'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2011-02-14 21:24:01

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Gitara - nauka

Witajcie.

Zaopatrzyłam się w gitarę klasyczną. Mam nadzieję sie nauczyc chociaz troszke grac aby lepiej katechizowac w przyszlosci.
Zakupilam sobie ksiazke i plytke do nauki ale nic nie rozmiem z tych nutek czy tez literek.
Gdy trzymalam prawa i lewą ręke tak jak aktor na plyie moj dzwiek byl zupełnie inny...
moze znacie jakies sposoby metody jak samodzielnie nauczyc sie grac img/smilies/smile
z gory dziekuje

Ostatnio edytowany przez bepik1 (2011-02-14 21:24:42)

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#2 2011-02-15 19:22:31

sanderka1000
Użytkownik
Imieniny: 14.08
Urodziny: 11.08

Re: Gitara - nauka

Obczaj najpierw chwyty. Łatwo jest je załapać, na necie masz pełno objaśnień gdyby coś było nie jasne (co, gdzie, na której strunie itp.) Wtedy popatrz podstawowe bicia (generalnie to są dwa) i to tyle chyba z podstaw. A reszta sama zacznie wchodzić img/smilies/big_smile Ale jakby co to pytaj dokładnie, wtedy może coś Ci podrzucę jak będzie trzeba img/smilies/wink

On jest mój, a ja Jego wyłącznie, jedynie...

Kliknij tu i przekaż swój 1%!

#3 2011-02-15 20:48:03

fcb <><
Gość

Ja niestety nie gram, ale mniej więcej czaje o co chodzi. Tak jak już zostali napisane - zacznij od chwytów, bo łatwiej się je czyta niż nuty. Spróbuj najpierw proste i wyćwicz sobie palce. A jeśli masz poradnik to chyba mniej więcej będzie łatwiej img/smilies/smile Powoli do przodu, a co do bicia to niestety się nie orientuje img/smilies/hmm
Powodzenia!

#4 2011-02-15 21:24:12

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Jest jeszcze jedna podstawowa sprawa, Bepiku. Czy umiesz nastroić gitarę? albo czy ktoś Ci ją nastroił? I czy pamiętasz o tym, że zwłaszcza nowa (nowe struny)  może się szybko rozstrajać - i także stąd może być ten efekt niewłaściwego dźwięku.  A także w zw. z niedokładnie przyciśniętą struną.
No i nie przejmuj się ewentualnie bolącymi palcami lewej reki. To zwykle nieuniknione, ale z czasem skóra stwardnieje i będzie OK.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#5 2011-02-15 23:51:18

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

hannaturno napisał(a):

Jest jeszcze jedna podstawowa sprawa, Bepiku. Czy umiesz nastroić gitarę?

Strojenie gitary przy współczesnych zdobyczach techniki to pestka, wystarczy kupić stroik albo skorzystać z kamertonu online img/smilies/smile

hannaturno napisał(a):

No i nie przejmuj się ewentualnie bolącymi palcami lewej reki.

...względnie prawej, jeśli jesteś leworęczna img/smilies/smile

Ja się uczyłam grać z pomocą samouczka pt. "Rozgryzamy gitarę", bardzo fajny i prosty. Robiłam tak, że ćwiczyłam przejścia z jednego chwytu na drugi do znudzenia podczas oglądania TV img/smilies/wink
Powodzenia!

Navigo ergo sum

#6 2011-02-16 16:34:47

sanderka1000
Użytkownik

"dół dół góra góra dół"
I góra jeszcze do tego img/smilies/big_smile I takim sposobem umiesz zagrać "Jak mi dobrze" Jak ogarniesz chwyty G e C D, czyli jedne z najprostszych img/smilies/smile

Jakby co to wal śmiało, na pewno coś pomożemy img/smilies/big_smile

#7 2011-02-16 18:34:07

edith1987
Gość

Kilka lat temu też poprosiłam mamę aby kupiła mi gitarę, bo tak jakoś chciałam trochę nauczyć się grac. Tak jak yżej było pisane dobrze jest mieć rozrysowane chwyty np. "e" to drugi próg - 2,3 struna od góry. Myślę, że warto się nauczyć tych podstawowych czyli C, D, E, F, G, A, d, e, a, h.... to najprostsze. Z czasem wejdzie nauka będzie coraz lepsza. Pamiętam kiedyś na początku nie potrafiłam szybko opanować F, H, B, Fis, fis itd. to rzuciałam na 3 misiące gitarę w kąt i powiedziałam - nigdy więcej! Pózniej wróciłam i byłam zdziwiona, że te chwyty nie są aż takie trudne do załapania. Po jakimś czasie, moze po ok. 1 roku uczyłam się już palcówki i tabulatorów  - ale to już wyższa szkoła jazdy. Obecnie nie mam dużo czasu na gitarę (praca, studia) ale od czasu do czasu poćwiczę.

