'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2012-11-13 13:08:19

lumen
Gość

Liczebność zgromadzeń i liczba powołań

Ciekawa jestem jakie jest najliczniejsze zgromadzenie zakonne w Polsce i ile ma rocznie nowych powołań. Czy ktoś wie? Znalazłam takie dane tylko o zakonach męskich, a ciekawa jestem jak to jest u sióstr.

Czy często jest tak, że jakaś dziewczyna jest sama jedna w postulacie albo w nowicjacie?

#2 2012-11-13 13:11:52

Agatku
Użytkownik
Imieniny: 05.02
Urodziny: 30.01

Re: Liczebność zgromadzeń i liczba powołań

co do drugiego pytania, znam takie 3 przypadki, czasem się zdarza że np. jest rok przerwy w formacji nowicjackiej czy postulanckiej ze względu na brak powołan

Czynić dobro, radość nieść, uszczęśliwiać i prowadzić do nieba.

#3 2012-11-13 13:30:15

dzieciak
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/15 … iostr.read

tu są podstawowe dane statystyczne, co prawda z zeszłego roku, ale myslę, że nie sa one mocno przestarzałe, a sytuacja diametralnie sie nie zmieniła...img/smilies/smile

'Będzie błogosławił...
Będzie łamał...
Będzie dawał swoim uczniom...
     I nigdy nie zrezygnuje z Ciebie !' <3

#4 2012-11-13 14:42:25

Beata93
Gość

Szarytki miały zawsze parę, ale jak to teraz jest nie mam pojęcia. Aha napewno siostry Matki Bożej Miłosierdzia maja kilka. Ale nie rozumiem do czego Ci to potrzebne... Można iść tam gdzie od 50 lat nie było powołan i być sama na kursie i tam wypełniać wolę Pana img/smilies/wink

#5 2012-11-13 14:55:49

dzieciak
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

'Będzie błogosławił...
Będzie łamał...
Będzie dawał swoim uczniom...
     I nigdy nie zrezygnuje z Ciebie !' <3

#6 2012-11-13 15:02:56

sdominika
Gość

Do nas, Sluzebnic Ducha Swietego, w tym roku dolaczylo 6 postulantek.

#7 2012-11-13 15:27:42

Dzastis
Użytkownik

Czemu tak mało jest powołań img/smilies/sad Od czego to zależy?? Nagle sobie zdają sprawę że to nie dla nich?? img/smilies/sad

Trzy słowa które wprawiają mnie w błogi spokój to:
Pokój,Harmonia,Dobro

Jedyną wierną do końca miłością jest Jezus Chrystus

#8 2012-11-13 15:29:32

Beata93
Gość

Za mało modlimy się o powołania...

#9 2012-11-13 16:34:10

kamcia
Użytkownik

ciesze sie z tego wątku bo mogę coś napisać i moze osoba której che to przekzać zrozumie, ponieważ nie mam już siły pisać do niej na PW
Z powołaniami jest tak, ze to Bóg powołuje - czyli woła. Kogoś zawoła ej Siostro! i jak ona usłyszy to będzie Siostrą. kogoś zawoła ej matko 4 dzieci! i jeśli usłyszy i odpowie to będzie matką 4 dzieci. kogos znow zawoła: ksiądz! i jak usłyszy i odpowie to będzie księdzem
Powołanie jest marzeniem Boga o naszym szczęściu. Jeśli Bóg widzi ze np. jakas tam Ewelina będzie szczęśliwa jako Siostra to zawoła do niej Ej Siostro! a Ona odpowie słucham. Bóg zapyta CZY chcesz? a Ona odpowie: tak!
i będzie Siostrą i będzie szczęśliwa

ale nigdy nei jest tak ze Bóg krzyknie do osoby np. chorej psychicznie, albo w inny sposób coby wykluczało możliwość bycia w zakonie ej Siostro! Bo nawet jakby bardzo ta osoba chciała to by nie mogła być siostrą.
Dlatego jeśli ktoś rozważa swoje powołanie a wie ze choroba lub coś innego mu w tym przeszkadza to moze być pewny ze to nie jest od Boga!

o powołania trzeba się modlić img/smilies/smile ale również trzeba się modlić za powołanych aby jak najlepiej realizowali swoje powołanie

teraz u zmartwychwstanek jest wielkie 'zainteresowanie' jeśli chodzi o kandydaturę img/smilies/smile

takie jest moje zdanie, mogę się mylić. ale od tego sa inni, bardziej doświadczeni, aby mnei poprawili img/smilies/smile

"Służyć Bogu to szukać najlepszej strony w najgorszym człowieku."
bł. ks. Jerzy Popiełuszko

#10 2012-11-13 20:15:34

wariatka
Użytkownik

kamcia napisał(a):

Dlatego jeśli ktoś rozważa swoje powołanie a wie ze choroba lub coś innego mu w tym przeszkadza to moze być pewny ze to nie jest od Boga

Oj tu stanowczo muszę zaprzeczyć! po 1 dlaczego nie od Boga? img/smilies/wink
Po drugie są zgromadzenia gdzie siostry przyjmują osoby chore, np. Franciszkanki w Laskach albo inne (gdzies już była o tym mowa na forum - -zgromadzenia, które przyjmują osoby niepełnosprawne)
Oczywiście być może Kamcia miała na myśli, że takie osoby szukają ucieczki ze świata - być może ale nie możemy mówić że to na pewno nie od Boga bo to tak jakbyśmy się za Niego wypowiadali

#11 2012-11-13 21:42:13

sanderka1000
Użytkownik
Imieniny: 14.08
Urodziny: 11.08

Myślę, że kamci nie chodziło o osoby niepełnosprawne tylko chore psychicznie - a to jednak różnica... img/smilies/smile

On jest mój, a ja Jego wyłącznie, jedynie...

