'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2011-12-17 21:27:38

meryl
Gość

Droga Neokatechumenalna- NEO

Zastanawiam się, czy wśród Barkowiczów są osoby będące na Drodze Neokatechumenalnej.
Ja wpisuję się jako pierwsza:) Jestem we wspólnocie w Warszawie

#2 2011-12-18 11:44:46

Dzastis
Użytkownik

Re: Droga Neokatechumenalna- NEO

Ja chodziłam ponad 2 lata. Do Neokatechumenatu najpierw z rodzicami, w Bielsku Białej a, później oficjalnie wstąpiłam do Neokatechumenatu w małym mieście Kęty, teraz nasza wspólnota jest w Andrychowie. Ja osobiście już "nie należę" do Neo, ale wciąż jestem wpisana i zawsze będę wpisana w księgę ,w której są wszyscy wpisani i za których się zawsze modlą, więc zawsze jest szansa wrócić,natomiast ja już nie czuję takiej potrzeby,po za tym sytuacja rodzinna jednak zmusiła mnie do odejścia.. Ale nie żałuję ponieważ jestem jeszcze na etapie edukacji i było by mi ciężko.Chodzę do szkoły w Tarnowskich Górach do sp. Sosw uważam ,że nie dałabym sobie rady.. I jeszcze kwestia tego, że poczułam powołanie.. img/smilies/smile
Przepraszam za rozpisanie się gaduła ze mnie.
Pozdrawiam w Panu Miłości Miłosiernej

Trzy słowa które wprawiają mnie w błogi spokój to:
Pokój,Harmonia,Dobro

Jedyną wierną do końca miłością jest Jezus Chrystus

#3 2011-12-18 20:39:49

meryl
Gość

Dzastis napisał(a):

I jeszcze kwestia tego, że poczułam powołanie.. img/smilies/smile

Mi to, że jestem we wspólnocie pomaga w rozeznawaniu powołania. Chociażby to, że mam katechistów i prezbitera, z którymi mogę o tym porozmawiać. I to, że większość braci ze wspólnoty (niestety nie wszyscy) traktuje powołanie zakonne jako "normalne", jako jedną z dróg na jaką Bóg może nas powołać. Mam więc wokoło ludzi, którzy rozumieją moje rozeznawanie, bo sami w większości poszukują swojego powołania.

#4 2012-02-06 19:48:46

Dzastis
Użytkownik

Meryl. Masz racje wspólnota Neo pomaga.. szkoda że  już  nie należę.. bo bardzo by mi pomogła się wzmocnić img/smilies/sad Ps. Meryl jak chcesz mozemy popisać na gg chętnie porozmawiam z Tobą o Neo i wogóle img/smilies/wink to moje gg 10269519

Pokój,Harmonia,Dobro

#5 2012-02-07 13:06:59

Karolina90
Użytkownik
Imieniny: 17.11
Urodziny: 16.04
Skąd: ,,Gdzie jest Twój skarb, tam i serce jest Twe... ''

U mnie w mieście były przez trzy miesiące dwa razy w tygodniu spotkania Neokatechumenalne po mszy w Kościele. Właśnie jakaś grupa z Warszawy je prowadziła. Po tych spotkaniach były Rekolekcje i u mnie w parafii w grudniu nawiązała się już taka wspólnota Neokatechumenalna, która spotyka się systematycznie raz w tygodniu. Osobiście nie chodziłam na te spotkania byłam dwa razy i nie spodobało mi się to jakoś się zraziłam. A może po prostu moje zainteresowanie było małe, bo ja aktualnie nie szukam żadnej wspólnoty, bo już swoją znalazłam! Ale Cieszę się bardzo, że jest w moim mieście taka wspólnota widocznie była taka potrzeba skoro związała się grupa osób, które spotykają się systematycznie, aby poznawać Boga uwielbiać Go! I Chwała Panu niech ta wspólnota się rozwija, działa pomaga i odważnie świadczy o Chrystusie.

" Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia"!

#6 2012-02-11 13:50:56

Marti
Gość

Jak w praktyce wygląda uczestnictwo Neo we mszach parafialnych?

