'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2013-01-09 19:11:38

Owca
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: styczeń'94

Piszmy poprawnie po polsku! :)

Już od kilku dobrych miesięcy męczy mnie pewna sprawa. A mianowicie chodzi o poprawność językową naszego forum. Jest to moja osobista prośba do wszystkich użytkowników. img/smilies/smile
Dużo lepiej się czyta, gdy są kropki, przecinki i inne znaki interpunkcyjne. Również zjadanie ogonków i literówki są często na naszym forum spotykane. W przeciwieństwie do wielkiej litery. img/smilies/sterb026
Dziś chyba wszystkie przeglądarki internetowe mają wbudowany słownik, który podkreśla słowo, gdy coś jest nie tak.
Na wielu forach spotykam się z ingerencją moderatorów w post, gdy błędy są liczne. Zdaje sobie sprawę, że wymaga to od nich dużych nakładów pracy. Stąd moja prośba, by to sami użytkownicy dbali o swoje wypowiedzi. img/smilies/big_smile
Może zespół administratorski powiesi coś na ten temat na forumowej tablicy ogłoszeń? img/smilies/wink
Pax!

Ite inflammate omnia!
Wielbimy Cię Najświętszy Panie Jezu Chryste, tu i we wszystkich kościołach Twoich, które są na całym świecie.
I błogosławimy Ciebie. I błogosławimy Ciebie, że przez święty krzyż swój świat odkupiłeś.
                                                                                                              św.Franciszek z Asyżu

#2 2013-01-09 19:28:11

Francesca
Użytkownik

Re: Piszmy poprawnie po polsku! :)

ten temat juz byl na forum kiedys poruszany. Nawet byly osoby, ktore to pilnowaly.
Ale naprzyklad ogonki... ja nie mam komputer z polskim klawiszem... wiec zal mi, ale nie moge pisac z ogonkami

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#3 2013-01-09 19:59:16

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

pomysł jak najbardziej dobry i ważny. każdemu się lepiej czyta, widząc słowa, a nie zlepek literek, których znaczenia musi się domyślać. w pewnym sensie specjalistą w tej kwestii jest Hannaturno. pewnie tego nie widać, ale poprawiliśmy w pewnym czasie, wszystkie literówki w tematach wątków. poprawianie każdego postu jest pracą syzyfową, ale gdyby każdy z nas zaczął od dziś nad tym pracować, w przyszłości będzie widać efekty.

Owca napisał(a):

Może zespół administratorski powiesi coś na ten temat na forumowej tablicy ogłoszeń? img/smilies/wink

tablica ogłoszeń jest chyba niekonieczna, ciągle się łudzę, że ktoś logując się na forum przeczyta regulamin.
pozdrawiam img/smilies/smile

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#4 2013-01-09 20:06:22

jkasia4
Zbanowany

Francesca napisał(a):

ten temat juz byl na forum kiedys poruszany. Nawet byly osoby, ktore to pilnowaly.
Ale naprzyklad ogonki... ja nie mam komputer z polskim klawiszem... wiec zal mi, ale nie moge pisac z ogonkami

Ja tez jestem pozbawiona mozliwosci pisania polskich znakow, a literowki zdarzaja sie kazdemu- zwlaszcza gdy szybko piszemy, zdarza sie tez, ze na fora zagladaja dyslektycy- ktorych nie powinno sie dyskryminowac.  - pozdrawiam serdecznie

#5 2013-01-09 20:24:07

Zakochana w Bogu
Gość

Ja tez nie mam polskich znakow i boleje nad tym

#6 2013-01-09 20:28:53

jkasia4
Zbanowany

Ja tez nad tym boleje caly czas lapie sie na tym, ze wciskam alt + litere a potem mam pozjadane litery w wyrazach, pisze tez na tym komputerze moja prezentacje maturalna i wszystkie polskie znaki bede musiala uzupelnic i ogonki i kreseczki nad literkami- oj ubolewam nad brakiem polskich znakow img/smilies/smile

#7 2013-01-09 20:39:35

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Mi także często ogonki nie chcą się klikać. Poza tym jak pisze długi post nieraz sama nie wyłapuje tych błędów.

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#8 2013-01-09 20:49:10

Czerwony_Kapturek
Gość

Szkoda, że do tak zacnego wątku błędy i  tak się wkradły img/smilies/smile...

