'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2016-12-03 18:46:42

szlajfka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Zgromadzenia z braćmi (?)

Z tego co wiem bracia głównie zajmują się zakrystią, pracami porządkowymi przy klasztorze itp. Przynajmniej tym zajmował się brat u mnie w parafii (franciszkanin). Ale u karmelitów też widziałam, że brat zajmował się przygotowaniem do Mszy, porządkiem w kościele. A czy zmieniają imiona to pewnie zależy gdzie i czy wyrażają taką wolę.

#27 2016-12-03 21:05:06

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Co do zmiany imienia to zależy przede wszystkim od zakonu/zgromadzenia zakonnego. Są takie wspólnoty, w których zakonnicy po ślubach wieczystych zostają przy swoich imionach, które otrzymali na chrzcie świętym. I tak mają np. księża maranie, barnabici, pasjoniści, józefici. Na pewno imiona zmienia się w zakonach monastycznych czyli takich jak kameduli, benedyktyni, cystersi. Jednak z tego co się orientuję to imię zmienia się też u franciszkanów, dominikanów, paulinów. Najlepiej zapytać w konkretnym zgromadzeniu.

Co do pracy brata zakonnego w zakonie, to jest naprawdę różnie. To też zależy od charyzmatu i działalności danej wspólnoty zakonnej. To dziś panuje taki mylny stereotyp, że brat bez święceń kapłańskich to "ten od miotły i ścierki". Jednak to nie jest prawda. Owszem, tam gdzie zakon kładzie główny nacisk na pracę duszpasterską, to tacy bracia bywają ogrodnikami, kucharzami, zakrystianami, ale nie zawsze. Bardzo wielu braci zakonnych kończy studia wyższe na przeróżnych wydziałach. Później pracują w wydawnictwach, katechizują w szkołach, oprowadzają pielgrzymki... W opactwie benedyktyńskim w Tyńcu, żeby wstąpić do klasztoru trzeba mieć maturę. Każdy bez wyjątku ma obowiązek podjęcia i ukończenia studiów filozoficzno-teologicznych. I nie każdy zostaje wyświęcony na kapłana. Ostateczną decyzję podejmują przełożeni. Niekiedy bywa tak, że sam mnich z obronioną pracą magisterską prosi przełożonych o to, żeby mógł zostać bratem bez święceń. Taki przypadek właśnie w Tyńcu jest gdzie brat nie-kapłan ma doktorat i przez lata był dyrektorem wydawnictwa tynieckiego. Nie odkrył w sobie powołania do kapłaństwa, i to zostało uszanowane.

Są zresztą wspólnoty zakonne, w których wszyscy bracia nie mają święceń kapłańskich. Jak np. Bracia Chrystusa Cierpiącego, albertyni, doloryści, bonifratrzy, bracia Serca Jezusowego, franciszkanie od krzyża świętego itd. Tam nie ma ojców tylko bracia, którzy pełnią rolę przełożonych, magistrów postulatu, referentów powołań, mistrzów nowicjatu. A np. w benedyktyńskim klasztorze w Lubiniu funkcję przeora czyli najwyższego przełożonego pełni brat bez święceń kapłańskich, mimo że ojców w opactwie nie brakuje img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez michaleus (2016-12-03 21:08:54)

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#28 2016-12-03 21:56:42

kacp_er
Użytkownik
Imieniny: 06.01
Urodziny: 09.03

Gdy już zdecyduję się zostać bratem zakonnym to pewnie po studiach...ale moją pasją jest j.polski i historia i tych przedmiotów chciałbym uczyć w przyszłości i mam pytanie-gdy już będę w zakonie to będę mógł uczyc tych przedmiotów ? Czy raczej. będę musiał zrobić sobie jeszcze teologie i uczyc religii? (nie bede kaplanem wiec nie bede studiowal teologi )

Szerzyć miłość dla najwyższej miłości

#29 2016-12-03 22:16:11

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Jeśli przeczytałeś uważnie (?) post Michaleusa, to już wiesz, że w niektórych zakonach także wszyscy bracia muszą studiować teologię. Wróć do tego posta, jest bogaty w treści.

Decyzję o szczegółowym rodzaju posługi w zgromadzeniu podejmują przełożeni, a nie sam kandydat, i to niekoniecznie na samym początku drogi zakonnej. W związku z tym nie ma gwarancji, że absolwent historii będzie tej historii uczył.
Nie w każdym zgromadzeniu można być nauczycielem świeckich przedmiotów. 
Radzę szczegółowo poznać charyzmaty i zwyczaje poszczególnych zgromadzeń.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#30 2016-12-03 22:38:52

michaleus
Użytkownik

Osobiście nie słyszałem, żeby jakiś brat zakonny uczył np. w liceum historii, chemii czy matematyki. Trzeba liczyć się z tym, że decydując się na podjęcie życia zakonnego decydujesz się na posłuszeństwo, które zwieńczone jest ślubem. Są oczywiście zgromadzenia, które niejako "specjalizują" się w nauczaniu jak księża pijarzy czy bracia szkolni. Należałoby tam bezpośrednio popytać. Nieliczne już dziś męskie zakony prowadzą szkoły. Wiem, że takowa istniej w filii opactwa cystersów w Mogile w Nowej Hucie na osiedlu Szklane Domy. Dyrektorem liceum dla chłopców jest mnich, ale zatrudniani są tam świecy nauczyciele. Szczegółów jednak nie znam dokładnie. To szkoła z internatem, więc uczniowie mają tam kogoś w rodzaju wychowawcy/opiekuna. Jednak nauczani są przez przygotowanych do tego członków ciała pedagogicznego. Jedynie katechizacją licealistów zajmuje się przeznaczony do tego zakonnik - cysters.

