'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2011-05-29 21:35:48

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Augustianki od Miłosierdzia Jezusa z Rennes. Czy znasz nas?

Przyłączam się do ciekawego pytania Rafcia, choć w nieco innym kontekście, bo  było dla mnie jakiś czas temu dużym odkryciem, że o Bożym Miłosierdziu - wprost - pisała już sporo w średniowieczu św. Katarzyna ze Sieny (osobne dziełko)...

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#27 2011-05-30 12:01:23

s_Gabriela
Użytkownik
Imieniny: Vigilia Zwiastowania
Urodziny: Świętego Józefa

Motto naszych Wspólnot brzmi
Qui coronat te in misericordia (Ps 102, 4)
On (Jezus) wieńczy cię łaską i zmiłowaniem (według III wydania Biblii Tysiąclecia).
Można to również przetłumaczyć: „Ukoronuję Cię w moim Miłosierdzu”.
A pierwsze ślady pisemne o siostrach służących bliźnim poprzez czyny miłosierdzia  to rok 1285 pod nazwą Zakonnice Szpitalne Reguły Św Augustyna, potocznie nazywane Córki Miłosierdzia. Z czasem ta nazwa została zmieniona na obecną Kanoniczki Regularne Szpitalne od Miłosierdzia Jezusa
i Reguły Świętego Augustyna.

Oprócz  trzech  ślubow  zakonnych,  składamy  czwarty-miłosierdzia  w  służbie  ubogim i chorym.Ślub  ten  pokazuje  jedność  naszej  konsekracji  zakonnej  i  misji  apostolskiej.

Modlitwa Miłosierdzie Szpitalnictwo jest nasza główną wartością, która wyraża sie i konkretyzuje w kilku wartościach tj  szacunek i współczucie, etyka i duchowość, obecność przy chorym i jego rodzinie
Dla określenia charyzmatu miłosierdzia Sióstr Augustianek  Zakon stosuje dwa słowa, które doskonale się uzupełniają: „miłosierdzie” i „gościnność” (określana częstokroć w polskiej terminologii jako „szpitalnictwo”, „postawa szpitalnicza” itp.). Oba pojęcia odnajdujemy w Piśmie Świętym. Także w naszych czasach odnoszą się one do wartości  ludzkich przyjętych we wszystkich kulturach. Wspólnie dążymy do tego, by być w Kościele żywą ikoną miłosierdzia.
Duży wpływ na obecną nazwęWspólnoty  ma fragment z Ewangelii Św Łukasza 1,50

"Kochaj i głoś to swoim życiem" Święty Augustyn
„In uno spiritu unanimes, collaborantes fidei ewangelii”(Flp1, 27)

#28 2011-05-30 16:19:41

rafcio
Użytkownik

Dziękuję Siostro za bardzo precyzyjną i konkretną odpowiedź..

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali"
                                                                     2Kor 12,9

#29 2011-06-13 18:39:42

Ana
Gość

Odświeżę wątek.

Jak u Sióstr jest z wyborem imienia zakonnego i predykatu ?

#30 2011-06-14 16:44:22

olka97
Gość

Ana, co to jest predykat?

#31 2011-06-14 17:54:33

aniołeczek
Gość

to jest coś takiego ja Np. s. Fabiana od Miłosierdzia Bożego to podkreślone to jest właśnie predykat.

#32 2011-06-14 18:40:37

Ana
Gość

Olka jak aniołeczek pisze.

Wciąż czekam na odpowiedź od Siostry Gabrieli. img/smilies/smile

#33 2011-06-14 20:41:22

s_Gabriela
Użytkownik

Ana napisał(a):

Jak u Sióstr jest z wyborem imienia zakonnego i predykatu ?

Imię można zmienić podczas przyjecia do nowicjatu i można także poprosić  o predykt.

#34 2011-06-14 22:13:40

aniołeczek
Gość

Czyli nie jest to konieczne jak w innych zgromadzeniach jeżeli postulantka nie chce zmienić imienia?

#35 2011-06-16 19:38:40

Ana
Gość

Aniołeczek raczej nie, nie jest konieczne. Jeżeli postulantka chce zostać przy swoim imieniu to może. Chyba, że jest już siostra z tym imieniem.

