'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2011-09-09 12:29:10

Agatha
Gość

Jak rozeznać, do którego zgromadzenia powołuje Bóg?

Hej chciałam się was o coś zapytać,bo chodzi mo to że bardzo chcę zostać zakonnicą,już rozmawiałam o tym z rodziną,a nawet z ks. z mojej parafii-ta rozmowa mi bardzo pomogła chociaż na początku trochę się wstydziłam że on o tym wie-ale po prostu zauważył że ostatnio chodzę co dziennie do kościoła i powiedział że mam się batdzo dobrze zastanowić czy nie chcę wstąpić do zakonu-ale ja już nad tym myślałam i doszłam do wniosku że chcę-tylko problem że nie mam pojęcia do jakiego(i to mnie gryzie od 3 miesięcy)-mieszkam niedaleko Poznania,i znacie może jakieś strony z opisami zakonu,lub czy może są jakieś książki-wiecie coś może na ten temat?Jeśli tak to bardzo was proszę podajcie tu linki.

Z góry dziękuje

#2 2011-09-09 13:46:36

carmel
Gość

Re: Jak rozeznać, do którego zgromadzenia powołuje Bóg?

Na tej stronie jest całkiem obszerny spis zakonów. Nie zawiera wprawdzie stron internetowych, ale wystarczy nazwę zakonu wpisać w Google. img/smilies/wink Poza tym, możesz po prostu poszukać na forum w dziale "Rodziny zakonne"img/smilies/wink. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez carmel (2011-09-09 13:49:19)

#3 2011-09-10 21:30:33

minaret22
Gość

koniecznie jedź do Pniew,to niedaleko ciebie,i gwarantuje ci,ze doznasz tam ducha miłości siostrzanej,ducha radości,i ducha modlitwy.masz to jak w banku!! "-)) nie odkładaj tego wyjazdu, po prostu trzeba tam jechać i poznać urszulanki sjk, zyją tam jak "u Pana Boga za piecem" i chetnie udzielą ci porad na sprawy powołania:-))

#4 2011-10-04 15:10:05

Aneczka...
Gość

Witam! Ja również poszukuję, ale jakiejś nowej Wspólnoty.

#5 2011-10-04 19:50:30

dążący do szczęścia
Użytkownik
Imieniny: 8.05
Urodziny: 23.04

najbardziej pomocne w wyborze zgromadzenia jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: "co mnie najbardziej pociąga, na jakim polu chciałabym/chciałbym się realizować?" Gdy już wiesz w jakim kierunku chcesz iść pole charyzmatów zawęża się i jest łatwiej podjąć decyzję

da mihi animas caetera tolle - daj mi dusze resztę zabierz

#6 2011-10-31 19:31:41

Kaati
Użytkownik

Poczytaj pisma świętych pańskich, ich życiorysy. Który ze świętych Ci zaimponuje, które pisma będziesz czuła intuicyjnie, ta duchowość będzie dla Ciebie i po tym szukaj zakonu. Przynajmniej mnie to pomogło.

#7 2011-11-02 13:12:52

Agatha
Gość

U mnie trochę to trwało zanim wybrałam odpowiedni zakon,ale pojechałam na rozmowę byłam tam może z 2 dni i stwierdziłam że to jest to,miałam jeszcze jechać do innych zakonów,ale po popycie tam wiedziałam że to jest to do czego mnie Bóg powołuję:angel:

#8 2013-01-18 22:51:01

Wędrująca
Gość

Witam!
Bardzo szybko, bo już po 2 dniach wiedziałaś, że to ta Wspólnota, gratuluje! img/smilies/wink
Mam nadzieję, że teraz wszystko Ci się układa w tym Zgromadzeniu! img/smilies/smile

#9 2013-01-21 17:06:54

Agatha
Gość

Witaj na razie jestem w domu,ale mam zamiar wrócić:)

