'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2012-06-26 22:53:24

etniczna
Gość

Wymierające zakony bez nowych powołań

Zastanawiam się, czy wiele jest takich zgromadzeń które "wymierają" - nie mają żadnych nowych powołań. Czy znacie, słyszeliście o takich zgromadzeniach, gdzie zostało tylko kilka starych sióstr? A może są takie, gdzie żyje już tylko jedna siostra? I co z nią - sama żyje, modląc się o jakieś nowe powołania? Czy może jak jest już malutko sióstr to się zgromadzenie rozwiązuje a siostry przenoszą się do innych zakonów?  Czy dużo się rozwiązuje z takich powodów zgromadzeń?
A może słyszeliście o jakimś zakonie co był już na skraju "wymarcia" ale wymodlił nowe powołania?

#2 2012-06-26 23:00:56

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Wymierające zakony bez nowych powołań

Jak długo ktoś z zakonu żyje, to zakon nie jest chyba wymarły, najwyżej wymierający:)
Naprawdę pomyślałam, że oczekujesz listy nieistniejących już zakonów (czyli wymarłych), zastanowiło mnie to, a tymczasem - niespodzianka.
A temat o wymierających wspólnotach - ciekawy.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#3 2012-06-26 23:08:58

etniczna
Gość

źle temat sformuowałam - chodziło mi o wymarłe i wymierające wspólnoty bez powołań. Możesz to jako moderator poprawić?

Ostatnio edytowany przez etniczna (2012-06-26 23:09:38)

#4 2012-06-27 00:41:24

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Lista na odpowiedzialnośc Internetu i autora MK:
http://zakony-na-swiecie.blogspot.com/2 … ejace.html

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#5 2012-06-27 16:02:28

wariatka
Użytkownik

Ostatnio na Religia.tv leciał reportaż o jednym zgromadzeniu z Austrii, wymierającym gdzie siostry wynosiły się z klasztoru swojego do innych wspólnot (z tego co wiem nie wszytskie do jednej wspólnoty) tak więc zjawisko dość bolesne, zwłaszcza że nie są to osoby młode, mają swoje przyzwyczajenia , problemy. Wiem, że jedna z Sióstr do końca walczyła, szukała funduszy żeby zostać, nie udało się.

#6 2012-06-28 23:54:04

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

siostry Bernardynki z Łodzi- jest to zakon konteplacyjno czynny  tylko ze siostry  nie zmieniają miejsca, są tam na stałe. Siostry o ile mi wiadomo- ( 2lata temu) miały jedną siostrę po ślubach czasowych i jedną nowicjuszke. Zgromadzenie nie wymiera, jednak powołan z tego co wiem nie przybywa.

Siostry karolanki ok 1991 r są w Polsce, mają 7 domow na terenie Polski a siostr Polek jest chyba o ile pamietam 6.(3 osoby juz odeszły), reszta siostr To hinduski. Powołan w tej wspolnocie jest bardzo mało.

częśto, jako moderator przeglądam wątek zakony, wchodze w rozne linki, patrze czy strony zgromadzen są aktywne i wiecie, mowi się o kryzysie powołan. jednak ja na to patrze inaczej. Kiedys było więcej osob zakonnych, ale wskaźnik urodzen byl takze większy.
Poza tym jak oglądam galerie, to bialych głow- nowicjat wiedze po 3,5,11 -osób. Malo kiedy natrafiam czy czytam ze jest jedna nowicjuszka, postulantka, czy wcale.
   Ja bym bardziej zastanawiala sie dlaczego tyle młodych osob wystepuje, czy zakonnic czy księzy. Ostatnio ciocia mi powiedziala ze jej byly wikary został przeniesiony, na prosbe proboszcza do innej parafii, a ponoc byl to super ks. duchowy , pokorny... i na nowej placówce dokuczali mu i kapłan odszedł z kapłaństwa. 
Mysle ze duzo tutaj robi psychika, czy nie iście za duchem czasu, formacja ....

