'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2012-01-25 11:15:51

s.MB
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

APOSTOŁKI ZMARTWYCHWSTANIA

Kim są Apostołki Zmartwychwstania?
Jest to stowarzyszenie kobiet świeckich, które jako dziewczęta, kobiety zamężne lub samotne żyją duchem paschalnym (życie paschalne tj. obumieranie swojego "ja", by jednoczyć sie z Panem Jezusem we wszystkim, por. Ga 2,20) według Reguły zatwierdzonej przez Kościół.

Błogosławiona Celina Borzęcka, przekonana, że świętość jest dla wszystkich, pragnęła pomagać osobom świeckim odkrywać powołanie do świętości. Tworzyła wspólnotę Sióstr Zjednoczonych zwanych obecnie Apostołkami Zmartwychwstania, aby były przedłużeniem charyzmatu w świecie.
Apostołki mają udział w charyzmacie i misji zgromadzenia. Wnosząc ducha Ewangelii do swoich rodzin, do miejsc życia i pracy, służą odrodzeniu społeczeństwa.
Matka Celina od początku uchwyciła myśl Bogdana Jańskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców o współpracy ze świeckimi. Myśl ta została wyakcentowana dopiero podczas Soboru Watykańskiego II, a Ojciec Święty Benedykt XVI podczas pielgrzymki do Polski ukazał ją jako wspólną misję zgromadzeń zakonnych i ruchów kościelnych w odnowie Kościoła.
Kto może zostać Apostołką Zmartwychwstania?
Każda katoliczka, która ma szczerą intencję rozpoznania i wypełniania woli Bożej w swym codziennym życiu oraz pragnienie życia duchem Zgromadzenia zgodnie z regułą Apostołek Zmartwychwstania.

Z kim nawiązać kontakt w tej sprawie?
Wspólnoty Apostołek Zmartwychwstania powstają przy wspólnotach sióstr. Warto spojrzeć na strony internetowe polskich prowincji sióstr zmartwychwstanek:
www.zmartwychwstanki.org.pl oraz www.zmartwychwstanki.mkw.pl .

Szczegółowe informacje o możliwości przyłączenia się do wspólnoty w pobliżu miejsca swego zamieszkania można uzyskać pisząc na poniższe adresy e-mail:
apostolki.zmartwychwstania@gmail.com   lub   apostolkicr@gmail.com

"Jesteśmy powołane w Kościele do wielbienia Boga, który jest Miłością,
pierwszy nas umiłował i zlecił nam misję,
głoszenia światu prawdy o Jego miłości do każdego człowieka".
[charyzmat CR] http://www.zmartwychwstanki.org.pl  /  www.zmartwychwstanki.mkw.pl.

#2 2012-01-25 12:40:16

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: APOSTOŁKI ZMARTWYCHWSTANIA

Apostołki Zmartwychwstania bardzo mnie zainteresiowały. Dowiadywałam sie nawet jak to wygląda ,ale powiedziano mi szczerze,ze tam są same starsze panie.I jakoś tak odeszłam od pomysłu, bo uznałam sie tam nie odnajdę. A może to były zupełnie niepotzrebne obawy.

Siostro,jak wyglądaja rekolekcje dla Apostołek?

Ostatnio edytowany przez fabienne (2012-01-25 12:41:29)

#3 2012-01-26 20:38:52

maluszek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Tak czytam o tej wspólnocie, i z tego co doczytałam, nie jest ona wspólnotą życia konsekrowanego, ale stowarzyszeniem wiernych, więc chyba umiejscowienie tego postu w "innych formach życia konsekrowanego" nie jest najszczęśliwsze img/smilies/smile

Jezus - moja miłość jest Ukrzyżowany (św. O. Ignacy)

#4 2012-01-27 19:46:49

s.MB
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Maluszku, może to nie jest najszczęśliwsze umiejscowienie, ale nie znalazłam wg mnie lepszego.
Wszystko napisałam w pierwszym poście, zaczynając od informacji, że jest to stowarzyszenie.
Apostołki składają przyrzeczenia po odpowiednim etapie formacji początkowej i mają udział w charyzmacie i misji zgromadzenia. Ślubów nie składają, dlatego mogą do tej wspólnoty należeć kobiety zamężne. Ich życie jest przedłużeniem charyzmatu, z którym my jako siostry zakonne nie dotrzemy bezpośrednio tam, gdzie one żyją na codzień.
To taka moja refleksja po przeczytaniu Twojego posta.

Ostatnio edytowany przez s.MB (2012-01-27 20:16:31)

[charyzmat CR] http://www.zmartwychwstanki.org.pl  /  www.zmartwychwstanki.mkw.pl.

