'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2011-10-19 20:24:54

daniel5
Gość

Powołanie kapłańskie a szatan

Witam!
Wiem, że jest tu wiele na temat pzykładnego kapłaństwa, na temat wgl kapłaństwa. Jednakże chciałbym podjąć pewien temat. Zbliżony do tych, ale poświęcony kapłaństwu. Mam niemałe doświadczenie z kapłaństwem. Prawie codziennie o kapłaństwo się ocieram. Chciałbym się podzielić tym wszystkim, moimi przemyśleniami.
Na początku rozwinę temat: powołanie kapłańskie a szatan. Kapłan jest sługą tak jak Chrystus przyszedł aby służyć a nie żeby Mu służono. A Aniołowie mają zadanie pewne i są stworzone przez Boga i też mają cel (powołanie)- prowadzić ludzi do nieba. Jak wiemy pewien Anioł odstąpił od Boga i się zbuntował zabierając ze sobą inne Anioły. Część jest w piekle a część w stratosferze. Ludzie, którzy są powołani odkrywają powołanie w różnych etapach, stanach duszy, umysłu. Są tacy, którzy boją się podjęcia decyzji. Ale są tacy, którzy nie zdają sobie do końca sprawy niestety:( Także i ludzie i Anioły mają swoje powołanie.
Jak spełniają swoje powołanie Anioły i powołani?
Anioły są, istnieją mimo, że ich nie widzimy. I działają codziennie. I wierzymy, że pomagają iść nam do Boga. Anioły odłączone, zbuntowane również działają. Kuszą ludzi, a my ulegamy bo jesteśmy słabi. Czym to się kończy? Tym, że jeśli ulegniemy to wstajemy z jeszcze większą siłą. Wtedy szatan jest przegrany. Czemu tak się dzieje? Bo Anioły z natury prowadzą do Boga, a że wypełniają to nawet złe Anioły to już ich taka natura tak jak naszą jest to, że grzeszymy. Powołany człowiek do kapłaństwa również jest kuszony jak zwykli ludzie. Też ulega. Powołany człowiek do kapłaństwa jak każdy walczy z grzechem, ze swoimi słabościami i nad swoim charakterem. Stara się aby być lepszym. Walczy z szatanem. Podejmuje decyzję i idzie do seminarium. Szatan się wkurza i kusi bardziej. Bo zacznijmy od tego- szatan kusi tych, których nie zdobył, którzy są blisko Boga, bo tych, których zdobył i od Boga odłączył- to już ich nie musi kusić tyle. Będąc w seminarium nie wolno się poddawać. Jeśli raz się upadnie to wstawać jak najszybciej z jeszcze większą siłą. Bo walka z szatanem trwa codziennie ale jest to walka. Jesteśmy rycerzami Chrystusa! Jeśli zostaje się księdzem (osobą duchowną) szatan atakuje jeszcze bardziej. Znajduje czuły punkt. Jeśli ktoś ma problemy z alkoholem- będzie księdzem uzależnionym od alkoholu jeśli nie podejmie leczenia a szatan będzie podsuwał myśli, że pójście na terapię jest złe, bo co ludzie powiedzą, albo, że się nie godzi kapłanowi. Znam kilku księży, którzy piją. Widziałem w internecie jak wypowiadał się ksiądz na temat alkoholizmu. Szatan podpowiada najpierw, że nie jest się alkoholikiem, nie widzi się problemu. Ten ksiądz też mówił, że na początku nie widział problemu u siebie. Jeśli ksiądz upadnie- też musi szybko wstawać ze względu na to bardziej że jest kapłanem. Jeśli jest się kapłanem to walczy się jeszcze bardziej a często jest tak niestety, że nawet kapłani upadają przez uzależnienia, przez samotność, przez brak zrozumienia. Szkoda, że niewiele osób rozumie kapłanów. Kapłanów trzeba zrozumieć. Po 1 że są to zwykli ludzie jak my świeccy. Ksiądz też ma dni lepsze i gorsze. Też czasami zdarzy się, że jest wkurzony a czasami jest wesoły i radosny. Też czasami wpada w depresje, a czasami jest w euforii. Jeśli jest uzależniony w depresję wpada łatwo. Gorzej wyjść. Jeśli tkwi się w nałogu- szatan działa bardziej. Ważne aby nie załamywać się i walczyć z szatanem o swoje powołanie. Przede wszystkim uświadomić sobie, że on istnieje. Ukrywa się i wmawia. Nie lubi się gdy się mówi o nim. On woli działać po cichu. Największym jego zwycięstwem jest to, że mało się o nim mówi. Że wmawiają sobie niektórzy, że go nie ma.