#7 2012-02-12 20:50:59

meryl
Gość

Niedzielna Eucharystia neokatechumenalna jest w sobotę wieczorem. To także jest msza parafialna, przynajmniej teoretycznie otwarta dla wszystkich. W praktyce różnie to wygląda. U nas raczej nikt spoza wspólnot i zaproszonych gości nie przychodzi. Jest to msza niedzielna, to że wspólnoty celebrują ją w sobotę jest zatwierdzone przez Papieża, więc w pełni "legalne"img/smilies/smile Cześć osób chodzi również w niedzielę do kościoła, jak również Ci którzy nie dotarli w sobotę. Niektórzy uczestniczą też w mszach codziennych.
Generalnie w Neokatechumenacie jesteśmy zachęcani, żeby nie opuszczać sobotnich Eucharystii, ale również do  uczestniczenia w mszach parafialnych.

Mam nadzieję Marti, że odpowiedziałam na Twoje pytanie.

#8 2012-02-13 21:29:24

Olusia
Gość

warszawa paulini:) pozdrawia innych neonków;))

#9 2012-02-13 21:54:54

meryl
Gość

luki napisał(a):

A dlaczego w sobotę? To neokatechumenat nie świętuje Zmartwychwstania w niedzielę?

Neokatechumenat świętuje Zmartwychwastanie w niedziele, tylko że niedziela zaczyna się od I Nieszporów Niedzieli, czyli kalendarzowo w sobotę wieczorem, po zmierzchu. Jest to oparte na zwyczajach i praktykach pierwszych chrześcijan, bo generalnie neokatechumenat czerpie z duchowości pierwszych chrześcijan.

#10 2012-02-13 22:18:00

meryl
Gość

luki napisał(a):

Pierwszych chrześcijan? A ja myślałem, że pierwsi chrześcijanie gromadzili się na modlitwie o poranku właśnie w niedzielę...

Pierwsi chrześcijanie gromadzili się w sobotę wieczorem. Jest o tym trochę mowa w Dz 20,7n. Jeśli masz Biblię Jerozolimską to w przypisach do tego fragmentu jest to dokładnie wyjaśnione.

#11 2012-02-13 22:37:27

meryl
Gość

Ale neokatechumenat, jak i pierwsi chrześcijanie, nie świętuje soboty, tylko niedzielę. Tylko że świętowanie rozpoczyna po pierwszych nieszporach niedzieli. I chyba nie ma co się o to czepiać, bo jak pisałam wyżej jest to zatwierdzone przez Papieża, a więc na pewno zgodne z nauką Kościoła.

Uczestnictwo w sobotniej Eucharystii nie przeszkadza w uczestniczeniu w niedzielnej mszy. I rzeczywiście wiele osób ze wspólnot tak robi. Ja na przykład niemal zawsze jestem i w sobotę i w niedzielę na niedzielnej mszy. Myślę, że mnie to ubogaca, a to że Zmartwychwstanie zaczynam świętować już w sobotę wieczorem, chyba żadnej ujmy niedzieli nie przynosi.

#12 2012-02-14 00:13:04

Marti
Gość

meryl napisał(a):

Niedzielna Eucharystia neokatechumenalna jest w sobotę wieczorem. To także jest msza parafialna, przynajmniej teoretycznie otwarta dla wszystkich. W praktyce różnie to wygląda. U nas raczej nikt spoza wspólnot i zaproszonych gości nie przychodzi. Jest to msza niedzielna, to że wspólnoty celebrują ją w sobotę jest zatwierdzone przez Papieża, więc w pełni "legalne"img/smilies/smile Cześć osób chodzi również w niedzielę do kościoła, jak również Ci którzy nie dotarli w sobotę. Niektórzy uczestniczą też w mszach codziennych.
Generalnie w Neokatechumenacie jesteśmy zachęcani, żeby nie opuszczać sobotnich Eucharystii, ale również do  uczestniczenia w mszach parafialnych.

To, że msze są w soboty to wiem. I cieszę się, że u Was tak to wygląda. Bo dochodziły do mnie słuchy, że jest różnie, w zależności od wspólnoty. Ponoć niektórzy spotykają się na mszach po salkach. No i nie zawsze jest przestrzegane to chodzenie na msze parafialne. I ciekawiło mnie jak to wygląda jak gdzieś jest msza odrębna i jak się zachęca Neo by uczestniczyli też we mszach parafialnych. U Was tego problemu nie ma, skoro msza Neo jest równocześnie mszą parafialną img/smilies/smile.

Ale rozumiem, że u Was nikt "inny" raczej nie przychodzi bo nie jest zainteresowany? Bo rozumiem, że ta msza jest w rozpisce parafialnej?

A co do dalszych postów to się zgadza. Gorzej, że są miejsca, gdzie taką mszę sprawuje się o 15:30 img/smilies/hmm.

