'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2010-06-14 13:26:55

powołany
Gość

Dokumenty, które trzeba przygotować?

Witam!
Mam pytanie jak napisać życiorys , prośbę o przyjęcie.
Czy życiorys ma być napisany tak samo jak np. do pracy?

Pozdrawiam P.

#2 2010-06-14 14:39:55

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:
Re: Dokumenty, które trzeba przygotować?

Mi się zdaje że to ma być życiorys ze szczególnym uwzględnieniem życia duchowego, ważnych dla Ciebie momentów , chyba powinien także zawierać Twoją drogę odkrywania powołania. Pewnie można też nakreślić sytuację rodzinną, podejście do wiary rodziców....i chyba takie podstawy jak każdy życiorys ( ukończone szkoły) itp img/smilies/smile

To na pewno się będzie nieco różnić ale na stronie Misjonarek Chrystusa Króla jest podany wzór życiorysu i podania ( wymagany do ich zgromadzenia) , ale myślę, iż można sie nieco na tym oprzeć.

http://www.mchr.pl/index.php?option=com … &Itemid=39

Ostatnio edytowany przez Magda19 (2010-06-14 14:43:24)

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#3 2010-06-14 16:44:56

macek
Gość

w pisaniu podania i zyciorysu moze tez pomoc ktos ze zgromadzenia lub ksiadz z parafi bo on tez do seminarium pisal;)
podania chyba nie odbiegaja od wzoru ze strony bo ja spotkalem bardzo podobne a co do szczegolowosci zyciorysu i ewentualnych elementow na ktore trzeba zwrocic uwage najlepiej spytac wspolnote do ktorej sie wstepuje bo oni najlepiej znaja swoje oczekiwania:)
ostatecznie mozna napisac zwykly jak do pracy tylko z uwzglednieniem np bierzmowania i innych sakramentow oraz zaangazowania religijnego w parafii a w razie czego na pewno ktos pomoze naniesc zmiany:)

#4 2010-06-14 17:40:08

Zuzela
Gość

Życiorys to nie opisywanie swojego powołania. Takie fakty można zawrzeć ewentualnie w motywacji swojego wyboru, ale to już podanie - prośba. Życiorys to raczej "suche" wiadomości. Ten wzór ze strony Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla jest świetny img/smilies/smile

#5 2010-06-14 20:03:05

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

u nas oprócz "zwykłego" formularza - tzn 2 strony z kropkami gdzie trzeba było wpisać odp na pytania zamknięte, półotwarte lub otwarte trzeba było ręcznie napisać życiorys na 3 strony A4 - myślę ze ilość zależy od zgromadzenia - warto się tu już konkretnie spytać. Ja pisałem o sobie - w sensie pewnie mam rozwinąć - o moich rodzicach, ich reakcji na moje powołanie, siostrze mojej, ukończonych szkołach zainteresowaniach, motywacja dlaczego to zgromadzenie, "przełomowe"  momenty w odkrywaniu powołania i to co Duch Święty na ucho podpowiedział - a jak się będziemy modlić o Jego światło na pewno pomoże
powodzenia img/smilies/big_smile

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#6 2011-05-24 09:56:50

matthew
Gość

Szczęść Boże!
Muszę złożyć dokumenty o przyjecie mnie do zgromadzenia, tylko nie wiem zbytnio co mam przygotować i jaką to ma mieć formę.
Wiem że ma to być CV ale nie wiem czy takie samo jak mam napisane ponieważ miałem przygotowane do poszukiwania pracy...
Życiorys tylko nie wiem co mam w nim napisać, jeżeli jesteście mi wstanie pomoc bardzo proszę  o odpowiedzi.
pozdrawiam

#7 2011-05-24 10:34:42

adamsvd
Użytkownik

przede wszystkim zależy to od zgromadzenia więc warto zapytać u samego źródła. zazwyczaj jest to życiorys opisany (nie CV) tylko bardziej opisany duchowo (wiesz co mam na myśli - nie mogę znaleźć słów - opisanie powołania - wszystkich znaków, które dostawałeś) i np u nas jest jeszcze kwestionariusz, a wcześniej rozmowa z powołaniowcem/ przełożonym do tego delegowanym. więc myślę, że dużo zależy os wspólnoty, a gdzie się wybierasz? jeśli mogę spytać img/smilies/smile pozdrawiam ciepło