#9 2013-01-10 12:18:35

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Bardzo dziękuję Owcy za podjęcie tak szczególnego tematu. Adaś mnie wywołał na dodatek.
Rzeczywiście piszemy - generalnie - niezbyt starannie. Jeśli ktoś nie ma polskiej klawiatury - to zrozumiałe, że brak mu polskich znaków. Większość z nas jednak taką klawiaturę ma i może sprawdzić post (nawet edytować).  To jest wykonalne. Adam ma rację, efekty będzie widać. Tylko trzeba chcieć:) Kwestia konsekwencji i szacunku do czytelnika, no tak...
Wystarczy, że każdy zadba o własne teksty. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek poprawiał cudze wpisy - zapewniam Was, że trzeba byłoby zatrudnić na pełen etat (przynajmniej) jedną osobę, taki mamy poziomik zaniedbań. Chyba że dacie mi taką pracę z pensją i ZUS-em, to się zastanowię img/smilies/smile  To byłaby całkiem niezła oferta.
A inna sprawa, że poziom ortografii jest tu momentami, jak by to nazwać delikatnie, sama nie wiem, może mnie ktoś wyręczy w określaniu...  Szukamy bardzo negatywnego przymiotnika, który będzie przestrogą dla ewentualnych maturzystów i nie tylko.
Dyslektycy się zdarzają, ale bez przesady, nie ma ich tak wielu, a nawet oni mogą korzystać z Worda itp. , który zmniejszy liczbę usterek (ale nie usunie czy nie zaznaczy wszystkich, takich cudów jeszcze nie ma, nie wierzcie).
Dbajmy więc, sporo da się tu udoskonalić.

Adam zdradził sekret img/smilies/smile Taaak, z samymi tematami jest co robić... Pomyślcie sobie czasami, że każdy  zaniedbany ogonek to ze wzgl. technicznych dodatkowa i niezbyt twórcza robota przynajmniej dla dwóch osób z moderacji.  Miejcie litość.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#10 2013-01-10 12:28:08

Jika
Użytkownik
Imieniny: 13.01
Urodziny: 21.08

Wychodzi też kwestia szybkiego pisania. Bardzo często przy szybkim pisaniu moja klawiatura przeskakuje z klawiatury programisty na klawiaturę PL 214...
Pisząc kilka spraw na raz, czy w kilku miejscach ciężko jest kontrolować czy wszędzie mam ogonki, przecinki, literówki i takie tam... Staram się czytać swoje posty i jeżeli widzę błąd to go poprawić, ale...

Udoskonalajmy się img/smilies/smile
Hannaturno, praca z pensją i ZUS`em - zacznę zbiórkę na bilet dla Ciebie do ZUS`u img/smilies/wink

"Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii."
                                                                                                               / ks. J. Tischner

#11 2013-01-10 12:30:06

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

No to mamy pierwszy obiecujący krok img/smilies/wink

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

#12 2013-02-20 15:57:38

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Wymiana opinii przeniesiona z wątku świadectw po poznańskim spotkaniu Barki

Owca  napisał(a):

PS: Jkasia4, pisz proszę po polsku. Poświęć dla nas minutę więcej, zaopatrz słowa w ogonki, pozbądź się literówek. Dzięki

jkasia4  napisał(a):

Droga Owco nawet jesli poswiece 10 minut wiecej- nie zmieni to braku ogonkow i kreseczek przy literkach- jestem w Szwajcarii -tu pracuje i tu mam komputer z niemiecka klawiatura- gdzie nie ma polskich znakow

Owca napisał(a):

Rozumiem brak klawiatury, i niemożność obejścia jej problemu. Ale chociaż literówek jest już mniej. 
Taka rada dla wszystkich co nie mogą ogonków pisać: zaznaczcie to w waszej sygnaturce. Z innych for znam takie praktyki.

jkasia4 napisał(a):

W sygnaturce mozemy tez dopisac idac tropem Owcy, ze mamy dysortografie.... . jest osobny watek dotyczacy pisowni na Barce tam napisalam, dlaczego nie uzywam polskich znakow i moim zdaniem to wystarczy
http://powolaniowapomoc.p2a.pl/viewtopic.php?id=4102

Owca napisał(a):

Kasiu, brak polskiej klawiatury, to coś co można zmienić (odrobiną dobrej woli i pomocy wujka google) i żadna osobista rzecz. Znam przypadki gdy ludzie i o dyskografii  czynią notkę. Informowanie innych użytkowników forum o tym to po prostu czyjaś dobra wola lub jej brak, czyjaś chęć wyrażenia szacunku itp.Nie offtopujmy dalej, bo nas modzi zjedzą. Jak coś to zapraszam na PW. 
Pax Christi!

