'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2012-04-03 06:54:01

Pepe1365
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny:

Zgromadzenia z braćmi (?)

Witam. Szukam wszystkich zgromadzeń które mają w swoich ''szeregach'' tylko braci zakonnych. Znam tylko Braci Serca Jezusowego. Ktoś zna więcej?

Jezu, Maryjo, Józefie - oświecajcie nas, dopomagajcie nam, ratujcie nas +

#2 2012-04-03 10:13:51

Amata
Gość

Re: Zgromadzenia z braćmi (?)

Jeśli dobrze pamiętam, także doloryści są zgromadzeniem wyłącznie braci. Ich charyzmatem jest głównie nauczanie i wychowywanie. Mają klasztor w Częstochowie. img/smilies/smile

#3 2012-04-03 10:14:26

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Teoretycznie takim zgromadzeniem są także bonifratrzy. Mam tam kumpla, więc info jest z pierwszej ręki img/smilies/smile
Zgadza się co do dolorystów img/smilies/smile Mają swój dom także w Józefowie k/Otwocka.

Ostatnio edytowany przez w drodze do... (2012-04-03 10:15:25)

Navigo ergo sum

#4 2012-04-03 19:19:10

rafcio
Użytkownik

Doloryści są obecnie tylko w Józefowie. Albertyni to zgromadzenie laickie, czyli brackie. Są zgromadzenia kleryckie, gdzie braci niestety traktuje się jako niższego rzędu, z przykrością muszę napisać, że należą do nich salezjanie, gdzie z ust księdza można usłyszeć nie brat, a ksiądz..

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali"
                                                                     2Kor 12,9

#5 2012-04-03 19:29:16

Pepe1365
Użytkownik
Urodziny:

Dlatego właśnie poszukuję informacji o zgromadzeniach laickich img/smilies/smile
Też znam kilka przykładów zgromadzeń kleryckich gdzie bracia są tymi ''niższego rzędu'' co naprawdę zniechęca...

#6 2012-04-03 20:10:20

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

rafcio napisał(a):

Są zgromadzenia kleryckie, gdzie braci niestety traktuje się jako niższego rzędu, z przykrością muszę napisać, że należą do nich salezjanie, gdzie z ust księdza można usłyszeć nie brat, a ksiądz..

ojj myślę, że to uogólnienie. i to dosyć poważne, bo tez krzywdzące. ja naszych braci bardzo lubię img/smilies/smile
i myślę że ilu zakonników tyle podejść.
pozdrawiam

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#7 2012-04-03 21:19:28

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Tym razem to ja powtórzę za Adamem   (pozdrawiam serdecznie!): to krzywdzące uogólnienie...  Nawiasem - salezjanie też mają w zgromadzeniu braci, zwanych koadiutorami. Nawet w mojej parafii jest taki brat.   I to tam, w tym środowisku, z ust księdza,  usłyszałam ważne zdanie o konsekracji  przez ślubowanie życia wg rad ewangelicznych: śluby  kapłana zakonnego, śluby brata zakonnego, śluby świeckiej kobiety mają te samą godność, wartość, rangę...

Kłopot polega, moim zdaniem, na uogólnianiu: bardzo łatwo jest każde złe doświadczenie (a takie oczywiście są, niestety) rozciagnąć na ogół i przypisywać złe intencje.  To taka nasza ludzka słabość: zło uogólniamy łatwiej, dobra często - nie.

Ostatnio edytowany przez hannaturno (2012-04-03 21:20:21)

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#8 2012-04-04 14:09:12

rafcio
Użytkownik

U Salezjanów to chyba idzie kompleksowo... Jak proboszcz z ambony mówi obchodzimy imieniny Pana K., na religii ksiądz mówi, że u nich są zakonnicy tak jak p. K... To kopara opada.. Zero szacunku dla powołania tego brata...

