'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2007-06-08 21:10:28

Syla <><
Użytkownik
Imieniny: skromnie.
Urodziny: wciąż czeka.

Wspólnota monastyczna od Betlejem...

Ahoj wszystkim img/smilies/smile,

BETLEJEMITKI-wspólnota monastyczna od Betlejem, od Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Dziewicy i od świętego Brunona. Czyli wg mnie lekka mieszanka img/smilies/smile Mniszki.

ktoś słyszał o nich? Siostry prowadzące życie pustelnicze. Są w Polsce (Grabowiec) jak i zagranicą.

CHARYZMAT:
-->JEST TO ŻYCIE LITURGICZNE, poświęcone celebracji i adoracji Eucharystii oraz kanonialnej modlitwie Kościoła.
-->ŻYCIE W MILCZENIU I SAMOTNOŚCI, LECZ ZARAZEM W KOMUNII BRATERSKIEJ I W POSŁUSZEŃSTWIE WOLI OJCA.
-->ŻYCIE, W KTÓRYM POŚWIĘCA SIĘ CZAS TAK NA STUDIOWANIE PRAWDY, JAK I NA POKORNĄ, PROSTĄ PRACĘ WŁASNYCH RĄK. Dzięki świętemu Brunonowi, którego mądrość życia umożliwia nieustanne czuwanie w miłości, mnisi mogą całkowicie wypełnić swą rację bytu. Razem z Maryją adorującą Ojca w Betlejem i w Chwale Trójcy, trwają oni swą wiarą w ciszy Miłości, Trójcy Przenajświętszej dniem i nocą. Wielbią Ją.

Wg mnie ciekawe zgromadzenie, bardzo rzadko spotykane, stąd wrzuciłam je. Więcej szczegółów: http://betlejemitki.ovh.org/    Znajdziecie tam kilka ciekawych zdjęć z życia wspólnoty. Ciekawy habicik mają-taki typowo mnichowy z kapturkiem img/smilies/smile

Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do odwiedzenia strony z tą wspólnotą-nawet przystępnie zrobiona (oczywiście ich stronka)img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Syla <>< (2007-06-08 21:11:36)

#2 2007-06-12 20:08:43

Rahhel
Gość

Re: Wspólnota monastyczna od Betlejem...

Szukałam na forum i nie znalazłam więc postanowiłam wkleić link do  Wspólnoty monastycznej od Betlejem,od Wniebowzięcia Najświętszej Dziewicy Maryi i od świętego Brunona, monastyr od Betlejem. Krócej siostry Betlejemitki .
Było mi dane spędzić tam kilka chwil. Zapraszam do poczytania o siostrach, bo jak sądzę niewiele osób o nich wie. Jest to jedyna wspólnota póki co w Polsce, choć wiem, że w planach jest kolejny dom.
http://betlejemitki.ovh.org/

Jest to wspólnota żeńska, typowo pustelnicza. Liturgia jest inspirowana duchem tradycji Chrześcijańskiego Wschodu. Śpiewy sióstr odbywają się w rycie wschodnim i a i komunikanty wykonane są z specjalnego chlebka. (to takie ciekawostki)
O tym miejscu mało kto wie. Jest to wioska odcięta praktycznie od świata, z dala od głównej drogi. Byłam u sióstr dzięki temu, że w Wejherowie przeżywałam swoją III ONŻ. Tematem tego stopnia jest wspólnota Kościoła i my jako pielgrzymi zwiedzaliśmy poszczególne wspólnoty kościoła. Ponownie w Grabowcu (bo tak się ta miejscowość nazywa) w okolicach Gdańska byłam w zeszłym roku.
Co jest specyficzne siostry noszą podobne habity do kartuzów, za welon służy im kaptur. Zajmują się pisaniem ikon. Każda z sióstr mieszka w oddzielnym "domku" zwanym monastyrem, wspólnie spotykają się na liturgii godzin i Mszy. A uczestnictwo w ich modlitwie jest wspaniała. Co mnie urzekło w siostrach to ich styl życia i modlitwy. Ich sposób przeżegnania się chociażby. Tak jak my zaczynamy od czoła to one wpierw dotykają palcami ręki ziemi i skłaniają się w pół, oddając w ten sposób hołd Bogu stwórcy...Mam nadzieję, że jeszcze będę mogła do nich zawitać. jest to wspaniałe miejsce gdzie można się wyciszyć, las, strumyk. Po prostu przyroda. Zapraszam do odwiedzenia.

