'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2012-08-20 10:22:57

uskrzydlona_dusza
Gość

Klauzura. Wstęp wzbroniony!

Książka, którą pochłonęłam niemal jednego niedzielnego wieczoru, dziś dokończyłam ostatnie strony. Szczerze polecam. Łatwa w odbiorze, wciąga od pierwszych stron, mądra, nie brak w niej refleksji na temat związany z powołaniem zakonnym i motywami podjęcia życia w klasztorze (jakże są czasem różne i dziwne!), a przy tym zabawna i z humorem. Bardzo przyjemnie się czyta.

#2 2012-08-20 10:32:43

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:
Re: Klauzura. Wstęp wzbroniony!

o, wydaje się być bardzo ciekawa! muszę się o nią postarać img/smilies/wink

#3 2012-08-20 18:34:49

Amaretto
Gość

proszę podac autora tej książki img/smilies/wink

#4 2012-08-20 21:21:55

uskrzydlona_dusza
Gość

Cosilia Maria Lakotta jest autorem.
To oczywiście nie jest jakaś autobiografia - żeby ktoś źle nie zrozumiał - ale wiele można z niej zaczerpnąć dla siebie, dużo mądrości. Szczególnie przypadła mi do gustu postulantka Clare - późniejsza siostra Gratia.

#5 2012-08-21 13:30:04

Oleńka
Gość

Chyba się skuszę na tą książkę... img/smilies/lol
A czy to jest książka o tej aktorce, która niedawno dostała Oscara za całokształt ?

--------------------------------------------------------------------------------------

Polecam artykuły
http://franciszkanska3.pl/Swieta-za-klauzura,a,13176 i drugi
http://religia.onet.pl/benedyktyni-tyni … 30759.html

Ostatnio edytowany przez Oleńka (2012-08-21 13:34:10)

#6 2012-08-21 19:02:45

uskrzydlona_dusza
Gość

Oleńka napisał(a):

A czy to jest książka o tej aktorce, która niedawno dostała Oscara za całokształt ?

O jakiejś aktorce- owszem - ale nie wiem o co dokładnie pytasz, szczegółów nie znam.

#7 2012-08-21 21:34:28

Oleńka
Gość

#8 2012-08-22 13:16:01

uskrzydlona_dusza
Gość

Możliwe, że coś z tego było zaczerpnięte. Tyle, że tu jest o jednej zakonnicy, a w książce jej losy jakby dostał ktoś inny, a ta aktorka jest jakby ciągle w cieniu, obok głównej bohaterki. Owszem - aktorka wstępuje do klasztoru. Inny zakon - ale to może specjalnie zostało zmienione. W książce są to Dominikanki Misjonarki. W książce też był motyw mężczyzny, którego główna bohaterka pokochała, ale nie był jej narzeczonym.
Ciężko mi napisać coś więcej. Może to tylko zbieg okoliczności, ale książka mogła być zainspirowana jej życiem. Ale przeczytać warto.

http://www.youtube.com/watch?v=z9nfYOOggUY Znalazłam to. Śliczna kobieta

Ostatnio edytowany przez uskrzydlona_dusza (2012-08-22 13:27:14)

#9 2012-08-22 13:37:43

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

Sam tytuł książki brzmi ciekawie img/smilies/wink

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#10 2012-08-22 15:13:33

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

A moze ktoś streścić książkę

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#11 2012-08-22 16:20:25

Kasia K
Użytkownik
Imieniny: 25.11
Urodziny: 28.05.

O najlepiej by było img/smilies/wink

Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.
img/smilies/142
Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje!     img/smilies/142   (30.05.2010)
mój blog- zapraszam: http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

#12 2012-08-22 16:27:55

bepik1
Użytkownik
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

jest streszczenie w necie ale kilku zdaniowe, a mi chodzi bardziej o ,,głębię'' książki

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#13 2012-08-22 21:45:56

uskrzydlona_dusza
Gość

Głębia.. Ja bym powiedziała, że głębia dotyczy życia zakonnego, odnajdywania swojego sensu w życiu, motywów naszych wyborów.. Aktorka wstępuje do zakonu, bo...? No właśnie. Dziennikarka wstępuje, bo... chce się tego dowiedzieć. Dlaczego, z jakich powodów wstąpiły inne postulantki? Co przeżywają? Jak znoszą trudy życia we wspólnocie różnych charakterów, upodobań, ambicji? Jak dojrzewają w trakcie formacji i co z tych ich wyborów wynika...? Właśnie o tym jest ta książka.

