'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2012-12-16 14:28:03

Lonely15
Gość

Wstąpienie do zakonu w wieku 16 lat...

Witam img/smilies/smile
Ostatnio zastanawiałam się od którego roku życia można wstąpić do zakonu. Słyszałam o czymś takim jak postulat. Czy można tam zostać przyjętym od 16 lat ?

#2 2012-12-16 14:33:30

ŻycieJestPiękne(ŻJP)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 13.05

Re: Wstąpienie do zakonu w wieku 16 lat...

tak jest taka możliwość ale trzeba pytac  u zrodla czyli w danym Zgromadzeniu

Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy: z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ !!!

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/

#3 2012-12-16 16:48:07

Beata93
Gość

Nawet od 15 można do aspiratu, A w innych dopiero od 21 lat. Trzeba pytać w danym Zgromadzeniu

#4 2012-12-16 19:42:05

Jika
Użytkownik
Imieniny: 13.01
Urodziny: 21.08

zgoda rodziców - podstawa do wstąpienia przed osiągnięciem pełnoletności img/smilies/smile

"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii."
                                                                                                               / ks. J. Tischner

#5 2012-12-16 21:16:15

karmela92
Gość

np. zgromadzenie SS. Benedyktynek Misjonarek, przyjmuje po ukończeniu 15 roku życia i gimnazjum... ale wątpiłabym czy to słuszne.

#6 2012-12-16 21:28:20

myconviction
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

zdarzały się przypadki tak młodych wstąpień (np. św. Teresa od Dzieciątka Jezus i  Najświętszego Oblicza i nie tylko img/smilies/wink) ), czasem jest to naprawdę głos powołania, ale pomyślmy, czy nie jest to częściej młodzieńczy zryw? Kto wie, czy np. za 2-3 lata dziewczyna nie będzie zastanawiać się, jakby to było być studentką, żoną, matką... W niektórych 15-latkach takie uczucia się jeszcze nie obudziły i to mógby być potem problem. Takie moje zdanie... Ale dla Boga nie ma nic niemożliwego! img/smilies/smile)))

Kochajcie Miłość, bo Miłość nie jest kochana! - św. Franciszek z Asyżu

#7 2012-12-16 21:41:24

Lonely15
Gość

Bardzo dziękuję za te informacje img/smilies/smile Ciężko jest podjąć tak ważną decyzję i wszystko sobie odpowiednio rozważyć ale powołanie zrobi swoje . Ważne,że istnieją takie zakony.

#8 2012-12-16 22:34:27

AbbaOjczeprzyjmij
Użytkownik
Imieniny: 6 września
Urodziny: 26 sierpnia

Powiem Ci tak od siebie, to tylko mój punkt widzenia, Ty sobie rozważysz. Ja poszłam do zakonu w wieku 16 lat.
Uważam, że wtedy byłam zbyt niedojrzała, by pojąć to wszystko, by w ogóle zrozumieć powagę sytuacji. Bądź co bądź jest to decyzja na całe życie. Życie zakonne postawi Cię przed różnorodnymi sytuacjami, problemami, wyborami, trochę doświadczenia by się przydało, jakbyś zaczekała do skończenia 18 lat. Kiedyś rozmawiałam z siostrą zakonną, która wstąpiła do zakonu, jeśli dobrze pamiętam w wieku 14 lat, w każdym bądź razie była młodsza ode mnie...i ona żałowała, bo nie doświadczyła, choćby i tego życia nastoletniej dziewczyny.
Co nie znaczy, że żałowała, że została zakonnicą img/smilies/wink ,,Co nagle, to ...'' ? img/smilies/wink Pozdrawiam.

,, Upomnieniem Pańskim nie gardź, mój synu, nie odrzucaj ze wstrętem strofowań. *
Bowiem karci Pan, kogo miłuje, jak ojciec syna, którego lubi.''  Przysłów 3, 11-12.
,, Sprowadzę na nich ucisk, by Mnie odnaleźli'' Jeremiasza 10,18
* Nieszczęścia często oczyszczają i przygotowują do ściślejszego połączenia z Bogiem. ( Zapraszam Cię, mówi Pan)

#9 2012-12-17 19:47:44

Zmartwychwstanka
Użytkownik

...a, mnie się wydaje, że młodość to najpiękniejszy czas, aby przeżywać zakochanie img/smilies/142...również w Chrystusie...Od tego również jest kandydatura - czas na młodość...Miłość będzie dorzewać całe życie. Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez Zmartwychwstanka (2012-12-17 19:48:12)

#10 2012-12-17 20:18:15

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Zmartwychwstanka napisał(a):

...a, mnie się wydaje, że młodość to najpiękniejszy czas, aby przeżywać zakochanie img/smilies/142...również w Chrystusie...Od tego również jest kandydatura - czas na młodość...Miłość będzie dorzewać całe życie. Pozdrawiam!