Ostatnio edytowany przez Rahhel (2007-06-12 20:15:10)

#3 2007-06-12 20:40:47

Karola
Gość

Gdzies chyba juz znalazł sie link do tej strony  na naszym forum img/smilies/wink Ale to jest tak piekne że faktycznie zasluiguje na szczególne wyróznienie img/smilies/wink Piękne zdjęcia w galerii!!

#4 2007-08-11 20:06:31

edyta
Gość

czy ja dobrze zrozumiałam?? s.Betlejemki mieszkają każda osobno, tak?
("ŻYCIE W MILCZENIU I SAMOTNOŚCI")
niesamowite...

#5 2007-08-13 11:26:38

michal
Gość

Ja byłem u betlejemitek i jest z tymi Mniszkami bardzo związany chociażby teraz w sierpniu będe tam jechał na 3 dni i siedze w tych tematach "Monastycznych" wiec jak by co to służe pomocą... img/smilies/smile

Edyto tak te siostry żyją każda osobno one spotykają sie tylko na modlitwie i na wspólnym posiłk ale to też tylko w niedziele i święta!!!

6. Nie umieszczamy jednego posta pod drugim. Jeśli chcesz coś dopisać do swojej ostatniej wypowiedzi użyj opcji "edytuj".

Ostatnio edytowany przez ania (2007-08-13 12:28:06)

#6 2007-08-14 11:15:39

edyta
Gość

no i jak tam jestes Michale to jak ten Twój pobyt tam wygląda? uczestniczysz we wszystkim jak te siostry? też zostajesz sam...? opowiesz cosik?img/smilies/smile pozdrawiam:)
troche poczytalam otych siostrach i normalnie tylko podziwiać,że dają tak radę...to musi być niesamowite powołanie i moc ducha od Ducha...

#7 2007-08-14 12:16:15

luckoradversity
Gość

Mnie trochę przeraża życie s.Betlejemek.

#8 2007-08-14 16:07:59

michal
Gość

No wiesz ciężko jest bardzo tam tak idziesz spać maksymalnie o 21:00 a budzisz sie o 5:00 rano z tym ze te siostry idą spać o 20:00 i wstają o 3:00 rano i sie modlą o 6:00 jest jutrznia monastyczna!!!! o 8:00 śniadanie i tak do 17:15  masz wolne bo dopiero o 17:15 jest msza św. Tak ja mieszkam sam w takim dużym "apartamencie" no i tam te siostry mają bardzo cieżko ale to jest ich powołanie!!!! Czas tam płynie tak wolno że nawet nie wiesz jaką masz godzine bez zegarka nie da sie żyć...img/smilies/smile tam 3 dni trwają tynień dwa... ogólnie jest super!!!!! img/smilies/smile

#9 2007-08-14 16:40:55

luckoradversity
Gość

OOO z tego co piszesz to nie dla mnie:)

#10 2007-08-14 17:07:10

omyk
Gość

Michale a możesz podać mi jakiś kontakt do nich bo mnie zainteresowały

#11 2007-08-14 17:14:31

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

a mogę się dowiedzieć co ty tam robisz michale img/smilies/big_smile u siostr ?? jakieś indywidualne? , myslalam ze Siostry jak komuś pozwolą przebywać w swoim zgromadzeniu to dziewczyną. Tak się pytam z ciekawości img/smilies/smile

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#12 2007-08-14 19:55:21

edyta
Gość

a Michale powiedz...dobrze się tam czujesz-w takiej samotni i pustelni??
nikt się nie zajmuje "gośćmi" w czasie takiego pobytu?