Wartość powołania Aniołów i kapłanów.
Anioły mają to do siebie, że prowadzą ludzi do nieba. Są więc potrzebne i mają dużą wartość. A kapłan? Nawet Św. Vianney mówił, że można postawić tysiące Aniołów, Maryję, ale Oni nie rozgrzeszą człowieka. A wystarczy jeden kapłan choćby prosty i odpuszczone są grzechy. Należy więc swoje powołanie doceniać. Kiedy inni Cię nie doceniają, pamiętaj docenia Cię Bóg i Twoje powołanie ze względu na wagę kapłaństwa. Kapłani są potrzebni w dzisiejszym świecie. Kapłaństwo to przyszłość! Bez kapłanów nie ma Eucharystii! Podczas egzorcyzmów demony wiele razy podkreślają wagę kapłaństwa. Jak się nie mylę- demon Judasza wypowiadał się, że gdyby tak zebrać wszystkie birety i stuły i podpalić- mieliby tam ogień do końca świata. Najlepiej za obrońcę głównego w kapłaństwie obrać Maryję. Dlaczego? Bo Maryja jest Tarczą przeciw szatanowi. Bo pokora też jest narzędziem walki przeciw szatanowi. A Maryja to Pokorna Służebnica Boga. To Matka, Która pomoże ukoić zranione serce. Także waga kapłanów jest ważna. Kiedyś odbyłem taką spowiedź- pogawędkę w której zadałem trzy pytania jakieś. Byłem wtedy w namiocie adoracji przed Najświętszym Sakramentem i rozmawiałem o kapłaństwie m.in. Spytałem księdza czy Bóg wybaczy to, że kapłani krzyżują Chrystusa codziennie. Ksiądz mi odpowiedział, że przecież Chrystus dał taki nakaz kapłanom.
Czy każdy kapłan zasługuje na szacunek?
Każdy. Jeśli jest złym kapłanem należy się modlić za niego nie obgadywać. Porozmawiać. Czasami sama szczera rozmowa wiele pomoże. Zwykła rozmowa. Może coś to pomoże? Ważne aby nie dołować, nie dobijać. Nawet jeśli jest kapłan, który grzeszy (np. rozdziewiczając nastolatkę pod wpływem, albo upajając się alkoholem) to pamiętać należy o modlitwę, o pomoc Boga. Bo to Bóg może zmienić działanie kapłana, aby wrócił na ścieżkę. Przykro jest gdy się słyszy jak wypowiadają się antyklerycy. Dlaczego? Bo nie rozumieją kapłanów i kapłaństwo ranią. należy się modlić, i zniechęcone osoby starać się nie tyle nawracać ile zrozumieć i porozmawiać z nimi. To więcej pomoże wrócić niż nawracanie z wodą święconą i krzyżem. Przede wszystkim Bóg, Wiara, Nadzieja i Miłość! Kapłan bez tego musi się wiele uczyć. Kapłan z tymi cechami jest najszczęśliwszym człowiekiem na świecie gdy cierpi i gdy się raduje. KAPŁAŃSTWO JEST DLA PRAWDZIWYCH MĘŻCZYZN!!! Więc na razie kończę.img/smilies/smile Wiem, że długo i nie przekazałem wiele jeszcze, ale powiem tak. Kapłaństwo zawsze będę szanował i miłował. Bo bez kapłaństwa nie ma się innych sakramentów tak na dobrą sprawę.
W swoim czasie uzupełnię wypowiedź. Może Wy pomożecie?img/smilies/smile
Pozdrawiam;) A i chciałem się po prostu podzielić tym co myślę. Jeśli ktoś nie zgadza się z moim zdaniem OK:) Każdy ma swoje. Ale niech nie komentuje zbędnie. to tyle:)