Do nauki gry na gitarze potrzebna jest cierpliwość i wytrwała praca. A więc życzę powodzenia img/smilies/smileimg/smilies/smileimg/smilies/smileimg/smilies/smileimg/smilies/smileimg/smilies/smileimg/smilies/smile

#8 2011-02-16 18:41:27

Ines
Gość

podobnie ja Edith1987 szybko sie zniechceałam jak nie wychodziły i niewychodza mi chwyty barowe
ale najzabawniejsze jest to ze jestem uparta jak osioł img/smilies/smile
i daze do wyznaczonego przez siebie celu img/smilies/smile

#9 2011-02-16 18:46:17

edith1987
Gość

To i Tobie zyczę powodzenia img/smilies/wink

#10 2011-02-16 21:08:55

sanderka1000
Użytkownik

Wydaje mi się, że jak na sam początek lepiej odstawić chwyty barowe i zająć się tymi naprawdę prostymi: A, D, C, d, e, E A7, a7, G, C7, a itd. Jeżeli już w miarę opanuje się te chwyty można brać się za takie jak h, fis, cis, F, Fis, dopiero pod koniec można próbować B, H, H7 itp. Ważne jest żeby umieć przemieniać chwyty w trakcie bicia dlatego warto załapać to najpierw na tych prostych chwytach, bo wiadomo - jest prościej, a później ćwiczyć na barowych.

#11 2011-02-16 21:26:14

edith1987
Gość

Myślę, że sanderka1000 daje słuszną uwagę img/smilies/smileimg/smilies/smile
pozdrawiam

#12 2011-02-17 10:49:23

bepik1
Użytkownik
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

dzieki wam serdeczne. gitara chyba jest nastrojona, siostra mi pozyczyla od znajomych.... ja zamierzam sobie kupic. mysle o akustyku ale nie wiem czy nie klasyk bo zdania są podzielone.  probowalam  cwiczyc jak na yotube C A itp... ale dzwieki wychodzą bardzo dziwne.... najgorzej jest wlasnie jak sie czlowiek zniecheci.
Pozdrawiam

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#13 2011-02-17 12:48:00

Ines
Gość

Głowa do gory Bepiku img/smilies/smile
jak bedziesz chciała sie nauczyc to sie nauczysz img/smilies/smile

#14 2011-02-17 13:19:13

sanderka1000
Użytkownik

bepiku, jak już chcesz kupować swoją, a jeszcze nie umiesz grać to kup gitarę klasyczną. Gitara klasyczna ma nylonowe struny, co daje większy komfort grania osobom początkującym. W gitarze akustycznej masz struny metalowe, od której jeszcze bardziej bolą palce (tym bardziej, jeżeli nie miały one w ogóle styczności ze strunami), a to może jeszcze bardziej zniechęcić img/smilies/wink I nie przejmuj się tym, że dźwięki wychodzą dość dziwne. W sumie to są dwa takie najbardziej prawdopodobne warianty:
a) osoba na filmiku ma inaczej nastrojoną gitarę (inna tonacja), więc może wydawać Ci się, że dźwięki są dziwne
b) Twój chwyt nie jest jeszcze pewny. Struny mogą "bzyczeć" i wydawać trochę inne dźwięki od tych, które są wydawane pewnie
Też się często zniechęcałam, ale pocieszałam się tym, że każdy kiedyś nie potrafił grać, ale wszyscy doszli to tych umiejętności ciężką pracą. Więc pracuj!

A! I jeszcze jedno. Mogłabym wiedzieć jakiej firmy jest ta Twoja gitara? Czy nie jesteś w stanie tego określić?

Ostatnio edytowany przez sanderka1000 (2011-02-17 13:20:03)

#15 2011-06-29 17:04:04

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

jak zagrać fisE? jak złapać, na którym progu?

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#16 2012-09-05 14:36:44

bepik1
Użytkownik

próbowalam nastroić gitarę, mam tuner więc mi pokazuje na czerwono-....kazda struna. Gdy ,,kręcę'' pokazuje mi sie ----------------- az zaswieci na zielono, ze juz nastrojona jest.
mam problem z jedą struną D- caly czas pali sie na czerwono , a jak kręcę mocniej az struny,,piszczą'' ale pojawi sie kolor ziel.na momencik potem znow czerw. inne struny są ok tylko ta jedna,o czym moze to mówić?

Ostatnio edytowany przez bepik1 (2012-09-05 14:37:03)

św. Karol Boromeusz.