#13 2012-02-14 20:13:35

meryl
Gość

Marti napisał(a):

meryl napisał(a):

To, że msze są w soboty to wiem. I cieszę się, że u Was tak to wygląda. Bo dochodziły do mnie słuchy, że jest różnie, w zależności od wspólnoty. Ponoć niektórzy spotykają się na mszach po salkach. No i nie zawsze jest przestrzegane to chodzenie na msze parafialne. I ciekawiło mnie jak to wygląda jak gdzieś jest msza odrębna i jak się zachęca Neo by uczestniczyli też we mszach parafialnych. U Was tego problemu nie ma, skoro msza Neo jest równocześnie mszą parafialną img/smilies/smile.

Ale rozumiem, że u Was nikt "inny" raczej nie przychodzi bo nie jest zainteresowany? Bo rozumiem, że ta msza jest w rozpisce parafialnej?

A co do dalszych postów to się zgadza. Gorzej, że są miejsca, gdzie taką mszę sprawuje się o 15:30 img/smilies/hmm.

Przeczytałam swój wczorajszy post i chyba muszę sprostować, bo mogłam być źle zrozumiana.
Pisząc, że w Neo jesteśmy zachęcani do uczestnictwa w mszach parafialnych, nie miałam na myśli, że mówi się nam aby oprócz sobotniej Eucharystii iść jeszcze w na niedzielną mszę. To jest w pewnym sensie coś dodatkowego, bo druga msza niedzielna, ale jak pisałam część osób tak chodzi. Miałam na myśli, że msza parafialna nie jest traktowana jako gorsza i przede wszystkim gdy nie ma Eucharystii Neo jesteśmy zachęcani do uczestnictwa w mszy  parafialnej (np. w czasie rekolekcji, świąt parafilnych, uczestnictwo w codziennych mszach).

To że Eucharystia Neo nazywa się mszą parafialną, to u nas niestety jest też głównie teoria. W sumie tak się tylko nazywa. Jak pisałam nie przychodzi nikt z zewnątrz, bo rzeczywiście msza ta nie znajduje się na rozpisce parafialnej. Nie ja o tym decyduje i nie wiem czy chce tego bronić, ale myslę, że jest to spowodowane praktycznymi powodami. Po pierwsze msza ta odbywa się w różnym miejscu i czasie w poszczególnych tygodniach (najczęściej zależy od tego kiedy mogą prezbiterzy). To o której i gdzie (czasem też w salach parafialnych) dowiadujemy się na kilka dni przed, nie dało by się powiadomic parafian. Po drugie ta Eucharystia różni się od mszy parafialnej, i wydaje mi się że pewne znaki trzeba by wyjaśniać za każdym razem, gdy byłyby jakieś osoby pierwszy raz.

Jeśli chodzi o godzine sprawowania Eucharystii to u nas jest to zazwyczaj 19.30 - 20, czasem 17.

Ostatnio edytowany przez meryl (2012-02-14 20:14:33)

#14 2012-02-14 23:01:06

Marti
Gość

Rozumiem względy praktyczne, ale myślę, że papież też miał na myśli wszelakie względy, gdy się wypowiadał. Wiele słyszę o grupach neo i to nieraz wygląda na takie ukrywanie się. Mam nawet koleżankę, która w Lublinie chciała iść z kolegę na mszę, ale ten Jej powiedział, że nie może póki nie będzie uczestniczyć w katechezach.

#15 2012-02-16 23:08:23

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

skąd sie bierze tak wiele negatywnych opinii o Neokatechumenacie?
Myslałam nad zaangażowaniem się w ten ruch,ale przynam,że mnie zmroziło,gdy przeczytałam,że rodziny z małymi dziećmi są zachęcane do pozbycia się wszelkich dóbr materialnych . Czy tak faktycznie jest?

#16 2012-02-17 10:20:36

Dzastis
Użytkownik

Nie raczej nie, natomiast mają w Neo bardzo dziwny Statut ,dlatego m.in odeszłam z Neo po 2 latach bardzo mi się nie podobało jak zaczeli się traktować w tej ,,wspólnocie". Neo uważa się za wspólnote a nie dopuszcza inne osoby z zewnatrz (teraz już rozmumiem moją mamę ,która mówiła mi ,że jak zrozumiem czym jest Neo to, że będę chciała odejść ) i tak się stało. Nie żałuję teraz już wogóle ponieważ czasem mam nawet wrażenie że Neo to Sekta i przynam mamie racje szkoda, że dopiero teraz ,ale przyznaje, ze nie podoba mi się to jak siebie traktują nawzajem w Neo i to że mają jednego prezbitera.. i traktują go niemal jak ,,Guru". Pozdrawiam
PS To jest tylko i wyłącznie moja opinia którą zdążyłam sobię wyrobić po latach.