#13 2007-08-14 21:25:10

michal
Gość

Jak chcecie kontakt to moge wam podać ale piszcie na e-maila misx1@wp.pl
Ja sie tam dobrzej czuje tam można odpocząć od świata od rzeczywistości harmonia i spokój tam jest... img/smilies/smile
Ja myślałem żeby iść do kartuzów tz wstąpić ale nie jednak nie bo to jednak jest za dużo na 3 dni spokojnie ale na całe życie to nie. Wole Franciszkanów... img/smilies/smile
Tam sie nikt nie zajmuje gośćmi bo to nie jest pensjonat wypoczynkowy...!!!!!

Ostatnio edytowany przez michal (2007-08-14 21:26:04)

#14 2007-08-14 23:07:38

edyta
Gość

no nie chodziło mi o pensjonat:)

#15 2007-08-15 19:30:39

Syla <><
Użytkownik
Imieniny: skromnie.
Urodziny: wciąż czeka.

Taki pobyt u mniszek, to niesamowite przeżycie, które z całą pewnością na długo pozostanie Ci w pamięci. Moja znajoma się tam wybiera do nich, na kilka dni, przynajmniej ma to w planach.

A tak na marginesie, to też mam kolegę, który wstępuje w tym roku do franciszkanów, ale nie wiem konkretnie jakich, wiem, że są w Katowicach img/smilies/smile

#16 2007-08-18 11:58:41

ania
Gość

Mam ogromną prośbę, którą można już potraktować jako małe ostrzeżenie img/smilies/tongue Szanujmy się wzajemnie!!! To jest temat o wspólnocie monastycznej od Betlejem, a nie o rodzinie franciszkanskiej!!! Bepik1 zwracał już na to uwagę, ale widzę, że nikt nie zwrócił na to uwagi! Z góry ostrzegam, że jeszcze jeden post w tym temacie nie na temat i naprawdę zaczniemy stosować się nieco ostrzej do regulaminu! img/smilies/smile Pozdrawiam i życzę miłych rozmów o wspólnocie monastycznej od Betlejem img/smilies/tongue

#17 2007-08-18 13:44:36

michal
Gość

Przepraszamy Aniu...już nie będziemy... img/smilies/sad

A co do Monasteru to ma może ktoś płyty ze śpiewem Monastycznym????

#18 2007-08-19 18:49:23

Magdalena
Gość

No, zależy czyim śpiewem. Ale podejrzewam, że mam podobny jak Betlejemki, bo również oparty o śpiewy prawosławne, greckie, bizantyjskie i tym podobne. Tyle że mieszane czterogłosowe. Bajka... img/smilies/smile

No i zgadzam się, że takie życie na kilka dni/tygodni byłoby pociągające, ale osobiście dłużej bym nie dała rady. Fajnie, że powołanie może mieć tyle odcieni img/smilies/smile

#19 2007-08-20 22:56:18

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

A ja do tych sióstr lubię pojechać na poranną liturgię, choć często to wyprawy od 4 rano (żeby możliwie dużo znajomych zabrać lub do jakiś się wepchnąć img/smilies/wink ). Od progu kaplicy uderza intensywny zapach kadzidła, w święta liturgia sprawowana jest ze świecami... to niesamowite kiedy przyjeżdża się wiosną i ze pierwszymi nutami Jutrzni do kaplicy wdzierają się pierwsze promienia słońca. Uderza tam przerażająca prostota, zwykły kamienny ołtarz (bardzo mały ledwo mieszczą się świece, mszał i korporał), bardzo jasne proste stele każda z małą lampką, wysoki krzyż zbity z dwóch cienkich listewek (co ważne bez postaci Chrystusa). Wystrojem są dwie ok 2 metrowe ikony Maryi Dziewicy po lewej i Jezusa Chrystusa po prawej, oraz dodatkowa mała ikona na podeście, wszystkie one są każdego dnia indywidualnie adorowane. Dużo w Liturgii jest zaczerpnięte ze Wschodu - adoracja ikon, głębokie skłony, oraz te do samej ziemi, po części śpiewy, chyba również sama forma Komunii Św (siostry ustawiają się w półkolu na środku podkreślając wspólnotę jednego stołu, a potem... padają na twarz).