#5 2012-01-27 20:05:38

s.MB
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

A teraz do "fabienne".
Jestem moderatorką jednej ze wspólnot Apostołek Zmartwychwstania, więc mogę odpowiedzieć bardziej szczegółowo na pytania, ale może już bezpośrednio. Proszę napisać na mój adres email: tutaj .

Ogólnie powiem, że Apostołki są w różnym wieku, tak, jak pisałam w pierwszym poście, zaczynając od dziewcząt po najstarsze. Jeżeli ktoś duchowo odnajdzie się w charyzmacie zmartwychwstania, to właściwie wiek nie ma znaczenia.
Można zaczynać od udziału w jakimś dniu skupienia, które bywają raz w miesiącu, aby zwyczajnie spotkać się z tą wspólnotą. Udział w spotkaniu nie zobowiązuje do pozostania we wspólnocie. Do tego potrzebne jest rozpoznanie powołania do tej wspólnoty i pragnienie rozpoczęcia formacji prowadzącej do złożenia przyrzeczeń.
Rekolekcje są raz w roku i służą pogłębianiu życia duchowego według charyzmatu. Rekolekcje oparte są na Słowie Bożym, nauczaniu Kościoła i na pismach założycieli ukazujących życie tajemnicą zmartwychwstawania.

Znam wiele Apostołek, których życie jest pięknym świadectwem zjednoczenia z Bogiem w codziennym życiu, często pośród trudu i cierpienia.
Myślę, że tyle na teraz.

Pozdrawiam. s.Bernadeta CR

Ostatnio edytowany przez s.MB (2013-08-15 15:46:38)

#6 2012-01-27 22:56:13

mhawa
Gość

Dziękuję Siostrze za informację o osobach świeckich związanych ze Zmartwychwstankami. Mało jest wiadomości o takiej formie życia. Dziękuję za podkreślenie, że i w tym przypadku potrzebne jest rozpoznanie powołania do wspólnoty i pragnienie rozpoczęcia formacji prowadzącej do złożenia przyrzeczeń.
Myślę, że takie bycie w świecie i jednocześnie łączność z zakonem, oprócz pomocy Bożej, wymaga od człowieka dużej samodzielności, wytrwałości, jakiegoś hartu ducha. Trzeba samemu zatroszczyć się o realizację powołania. Spotkania wspólnotowe są przecież sporadyczne i często samemu trzeba mierzyć się z trudnościami.
Zastanawiam się czy to, że składa się przyrzeczenia i trwa w łączności z zakonem, jest jakoś odnotowywane w księgach parafialnych czy pozostaje tylko do wiadomości wewnętrznej. Czy osoby świeckie otrzymują też jakiś "emblemat" na znak łączności z Siostrami i czy w przypadku śmierci i pogrzebu Siostry też w tym uczestniczą?
Nie jestem związana ze Zmartwychwstankami, swoją drogę widzę w innym zgromadzeniu właśnie jako osoba świecka, niemniej jednak cieszę się, że w Kościele jest tyle dróg i możliwości życia w przyjaźni z Bogiem.

#7 2012-01-30 21:27:03

s.MB
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Bogactwo powołań w swej różnorodności jest rzeczywiście zachwycające. Współpraca zgromadzeń zakonnych i osób świeckich, a bardziej jeszcze "komunia charyzmatów" umożliwia przenikanie się tych dwóch środowisk od strony duchowej. Pięknie o tej wspólnej misji mówił Benedykt XVI na Jasnej Górze 26 maja 2006 roku.

Wracając do Apostołek Zmartwychwstania, przed złożeniem przyrzeczeń potrzebna jest opinia księdza proboszcza i informacja o złożeniu przyrzeczeń również trafia do parafii. Bywa też tak, że uroczystość złożenia przyrzeczeń  odbywa się  w kościele parafialnym. Jesienią uczestniczyłam w takiej uroczystości.
Apostołki włączają się w życie swojej parafii. Ich włączenie się w misję zgromadzenia nie jest objęte dyskrecją.
Znakiem łączności ze zgromadzeniem po przyrzeczeniach jest krzyż z Jezusem Zmartwychwstałym noszony na szyi. Są objęte modlitwą zgromadzenia również po śmierci (Msza św. różaniec, też udział w pogrzebie, przynajmniej jakiejś delegacji ze zgromadzenia. Ponadto pamiętamy o modlitwie w rocznicę śmierci i przy innych okazjach. Wspieramy się wzajemnie modlitwą.