Ostatnio edytowany przez uskrzydlona_dusza (2012-08-22 21:48:14)

#14 2012-08-22 22:05:13

bepik1
Użytkownik

To można powiedzieć że życie za klauzurą od wewnątrz? To ta dziennikarka spisała to co widziała, doswiadczyła tak..

św. Karol Boromeusz.

#15 2012-08-22 22:53:10

Kotek_Kłopotek
Gość

Wiem, że wsadzę kij w mrowisko...ale nie mogę się powstrzymać od zabrania głosu.

Przeczytałam tę książkę jakiś czas temu licząc na świadectwo życia w klauzurze itp. itd. Zawiodłam się niestety - gdyż książka jest czystą fikcją literacką (sprawdziłam to i owo cytowane w książce, jak i inne pozycje książkowe autorki tzw. kobiecych poczytadeł), napisaną co prawda wartkim i przyjemnym w odbiorze językiem...ale niestety książka jest bardzo słaba pod względem merytorycznym. Jest po prostu niespójna np. w pierwszej części książki jesteś wprowadzana/y w świat ścisłej klauzury, a nagle okazuje się, że to jednak zgromadzenie misjonarskie, które rozpoczyna misję w Japonii.... dla kogoś zorientowanego 'w temacie' dość szybko okazuje się, że książka wręcz roi się od błędów, niedoinformowania, płaskiego postrzegania rzeczywistości... Ponadto bardzo bardzo mało w niej ducha. Owszem, widać że autorka miała ambicje - przewija się w książce motyw Summy teologicznej św. Tomasza z Akwinu - ale w pewnym momencie zabrakło dobrego poprowadzenia wątku, a może po prostu talentu pisarskiego....Pozycja rości sobie prawa do analizy psychologicznej różnych typów powołań zakonnych, ale efekt tego marny i mizerny.

W mojej ocenie jest to naprawdę kiepska książka. Dla celów rozrywkowych: jak najbardziej, książka na jeden wieczór. Ale jako pomoc w rozeznaniu, czy w celach poznawczych - odradzam. Istnieją lepsze pozycje, chociażby świadectwa sióstr zebrane w książkach Kajetana Rajskiego czy też świetna książka "Oblicza kontemplacji" Jadwigi Stabińskiej, w księgarni na Miodowej w Warszawie można kupić za 2 zł img/smilies/smile

#16 2012-08-23 08:56:08

uskrzydlona_dusza
Gość

Od pierwszego dnia pobytu gł. bohaterki w klasztorze jest mowa o tym, że są to Dominikanki Misjonarki. A wiadomo, że w postulacie i nowicjacie nacisk nakładany jest raczej na podstawowe przygotowanie do formacji, niż od razu nawijanie o misjach.
Wątek Tomasza z Akwinu - no cóż książka nie jest teologicznym podręcznikiem, tylko POWIEŚCIĄ - a sam ten wątek jakby rozpoczyna przygodę dziennikarki z jej życiem klasztornym, wiec osobiście jakoś nie widzę potrzeby zagłębianie się w św. Tomasza, kiedy książka traktuje o aktorce wstępującej do klasztoru.
Nie uważam siebie za totalnego laika i nie sądzę, żeby książka "w płaski sposób postrzegała rzeczywistość". Dla mnie właśnie, jak na POWIEŚĆ (bo to NIE książka o rozeznawaniu powołania napisana przez jakiegoś doświadczonego ojca X, zaznaczmy po raz kolejny!) dużo w niej głębokich przemyśleń na temat motywów jakie mogą i kierują człowiekiem podczas wstąpienia.
Ja się właśnie pozytywnie zaskoczyłam, bo liczyłam na powieść słabych lotów, a wiele rzeczy można dzięki niej sobie uświadomić, chociaż w założeniu faktycznie jest to książka "na jeden wieczór".
Także kwestia spojrzenia zależy chyba od wcześniejszego nastawienia i oczekiwań.

p.s. Książkę. K. Rajskiego czytałam. Takie świadectwa są dobre, ale do rozeznawania powołania bardziej poleciłabym "Boże wezwanie" Philippe Madre.