Ostatnio edytowany przez bepik1 (2012-06-28 23:58:49)

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#7 2012-06-29 04:55:36

jkasia4
Zbanowany

Bernardynki to Zakon klauzurowy- Siostry w m.in. w Łodzi mają klauzurę Konstytucyjną co pozwala im na prowadzenie dzieł zewnętrznych (przedszkola)- nie jest to Zgromadzenie czynno- kontemplacyjne

#8 2012-06-29 10:50:02

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Bepik, zgadzam się...img/smilies/smile Myślę, że brak wsparcia we wspólnocie też odgrywa znaczną rolę i nieco wpływa na odejście ze zgromadzenia...Moim zdaniem odejścia z zakonów są większym problemem niż brak powołań...

Ostatnio edytowany przez scholastyka (2012-06-29 10:50:36)

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#9 2012-06-29 11:14:01

francesco
Gość

Bracia Słudzy Maryi Niepokalanej " wymarli" istnieje młoda wspólnota Braci Apostołów Miłosierdzia Bożego, których jest tylko dwóch i nie mają powołań dlaczego????

#10 2012-06-30 09:10:00

rafcio
Użytkownik

Ja myślę, że wymierającym Zgromadzeniem są takie, gdzie jest 1 dom i kilkanaście członków na CAŁE ZGROMADZENIE. Francesco o tym co piszesz to nie jest to kwestia wymierania, a przedprzekwitu, hehhee... Młode Zgromadzenie jeszcze widocznie nie miało czasu się rozrosnąć.

Uważam, że Zgromadzeniem które wymiera są na pewno Siostry Benedyktynki Oblatki ze Zbuczyna.. Jest ich aż 6(?) i głównie po 50.

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali"
                                                                     2Kor 12,9

#11 2012-07-01 10:01:10

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

francesco napisał(a):

Bracia Słudzy Maryi Niepokalanej " wymarli" istnieje młoda wspólnota Braci Apostołów Miłosierdzia Bożego, których jest tylko dwóch i nie mają powołań dlaczego????

Bracia Słudzy nie wymarli img/smilies/big_smile Ci, którzy nimi byli, jeszcze żyją - kiedy ogłoszono że zgromadzenie przestaje istnieć, to większość przeszła do kapucynów (ale chyba także do innych zgromadzeń) img/smilies/smile

#12 2012-07-01 14:12:04

tusiatunia
Gość

Kochani, pisząc o wymierających wspólnotach nie zapominajcie o najważniejszym, tj. o działaniu Ducha Świętego. Zgromadzenia dostają misję na dany czas i jeśli ona się kończy wymierają, to naturalne.

#13 2012-07-02 17:05:46

jkasia4
Zbanowany

jkasia4 napisał(a):

Bernardynki to Zakon klauzurowy- Siostry w m.in. w Łodzi mają klauzurę Konstytucyjną co pozwala im na prowadzenie dzieł zewnętrznych (przedszkola)- nie jest to Zgromadzenie czynno- kontemplacyjne

Bernardynki to ogólnie Zakon "biedny" w powołania- w najgorszej sytuacji są Wspólnoty w Warcie i Wieluniu, potem Zakliczyn i Brzeziny - ogólnie Siostry nie mają nowych powołań- w trudnej sytuacji są nie tylko Wspólnoty o klauzurze papieskiej ale i te o klauzurze konstytucyjnej img/smilies/hmm . Za Siostry trzeba się modlić - One bardzo tego naprawdę potrzebują!!!

Ostatnio edytowany przez jkasia4 (2012-07-02 20:13:00)

#14 2012-07-02 21:13:50

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Tak, słyszałam o tym...Klaryski kapucynki-niektóre wspólnoty też przeżywają kryzys powołań...

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#15 2012-07-02 23:04:14

bepik1
Użytkownik
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Dlaczego spada liczba powołań?
http://www.zakony.pl/index.php?z=z&c=3&i=160

Ostatnio edytowany przez bepik1 (2012-07-02 23:04:46)

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#16 2012-07-05 23:32:46

Amata
Gość

scholastyka napisał(a):

Tak, słyszałam o tym...Klaryski kapucynki-niektóre wspólnoty też przeżywają kryzys powołań...

Kryzys powołań, albo kryzys powołanych.