#10 2013-01-21 18:43:50

Jika
Użytkownik
Imieniny: 13.01
Urodziny: 21.08

Zawsze wydawało mi się, że powołanie jest konkretne. Idę by służyć ubogim, cierpiącym czy dzieciom. Co klasztor to inny charyzmat...
Dlatego wybaczcie, ale śmieszą mnie pytania typu "mam powołanie, ale gdzie iść?", albo "jestem z wioski X czy miasta Y, i szukam czegoś w pobliżu"... I za chwile jest lawina Bożego objawienia; "idz tu...." nie, nie "tam będzie Ci lepiej"... moim objawieniem jest rada "idź na studia, jak masz powołanie to ono nie minie, a umocni się. Będziesz starsza, inaczej będziesz patrzeć na życie. A przede wszystkim będziesz wiedzieć czego oczekujesz"...
Jeżeli Twoim życiem jest wspólnota oddalona o 300km. to co ? Nie pojadę, bo nie jest przy mojej wiosce ?
Bóg, to wybory. Rezygnacja z samego siebie dla Niego. Ale to też i determinacja, by przezwyciężyć słabości...

"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii."
                                                                                                               / ks. J. Tischner

#11 2013-01-21 18:58:50

kamcia
Użytkownik

znam Siostrę, która mieszkając na północy Polski wstąpiła do zakonu na południu kraju.
Dla Boga nie ma nic niemożliwego img/smilies/smile

"Służyć Bogu to szukać najlepszej strony w najgorszym człowieku."
bł. ks. Jerzy Popiełuszko

#12 2013-01-21 19:20:16

Wędrująca
Gość

Witam!

Agatha, a można wiedzieć jakie zgromadzenie? img/smilies/smile

#13 2013-01-21 19:53:39

Agatka93
Użytkownik
Imieniny: we wspomnienie św. Agaty
Urodziny: 20 lat temu

kamcia napisał(a):

znam Siostrę, która mieszkając na północy Polski wstąpiła do zakonu na południu kraju.
Dla Boga nie ma nic niemożliwego img/smilies/smile

Znam też ludzi (chyba znam - siebie img/smilies/smile), że ktoś mieszkając na północy Polski jedzie studiować na południe ;-)

Znam też taką, która wstąpiła do zakonu, gdzie postulat jest w Rzymie. W Polsce tych sióstr (jeszcze) nie ma. To dopiero hardcore img/smilies/smile

#14 2013-01-21 20:19:20

Wędrująca
Gość

Miłość jest hardcorowa img/smilies/big_smile

#15 2013-01-21 20:30:58

Karmelka
Użytkownik

Ja znałam taką co wstąpiła do Karmelu w Stanach Zjednoczonych img/smilies/smile A więc powołanie nie zna granic terytorialnych img/smilies/smile

#16 2013-01-21 20:49:16

2kwiatek
Gość

A ja pochodzę z suwalszczyzny, więc z Diecezji Ełckiej, a jestem we Wspólnocie w Diecezji Sandomierskiej. Myślę, że to najmniej ważne gdzie się jest, ważne, by wiedzieć czego się chce, w sensie charyzmatu: zapytać się siebie, i Jezusa... w Sercu: DO CZEGO MAM TALENT... i iść w tym kierunku. Nasza Wspólnota nastawiona jest na współpracę z ludźmi, poprzez dawanie świadectwa własnego życia, niesienie Jezusa tam, gdzie jestem, dokąd właśnie idę - do sklepu, do kościoła, do pracy (np w szkole, czy przedszkolu)... Zapraszam Was do odwiedzenia nas w Ulanowie img/smilies/smile zawsze można kilka dni pobyć, bez żadnych zobowiązań, porozmawiać - pośmiać się, czy też popłakać - no i pomodlić w naszej kaplicy domowej, gdzie zawsze Jezus jest dostępny tak bliziutko.

#17 2013-01-21 21:06:54

Wędrująca
Gość

Bóg jest wszędzie ten sam! img/smilies/smile
Nie można bać się pokonywać granic tych terytorialnych jak i duchowych. Po za tym poznawanie świata, ludzi jest piękne! Nie możemy zamykać się na piękno! img/smilies/smile

#18 2013-01-22 16:39:33

Agatha
Gość

Wędrująca napisał(a):

Witam!