Ostatnio edytowany przez uskrzydlona_dusza (2012-08-23 09:05:02)

#17 2012-08-23 13:49:26

Amata
Gość

Kotek_Kłopotek napisał(a):

Wiem, że wsadzę kij w mrowisko...ale nie mogę się powstrzymać od zabrania głosu.

Przeczytałam tę książkę jakiś czas temu licząc na świadectwo życia w klauzurze itp. itd. Zawiodłam się niestety - gdyż książka jest czystą fikcją literacką (sprawdziłam to i owo cytowane w książce, jak i inne pozycje książkowe autorki tzw. kobiecych poczytadeł), napisaną co prawda wartkim i przyjemnym w odbiorze językiem...ale niestety książka jest bardzo słaba pod względem merytorycznym. Jest po prostu niespójna np. w pierwszej części książki jesteś wprowadzana/y w świat ścisłej klauzury, a nagle okazuje się, że to jednak zgromadzenie misjonarskie, które rozpoczyna misję w Japonii.... dla kogoś zorientowanego 'w temacie' dość szybko okazuje się, że książka wręcz roi się od błędów, niedoinformowania, płaskiego postrzegania rzeczywistości... Ponadto bardzo bardzo mało w niej ducha. Owszem, widać że autorka miała ambicje - przewija się w książce motyw Summy teologicznej św. Tomasza z Akwinu - ale w pewnym momencie zabrakło dobrego poprowadzenia wątku, a może po prostu talentu pisarskiego....Pozycja rości sobie prawa do analizy psychologicznej różnych typów powołań zakonnych, ale efekt tego marny i mizerny.

W mojej ocenie jest to naprawdę kiepska książka. Dla celów rozrywkowych: jak najbardziej, książka na jeden wieczór. Ale jako pomoc w rozeznaniu, czy w celach poznawczych - odradzam. Istnieją lepsze pozycje, chociażby świadectwa sióstr zebrane w książkach Kajetana Rajskiego czy też świetna książka "Oblicza kontemplacji" Jadwigi Stabińskiej, w księgarni na Miodowej w Warszawie można kupić za 2 zł img/smilies/smile

Polecam też "Zaślubiny z samotnością". img/smilies/smile

#18 2012-10-26 19:56:48

annuarita_1
Użytkownik
Imieniny: 27 sierpień
Urodziny: 19.01

kupilam sobie ta ksiazke

#19 2012-10-27 10:21:22

Amata
Gość

annuarita_1 napisał(a):

kupilam sobie ta ksiazke

Przeczytałaś? img/smilies/smile Jak Ci się podoba? img/smilies/smile

#20 2012-10-27 11:32:33

Francesca
Użytkownik

ja ksiazke czytalam juz daaawno temu i chetnie do niej co jakis czas wracam. Rozmawialam na ten temat z siostrami zakonnymi, ktore ja czytaly i one potwierdzily, ze niektore rzeczy moga sie naprawde zdarzac.
Czy ksiazka jest fikcja, czy opisuje rzeczywistosc, to jest wg. mnie nie wazne img/smilies/wink
POLECAM BARDZO

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#21 2012-10-27 12:23:26

Agatku
Użytkownik
Imieniny: 05.02
Urodziny: 30.01

a czy ktoś posiada i mógłby podesłać mi do przeczytania?

Czynić dobro, radość nieść, uszczęśliwiać i prowadzić do nieba.

#22 2012-10-27 12:41:57

kamcia
Użytkownik

tez chciałam img/smilies/tongue
jest troche w formie e booka
http://books.google.pl/books?id=CI43q0A … mp;f=false

"Służyć Bogu to szukać najlepszej strony w najgorszym człowieku."
bł. ks. Jerzy Popiełuszko

#23 2012-10-27 13:29:32

annuarita_1
Użytkownik
Imieniny: 27 sierpień
Urodziny: 19.01

PRZEcztam w najblizszym czasie  i pozycze wam

#24 2012-12-28 13:55:39

dysia
Gość

Ja też czytałam, nawet 2 razy i bardzo mi się podobała! Lekka, ale nie głupia i pusta. Łatwo się wciągnąć, można się pośmiać, ale też i zastanowić nad paroma trafnymi refleksjami. Polecam! img/smilies/smile

#25 2012-12-29 11:37:01

Kinga Monika
Gość

Czytałam- nawet mi się podobała, a jestem wybredna img/smilies/tongue Polecam img/smilies/smile

Stopka forum