#17 2012-07-05 23:39:15

jkasia4
Zbanowany

Myślę Amato że masz rację- trzeba się zastanowić co jest prawdziwą przyczyną braku powołań

#18 2012-07-05 23:44:10

Amata
Gość

W pierwszym akapicie książki "Piękno Karmelu" mniszka z Zakopanego pisze:

"W pewnym mieście odbywały się rekolekcje dla młodzieży szkół średnich. Kaznodzieja w jednej ze swych nauk powiedział coś, co do żywego poruszyło młodych słuchaczy: „Czy wy wiecie, że 1/3  spośród was ma powołanie do kapłaństwa lub do zakonu - tylko wy nie zdajecie sobie z tego sprawy? Mówię wam to z całym przekonaniem i pewnością.” Tymczasem w całej tej licznej grupie dziewcząt i chłopców nikt nie myślał o tym, że ma powołanie. Toteż rzucono się na niego zaprzeczając, żądając wyjaśnień. Rozgorzała dyskusja.
    Czy rzeczywiście ów rekolekcjonista miał słuszność wypowiadając takie zdanie? Najprawdopodobniej jest o wiele więcej osób powołanych, niż się ogólnie przypuszcza. Bóg wybiera sobie współpracowników, bliskich i zaufanych przyjaciół zawsze w dostatecznej liczbie. Wybór zaś Jego jest odwieczny. Zanim przyszłam na świat, gdy istniałam dopiero w myśli Bożej - spojrzenie Stwórcy spoczywało na mnie z tym wyrazem: „Chcę by ona była tylko dla Mnie.” Dlaczego jednak tak wiele osób nie uświadamia sobie tego Bożego wyboru dotyczącego ich samych? Jak to się dzieje?"

Pan Bóg powołuje wielu ludzi, ale zostawia wybór. Jezus mówił: "Jeśli chcesz!" Pan Bóg powołuje, człowiek decyduje. img/smilies/smile

książka do pobrania:
http://karmel.pl/pobierz/index.php

#19 2012-07-06 10:28:02

bepik1
Użytkownik

Młody człowiek często nie uświadamia sobie co dalej.. wielu mlodych po szkole nie wie na jakie studia, na jaki kierunek... ja znam mnostwo osob ktore naprawde nie wiedzą co chcą robić w zyciu. Moze lekcje wychowawcze czy katecheza powinna poswiecic kilka lekcji na taki wlasnie temat. Ja nie przypominam sobie abym na lekcji religii w LO podjęto taki temat.
  Tez mysle o wsparciu wsrod znajomych, ja np. wsrod kolegow kolezanek nie mialam z kim o tym pogadac. Najwiecej rozmawiałam z moją mistrzynią, choc teraz nie wiem czy było to dobre bo do konca nie czuje abym była w decyzji wolna.
Dlatego ciesze ze jest barka i mozemy tutaj sie wspierac pomagac ale nie decydowac za kogoś:)

św. Karol Boromeusz.

#20 2012-07-06 12:37:47

tusiatunia
Gość

W moich obserwacji wynika, że bardzo wiele zależy od przełożonych wspólnoty i od sposób w jaki kierują zgromadzeniem. Nie wiem czy zostanę dobrze zrozumiana, ale jeśli wspólnota jest wierna charyzmatowi i Konstytucjom i nastawiana na drugiego człowieka ( zarowno we wspólnocie jak i w kontaktach z ludźmi "ze swiata" ) to jednocześnie zaczyna być pozytywnie postrzegana i ludzie lgną do takich sióstr. Tak, nie do "pań sióstr" ani do "panów księży" lecz do ludzi kroczących za Jezusem i dających o Nim świadectwo własnym życiem. I chyba nie bedzie odkrywczym stwierdzenie, że właśnie w kontakach z bliźnimi weryfikuje się to czy modlitwa jest prawdziwym spotkaniem z Jezusem czy z własną wyobraźnią ( zdanie lekko sparafrazowane, ale wyczytałam je na jednej z karmelitańskich stron i mi się bardzo spodobało img/smilies/smile ). Reasumując moje, może nieco chaotyczne rozważania, można powiedzieć, że na ilość powołań i życie wspólnoty ma wpływ życie duchowe poszczególnych jej członków czy członkiń jak również wierność Chrystusowi, Kościołowi i Konstytucjom.  I chyba trzeba tutaj przytoczyć słynny cud powołaniowy w Lermie... Zachęcam do zapoznania się ( kto jeszcze nie zna ) z historią hiszpańskich klarysek img/smilies/smile.
Chciałabym jeszcze dodać, że nie jestem żadnym autorytetem w dziedzinie zakonów, nawet nie jestem teologiem, a swoje wypowiedzi opieram na życiowym doświadczeniu ( pobyt w zakonie ), lekturze i modlitwie img/smilies/smile.