Ostatnio edytowany przez rafcio (2012-04-04 14:09:25)

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali"
                                                                     2Kor 12,9

#9 2012-04-04 14:46:56

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Chodzi Ci o PANA? Pana Edwarda, pana Henryka? Ach, wyjaśniło się, ale to zwykły błąd. No to jest nieporozumienie, Twoja niezawiniona nieznajomość realiów, także włoskich, i tradycji, również językowej, Rafciu. I tylko tyle. I nie ma to związku z szacunkiem czy jego brakiem. Rzecz wiąże się z realiami powstania zgromadzenia w Italii w czasach, w których rozwiązywano wszelkie zakony. Jedyną szansą przetrwania był płaszczyk świeckiej terminologii. I dlatego u salezjanów obowiązuje po części świecka nomenklatura po dziś dzień. I tak brat zakonny jest   - gdy się o nim mówi - panem Janem, ksiądz, który jest przełozonym domu zakonnego , nie jest żadnym przeorem itp., tylko księdzem dyrektorem, dyrektorem jak w firmie i w szkole, a ksiądz będący przełożonym prowincji nie jest prowincjałem, lecz nazywa się inspektorem.  Instytucja zaś nazywa sie inspektoratem... Pisze się do Inspektoratu Towarzystwa Salezjańskiego...  Nie ma prowincji, jest inspektoria. I już. Zobacz, to kwestia nazewnictwa utrwalonego w tradycji - i nie ma podstaw do  oskarżania o brak szacunku do powołania, hurtem i niesprawiedliwie.. Oczywiście brat w mojej parafii jest też - gdy się o nim mówi - albo "bratem X", albo "panem X". I nikt sie nie obraża. Normalne nazewnictwo.
Mam nadzieję, że sprawa się wyjaśniła. Nie sądźmy po pozorach, Rafciu! Po prostu - trzeba znać historię i tradycję zgromadzenia, a nie kpić, niech Ci juz kopara nie opada, szkoda ząbków. Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez hannaturno (2012-04-04 15:31:02)

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#10 2012-04-19 20:03:41

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

wątek powoli umiera ... więc może dorzucę coś z mojego doświadczenia (obiecałem, więc obietnicę spełniam).
jeden z moich nowicjackich kursowych w trakcie formacji postanowił zostać bratem zakonnym, a nie kapłanem. i dzwoni do domu i mówi, że nie będzie księdzem, tylko bratem. no i rodzina się pyta, a kto to taki brat jest, a jego odpowiedź "to taka zakonnica, tylko że facet". tekst, którym mnie rozwalił. i jeszcze coś ku obronie zgromadzeń kleryckich, gdzie są bracia. często traktowanie braci jako kogoś "niższego" wynika z ich kompleksów lub braku właściwego rozeznania. i dwa przykłady - jest jeden brat, który zajmuje się wszystkim co dotyczy biskupów - czyta jak się ubierają, na Mikołaja zawsze szykuje pastorały i mitry itd. jeden skrajny przypadek, a drugi trochę z innej półki. znam jednego brata (już dawno temu to było - przed Soborem). był klerykiem, i jeden z wykładowców się na niego uwziął i nie zaliczył jakiegoś ważnego przedmiotu i kazali mi wybrać albo bycie bratem albo wypad ze Zgromadzenia. został bratem. dla mnie straszne gdy ktoś wybiera bycie bratem, a nie traktuje tego jako powołanie, bo np się bo, że nie da sobie rady w studiach, albo coś. to wszystko powinno się dokonywać na modlitwie. więc pamiętajmy tez w modlitwie o braciach.
pozdrawiam img/smilies/smile

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#11 2012-04-19 20:36:05

Pepe1365
Użytkownik
Urodziny:

Dziękuję Adamie za piękne świadectwo. Dodałeś mi otuchy img/smilies/smile

#12 2014-04-06 15:14:24

Wojan
Gość

Obserwuje internetowo strony franciszkanskie w Polsce i sa tam jak sie dobrze poszuka nawet sklady personalne. img/smilies/smile I zdziwilo mnie to ze z reguly w klasztorach jest po 10 ojców i np tylko 1 brat zakonny bez swiecen ktory z reguly pelni funkcje zakrystianina. Troche mnie to zdziwilo i zmartwilo poniewaz myslalem o zostaniu bratem bez swiecen ale w takim wypadku boje sie ze bede takim brzydkim kaczatkiem, dziwadlem bo jak to 15 ojcow i 1 brat to cos z nim musi byc nie tak. Dlaczego takie powolania sa w zaniku?