Duchu Święty Boże

#8 2011-05-24 10:55:26

uskrzydlona_dusza
Gość

Ważne, żeby życiorys był właśnie opisowy, oczywiście chronologicznie, zaznaczając ważne daty typu chrzest, I Komunia św, bierzmowanie, zaangażowanie we wspólnoty.. czyli tak ogólnie jak się kształtowało Twoje życie i powołanie. Ale też myślę, że najlepiej spytać u źródła, w Zgromadzeniu do którego się wybierasz. Pozdrawiam i powodzenia. Napisz, jak się sprawy posuną.

#9 2011-05-24 12:32:01

uskrzydlona_dusza
Gość

matthew napisał(a):

czy zyciorys ma byc napisany tak  jak mowi uskrzydlona_dusza czy tak normalnie bardzo z tym dużo problemów...img/smilies/smile

Z tego, co  wiem z rozmowy z siostrami, to co napisałam, to taki "normalny życiorys" wg standardów Zgromadzeń zakonnych. Bo przecież w zakonie nie bardzo będzie ich interesować jakie szkoły skończyłeś, gdzie pracowałeś i na jakim stanowisku, ale to, jak rozwijała się Twoja relacja z Bogiem. Te ważne wydarzenia religijne mają się oczywiście wplatać w kolejne etapy życia społ. typu " w szkole podstawowej byłem przez X lat ministrantem", "będąc w gimnazjum poczułem...", "sakrament bierzmowania przyjąłem dnia.... z rąk ks. bp..." itp.

#10 2011-10-18 15:51:11

Ines
Gość

a ja kiedyś słyszałam że w momencie przekroczenia  furty klasztornej wcale nie trzeba mieć odrazu podania img/smilies/smile
takie podanie można napisać w momencie kiedy już sie jest w zgromadzeniu img/smilies/smile
na poczatku bardzo mnie to zdziwiło img/smilies/smile ale z drugiej strony to chyba nawet lepiej żeby po przybyciu jakiegoś czasu móc napisać takie oswiadecznie img/smilies/smile

#11 2011-10-18 16:20:23

Agatha
Gość

Ja opisałam swój życiorys-napisz kiedy się ur.,gdzie,opisz jakie były ważne wydarzenia w twoim życiu(np.chrzest,bierzmowanie,I komunia),napisz gdzie chodziłaś do podstawówki,gimnazjum itd.jeżeli może miałaś jakieś praktyki to napisz gdzie i jako kto.

W podaniu napisz jak zaczęło się twoje powołanie,może cię ktoś nakierował na wybór drogi do zakonu(w moim przypadku tak było)Ja pisałam od serca.

#12 2012-05-07 21:23:46

herbata :)
Gość

ej, słuchajcie. A w opinii Ks Proboszcza co ma się znaleźć? Tzn, nie prosiłam go o nią jeszcze, ale martwię się, bo.... Kiedy np. ktoś się nie udziela w parafii, tylko po prostu chodzi do kościoła, raz lub kilka razy w tygodniu i ksiądz żywcem nie może wpisać jakiś wielkich osiągnięć, to co wtedy? Wszystkie moje koleżanki prowadzą jakieś schole, działają Oazie, a ja mam inne hobby. Czy to znaczy, że mam na siłę sobie zacząć szukać miejsca, żeby coś wpisał? Wydaje mi się to mega głupie, przecież chyba nie wszyscy byli w Oazie...? U mnie np. nie działała Oaza jak byłam mała i załapałam się do harcerstwa^^ Nie wiem jak to ugryźć.