Znałem zakonnika, który już po wyświęceniu na kapłana rozpoczął dzienne studia na wydziale historii na UKSW, ale prócz tego miał mnóstwo obowiązków wynikających z bycia kapłanem (sprawowanie Eucharystii, spowiedź, rekolekcje, głoszenie kazań). Naprawdę szczerze wątpię w to, że po ukończeniu takich studiów będzie miał możliwość robienia podyplomowych pedagogicznych, żeby móc przekazywać wiedzę uczniom szkół państwowych czy prywatnych. Nie od tego zresztą jest i charyzmat zgromadzenia też jest inny. Zasadniczo do zakonu nie idzie się po to, żeby później pracować jako nauczyciel w szkole na etacie. Od tego są katecheci no i przede wszystkim nauczyciele świeccy. Są te wspólnoty o których wspomniałem na początku, ale trzeba pytać u źródeł. A przede wszystkim przejść formację. Chyba tyle mogę na ten moment napisać.

#31 2016-12-04 01:46:24

Kwietniowa
Administrator

kacp_er, proszę, zwróć uwagę na to, gdzie wrzucasz posty, robi się bałagan!

Prawdziwa miłość otwiera ramiona, a zamyka oczy...
św. Wincenty a Paulo

#32 2017-03-16 09:13:48

braciszek
Użytkownik

Szkoda że tak późno znalazłem ten ciekawy wątek img/smilies/big_smile .  Zastanawia mnie czemu piszą tu takie dziwne rzeczy że bracia nie mogą uczyć świeckich przedmiotów img/smilies/hmm ?? Czemu nie ? Jeśli zgromadzenie ma charyzmat szkolnictwa, tak jak na przykład bracia szkolni, to chyba nawet wskazane. Świadczyć o Panu Bogu można i na lekcji chemii matematyki wszak porządek i ład tam panujący świadczy o wielkości, mądrości i uporządkowanej logice praw Bożych, tym bardziej na przedmiotach humanistycznych. Jeśli bracia szkolni mają swoją szkołę, a tak jest, to jak najbardziej wskazane jest by to oni w niej nauczali. Jeden z naszych braci wykłada przedmioty terapeutyczne i pedagogiczne i to najczęściej na świeckich uczelniach. Uważam ze jest to o wiele bardziej pożądana i skuteczna ewangelizacja niż na katechezie w katolickiej szkole, bo świadczy wśród tych którzy najczęściej z kościołem nie mają wile wspólnego. Jako synowie św Franciszka, więcej czasu spędzamy wśród ludzi w świecie, (zachowując oczywiście klauzurę serca), niż za klauzurą naszego klasztoru. I Jak nakazuje nasza reguła chętnie przebywamy "wśród ludzi pogardzanych i nic nie znaczących" dla świata, ale w oczach Boga drogocennych. img/smilies/042

Ostatnio edytowany przez braciszek (2017-03-16 09:52:00)

#33 2017-05-22 14:23:59

michaleus
Użytkownik

Chciałbym zauważyć, że tutaj nikt nie napisał, że nie mogą nauczać. Ja np. stwierdziłem zgodnie z prawdą, że nie słyszałem/widziałem, żeby brat zakonny nauczał świeckiego przedmiotu w liceum np. prowadząc lekcje biologii czy WOS-u). O braciach szkolnych (jak i pijarach) wspomniałem we wcześniejszym poście. Jednak te zakony mają taki charyzmat i czymś naturalnym jest, że bracia wtedy nauczają - wszak mają własne szkoły. Tak samo jeśli chodzi o katechezę.

Odniosłem jednak wrażenie, że Autorowi pytania chodziło o to, czy brat zakonny może nauczać historii w świeckiej szkole niekoniecznie będąc w zakonie z charyzmatem nauczania i przekazywania wiedzy innym. np. jako brat zakonny w zakonie karmelitów, dominikanów, franciszkanów... O takim przypadku nie słyszałem (co nie znaczy, że nie ich nie ma).

Pamiętam siostry józefitki, które uczyły religii, braci kapucynów, którzy mieli praktyki na katechezie w liceum jako studenci teologii itd., jednak nie znam brata zakonnego - np.karmelitę bosego, który po porannych modlitwach udaje się do szkoły podstawowej, żeby uczyć dzieci/młodzież fizyki ;  )

W Tyńcu bracia i ojcowie byli czy też są wykładowcami na wyższych uczelniach. Jeden z braci bez święceń kapłańskich wykłada historię i prowadzi zajęcia ze studentami (ma doktorat z historii).

#34 2017-05-22 17:04:21

dążący do szczęścia
Użytkownik
Imieniny: 8.05
Urodziny: 23.04

W naszych szkołach współbracia (zarówno kapłani jak i bracia) uczą tych przedmiotów do których są odpowiednio przygotowani (religia, polski, angielski, fizyka, historia, pedagog szkolny, włoski, wf). Sporadycznie zdarza się że ktoś ze współbraci w szkole państwowej uczy innego przedmiotu niż religia.

da mihi animas caetera tolle - daj mi dusze resztę zabierz

#35 2017-05-26 18:10:05

Przemieniony
Użytkownik

Czy istnieje męskie Zgromadzenie, które non stop adoruje Najświętszy Sakrament?

"Boże, Twoja Opatrzność nigdy się nie myli w swoich zrządzeniach..." | Kolekta

#36 2017-05-27 09:26:56

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Przypuszczam, że biali sercanie. Czy dosłownie non stop, nie wiem. Zapytaj u źródła.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#37 2017-05-27 16:44:18

Przemieniony
Użytkownik

Dziękuję za odpowiedź, przyjrzę się Im.

"Boże, Twoja Opatrzność nigdy się nie myli w swoich zrządzeniach..." | Kolekta

Stopka forum