#2 2011-10-19 21:49:22

sanderka1000
Użytkownik
Imieniny: 14.08
Urodziny: 11.08

Re: Powołanie kapłańskie a szatan

Niestety, tam gdzie jest dobro musi pojawiać się także i zło. Szkoda, że jednak większość 'anty' widzi tylko i wyłącznie zło, a dobra nie dostrzegają.

Spotkałam się kiedyś ze stwierdzeniem (nie wiem dokładnie gdzie, może ktoś skojarzy i naprowadzi, bodajże jakiś święty to powiedział), że nawet jeśli dany kapłan byłby najgorszym człowiekiem to winniśmy być gotów całować mu dłonie, bo to przez nie przychodzi do nas Chrystus. Często o tym zapominamy. Sama znam kapłana, za którym zbytnio nie przepadam, zwyczajnie po ludzku mnie irytuje, ale kiedy przypominam sobie te słowa, wtedy budzi się we mnie jakieś takie poczucie akceptacji takiego, a nie innego zachowania z jego strony.

Zgodzę się też co do tej kwestii rozmowy. Sama to zauważam, że wielu z nich, kapłanów, nie jest często świadom tego, co robią. Jednak kiedy zwróci się im uwagę starają się zmienić. Owszem, nie zawsze to też wychodzi i czasem trzeba sygnalizować 2, 3 czy 60 razy. Ale trzeba też mieć głęboką nadzieję przemiany. Nie możemy czekać z założonymi rękoma i narzekać kiedy to oni w końcu się zmienią.

On jest mój, a ja Jego wyłącznie, jedynie...

Kliknij tu i przekaż swój 1%!

#3 2011-10-20 10:17:29

s.Damaris
Użytkownik
Imieniny: 08.12
Urodziny: 30.01

Te słowa sanderko powiedział św. Franciszek.
                        Pokój i Dobro

Bóg się zatroszczy

#4 2011-10-20 16:56:26

sanderka1000
Użytkownik
Imieniny: 14.08
Urodziny: 11.08

Tak też coś mi się właśnie kojarzyło, ale nie byłam w 100% pewna img/smilies/smile

A tak odnośnie tego to uważam, że dobrze pasuje wczorajsze słowo: "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie". Czasem wychodzi tak, że kapłan nie ma prawa do upadku, do błędu, bo zaraz wieszają na nim psy. Zapominamy, że oni też są ludźmi.

On jest mój, a ja Jego wyłącznie, jedynie...

Kliknij tu i przekaż swój 1%!

#5 2011-10-20 19:01:53

daniel5
Gość

No właśnie a kapłanom jest wiele dane a raczej powierzone to i niektórzy wymagają okropnie dużo. Co prawda kapłaństwo polega na tym też, że nie siedzi się ale podwija rękawy i poświęca się innym czas i wszystko co się ma. Z niektórymi cieszą się z innymi płaczą trzeba więc żyć w gotowości jako kapłan. Kapłaństwo to oddanie się Bogu i ludziom też, aby służyć. Każdy ma prawo do upadku. Boli tylko, że czasami ludzie przeginają i to ostro. Bo zamiast bronić kapłanów to wbijają szpile. Jeśli kapłan ma problemy- pomóc mu. Ale przecież po co? Wymagam tego i tego więc ma to wykonywać. Jeśli tak każdy będzie myślał to będzie niemały problem jednak. Ostatnio na wp.pl napisane było- wypowiadał się ksiądz na temat zachowania niestosownego w kościele. Oczywiście najwięcej popisu mieli antyklerycy, którzy znieważyli księdza i Kościół. Pisaliśmy w obronie kapłanów, ale to i tak antyklerykom nie przemówi bo mają swoje racje i oni są najmądrzejsi. Gdyby tak zrozumieli chociaż kapłaństwo...