Ostatnio edytowany przez s.MB (2015-10-21 12:39:08)

#8 2015-10-21 12:38:04

s.MB
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

„Dzisiaj dość liczne Instytuty, często pod wpływem nowych okoliczności, dochodzą do przekonania, że ludzie świeccy mogą mieć udział w ich charyzmacie. Są oni zatem zapraszani do głębszego uczestnictwa w duchowości i misji danego Instytutu”. Tak o możliwości uczestnictwa osób świeckich w życiu osób konsekrowanych pisał św. Jan Paweł II w adhortacji Vita consecrata (O życiu konsekrowanym i jego misji w Kościele i w świecie). Wokół rodzin zakonnych gromadzą się więc osoby świeckie zachwycone Bożym pięknem i miłością, które również je pociągają. Bywają to osoby w różnym wieku: dzieci, młodzież i dorośli, którzy czują się powołani do życia charyzmatycznego w stanie świeckim. Tworzą one wspólnoty przy zgromadzeniach zakonnych, a tym samym stanowią „rodzinę charyzmatyczną”, żyjącą charyzmatem danego zgromadzenia. Więcej na ten temat w artykule, który ukazał się w Przewodniku Katolickim: Rodzina charyzmatyczna.
W Roku Życia Konsekrowanego warto o tym mówić, gdyż stowarzyszenia świeckich stanowią przedłużenie charyzmatu zgromadzeń zakonnych. Niektóre mają długą tradycję, sięgającą początków zgromadzenia, inne krótszą, gdyż powstawały po Soborze Watykańskim II. „Fantazja miłości nie znała granic i umiała otworzyć wiele dróg, aby wnieść tchnienie Ewangelii w kultury i w najróżniejsze dziedziny życia społecznego”, napisał papież Franciszek w Liście do osób konsekrowanych z okazji Roku Życia Konsekrowanego. 
Historię sięgającą początków zgromadzenia mają Apostołki Zmartwychwstania. A właściwie ich historia ma swój poczatek jeszcze wcześniej, bowiem u początków zgromadzenia zmartwychwstańców stoją ludzie świeccy. Adam Mickiewicz gromadził wokół siebie świeckich katolików, którzy założyli Towarzystwo Braci Zjednoczonych. Bogdan Jański był i pozostał człowiekiem świeckim, zatroskanym o rolę laikatu w Kościele. Zdawał sobie sprawę z tego, że duchowni przedstawiciele Kościoła w tamtych czasach tracili kontakt ze społeczeństwem. To zdecydowało o jego zwróceniu się w kierunku rzesz świeckich. Szczególnie początek wielkiej emigracji wiąże się z rozpoczęciem planów Jańskiego co do roli świeckich w Kościele katolickim.
Jedną z głównych zasad dla świeckich, jakie w swym Dzienniku zapisał Bogdan Jański było nawrócenie i chrześcijańska przemiana życia. Jański starał się mobilizować emigrantów do ewangelicznej odnowy katolicyzmu przez tworzenie elitarnych grup. Pragnął ich zachęcić do tworzenia stowarzyszeń wspólnej modlitwy i pielęgnowania ideałów chrześcijańskich. Zapisał podstawową zasadę postępowania względem świeckich: „Tworzyć nowych ludzi, oczywiście stawszy się samemu nowym człowiekiem”.
Nawrócenie widział Jański jako głęboką relację do Chrystusa, która jest darmowym darem Bożym, a nie zasługą samego człowieka. Dlatego w duchowości zmartwychwstańczej wszystko zaczyna się od doświadczenia Bożej miłości. Jak pisał ksiądz Piotr Semenenko: ”Bóg mnie kocha - oto fundament i szczyt życia wewnętrznego”.
Choć miłość do Jezusa jest wspólna dla wszystkich zgromadzeń, indywidualnym rysem martwychwstańców jest sposób dojścia do niej. Stawiają oni bowiem u podstaw duchowości to, co inni widzą na końcu, mówiąc, że trzeba nabierać cnót, by kochać Chrystusa. W duchowości zmartwychwstańczej najpierw trzeba kochać Chrystusa, by móc się wewnętrznie rozwijać. Zdaniem ojca Pawła Smolikowskiego doświadczenie miłości ze strony Boga jest podstawą cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości. Z kolei posiadanie Bożej miłości i miłowanie Boga sprawia, że człowiek staje się miłością, podobnie jak jest nią Bóg.
Jański widział też, że Kościół tracił kontakt z nowoczesnym społeczeństwem. Dlatego zabiegał, by świeckim pomóc przenikać doczesność duchem chrześcijańskim.
Tak było ponad 175 lat temu i z podobną sytuacją spotykamy sie dzisiaj. A charyzmat udzielony przez Pan Boga jest darem stałym, i każdy może ponieść go dalej.

Zapraszam do zapoznania sie z Apostołkami Zmartwychwstania na stronach internetowych podanych poniżej:
http://www.zmartwychwstanki.org.pl  /  www.zmartwychwstanki.mkw.pl.

Ostatnio edytowany przez s.MB (2015-10-21 13:39:51)

Stopka forum