#36 2011-06-17 16:09:11

uskrzydlona_dusza
Gość

olka97 napisał(a):

Ana, co to jest predykat?

predykat (fr. prédicat z łc. praedicatum od praedicare, -atum ‘obwieścić, oznajmić’)
w semantyce – właściwość; cecha wyróżnionego przedmiotu lub relacja wiążąca wyróżnione przedmioty.
Czyli po naszemu- coś z czym (lub: ktoś z kim) dana osoba czuje się bardzo związana .
Tak jak np. św Jan od krzyża, św. Faustyna od Najświętszego Sakramentu itp.

#37 2011-06-18 19:34:13

s_Gabriela
Użytkownik

aniołeczek napisał(a):

Czyli nie jest to konieczne jak w innych zgromadzeniach jeżeli postulantka nie chce zmienić imienia?

Nie nie ma takiej potrzeby, ja jestem tego przykładem:D Noszę imię, które wybrali dla mnie rodzice i rodzeństwo:)

#38 2011-07-26 17:50:43

s_Gabriela
Użytkownik

Odnawiam wątek na forum gdyż pragnę podzielić się z Wami krótką augustiańską refleksją.

Bóg lubi zaskakiwać...i zaskoczył kiedy na spotkanie w Rennes przyjechały wraz z Księdzem Janem tylko 2 dziewczyny ale czy tylko...gdyż jak się okazuje poprzez dar duchowej modlitwy było nas wiecej. Pamiętałyśmy o kilku z Was którym nie udało się przyjechać z Księdzem Andrzejem ...te osoby wiedzą o kim piszę;)

Coraz to nowe myśli rodziły się w mojej głowie jak będzie wyglądać to spotkanie w tak małym składzie,a jednak   zdarzył się cud - usłyszałam coś, co wytrąciło mnie utartych schematów że spotkania muszą być robione dla wielu osób.  Czułam jak Bóg działał, poprzez wspólne modlitwy, Msze Święte w języku...polskim, łacińskim i francuskim img/smilies/big_smile Lectio Divina ,spotkania i służbę chorym.Codziennie chodzenie 4 km z naszym trenerem a po południu pomoc dietetyczna. img/smilies/smileI wieczorne Polaków rozmowy:) To spotkanie wyzwoliło strumień wdzięczności i czułości, że Bóg działa i zaskakuje cudownymi niespodziankami.
A jak Was Bóg zaskakiwał podczas tego miesiąca wakacyjnego???

Końcem września i począrtkiem października przyjedziemy w 4 do Polski może będzie to wspaniała okazja do spotkania Was Barkowicze w Krakowie lub Częstochowie, niedługo podam daty

Ostatnio edytowany przez s_Gabriela (2016-10-14 20:22:47)

#39 2011-07-26 20:34:18

Ana
Gość

Moje wakacje zaczęły się od przygotowania do długiej podróży. img/smilies/smile
Dalsza część potem. Bóg w różny sposób działa, jeżeli chcemy Mu pozwolić w swoim życiu działać. img/smilies/smile
I pewna Siostra Augustianka mi to na codzień pokazuje, choć sama o tym nie wie.... img/smilies/smile Radość, Radośćm Miłosierdzie.

#40 2011-07-31 11:37:40

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

początek lata to euforia w Panu. Wszystko było przeżywane w radości. A teraz Pan po kolei zdziera ze mnie skorupki i poprzez mocne przezycia zostaję ja sama,bez masek,bez grania siebie,tylko taka jaka jestem. Bardzo mocno doświadczyłam samotności. Ale pewnie właśnie tak ma być.tyle się modlę,żeby pokazał drogę,żeby dał mi pewność,może właśnie teraz to się dzieje,w ten sposób... zupełnie inny od tego sposobu,jaki sobie wyobrażałam.

Ostatnio edytowany przez fabienne (2011-07-31 14:08:31)

#41 2011-08-02 14:34:16

s_Gabriela
Użytkownik

fabienne napisał(a):

Bardzo mocno doświadczyłam samotności. Ale pewnie właśnie tak ma być.tyle się modlę,żeby pokazał drogę,żeby dał mi pewność,może właśnie teraz to się dzieje,w ten sposób... zupełnie inny od tego sposobu,jaki sobie wyobrażałam.