#13 2012-05-07 21:39:12

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Myślę, że raczej chodzi o potwierdzenie, że praktykujesz, przyjmujesz księdza po kolędzie itp img/smilies/big_smile

#14 2012-05-07 21:48:56

adamsvd
Użytkownik

ja też nie byłem ministrantem ani za bardzo nie udzielałem się w parafii - gdzie indziej szkoła, gdzie indziej parafia rodzinna - ale proboszcz powiedział mi jak dawał opinię, że wystawił pozytywną (cokolwiek się pod tym kryje) i w Zgromadzeniu nie miałem z tego powodu żadnych problemów. a teraz na koniec na pewno nie warto "udawać" i wpisywać się do żadnych grup tylko po to by było w proboszczowskim cv img/smilies/smile
pozdrawiam

Duchu Święty Boże

#15 2012-05-07 21:58:11

ewcia
Gość

Ja to mam maly problem, moglabym to zostawic....
Zwracam sie bardziej do duchowienstwa lub tych co byli w klasztorach a wczesniej pracowali.
JAK TO JEST teraz pracuje i miala przepracowane lata pracy i nie przedluzam umowy gdyz zaraz po zakonczeniu umowy pojde do klasztoru klauzurowego czy po zakonczeniu pracy a bedac potem wpostulacie bede miala koroniówke?

#16 2012-05-07 23:23:35

Gość

Aaa, to czuję się uspokojona. img/smilies/big_smile Ksiądz po kolędzie był, nawet ze mną pożartował. o praktykowanie się nie martwię, bo przecież mnie chyba widzi w takiej malej społeczności. Trochę się minęliśmy, bo kiedy on przyjechał do naszej parafii - ja wyjechałam na studia, ale jestem już pełna dobrej myśli. Dzięki Wam. img/smilies/smile

#17 2012-05-08 09:10:08

jola73
Gość

Droga Herbato możesz być na prawdę spokojna jak wstępowałam do klasztoru nie należałam do żadnego kółka, oazy, czy innej grupy parafialnej, co więcej mieszkając na małej wsi oddalonej o 4 km od kościoła nie uczęszczałam również na nabożeństwa. Ale ks. Proboszcz znał całą naszą rodzinę jak to jest na parafiach wiejskich ponieważ nas uczył religii. Aczkolwiek już nie mnie tylko moje młodsze rodzeństwo. Mój tata był tylko radnym parafialnym i nawet nie ja byłam po wydanie opinii tylko mój tata( ja już byłam w zakonie). Nie musiałam pisać od razu opinii bo byłam trzecią z rodziny w naszym zakonie, więc nie martw się. Opinia jest ważna, ale ważne jest to co dzieje się w Twoim sercu

#18 2012-05-08 14:55:51

Amata
Gość

herbata img/smilies/smile napisał(a):

ej, słuchajcie. A w opinii Ks Proboszcza co ma się znaleźć? Tzn, nie prosiłam go o nią jeszcze, ale martwię się, bo.... Kiedy np. ktoś się nie udziela w parafii, tylko po prostu chodzi do kościoła, raz lub kilka razy w tygodniu i ksiądz żywcem nie może wpisać jakiś wielkich osiągnięć, to co wtedy? Wszystkie moje koleżanki prowadzą jakieś schole, działają Oazie, a ja mam inne hobby. Czy to znaczy, że mam na siłę sobie zacząć szukać miejsca, żeby coś wpisał? Wydaje mi się to mega głupie, przecież chyba nie wszyscy byli w Oazie...? U mnie np. nie działała Oaza jak byłam mała i załapałam się do harcerstwa^^ Nie wiem jak to ugryźć.

Herbato, myślę, że nie masz powodów do obaw.
Nie każdy udziela się.
Przecież jeśli ktoś udziela się, to też nie zawsze w swojej parafii. Wiele osób jedzie na studia do innego miasta i udziela się w mieście, w którym mieszka. Albo mieszka w rodzinnym domu, parafię ma małą i chodzi do innej, bo tam jest np. duszpasterstwo młodzieżowe.
W mojej okolicy są dwa duszpasterstwa akademickie. Moja koleżanka z innej parafii chodzi do DA w mojej parafii, a ja chodzę do DA w jej parafii. img/smilies/wink
Moja koleżanka wstępując przyniosła dwie opinie- od swojego proboszcza- kościoła, do którego prawie nie chodziła i od proboszcza sąsiedniej parafii, w której była animatorką Oazy. img/smilies/smile
Powodzenia! img/smilies/smile

#19 2012-05-08 22:39:31

Gość

hm, to powiedzcie, jaka taka opinia jest długa? Co się w niej znajduje? Przecież nie moze zawierać dwóch zdań: "przyjmuje księdza po kolędzie, przyjęła sakramenty, uczęszcza na msze."