Pokój,Harmonia,Dobro

#17 2012-02-17 14:13:59

Marti
Gość

fabienne napisał(a):

skąd sie bierze tak wiele negatywnych opinii o Neokatechumenacie?
Myslałam nad zaangażowaniem się w ten ruch,ale przynam,że mnie zmroziło,gdy przeczytałam,że rodziny z małymi dziećmi są zachęcane do pozbycia się wszelkich dóbr materialnych . Czy tak faktycznie jest?

To chyba nie jest ani na tak ani na nie. Zapewne może to być zalecane na dalszej drodze jak i podczas wyjazdów na misje by krzewić drogę. Ale zapewne dokładniej opowiedzą znawcy tematu. Wiem, że często rodziny wyjeżdżają na misje. Przy czym nie trzeba mieć przed oczami obrazu Afryki i pomocy biednym, bo chyba bardziej chodzi o Europę.

#18 2012-02-17 22:36:19

ergo87
Użytkownik

Marti napisał(a):

Rozumiem względy praktyczne, ale myślę, że papież też miał na myśli wszelakie względy, gdy się wypowiadał. Wiele słyszę o grupach neo i to nieraz wygląda na takie ukrywanie się. Mam nawet koleżankę, która w Lublinie chciała iść z kolegę na mszę, ale ten Jej powiedział, że nie może póki nie będzie uczestniczyć w katechezach.

Widzisz, z tą Mszą to chodzi o to, że przyjść zawsze może rodzina (bo rodziny nigdy się nie rozdziela, nawet jeśli nie wszyscy uczestniczyli w katechezach). Co do znajomych, to u mnie katechista powiedział, że można przyprowadzić, ale nie na stałe (choć to też zależy w którym momencie od zawiązania wspólnoty, bo czasem można jeszcze je "odrobić" w innej parafii). To ograniczenie nie ma na celu wyrobienia w tej wspólnocie poczucia wyższości albo odseparowania od parafii, ale chodzi o to, aby osoby które nie uczestniczyły w katechezach początkowych, (gdzie wyjaśniano m.in. właśnie początki chrześcijaństwa i znaczenie samej Eucharystii w odniesieniu do początków-o czym większość nie ma pojęcia-nie oszukujmy się, do kościoła nie chodzą sami święci)-aby te osoby nie wyrabiały sobie fałszywego obrazu Kościoła (że komus np. spodoba się Eucharystia neońska, uzna ją za "bardziej atrakcyjną"-żeby nikt nie mówił potem że woli iść do neo niż do kościoła, bo to świadczy o tym, że osoba nie rozumie jedności Kościoła) - jak mówi nasz (lubelski zresztą) katechista-ta Eucharystia jest dokładnie tą samą jak ta, którą odprawia się w kościele parafialnym," żebyście sobie nie myśleli, że jest inaczej."
Droga neokatechumenalna ma doprowadzić człowieka do świadomego bycia częścią Kościoła, dołączanie się na różnych etapach do grupy która jest już w jakimś stopniu zaawansowana może po prostu doprowadzić do dużych nieporozumień i postrzegania Kościoła jako czegoś innego, może gorszego.

Co do wyzbywania się majątku to chyba kogoś poniosło, owszem, jesteśmy uczulani na to,że ktoś obok może jest biedniejszy od nas, ale nie ma tak, że ktoś żąda od braci oświadczeń majątkowych i dysponuje tym majątkiem. Kiedy są kolekty na potrzeby wspólnoty pieniądze wrzuca się do nieprzezroczystego worka,żeby nie było że ktoś da mniej, jak nie ma to wcale nie daje i nikt go z tego nie rozlicza-a jak trzeba pomóc komus w ciężkiej sytuacji to też znajdują się chętni, nikt na siłę od nikogo nie wyciąga.

Na ramiona swoje weź, o Panie,
tych, co sami wrócić już nie mogą!

#19 2012-02-18 11:01:10

Marti
Gość

http://www.youtube.com/watch?feature=pl … lGhKyis_3s

Wiem, że to długie, ale zaraz na początku jest o wysyłaniu na misje rodzin Neo.

A to Wy nie macie mszy w kościele parafialnym?

Jak w Waszej wspólnocie wygląda przyjmowanie komunii świętej?

Czy praktykujecie Echo Słowa w miejscu homilii?