Kliknij tu i przekaż swój 1%!

#12 2012-11-14 06:35:55

kamcia
Użytkownik

dokładnie sanderka! img/smilies/smile Chodziło mi o osoby chore psychicznie
z tego co się orientuję to takie osoby nie mogą też zawrzeć związku małżeńskiego. jest 8 sytuacji/powodów które nie pozwalają na ten sakrament.
w zakonie tez są jakieś za i przeciw
ale to już u specjalistów -ja się nie znam img/smilies/wink

"Służyć Bogu to szukać najlepszej strony w najgorszym człowieku."
bł. ks. Jerzy Popiełuszko

#13 2012-11-16 10:49:06

Paulina
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Tak jak różne są choroby fizyczne, tak też różne są choroby psychiczne i nie każda z nich jest zupełną przeszkodą w przyjęciu do zgromadzenia zakonnego. Ważne (zarówno do wstąpienia w związek małżeński czy zakonny) jest powiedzenie tej drugiej stronie, że się choruje lub chorowało, bo częściej bardziej liczy się ich zatajenie niż sama obecność. Każdy człowiek walczy ze swoimi ułomnościami i zapewniam, że ten chory psychicznie również. Nie każda choroba psychiczna to zupełne "postradanie rozumu", a Bóg przemawia zawsze i do każdego, a tych, którzy mają trudności psychiczne naprawdę broni w szczególny sposób. 
Na potwierdzenie przytoczę postać św. Brata Alberta, który w pewnym momencie swojego życia cierpiał na poważną depresję, a jakie piękne dzieło po części "dzięki niej" powstało...

#14 2014-01-15 16:20:25

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Od lat w czołówce są franciszkanie ( brązowi, czarni i kapucyni ), oprócz nich salezjanie, jezuici, pallotyni - tak pamiętam z ostatnich statystyk, które przeglądałem ( chyba na stornie 'życie zakonne' ). Z męskich wspólnot monastycznych, które żyją Regułą św. Benedykta najliczniejsi w Polsce są cystersi - około 130 członków ( w tym nowicjusze, klerycy ), nieco niżej benedyktyni - niespełna 70 mnichów w 3 klasztorach, i na samym końcu ( wielkie zaskoczenie img/smilies/wink ) kameduli, których w dwóch eremach jest dwudziestka plus/minus...

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#15 2014-05-22 19:50:35

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Nowe dane o zakonach męskich:
http://info.wiara.pl/doc/2013282.3-4-po … to-kaplani

Bardzo szczegółowe tabele tutaj, na ostatnich stronach:
http://gloria.tv/?media=612964

Ostatnio edytowany przez hannaturno (2014-05-22 20:21:29)

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#16 2014-05-22 21:17:19

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

No to statystyki się nie zmieniły jeżeli chodzi o czołówkę img/smilies/smile Fajnie, że rozróżnili autonomiczne opactwa i klasztory benedyktynów i cystersów ( wcześniej liczono razem ). Tu warto dodać, że opactwo w Krakowie-Mogile ma podległy sobie przeorat na osiedlu Szklane Domy - gdzie pracuje aż 17 kapłanów. No i łącznie kamedułów 20 ( wraz z kandydatami i nowicjuszami ) ;.

Swoją drogą, to nie wiedziałem, że albertyni mają aż 40 zakonników w Polsce.

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#17 2017-01-27 15:01:33

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Najnowsze dane dotyczące życia zakonnego w Polsce, opublikowane przed Dniem Życia Konsekrowanego 2017

Wspólnoty żeńskie
- „W Polsce działa ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych, w których żyje około 19 tys. sióstr w 2230 domach zakonnych obecnych we wszystkich diecezjach. Ponadto 2038 sióstr pracuje poza granicami Polski: 362 sióstr w krajach na Wschodzie, 546 w krajach misyjnych i 1157 — w innych. 2570 sióstr apostołuje modlitwą i cierpieniem związanym z wiekiem i chorobą. […]
W Polsce działają 83 klasztory kontemplacyjne należące do Konferencji Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych oraz kilka klasztorów nienależących do konferencji. Żyje w nich ponad 50 mniszek. Klasztory kontemplacyjne reprezentują 13 rodzin zakonnych: benedyktynki (9 domów), benedyktynki – sakramentki (3), bernardynki (9), dominikanki (3), kamedułki (2), karmelitanki (28), klaryski – kapucynki (6), klaryski (7), klaryski od Wieczystej Adoracji (8), norbertanki (2), redemptorystki (1), wizytki (4) oraz nuncjatki (1). W 2016 roku przebywało łącznie w tych wspólnotach 1303 mniszek, w tym 1159 sióstr po ślubach wieczystych, 58 po ślubach czasowych oraz 46 nowicjuszek i 40 postulantek. W ciągu roku zmarło 21 zakonnic klauzurowych, a średnia wieku statystycznej mniszki w Polsce wynosi 54 lata. […]

Wspólnoty męskie
Zakony męskie w Polsce to wspólnota składająca się z 12152 zakonników, w tym 9363 kapłanów, 1360 braci, 953 kleryków, 253 nowicjuszy, 223 postulantów. Na terenie Polski pracuje 8852 zakonników, natomiast za granicą 3300”.

Więcej szczegółow: https://ekai.pl/statystyki-zycia-zakonn … -2016-rok/

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

Stopka forum