na Bielanach udostępniają taką formę?
Konkretnie chodzi mi o to czy można wstawać jak się chce czy trzeba wstawać jak Zakonnicy?

#73 2014-11-03 15:04:29

czarny
Użytkownik

Bartek napisał(a):

Niewiem gdzie to pytanie zadać ale pasuje tutaj.

Czy Ktoś był tutaj jako Osoba nie kandydat ale w celu wyciszenia bo wiem że Kameduli na Bielanach udostępniają taką formę?
Konkretnie chodzi mi o to czy można wstawać jak się chce czy trzeba wstawać jak Zakonnicy?

Masz tu linka i zapoznaj się z tymi informacjami - wszystko jak na dłoni img/smilies/wink

http://fundacjakameduli.pl/indexpl.php?id=ulotka

"Słuchaj, synu, nauk mistrza i nakłoń [ku nim] ucho swego serca."   Reguła Św. Benedykta – Prolog

#74 2014-11-04 16:02:36

Bartek
Gość

Dziękuję Czarny.

#75 2017-07-28 22:51:31

Arnol
Użytkownik

Gdzie Kameduli z Krakowa chowają zmarłych po 98r. Byłem w katakumbach pod prezbiterium w prawo i ostatni pochowany był w 98 r.a od tego czasu zmarli jeszcze br. Cherubin i br. Ireneusz proszę o odpowiedz

Stopka forum