Czy macie zmodyfikowaną II Modlitwę Eucharystyczną, dodane słowa wypowiadane przez świeckich w dialogu prefacji? Jest przy tym akompaniament gitary?

Czy przestrzeń liturgiczna jest zorganizowana zgodnie z zaleceniami zawartymi w:
V Rozdział Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego

#20 2012-02-20 17:41:36

Marti
Gość

Niestety, ale tutaj mogą się potwierdzić kolejne moje obawy. Słyszałem, że katechiści zabraniają członom neo dyskusji na temat nieprawidłowości we wspólnocie.

#21 2012-02-26 12:44:51

Karmelka
Użytkownik

A mnie interesuje mimo wszystko dlaczego Msza św. w sobotę? niby czerpie neo z duchowości pierwszych chrześcijan ale kiedy to niby pierwsi chrześcijanie sprawowali niedzielną mszę św w sobotę? Meryl pisze, że nie ma się co tego czepiać... Jest czego, bo skoro z nich czerpie neo to skąd sobotnia msza wieczorna? Osobiście powiem,że bardzo mnie niepokoi ta neokatechumenalna konspiracja, uciekanie z kościoła do salek(czasem wygląda to tak jakby byli przerażeni obecnością Najświętszego Sakrementu), nieznajomość przepisów liturgicznych i liczne w tym zakresie błędy, sprawowanie oddzielnej Wigilii Paschalnej, która jest najważniejszą celebracją liturgiczną Kościoła w ciągu roku. Miałam okazję kilka razy uczestniczyć w katechezach neo i powiem,że byłam zniesmaczona wypowiedziami, katechezami katechistów, wręcz czasem heretycznymi wypowiedziami. Wielu ludzi daje się wciągnąć w neo zupełnie jakoś nieświadomie. Ja na neo patrzę z perspektywy tego,że jestem teologiem, mam też za sobą formację w zakonie i odnoszę zdobytą wiedzę, doświadczenie do neo i coraz bardziej się przerażam.Poza tym straciłam bardzo bliskie osoby, które wstąpiły do neo i cały świat przestał się dla nich liczyć. To nie jest normalne.

#22 2012-02-27 19:19:44

meryl
Gość

Marti napisał(a):

Niestety, ale tutaj mogą się potwierdzić kolejne moje obawy. Słyszałem, że katechiści zabraniają członom neo dyskusji na temat nieprawidłowości we wspólnocie.

Wprawdzie nie czuję się członem neo, a członkiem wpólnoty neokatechumenalnej, ale odpowiem. Nie wiem co potwierdza Twoje obawy, ja nie będę się tłumaczyć dlaczego nie jestem codziennie na tym forum.

Mi katechiści nie zabraniają mówić o wspólnocie.

Co do wcześniejszego postu odpowiem ogólnie. To jak przebiega Eucharystia: modlitwy, homilia (mogę Cię uspokoić jest homilia), echo słowa, sposób przyjmowania komunii jest zatwierdzone przez Papieża. Było to przez wiele lat badane, przez wiele lat wspólnoty były "obserwowane". Zostało to zatwierdzone najpierw na kilka lat, a w ostatnim czasie juz definitywnie. Wynika z tego, że Kościół na czele z Papieżem rozeznał, że to co się dzieje na Drodze jest dobre. Myślę, że powinno to rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Zauważ, że podważając Drogę jako taką w pewnym sensie podważasz autorytet Papieża i Kościoła.

#23 2012-02-27 19:32:40

meryl
Gość

Karmelka napisał(a):

A mnie interesuje mimo wszystko dlaczego Msza św. w sobotę? niby czerpie neo z duchowości pierwszych chrześcijan ale kiedy to niby pierwsi chrześcijanie sprawowali niedzielną mszę św w sobotę? Meryl pisze, że nie ma się co tego czepiać... Jest czego, bo skoro z nich czerpie neo to skąd sobotnia msza wieczorna?

Karmelko dlaczego msza w sobotę wieczorem pisałam już wcześniej. Może Ci się to podobać lub nie, ale jak pisałam juz kilkakrotnie, taki sposób i czas sprawowania Mszy św. jest zatwierdzony przez Papieża. Dlatego pisałam, że nie ma czego się czepiać. I myślę, że jak najbardziej to podtrzymuję.

Pozdrawiam wszystkich sceptycznie patrzących na Drogę. Uwierzcie wielu właśnie na niej poznało Boga.