#13 2014-04-06 15:41:56

jkasia4
Zbanowany

U Bonifratow - na 10 braci jest jeden ojciec - to zalezy od Zakonu

#14 2014-04-06 19:03:58

michaleus
Użytkownik
Urodziny: 21.01

U albertynów są sami bracia ( chyba 1 ojciec ), u dolorystów też bracia, bracia szkolni img/smilies/smile - No właśnie od zakonu zależy wszystko. We wspólnotach monastycznych jest bardzo wielu braci bez święceń - i mają ukończone studia, zajmują się pracami naukowymi, wydawniczymi. No brat, który nie może odprawiać Mszy Św., udzielać Komunii, spowiadać - musi się czymś zająć. Czy praca w zakrystii to coś złego ? No i to chyba świadomy wybór danego brata i tajemnicy powołania. Człowiek, który z różnych przyczyn nie może być kapłanem a pragnie zostać bratem ma do wyboru właśnie wspólnoty braterskie. W zakonach, których misą jest praca duszpasterska normalnym zjawiskiem jest że kapłanów będzie więcej. Rzeczą oczywistą jest, że w klasztorach, przy których są parafie, ośrodki rekolekcyjne, sanktuaria ojcowie będą w "większości"

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#15 2014-04-06 21:11:17

dążący do szczęścia
Użytkownik
Imieniny: 8.05
Urodziny: 23.04

Eh odświeżam temat związany z braćmi a ściślej koadiutorami "panami" w naszym zgromadzeniu - a w zasadzie towarzystwie. Troszkę się poruszyłem wewnętrznie czytając wypowiedzi rafcia. Nigdy nie spotkałem się w naszym zgromadzeniu by bracia byli gorzej traktowani niż księża. Jest to po prostu trochę inna forma realizacji powołania salezjańskiego. Na chwilę obecną od naszych koadiutorów wymaga się wykształcenia wyższego by mogli w pełni profesjonalnie pracować z młodzieżą. I tak np pan Karol jest psychologiem w ośrodku wychowawczym, pan Mateusz jest katechetą w szkole, pan Kazimierz uczy w-fu w szkole, pan Witek jest kierownikiem księgarni, pan Paweł studiuje informatykę itd.
Dlaczego "pan" to już zostało wytłumaczone wcześniej - w naszym towarzystwie posługujemy się nomenklaturą świecką: inspektor, dyrektor, ekonom, asystent, pan i nic z tego nie jest obraźliwe.
I skąd ten pomysł, że koadiutorzy nie mają habitów?? Habitem koadiutora w myśl ks. Bosko jest strój świecki i krzyż na piersiach. Dlatego niektórzy twierdzą, że nie ma u nas braci. Oni są tylko po prostu realizują zamiar księdza Bosko i nie wyróżniają się z tłumu.
Aha jeszcze zapomniałem dodać że nawet ekonom generalny jest koadiutorem.
pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez dążący do szczęścia (2014-04-06 21:14:35)

da mihi animas caetera tolle - daj mi dusze resztę zabierz

#16 2014-06-09 23:48:59

jaromir74
Użytkownik

A ja mam do wszystkich pytanie. Mam 40 lat i szukam jakiegoś zgromadzenia męskiego (brat zakonny). Piszcie jak wiecie coś o takich? Jacek z Warszawy

#17 2014-06-09 23:59:36

Bartek
Gość

Może Kameduli? Zakon z najsurowszą regułą w Polsce.
Zakon jest piecem, reguły ogniem a Ty byłbyś gliną z której mogłaby powstać porcelana.
Co Ty na to?