O ile okaże się, że to miłość... img/smilies/smile

Ja jestem przeciwna. Poza tym, to zazwyczaj te młode dziewczyny odchodzące po roku-dwóch opowiadają najwięcej historii jak to było im źle w klasztorze. A wynika to zwykle stąd, że w domu jeszcze nie doświadczyły zwyczajnego, codziennego- dorosłego życia: że trzeba zadbać o to żeby było posprzątane, ugotowane na czas, że nie ma migania się od obowiązków itd itd.

Zgadzam się z tym co, ktoś już wcześniej napisał- niedojrzałość. Lepiej ten czas moim zdaniem przeżyć w 'świecie', wśród pokus także... I przekonać się, czy rzeczywiscie to 'zauroczenie', zakochanie... przerodzi się w miłość, która zwycięża wszystko.

Pax

#11 2012-12-17 20:28:52

Beata93
Gość

I ja tak myślę. Często dopiero w wieku, gdy się studiuje wyrabiają się poglądy na pewne rzeczy, nabiera się doświadczenia i pewnej odpowiedzialności, przynajmniej tak dzieje się teraz w mojej psychice img/smilies/sad Ale każdy inny jest img/smilies/wink

#12 2012-12-17 20:43:17

Pepe1365
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny:

Sam wiem po sobie, mimo, że mam dopiero 18 lat.
Do teraz są czasami takie myśli, by rzucić wszystko i z nieukończoną szkołą wstąpić do zakonu...
Jednak po chwili wraca racjonalne myślenie - co ma być to będzie. Skończ szkołę, zastanów się poważnie nad swoim powołaniem.
Jeszcze do niedawna smuciłem się, że poszedłem do technikum a nie LO, bo 'rok dłużej trzeba chodzić, i już mógłbym być w zakonie'. Ale uświadomiłem sobie, że rok dłużej to również cały rok na przemyślenie i zdecydowanie się. img/smilies/smile

Jezu, Maryjo, Józefie - oświecajcie nas, dopomagajcie nam, ratujcie nas +

#13 2012-12-17 20:46:32

AbbaOjczeprzyjmij
Użytkownik

A mnie się wydaję, że każdy czas jest dobry, by przeżywać zakochanie i nie chodzić z głową w chmurach, bo przeżywać to ja sobie mogę, ale jeśli ma to się przerodzić w prawdziwą miłość, to miłość wiążę się z obowiązkami, a w początkowym etapie życia zakonnego jeszcze mało się wymaga od kandydatek, a często postulantki są ,,rozpieszczane'', więc jak taka załóżmy młoda siostra, która wstąpiła mając 16 lat, po roku postulatu, 2 nowicjatu, złożywszy 1 śluby, będzie miała około 20 lat...o-O i pewnie zostanie posłana, by dalej się kształcić, i jednocześnie wykonywać będzie powierzony jej obowiązek. Założmy w kuchni..;D  Ja przepraszam, ale w aspiracie, postulacie chyba nie będą uczyć takiej dziewczyny jak się sprząta, cośkolwiek gotuje itd, img/smilies/big_smile a jak jeszcze ona będzie taka zakochana w Chrystusie, to czy będzie przytomna do końca img/smilies/big_smile img/smilies/wink A świat, społeczeństwo takie przychylne osobom konsekrowanym, na rękach będzie noszona ;D

A poza tym, cieszę się, że jesteście, bo zawsze mogę tu wrócić i ,,nabrać ducha''. Wszystkiego dobrego. img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez AbbaOjczeprzyjmij (2012-12-17 20:49:44)

,, Upomnieniem Pańskim nie gardź, mój synu, nie odrzucaj ze wstrętem strofowań. *
Bowiem karci Pan, kogo miłuje, jak ojciec syna, którego lubi.''  Przysłów 3, 11-12.
* Nieszczęścia często oczyszczają i przygotowują do ściślejszego połączenia z Bogiem. ( Zapraszam Cię, mówi Pan)

#14 2012-12-17 21:17:36

Agatku
Użytkownik
Imieniny: 05.02
Urodziny: 30.01

AbbaOjczeprzyjmij napisał(a):

Ja przepraszam, ale w aspiracie, postulacie chyba nie będą uczyć takiej dziewczyny jak się sprząta, cośkolwiek gotuje itd, img/smilies/big_smile

oj mylisz się img/smilies/wink w wspólnotach, które znam postulantki właśnie są od tego żeby np. sprzątać (nie chce żeby zabrzmiało to tak że one tylko sprzątają, ale to chyba oczywiste że muszą to robić, jak w normalnym domu)

Czynić dobro, radość nieść, uszczęśliwiać i prowadzić do nieba.