#20 2012-05-09 09:53:48

uskrzydlona_dusza
Gość

Nie martw się, na pewno ks proboszcz będzie wiedział, co ma pisać, podejrzewam, że już coś takiego w swoim życiu pisał, nie jest neoprezbiterem, tylko proboszczem, który ma za sobą lata kapłaństwa na różnych parafiach. Nic się nie martw. Opinia ks. proboszcza jest ważna, ale nie najważniejsza. To Zgromadzenie decyduje o tym, czy zostaniesz przyjęta, nie ks. proboszcz:)

#21 2012-05-09 11:18:19

Gość

w sumie racja, stresuje mnie to, bo go nie znam, a tu wszyscy mają dobre kontakty ze swoimi proboszczami. Z jakim wyprzedzeniem wypadałoby się wybrać? (to już na serio ostatnie pytanie img/smilies/big_smile)

#22 2012-05-09 11:32:29

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Ach, Herbatko, nie jest tak, że wszyscy mają dobre kontakty ze wszystkimi proboszczami. Złudzenie. Np. w dużych parafiach proboszcz nawet nie ma szans, by kogoś poznać, jeśli ten ktoś w jakis szczególny sposób nie jest związany ze wspólnotami w parafii itp. - a i to nie zawsze starcza.
Ja na przykład nie mam z proboszczami kontaktów żadnych.  Chyba od  zawsze. A że któryś był raz po kolędzie? Był też w kilku tysiącach innych mieszkań.
      Aha, bardzo możliwe, że tę opinię dostaniesz w zaklejonej kopercie. To normalne.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#23 2012-05-09 11:39:53

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Mimo iż mieszkam w małej parafii, to mam kiepski kontakt z proboszczem. Wie on, że chodzę na pielgrzymki, że się udzielam w różnych wspólnotach poza parafią, ale nie podoba mu się to. Kiedy jednak prosiłam o opinię do szkoły średniej (katolickiej, dlatego była potrzebna) wystawił mi bardzo dobrą, mimo że ciągle mam wrażenie, jakby mnie nie lubił img/smilies/wink
Nie ma co się bać img/smilies/big_smile Pan Bóg się zatroszczy...

#24 2012-06-10 15:58:25

sheep
Gość

Madziu, super że jest taka stronka, bo mi samej ciężko byłoby poskładać słowa w zrozumiałą całość:)

p.s. do zgromadzenia, do którego ja sie wybieram, siostra mi napisała że od dokumentów wazniejsze jest powołanie, ja jednak chce napisać życiorys i motywacje do podjęcia tej drogi, z własnej woli i pragnienia, zobaczenia na siebie z dystansu i oczami kształtującego i prowadzącego mnie Boga.

#25 2014-01-10 20:01:56

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Mój były proboszcz ( zresztą podobnie obecny ) miał zasadę : "jak powołanie, to seminarium diecezjalne". Kiedyś po kolędzie jak był, to tata coś napomknął : że do zakonu się wybieram. "Zakonu ? No, można, można, ale seminarium lepsze" img/smilies/wink. Wikary i ks. rezydent podobnie. Co do dokumentów, to jak najbardziej świadectwo chrztu i bierzmowania, podanie, życiorys ( nie wiem czy koniecznie musi zawierać sferę duchową ). Byłem 7 lat ministrantem, ale czy to faktycznie ma jakieś znacznie ? No i opinia ks. proboszcza/katechety, zdjęcia legitymacyjne, wyniki niektórych badań ( nie wszędzie - czasem wystarczy ogólne zaświadczenie o możliwości podjęcia studiów ), świadectwo maturalne lub inne. Każdy zakon wymaga podobnych, ale istnieją niewielkie różnice.

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

Stopka forum