#18 2014-06-10 14:46:48

michaleus
Użytkownik
Urodziny: 21.01

Cystersi z Jędrzejowa przyjmują na braci do 40 roku życia. Kameduli do 45 roku życia.

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#19 2014-06-10 20:41:25

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Bonifratrzy, choć mają kilku ale dosłownie kilku kapłanów

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#20 2015-02-13 21:09:39

bru.der
Użytkownik

jaromir74 napisał(a):

A ja mam do wszystkich pytanie. Mam 40 lat i szukam jakiegoś zgromadzenia męskiego (brat zakonny). Piszcie jak wiecie coś o takich? Jacek z Warszawy

Szczęść Boże, drogi Jacku, nasza wspólnota zakonna jest otwarta również na osoby w wieku 40 lat. Jeśli pragniesz służyć Panu Bogu i osobom chorym, starszym, niepełnosprawnym w braterskiej, franciszkańskiej wspólnocie, to zapraszamy na kwietniowe spotkanie w Częstochowie.

Szczegóły na stronie: www.braciafranciszkanie.blogspot.de

Relacja z ubiegłorocznego spotkania: http://braciafranciszkanie.blogspot.de/ … howie.html

Relacja ze spotkania w 2013r.:
http://braciafranciszkanie.blogspot.de/ … howie.html

Nasza strona internetowa: www.braciafranciszkanie.pl

#21 2015-04-14 12:37:58

Brat mniejszy
Użytkownik

http://www.bracia.chrystusa.cierpiacego.ofm.pl/

Tutaj są sami Bracia zakonni img/smilies/smile Niesamowici z wielkim sercem i pięknym przesłaniem.

Non amate il mondo ne le cose del mondo- Nie miłujcie świata ani tego, co jest na świecie!
  I List św. Jana 2:15-17

#22 2016-07-05 21:58:55

karollo99
Użytkownik

ja mam pytanie może dziwne bo czuję w sercu powołanie do bycia bratem zakonnym mam 18 lat (chce nadmienić że dobrze się ucze a więc spokojnie moge być księdzem).Mam dogłębne pragnienie do brackiego życia. Chciałbym się dowiedzieć coś o życiu brata zakonnego w osppe bo mam zmartwienia ponieważ jeden ksiądz mi kiedyś powiedział że brat jest od wynieś posprzątaj pozamiataj wypierz skarpetki itd . czy tak naprawde jest ??

#23 2016-07-06 09:16:54

justyna00
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 09.02

karollo99 napisał(a):

jeden ksiądz mi kiedyś powiedział że brat jest od wynieś posprzątaj pozamiataj wypierz skarpetki itd

Niestety całkiem sporo księży tak uważa (zwłaszcza o siostrach zakonnych). Odbierają ich jako służących.
Jeśli czujesz takie powołanie to nie słuchaj takich głosów, bo na pewno ich będzie więcej. Ja osobiście poznałam braci zakonnych u kapucynów i braci zakonnych u saletynów i mogę powiedzieć Ci, że to, co zauważyłam u nich to szczęście i spełnienie img/smilies/wink
Szukaj i dąż do Prawdy +

Czasami trzeba zrezygnować z czegoś dobrego na rzecz czegoś lepszego

#24 2016-07-06 10:54:00

anni
Użytkownik
Imieniny: 26 lipiec
Urodziny: 3 luty

w polskiej parafii Chrystusowców był kilka lat temu jeden brat - strasznie wesoły człowiek

Życie jest zbyt krótkie,
a świat o wiele za mały
aby z nich uczynić pole walki!

#25 2016-12-03 15:34:09

kacp_er
Użytkownik
Imieniny: 06.01
Urodziny: 09.03

Hej img/smilies/smile od paru tygodni zastanawia mnie czy bracia zakonni zmieniają imiona ? (głównie chodzi o Karmelitów)....Czym mogą zajmować się bracia w zgromadzeniach gdzie równiez sa kapłani ?

Szerzyć miłość dla najwyższej miłości

Stopka forum