„Cisza i chwile samotności, nieodłączne walory naszego augustiańskiego życia monastycznego („monos” – samotność, „unos” – we wspólnocie), są drogą słuchania Boga i naszych braci prowadzącą do zjednoczenia. Od głębi naszej ciszy zależeć będzie głębia naszych słów i naszego daru dla innych”.Kontemplacyjna samotność może być bardzo budująca, prowadzi ona do uzyskania pewnej intymności, ciszy, spokoju, świadomości osobistej.
Tak wiec życzę Ci owocnej samotności.
Zachęcam teź kolejne osoby do dzielenia się swoimi przemyśleniami

#42 2011-08-30 17:37:10

Ana
Gość

Odświerzam wątek z pytaniem o Yvonne Aimée? Proszę Siostrę o krótki życiorys.
Z góry dziękuję img/smilies/smile

#43 2011-09-06 21:15:30

s_Gabriela
Użytkownik

Ana napisał(a):

Odświerzam wątek z pytaniem o Yvonne Aimée? Proszę Siostrę o krótki życiorys.

Yvonne Aimée Siostra, kobieta o wielkim sercu i wielki ideach, dzięki niej Wspólnoty Kanoniczek Regularnych od Miłosierdzia Jezusa stały się Federacją.
Proces jako sługi Bożej zakończył się na szczeblu diecezji i teraz dokumenty są w Rzymie.
Oto jedno z wielu zdjęć Matki Yvonne Aimeehttp://i38.servimg.com/u/f38/14/58/37/97/soeur_10.jpg
Bardzo znane hasło
O Jezu Królu Miłości, ufam Twojemu wielkiemu Miłosierdziu.

#44 2012-01-28 21:01:16

s_Gabriela
Użytkownik

Krótka medytacja przed Dniem Życia Konsekrowanego
Eucharystia w naszym życiu zakonnym jest jak Latarnia, która swoimi promieniami oświeca każdy nasz dzień, daje nam siły i łaski by nieść Jej Światło chorym i wszystkim zagubionym pośród nocy tego świata.
Nie odmawiamy Jezusowi naszych rąk aby dzielić i podawać Chleb Życia naszym braciom cierpiącym (mamy pozwolenie na udzielanie Komunii Świętej). Właśnie dzięki tej bliskości z Jezusem Eucharystycznym promieniujemy nie tylko na tę okolicę, w której się znajdujemy, ale tymi promieniami miłości obejmujemy cały świat.
A jak Ty przeżywasz Eucharystię?

#45 2012-03-17 15:48:16

s_Gabriela
Użytkownik

Czas odnowić wątek img/smilies/smile W czasie Wielkiego Postu pomyślmy czym jest Miłosierdzie i jak go realizujemy w codziennym życiu???

Zakon Augustianek od Miłosierdzia Jezusa powstał tylko i wyłącznie po to, aby służyć tym najbardziej potrzebującym: chorym, ubogim, bezdomnym, uzależnionym... Dlatego podstawą naszej konsekracji zakonnej, obok ślubów: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, jest czwarty ślub: miłosierdzia.
„Odkrycie Miłosierdzia w naszym życiu, przynagla nas do obwieszczania go naszym braciom” (Konstytucje Zakonne)

Ostatnio edytowany przez s_Gabriela (2016-10-14 20:23:18)

#46 2012-03-22 12:07:38

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Zainteresowała mnie postac  Yvonne Aimee. Znalazłam film,warto obejrzec,nawet nie znając języka,bo sa pokazane przedsoborowe habity Sióstr,no i samych Sióstr było wtedy bardzo dużo. Jako,że Siostra Iwona od Miłości zmarła w roku 1951,nadal żyje kilka Sióstr i osoby świeckie,które Ją znały osobiście.Siostro Garyjello,czy starsze Siostry dużo opowiadają o Matce Yvonne?

Miała dar proroctwa,stygmatów,bilokacji,w ogóle kobieta rewolucji,jakby epokę wyprzedzała. Nawet gestapowcy,którzy przyszłi przeszukiwać klasztor,słuchali się tej siostry.
Czytałam,ze proces beatyfikacyjny Matki Yvonne został w 1982 roku definitywnie zatrzymany,czy coś sie zmieniło w tym względzie?I czy Siostra wie,co było przyczyną?

#47 2012-04-11 16:03:01

s_Gabriela
Użytkownik

Fabienne
W naszj wspólnocie w Rennes żyją jeszcze 2 siostry, które osobiście znały Soeur Yvonne Aimee.
Wiec jest ona wspominana często.
Co sobotę odmawiamy wspólnie po Jutrzni, kótką modlitwę za Jej wstawiennictwem, o wyproszenie potrzenych łask.
Proces został wznowiony dzięki interwencji poprzedniego Biskupa diecezji Vannes
Tutaj można zobaczyć też zdjęcia z pokoju Matki Yvonne Aimee
http://www.augustines-malestroit.com/ch … _aimee.php
  http://www.facebook.com/Monastere  lub  http://www.voxdomini.com.pl/sw/sw9.html

A oto modlitwa
O Jésus, Roi d'amour, qui avez inspiré à votre Servante Yvonne-Aimée une participation généreuse à Votre tendresse infinie pour les âmes, une ardente dévotion envers la Sainte Eucharistie, une fidélité inébranlable à Votre service, daignez, nous vous en supplions, glorifier en elle tous vos dons, en nous accordant par son intercession la grâce que nous implorons avec confiance de Votre divine et miséricordieuse bonté.