#17 2012-09-05 16:34:08

Teti
Gość

Jeśli masz nowe struny to może się szybko rozstraja.. zależy jak szybko ten czerwony się pojawia img/smilies/wink Ale czasami stroiki tak same wariują i mają schizy swoje img/smilies/big_smile Spróbuj najpierw w miarę na słuch ją nastroić (czyli naciskasz czwartą strunę na piątym progu i tak kręcisz, żeby brzmiała mniej więcej jak pusta struna trzecia, czyli G img/smilies/wink ) i potem jak już będzie w miarę dobrze to wtedy spróbuj dostroić tunerem img/smilies/smile

#18 2012-09-05 16:43:52

bepik1
Użytkownik

dzięki. wlasnie zawsze mam  na czerwono, ale te inne jakoś idą ta,D' sie nie chce kręce kręce i boje sie przekręcić D"img/smilies/big_smile ale musze poćwiczyć na słuch
dziękuje

św. Karol Boromeusz.

#19 2012-09-06 12:12:49

Sabina M. (op)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Na Youtubie są ciekawe filmiki, zobaczcie np. to: http://www.youtube.com/watch?v=IqrylkJUx2c

#20 2012-09-06 12:34:11

bepik1
Użytkownik

dziękuję Siostro, ucze się i pewnie się przydadzą.

św. Karol Boromeusz.

#21 2012-09-08 13:13:34

dorota0103
Użytkownik
Imieniny: 25.06
Urodziny: 1.03.1989 r.

Sanderka1000 dziękuję za wyjaśnienie-zastanawiałam się czym się różni gitara klasyczna od akustycznej; teraz dzięki Tobie tą podstawę już wiem img/smilies/big_smile. Nie mam gitary, kiedyś raz trzymałam w rękach (pożyczoną) i coś próbowałam brzdękać, ale nie ogarniałam (chciałam tak na chwilę).

Bepik1 od osób, które znam, a grają już jakiś czas na gitarze oraz od innych, którzy się tego uczą słyszałam: jeśli ktoś chce grac niech najpierw zaczyna od prostych chwytów, a nie od barowych. Oczywiście: konsekwencja, motywacja, wytrwałość-też są ważne. Wiadomo-początki (wszystkiego) są trudne, ale nie warto się zniechęcać.

Życzę owocnej nauki-tutaj jest jedna ze stron, którą nieraz odwiedzam-dla tekstów piosenek: http://www.chords.pl/ (też myślę, że przydatna dla początkujących w przygodzie z gitarą) img/smilies/smile.

Ciekawe czy kiedyś będę mogła mieć swoją gitarę. Tylko, że ja zawsze (na muzyce) miałam problem z nauką nut w szkole img/smilies/tongue.

Zapraszam na moją stronę img/smilies/smilehttp://www.zyciowawedrowka.blogspot.com

#22 2012-09-08 18:06:30

bepik1
Użytkownik

dziękuję.
ale chyba nie trzeba znać nut tak, wystarczą akordy? ja też jak narazie nie mam pojęcia o grze ,kupiłam gitarę ma dwa lata prawie i leży... ale juz 2 razy ją odkurzałam D: img/smilies/big_smile
idzie ku dobremu img/smilies/big_smile

św. Karol Boromeusz.

#23 2012-09-08 18:29:26

Agatku
Użytkownik
Imieniny: 05.02
Urodziny: 30.01

i ja mam tak samo jak Bepik, lekkie problemy z wytrwałością, gitara wisi (a co! kupiłam sobie wieszak img/smilies/big_smile) już trzeci rok i cały czas brak motywacji

Czynić dobro, radość nieść, uszczęśliwiać i prowadzić do nieba.

#24 2012-09-08 19:13:56

bepik1
Użytkownik

Szkoda ze nie mieszkamy blisko siebie-moze to by nas zmotywowało-wspolna nauka. img/smilies/big_smile
Ja kupiłam sobie pokrowiec,, lepszy'' aby gitary nie uszkodzić w drodze img/smilies/big_smile heh 1,5 stoi img/smilies/big_smile w domu.
Mi ciężko zapamiętać akordy aby je zmienić. Musi potrwać ok 10sek.zanim przypomne sobie gdzie palce ustawić a co dopiero myśleć o zagraniu piosenki.
Poza tym gitara mi dziwnie brzmi.
Będe uczyc w szkole,przydała by się grająca katechetka img/smilies/big_smile

św. Karol Boromeusz.

#25 2012-09-09 00:27:52

Agatku
Użytkownik
Imieniny: 05.02
Urodziny: 30.01

i ja sobie tak myśle że fajnie byłoby np. z dziecmi pograc pośpiewać czy nawet ze znajomymi przy ognisku.
ja akordy znam ale zeby tak połączyc zmianę z jednoczesnym biciem to już dla mnie wyższa szkoła jazdy.

Czynić dobro, radość nieść, uszczęśliwiać i prowadzić do nieba.

Stopka forum