Z ciekawostek to siostry dostały zgodę na wypiekanie "swoich" komunikantów (spokojnie wszystko przepisowo) przy czym chleb nie jest prasowany, ba jest to dość spory kawałek. Wielkości grubej "kromki" z takiego wielkanocnego małego chlebka. Kiedyś tylko one przyjmowały Komunię w tej formie pod dwiema postaciami, w chwili obecnej każdy obecny na Eucharystii. Siostry często poszczą więc Eucharystia w takiej formie staje się naprawdę Posiłkiem (i to nie tylko duchowym).

Kilka razy udało mi się być na Liturgii Godzin porannej, ale... tak naprawdę nie umiem jej dokładnie opisać bo jest monastyczna ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że i tak jeszcze bardzo rozbudowana. Jedyne co mogę powiedzieć, że udało mi się rozpoznać godzinę czytań, Jutrznie czy modlitwę przed południem... ale no właśnie. Jest śpiewana po polsku, łacinie i chyba mi się kiedyś majaczył francuski, może jeszcze jakimś innym języku. Ważne, że ma się wrażenie że to już przedsionek nieba.

Mimo że monaster jest na końcu świata, w środku lasu i prowadzi do niego droga gdzie można stracić zawieszenie, a zimą trzeba ten kilometr przejść na piechotę (często w śniegu po kolana bo z pól zawiewa) przychodzi do Sióstr bardzo dużo osób na Mszę św... mam wrażenie, że coraz więcej. Jeśli ktoś się będzie wybierał to polecam wychodząc zaopatrzyć się w pszczele świecie, które siostry robią i obowiązkowo w sok z pigwy (herbata z tym sokiem jest wyśmienita).

Dobra kończę bo się rozpisałam, pozdrawiam img/smilies/wink

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#20 2007-08-21 21:56:09

michal
Gość

Green ładnie to opisałaś i ważne że mówisz prawde ja tam byłem na jutrzni eucharystii i nieszporach, a nieszpory są po francusku 3/4 nieszpór to francuzki wiem bo mam taki brewairz tz monastyczny. Naprawde świetny jest ten klimat a najbardziej mi sie podobały te słowa "Ważne, że ma się wrażenie że to już przedsionek nieba. "
W tym masz całkowitą racje tam taka prostota ubóstwo, jak dziś w aklamacji przed ewangelią żeby ubogadzić swoim ubóstwem innych... Pięknie tam jest naprawde... Polecm... img/smilies/smile

#21 2007-08-23 11:44:10

Sesunia
Gość

ja znam te siostry i często u nich bywam na modlitwie. One są naprawde niesamowite. mam jeszcze inne ich zdjęcia które zrobiła wspólnota oazowa. jeślli ktoś chce to prosze napisać do mnie na gadu lub maila i prześle. pozdrawiam i zachęcam do pojechania do nich chociaż na godzinke bo naprawde warto!

#22 2007-11-27 19:21:51

Magdalena
Gość

Słuchajcie, czy ktoś nie wie, co się stało z ich stroną? Była tu: www.betlejemitki.ovh.org i nie ma img/smilies/sad A ja potrzebuję kontakt z nimi i to na gwałtu rety img/smilies/wink