Agatha, a można wiedzieć jakie zgromadzenie? img/smilies/smile

Oczywiście siostry Zmartwychwstanki Prowincja Poznańska:D

#19 2013-01-22 19:35:37

Wędrująca
Gość

Ooo img/smilies/big_smile

No to fajnie, fajnie img/smilies/smile

#20 2013-02-28 14:36:27

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#21 2013-02-28 17:39:11

dzieciak
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Zgadam się z tym , co Jika miała na myśli w swoim poście. I dodam od siebie jeszcze, że Bóg dając człowiekowi powołanie do życia zakonnego nie pozostawia go z tym samego. To nie jest tak "masz powołanie- zgadnij do czego!" . Nie. On daje konkretne wskazówki. Nasze rozeznawanie musi być oparte przede wszystkim na modlitwie. Ważne jest to, co zostało już powiedziane- poznanie różnych świętych kościoła, zaznajomienie się z różnymi duchowościami. A przede wszystkim odpowiedzenie na pytanie "czego pragniesz?". Myślę, że to jest podstawa.

'Będzie błogosławił...
Będzie łamał...
Będzie dawał swoim uczniom...
     I nigdy nie zrezygnuje z Ciebie !' <3

#22 2013-03-04 15:13:30

s_Gabriela
Użytkownik
Imieniny: Vigilia Zwiastowania
Urodziny: Świętego Józefa

By zostać zakonnicą zakonnikiem formacja trwa kilka lat, wiec zostaje nam dany czas na  pogłębienie swojej relacji z Bogiem zrozumienie dokładnie gdzie On pragnie bymśmy Mu służyli.
Kiedy przekracza się bramy klasztoru, człowiek czuje że to jest właśnie to,  że w tym właśnie miejscu, w tym a nie innym charyzmacie nasze oddanie  Bogu i bliżnim nabierze charakteru ofiarnego.

"Kochaj i głoś to swoim życiem" Święty Augustyn
Qui coronat te in misericordia (Ps 102, 4)
http://siostry-augustianki.blogspot.fr/

#23 2013-03-04 23:35:27

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Właśnie.. to się czuje- mówię z autopsji.. czujesz że jest to Twoj dom.
Dodam, bo może nie każdy wie,że np. czas formacji jest umowny. To że np. postulat trwa rok nie znaczy ze nie moze trwać 2 lat jeśli takowa potrzeba zaistnieje.
Do złozenia ślubów wieczystych zazwyczaj potrzeba ok 8-10 lat więc ,,spoko''

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#24 2013-03-07 14:09:47

buka
Użytkownik

Zdarzyło się komuś z was dostać jasne światło od Boga w sprawie powołania, coś w stylu "idź tam", "zostań tu", "wstąp do takiego zgromadzenia"...?
Coś po czym czuliście pewność że to ma być to.
Coś czemu być może towarzyszyły jakieś ogromne uczucia pokoju, radości...?
Jak dalej potoczył się wasz los?
Czy komuś z was mimo wszystko potem okazało się że to nie to?

#25 2013-03-07 19:08:37

piccolina
Gość

Buka świetne pytania. Jedna z odpowiedz, jakie przychodzi mi na myśl tak pół żartem, półserio to kawałek Perfektu "Przeżyj to sam".
Kiedyś, kiedy ja zadawałam pytanie jak to jest? Co się czuje, kiedy to jest to? Wszystkie osoby mi odpowiadały, że to się wie i już! Jak mnie ta odpowiedź drażniła!!!. Dziś wiem, że innej, dojrzałej odpowiedzi nie mogli mi udzielić. Po prostu się wie i już : )  Jest taki moment ryzyka, świadomego ryzyka podjęcia decyzji, i to nie tylko przy podjęciu wstąpienia do zakonu czy seminarium, ale również przy zawarciu sakramentu małżeństwa. Później jest życie, któro to weryfikuje i odkrywa się w sobie takie pokłady głębi „nie do opisania”, które są tylko dla nas i dla Boga. Takie Święte Świętych naszego serca, które choćbyśmy się wiem jak się starali, nie da się opisać naszymi skromnymi słowami. Jeśli w tych naszych pokładach „nie do opisania” panuje radość, pokuj to jest to znak, że jesteśmy w życiu na miejscu. Nawet w tedy, kiedy na zewnątrz, po za nami, wszystko się wali.

Ostatnio edytowany przez piccolina (2013-03-07 19:09:30)

Stopka forum