Ostatnio edytowany przez meryl (2012-02-27 19:33:43)

#24 2012-02-28 20:11:42

Marti
Gość

meryl napisał(a):

Marti napisał(a):

Wprawdzie nie czuję się członem neo, a członkiem wpólnoty neokatechumenalnej, ale odpowiem. Nie wiem co potwierdza Twoje obawy, ja nie będę się tłumaczyć dlaczego nie jestem codziennie na tym forum.

Mi katechiści nie zabraniają mówić o wspólnocie.

Co do wcześniejszego postu odpowiem ogólnie. To jak przebiega Eucharystia: modlitwy, homilia (mogę Cię uspokoić jest homilia), echo słowa, sposób przyjmowania komunii jest zatwierdzone przez Papieża. Było to przez wiele lat badane, przez wiele lat wspólnoty były "obserwowane". Zostało to zatwierdzone najpierw na kilka lat, a w ostatnim czasie juz definitywnie. Wynika z tego, że Kościół na czele z Papieżem rozeznał, że to co się dzieje na Drodze jest dobre. Myślę, że powinno to rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Zauważ, że podważając Drogę jako taką w pewnym sensie podważasz autorytet Papieża i Kościoła.

Sami członkowie często mówią o sobie neo, ale jeśli to uraziło to przepraszam.

Autorytetu papieża nie podważam. Bo jeśli coś jest w statucie to ok. Tyle, że co jakaś wypowiedź papieża na temat Neokatechumenatu, to jest tam jakieś "ale". Dlatego są ustanowione pewne wyjątki dla Drogi Neokatechumentalnej a pozostałe rzeczy powinny być zgodne z przepisami. I chodzi mi o to, czy wszystko jest zgodnie z wolą papieża. Często jednak dochodzi do samowolki. Bardzo Ci dziękuję, że nie unikasz rozmowy, dlatego chętnie zgłębię swoją wiedzę na temat Neokatechumentatu. Powtórzę więc pytania:

Czy msza odbywa się w kościele parafialnym?

Czy praktykujecie Echo Słowa w czasie homilii?

Czy macie zmodyfikowaną II Modlitwę Eucharystyczną, dodane słowa wypowiadane przez świeckich w dialogu prefacji? Jest przy tym akompaniament gitary?

Czy przestrzeń liturgiczna jest zorganizowana zgodnie z zaleceniami zawartymi w:
V Rozdział Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego (link we wcześniejszym poście)

#25 2012-02-29 19:33:05

meryl
Gość

Marti napisał(a):

Czy msza odbywa się w kościele parafialnym?

W kościele lub salach parafialnych.

Marti napisał(a):

Komunia święta przyjmowana jest pod dwoma postaciami chleba i wina. Komunię przyjmujey w pozycji stojącej.

Marti napisał(a):

Czy praktykujecie Echo Słowa w czasie homilii?

Po ewangelii jest czas na echo słowa, a następnie prezbiter wygłasza homilię.

Marti napisał(a):

Modlitwa Eucharystyczna nie jest zmodyfikowana. Wszystkie modlitwy brane są z tego samego mszału, z jakiego korzysta cały Kościół. Osoby świeckie powtarzają jeden wers tej modlitwy wraz z prezbiterem.
Tak jest akompaniament gitary.

Marti napisał(a):

V Rozdział Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego (link we wcześniejszym poście)

Przejrzałam to dość ogólnie, nie zauważyłam żadnychh odstępstw.

Marti nie bierz tego do siebie, piszę ogólnie.
Wydaje mi się, że czasem za bardzo skupiamy się na prawie. Choć jest ono oczywiście ważne, ponad prawem jest zawsze miłość. Chyba przede wszystkim powinniśmy kierować się miłością i wtedy będziemy blisko Boga. Znajomość wszystkich przepisów i całego prawa wcale do Boga nie musi prowadzić.

Dlatego zapraszam, żeby spojrzeć na neokatechumenat od tej strony. Nie tylko szukać z zapałem jakiś uchybień. Jeśli bardzo się postaramy na pewno się znajdą, w końcu wspólnoty te tworzą tylko ludzie. Ale zapraszam, żeby spojrzeć na miłość braterską jaka rodzi się we wspólnotach. Żeby spojrzeć też na owoce, w końcu jest powiedziane, że "po owocach ich poznacie". A z Drogi jest bardzo dużo (nie znam statystyk) powołań kapłańskich i zakonnych. Wiele rodzin, osób samotnych wyjeżdża na misje. Wiele osób się nawraca i znajduje sens życia.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytających

Stopka forum