#21 2012-07-06 12:57:14

bepik1
Użytkownik

Masz słuszność.
,,i nastawiana na drugiego człowieka '' moim zdaniem to jest najwazniejsze, bo same slowa nie wystarczą jesli nie maja potwierdzenia w czynach.
Znam wspolnoty bardzo otwarte na innnych, na mlodziez, na rozne akcje, chetne pomocy i powolan maja bardzo duzo, moze nie bardzo ale duzo.
Wspolnoty zamkniete, ktore nie spotykaja drugiego czlowieka( nie chodzi mi o zak.kontempl), nie wychodzą na przeciw maja malo powołan, bo gdzie czlowiek moze dowiedziec sie o tejze wspolnocie. Czy raz na rok rekolekcje wystarczą...
  Tez uwazam ze Siostry ktore realizuja swoj charyzmat, swoją misje na zewnatrz cieszą sie wiekszym powolaniem

św. Karol Boromeusz.

#22 2012-07-06 13:08:37

jkasia4
Zbanowany

Tusiu- wielka mądrość jest w tym co piszesz to wszystko jest niby takie oczywiste a jednak nie do końca - czemu tego nikt nie wie ale owoce tego sa widoczne tak jak pisze bepik1 Zgromadzenia wypełniające swoje zadania wypływające z konstytucji, otwarte na wszystkich ludzi a przede wszystkim na co-dzień żyjące Bożą Wolą mają powołania natomiast te które gdzieś zagubiły swoje korzenie, swój charyzmat i duchowość- borykają się z ich brakiem

#23 2012-07-06 20:45:18

s_Gabriela
Użytkownik
Imieniny: Vigilia Zwiastowania
Urodziny: Świętego Józefa

Pragnę napisać osobistą refleksję do tego tematu.
Obecnie żyje we wspólnocie we Francji gdzie brak jest powołań, mimo tego nie zniechęcam się, modlę się i pracuję na żniwie Pana…On sam powoła robotników.

Na brak powołań we Francji ma wielki wpływ zmieniające się społeczeństwo

Aby były powołania "specyficzne" (powołania do kapłaństwa i życia zakonnego), muszą istnieć chrześcijańskie rodziny z dziećmi. Praktyka  religijna we Francji powoli się odradza ale tylko  8,5% populacji  regularnie idzie do kościoła. Ten kryzys jest następstwem i   konsekwencja głębokich zmian w naszym społeczeństwie. Już rewolucja francuska z 1789 roku dokonała radykalnych zmian i ukruceń w  działalność charytatywnej Kościoła, a od 1945 roku wiele instytucji, szpitali, szkół itp
przeszło pod zarządzanie państwa. Kościół przestał być Mater et Magistra, matka i nauczyciel - z tym, co łączyło się długa i wiekową obecnością w społeczeństwie i świecie przestało być, Lumen gentium, Światło znak wezwanie, dar Boga. Coraz częściej słyszymy z ziemi "chrześcijaństwa"(Francja pierwsza córa Kościoła) do Francji "kraju misyjnego".
W tych warunkach, tym większe ryzyko popadnięcia w wątpliwość, zniechęcenia, braku poczucia odpowiedzialności, pragnienie złożenia całkowitego daru z siebie.

Nie chcę tej refleksji zakończyć tak pesymistycznym akcentem.
We Francji wiara odradza się, starsze wspólnoty na nowo mają powołania i pojawia się się wiele nowych wspólnot.

"Kochaj i głoś to swoim życiem" Święty Augustyn
Qui coronat te in misericordia (Ps 102, 4)
http://siostry-augustianki.blogspot.fr/

#24 2013-05-21 20:36:09

wolności
Gość

Zawsze fascynowały mnie Cysterki. Nie ma ich w Polsce od wieków ! Aczkolwiek prężnie na ziemiach polskich działały. Pamiętam, że bracia cystersi próbowali z Węgier je z powrotem sprowadzić. Nie udało się. Brak powołań.
Malutki art. na ich temat tutaj: http://www.mogila.cystersi.pl/index.php … Itemid=186

#25 2013-06-04 16:22:40

Kinga Monika
Gość

Wolności- mnie też. A wielka szkoda, że ich nie ma..

Stopka forum