#15 2012-12-17 21:25:04

AbbaOjczeprzyjmij
Użytkownik

tak, masz rację, sprzątają, wiem, bo sprzątałam img/smilies/big_smile img/smilies/wink fajnie jest ;D
Miałam na myśli, że nie będzie uczona jak się sprząta, nie, że się nie sprząta w postulacie np.

Ostatnio edytowany przez AbbaOjczeprzyjmij (2012-12-17 21:31:55)

#16 2012-12-17 21:49:51

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

a ja myślę, że Pan Bóg każdemu przygotował osobną Drogę i coś co dla mnie jest dobre i pożyteczne, nie musi być takie dla innej osoby. są osoby, które Pan powołuje w bardzo młodym wieku - św. Tereska, a są i takie, które wstępują po wychowaniu dzieci. nie ma co ograniczać Boga, chociaż On i tak znajdzie jakieś niedomknięte okno, żeby wejść. w tym nasza nadzieja.
ja osobiście nie zdecydowałbym sie na tak wczesne wstąpienie, wiem, że to nie dla mnie i pewnie większości osób też bym tego nie polecał. ale tu trzeba dużo modlitwy, pokory i słuchania...

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#17 2012-12-17 21:54:08

Lonely15
Gość

Ja wszystko rozumiem tyle,że.. to nie jest na zasadzie " Uciec od świata,obowiązków bo jestem młoda,niedojrzała i wszystko wydaje mi się kolorowe". Wiele już doświadczyłam, miałam styczność z różnymi rzeczami i nie zamierzam podejmować decyzji od tak. Bo to przedewszystkim nie jest moja decyzja img/smilies/smile Ja w tej chwili tylko szukam tej odpowiedniej drogi mając nadzieję,że zostanie mi ukazana .

#18 2012-12-17 22:02:16

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Moim zdaniem to również musi być Twoja decyzja. Owszem, Pan Bóg powołuje. Nie przymusza i nie załatwia za nas wszystkiego.
Ale decyzję podejmuje człowiek. Nikt za niego.
To człowiek odpowiada: tak lub nie.
Powinna być to odpowiedź przemodlona.  Swiadoma. Odpowiedzialna.
Odpowiedzialności za nasze życie nikt z nas nie zdejmuje.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#19 2012-12-17 22:06:52

Lonely15
Gość

hannaturno napisał(a):

Moim zdaniem to również musi być Twoja decyzja. Owszem, Pan Bóg powołuje. Nie przymusza i nie załatwia za nas wszystkiego.
Ale decyzję podejmuje człowiek. Nikt za niego.
To człowiek odpowiada: tak lub nie.
Powinna być to odpowiedź przemodlona.  Swiadoma. Odpowiedzialna.
Odpowiedzialności za nasze życie nikt z nas nie zdejmuje.

Racja... I tego własnie się będę trzymać img/smilies/smile Dziękuję.

#20 2012-12-21 22:46:54

fiołek
Gość

Ksiądz kiedyś na lekcji religii w liceum nam powiedział "dziewczyny, radzę Wam, żebyście szły na studia, dowiedziały się, jakie jest życie i czego chcecie a dopiero potem się decydowały o zakonie". Posłuchałam tej rady i mam ją za słuszną, ale nie we wszystkich przypadkach. Jeśli taka maturzystka jest przekonana, że Pan ją powołuje do zgromadzenia i nie wyobraża sobie życia poza Nim, to niech wstępuje i cieszy się tą Miłością i świeżym zakochaniem img/smilies/smile tym bardziej, że świat naraża na naprawdę wiele pokus. Łatwo się zatracić i zgubić ten moment, w którym powołuje Bóg. Za pół roku, jeśli się uda, skończę licencjat. Cały czas się modlę o rozeznanie, ale już i tak wiem, że jestem bardziej dojrzała, niż przed trzema laty. Nawet moi rodzice to zauważyli. Pozdrawiam img/smilies/wink

#21 2012-12-24 19:58:57

Czerwony_Kapturek
Gość

Tak, każdy ma swój czas na wstąpienie czy to po maturze, czy po studiach, ale wstąpienie 15-letniego dziecka to mom zdaniem gruba  przesada ( przy całej mojej sympatii dla 15-latków ) i ja swojego dziecka nie puściłabym w tym wieku do zakonu. Młody człowiek potrzebuje czasu, żeby dorosnąć, poznać siebie samego i swoje potrzeby, zastanowić się na spokojnie nad tym, czego pragnie albo też zakochać i poczuc jak to jest... Innymi słowy, chciałabym, żeby moje dziecko otrzaskało się troszkę z życiem img/smilies/smile. I tłukłabym temu swemu potomkowi do głowy, że powołanie rozeznaje się w ciszy serca i na kolanach.