Pomożecie? img/smilies/smile

#23 2007-12-29 14:56:45

alciak89
Gość

No to ja też się troche wypowiem... byłam tam raz, był to poniedziałek, czyli tzw. "Dzień pustyni", wtedy siostry wszystkie modlitwy odmawiają osobno, jedzą też w samotności, praktycznie chyba nie wykonują prac i do tego swojego "kościółka" przychodzą tylko na Mszę Św. Gdy weszłam tam to od razu uderzyła mnie ta cisza, dopiero po kilku minutach się z nią oswoiłam bo na początku aż dzwoniło w uszach, szok normalnie... po pół godziny ksiądz poszedł odprawić cichą Mszę Św., niestety z racji dnia pustyni - bez śpiewów.
Gdy siostry zaczęły się schodzić uderzyło mnie jak kłaniają się  przed ikonami i w takim uniżeniu i pokorze chodzą po kaplicy... a już najbardziej podczas Eucharystii wywarł na mnie wrażenie psalm, tego dnia akurat był refren: "Nie nam daj chwałę, lecz Twemu imieniu" w ich ustach brzmiało to tak pokornie, że człowieka mega wstyd bierze... Oczywiście jeszcze, padnięcie na twarz w czasie Przeistoczenia i po Komunii św... no i jedna siostra weszła na chór by przekazać nam znak pokoju: mówiąc "pokój Chrystusa" z uśmiechem uścisnęła mi obie ręce, myślałam że to jakiś anioł a nie człowiek... wyszłam stamtąd i tak jak cały dzień dotąd pochmurny to po Eucharystii wyszło słoneczkoi wśród tej ciszy śpiewały ptaszki... niesamowity klimat do uwielbienia i dziękczynienia, a także do słuchania Ducha Świetego...
A co jeszcze ciekawe - Pan Jezus jest rozdawany w postaci kawałka małego chlebka, a nie opłatka jak to mamy na codzień, niesamowite!

Mam nadzieję, że będę tam jeszcze nie raz, jeśli Pan zechce...

#24 2008-01-13 23:20:23

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Monaster Najświętszej Dziewicy na Pustyni
Grabowiec 84-217 Szemud

Jadąc od Gdańska w stronę Wejherowa drogą 224, mijasz Szemud wjeżdżasz w odcinek leśny i przed dość ostrym zakrętem w prawo wjeżdżasz w las, stoi tam taka tabliczka informacyjna. Potem mkniesz przez las raczej prosto i bardziej wyjeżdżoną drogą po rozgałęzieniach aż wjedziesz w pola, potem miniesz jakieś gospodarstwo i na końcu dojedziesz do bram monasteru, czyli tu > http://maps.google.com/maps?f=d&hl= … 4&om=1

Dla niezmotoryzowanych chyba najłatwiej dojechać do Gdyni, tam przesiąść się w osobówkę lub SKMkę (kolejka podmiejska) i dojechać do Wejherowa, a stamtąd jakimś PKSem, albo w Gdyni znaleźć PKS... z Gdańska raczej sie połączenia nie znajdzie, przynajmniej nic mi w tej chwili nie przychodzi do głowy.

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#25 2008-01-21 16:56:48

Brunon
Gość

Strona internetowa została usunięta,bo istniała bez zgody i wiedzy Sióstr.

Ktoś mnie pytał w dziale "świadectwa" o możliwość pojechania do nich na rekolekcje. Otóż Siostry takowych nie prowadzą i nie organizują,to nie jest ich charyzmat. Owszem można pojechać do nich na parę dni (trzeba wcześniej zadzwonić),ale na zasadzie "my Ci ugotujemy,ale radź sobie sam". Do mnie przychodziła codziennie jedna mniszka,bo dobrze się poznałem z Siostrą Przełożoną.
Pomimo tych minusów Siostry są bardzo serdeczne i wszystko przebiega w atmosferze miłości braterskiej. Jednak trzeba zrozumieć i być przygotowanym,że to są mniszki klauzurowe i nie prowadzą żadnej działalności rekolekcyjnej. Część Sióstr poprostu wychodzi do posługi w Domu Gości - i jest to dość szczególna sytuacja,bo owszem mają klauzurę papieską,ale zdecydowały,że chcą z niej wychodzić do gości.

Z Bogiem img/smilies/smile

Stopka forum