#6 2011-11-07 21:20:49

Kaati
Użytkownik

Za jednym człowiekiem chodzi jeden diabeł, za księdzem z pięciu. /stare podlaskie przysłowie/

#7 2012-07-10 10:48:45

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

"Każdy najlichszy nawet ksiądz jest w oczach moich obrazem Syna Bożego. Z tej to przyczyny zamierzam ich czcić, szanować i miłować jako mistrzów i panów moich." /św. Franciszek z Asyżu/

#8 2012-07-19 23:46:28

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#9 2015-03-04 14:15:47

zdravcio
Gość

Czy znacie ludzi którzy z tego kapłaństwa zrezygnowali?

Ostatnio edytowany przez zdravcio (2015-03-10 16:14:38)

#10 2015-03-05 15:15:54

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

zdravcio napisał(a):

Czy znacie ludzi którzy z tego kapłaństwa zrezygnowali?

tak, znam, a co?
dużo książek na ten temat - możesz poszukać:
Piotr Dzedzej - Porzucone sutanny
lub inne img/smilies/smile

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#11 2015-03-06 03:39:18

alicze
Użytkownik
Imieniny: 21.06
Urodziny:

odkryłes rabek tajemnicy ...a jak zapobiegać takim odejściom ?

z racji na nie działanie poczty barkowej  mail do mnie to : zielonyalojzy@gmail.com

#12 2015-03-06 09:13:50

myconviction
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Modlitwa, modlitwa i jeszcze raz modlitwa za kapłanów. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jej potrzebują! Ale, z drugiej strony, nie załamujmy rąk tak bardzo, kiedy jest to odejście. To też zwykły człowiek, upada, no i nie potępiajmy takiej osoby. Nie wiemy, co nią kierowało, co przeżywała w środku. Pan Bóg ze wszystkiego umie dobro wyciągnąć...

Kochajcie Miłość, bo Miłość nie jest kochana! - św. Franciszek z Asyżu

#13 2015-03-06 09:49:36

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Myślę, że oprócz modlitwy potrzebna jest mądrość. Naprawdę dużo mądrości w relacjach z duchownymi. Potrzebna jest wiedza jak działają różne mechanizmy (chociażby zakochania) i nie doprowadzić do tego, nie dążyć do tego, a jeśli już się to stanie to nie panikować i nie poddawać się temu; nie rozwijać tego, tylko mądrze to przeżyć. Uczucia zakochania dobrze przeżyte odchodzą (bądź przeobrażają się w miłość). Tutaj trzeba, aby odeszły. To tak bardziej z punktu widzenia, kiedy miałoby to dotyczyć nas samych (podobnie należy postępować w relacji kobieta-mężczyzna żonaty bądź mężczyzna- kobieta zamężna, czy mężczyzna- siostra zakonna).
Natomiast jeśli znamy dobrze kapłana i chce on odejść z kapłaństwa (z różnych przyczyn nas niedotyczących), to trzeba rozmawiać. Takie rozmowy mogą wiele zdziałać, ale myślę, że tylko w sytuacji gdy własnie bardzo dobrze znamy takiego księdza. Czasem pomaga rozmowa z przełożonym, bo może się okazać, że dany ksiądz ma zbyt wiele obowiązków, a może potrzebuje rekolekcji, urlopu, czy zmiany miejsca/zajęcia. Różne są sytuacje.

Modlitwa jest jednak niezawodna img/smilies/cool Sama obserwuję powrót kapłana, który jeszcze niedawno wszystkich, którzy namawiali go do powrotu ignorował. Dziś wraca i wszyscy tym faktem się cieszą, bez oceniania, wypominania (bo tego czasem ci którzy odeszli, a chcieliby wrócić się obawiają), tylko przyjmują go...  zgodnie z  "trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się" (Łk 15,32) img/smilies/smile

Stopka forum