O Vous, qui vivez et régnez avec Dieu le Père dans l'unité du Saint-Esprit dans les siècles des siècles.
Ainsi soit-il.
O Jezu, Królu miłości, które zainspirowałeś służebnicę twoją Yvonne-Aimée   udziałem w nieskończonej czułej ofierze dla dusz, gorącym nabożeństwem do Najświętszej Eucharystii, niezachwianą  wiernością w Twojej służbie , racz , błagamy Cię, wychwalając w niej wszystkie Twoje dary, dając nam za jej wstawiennictwem łaski, o które prosimy  z ufnością w Twoje Boże   miłosierdzie i dobroć

O Ty, który żyjesz i królujesz z Bogiem Ojcem w jedności Ducha Świętego, przez wszystkie wieki wieków.

#48 2012-07-06 18:00:07

s_Gabriela
Użytkownik

Odświeżam wątek:D na czas wakacji;)

Celem życia Augustianek jest prowadzenie życia kontemplacyjnego 
z możliwością pracy apostolskiej wśród chorych i ubogich.

Zgodnie z Regułą Św. Augustyna zgromadziliśmy  się razem, po to, abyśmy jednomyślnie mieszkali w domu i mieli jedną duszę i jedno serce skierowane ku Bogu.     
Trwanie w  nieustannym zjednoczeniu z Bogiem, czyni płodnym  nasze  życie. Eucharystia  przygotowuje  i  przedłuża  Liturgię  Godzin, otwartą dla każdego przychodzącego do naszej Kaplicy. Milczenie,  modlitwa wspólnotowa i osobista, sprzyjają  utrzymywaniu  w  stałej  gotowości  naszego  istnienia  kontemplacyjnego i  czyni   nas  coraz  bardziej  zdolniejszymi  do  ukazywania  miłości  miłosiernej   w życiu czynnym.  Służymy: w Klinice,  zakonnej infirmerii chorym siostrom i kapłanom, w monasterze , domu dla gości, prowadząc dom studencki „Ognisko Świętej Moniki”, animując spotkania grupy młodzieży augustiańskiej, animując liturgię.
« Szukasz co możesz ofiarować Bogu ofiaruj samego siebie. »  Święty Augustyn

Monastère St Yves , 4 rue Adolphe Leray ,35 000 Rennes   Francja
S.Marie Madeleine-kontakt w j.angielskim augustines@communaute-st-yves.org
S. Gabriela-kontakt w j.polskim  relationspologne@communaute-st-yves.org 
skype s_gabriela_augustine  00 33 2 23 35 45 15  (najlepiej po godz.19)
www.communaute-st-yves.org

#49 2012-07-25 19:20:41

s_Gabriela
Użytkownik

Zapraszam na odnowioną stronę w j.polskim

http://www.communaute-st-yves.org/polonais.php

#50 2012-10-06 21:26:46

s_Gabriela
Użytkownik

Z życia naszej wspólnoty
Wrzesień obfitował w ciekawe i bogate wydarzenia
«THEOCAMPUS » uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego dla studentów z Rennes i okolic. Dla  mnie również, gdyż w tym roku chodzę na wykłady do Instytutu Formacj  Teologicznej (do seminarium duchownego)img/smilies/big_smile
Była to wspaniała okazja do modlitwy w intencjach wszystkich duszpasterstw akademickich, rozwoju idei wspólnot studenckich i umacniania w wierze, nadziei i miłości naszych ośrodków. Jak również okazja by zaprezentować i zachęcić młodych do właczenia się w posługę-diakonię wraz z naszą wspólnotą zakonną .
Oto link do krótkiego filmu img/smilies/wink
http://www.dailymotion.com/video/xtv8ik … pus_webcam
Także dla naszych studentek zorganizowałyśmy  spotkanie-marsz-refleksję  nas « Brzegiem Oceanu »
https://plus.google.com/u/0/photos/1048 … 2934072578 img/smilies/smile

Stopka forum