#22 2012-12-24 21:23:46

fiołek
Gość

Każda dziewczyna wnosi coś nowego do Zgromadzenia, do którego chce wstąpić. Wydaje mi się, że dobrze być już trochę osobą doświadczoną i w miarę dojrzałą i odpowiedzialną img/smilies/wink a faktycznie, wiek dosłownie szesnastu lat to chyba nieco mało.

#23 2012-12-28 00:39:00

dysia
Gość

Prawo kanoniczne mówi, że nieważnie przyjęty do nowicjatu jest ten, kto nie ukończył 17 roku życia. (wiem, bo czytałam osobiście img/smilies/smile) A przed nowicjatem jest przecież jeszcze postulat i zwykle jakaś kandydatura, więc w świetle prawa kanonicznego (jak to brzmi img/smilies/wink): można. Oczywiście, zależy od zgromadzenia. Wiecie, tak czytam Wasze wypowiedzi i macie trochę racji, ale nie całą. Powiem z własnego doświadczenia. Ja swoje powołanie odkryłam w wieku 12 lat (tak ogólnie, że do zakonu) i to nie jest żart img/smilies/wink To było bardzo mocne przekonanie i pragnienie. Były oczywiście chwile zawahań, ale trwam w tym już pięć lat. Kiedy miałam 14 Pan Bóg "wysłał" mnie na rekolekcje do sióstr, u których odkryłam (całkiem nieoczekiwanie), że to u nich jest moje miejsce. Skonsultowałam to z siostrą referentką, a ona z matką generalną (o czym mnie powiadomiła po fakcie img/smilies/wink) W wieku lat 15 zostałam tak prywatnie przyjęta do kandydatury, a rok później już całkiem oficjalnie, przy świadkach img/smilies/wink Teraz mam 17 i jakoś nie zmieniłam zdania i zmienić nie zamierzam, choć wielu było takich, którzy z zapałem przekonywali mnie, że mi się zmieni, że to niepoważne. Mądrością sióstr jest to, że z nimi nie mieszkam (kandydatka może ale nie musi mieszkać ze wspólnotą w moim zgromadzeniu), choć były swego czasu takie plany... Cieszę się, że jestem w domu, to jest takie normalne w tym wieku, ale jednocześnie jestem już w pewien sposób włączona w to zgromadzenie i jest to dla mnie niesamowicie cenna sprawa! Moim zdaniem wspaniale przeżywam swoje zakochanie img/smilies/smile Trochę wiary, ludzie, wiem, że w dzisiejszych czasach jest to raczej niespotykane, ale niektórzy nawet w tak młodym wieku są zdolni podejmować świadome decyzje na całe życie! img/smilies/smile (choć oczywiście nie wszyscy)  Ja teraz już tylko byle do matury i już nic nie będzie mnie trzymać img/smilies/smile Czekam niecierpliwiw na tą chwilę! img/smilies/smile Pozdrawiam img/smilies/smile

#24 2013-01-06 01:17:57

Dwojnik
Gość

Wydaje mi się, że nie powinno się oceniać danej jednostki po metryce, zresztą mówi się: nie oceniaj książki po okładce. Wszystko zależy od charakteru człowieka, jego doświadczenia życiowego. Takie decyzje trzeba przemyśleć. Moim zdaniem dobrze zasmakować życia, nie spieszyć się.
W wieku lat szesnastu chciałam zostać archeologiem. Życie potoczyło się inaczej niż planowałam, dlatego nie zachęcam do ryzyka bez posiadania wykształcenia średniego, które w dzisiejszych realiach jest niezbędne.

Ostatnio edytowany przez Dwojnik (2013-01-06 01:18:23)

#25 2013-01-06 10:26:37

Jika
Użytkownik
Imieniny: 13.01
Urodziny: 21.08

No tak ... Prawo kanoniczne, reguły zakonne... wszystko jest ważne...
Ale niech mi ktoś powie, czy osoba która ukończyła 15 czy 16lat, jest osobą świadomą tego jaką drogą w pełni chce iść ? Przecież jest cała nagonka, poznaj życie, zrób studia, wyjedz... powołanie nie minie. Ale bądź go pewna...

Ech..

"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii."
                                                                                                               / ks. J. Tischner

Stopka forum