jkasia4 napisał(a):

Jak napisalam moja dobra wola zostala wyrazona tutaj: http://powolaniowapomoc.p2a.pl/viewtopic.php?id=4102 .Zarzut, ze brak mi dobrej woli i szacunku do innych - skwituje tylko tym abys przytoczyla konkretne przyklady- gdzie, kiedy i w jakim poscie okazalam komukolwiek brak szacunku i nie okazalam dobrej woli. Nie offtopuje- odpowiadam na zarzut i chcialabym aby na forum gdy Owco wysowasz jakikolwiek zarzut, przeciw jakiejkolwiek osobie znalazl on konkretne potwierdzenie - bo to, ze nie uzywam polskich znakow nie jest wyrazem zlej woli, tak jak Ty kocham poprawna polszczyzne (ale nie jestem pod tym wzgledem przewrazliwiona- najwazniejsze jest serce a nie kreseczki czy ogonki przy literach)

Owca napisał(a):

Ok, wychodzi na to, że nie umiem pisać tak żeby mnie zrozumiano. Bo przecież nie mogę "wysunąć zarzutu" iż to Ty, Kasiu nie przeczytałaś mych postów ze zrozumieniem. Nie znajdę w końcu "konkretnego powiedzenia". 
A więc postaram się na przyszłość pisać zrozumialej. W żadnym miejscu nie zarzuciłam Twojej osobie, braku dobrej woli i szacunku. Nie było to moją intencją.
Nie napisałam też, że nieużywanie przez Ciebie polskich znaków jest wyrazem złej woli.
Jeśli już bym miała pisać, to braku woli tylko w tym jednym konkretnym działaniu instalowania polskich znaków. Zaznaczyłam tylko, że istnieje możliwość wgrania sobie polskiego, co wymaga na pewno trochę pokombinowania i poszperania w internecie. I masz święte  prawo do braku woli do zmagania się z systemem operacyjnym.
Co do mnie, to przykładam wagę do poprawności językowej, gdyż lepiej, zrozumialej takie teksty się czyta. A jak się ma serce do polszczyzny to, ja nie wiem.

Agatku napisał(a):

co do ogonków, wystarczy zainstalować przeglądarkę (np. Google chrome) w polskiej wersji językowej, gdzie przy pisaniu posta będzie podkreślać błędy  góra 5 min roboty.

jkasia4 napisał(a):

Nie korzystam ze swojego komputera-mam komputer, do celow zawodowych- moj komputer ma niemiecka klawiature- ktora nie posiada polskich znakow, wgrywanie jakichkolwiek programow nie wchodzi w gre- komputer jest wlasnoscia pracodawcy- jezeli komus trudno czytac moje posty- mam rade po prostu ich nie czytajcie

Jika napisał(a):

jkasia4, sprawdź czy komputer nie ma możliwości zmiany klawiatury w ustawieniach na polską... Też kiedyś miałam komputer z klawiaturą w cyrylicę, ale mogłam to zmienić

#13 2013-02-28 21:49:05

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Drodzy,
od dawna obserwuję powracający kłopot poprawnościowy i chyba dłużej już nie można milczeć, bo utrwalamy sobie złe przywyczajenia.
Otóż nazwy dotyczące zakonnic i zakonników, czlonkiń i członków zgromadzeń, zakonów, instytutów - te skrócone,  potoczne, nie będące pełnymi oficjalnymi nazwami zgromadzenia, piszemy zawsze małą literą.
Czyli zgodnie z zasadmi polskiej ortografii piszemy tak i tylko tak:
albertynki, zmartwychwstanki, salwatorianki, jadwiżanki,
paulini, jezuici, salwatorianie, franciszkanie, werbiści...

Wielkimi literami zapisujemy pełne nazwy oficjalne,
np. felicjanki  - małą,
ale Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka z Asyżu  - wielkimi literami.

Proszę, pamiętajmy.

PS Na stronach internetowych roi się od usterek, więc nie są one żadnym punktem odniesienia.
Jeśli ktoś zainteresowany lub niedowierzający  - zacytuję reguły.

#14 2013-02-28 22:43:34

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

hannaturno napisał(a):

Otóż nazwy dotyczące zakonnic i zakonników, czlonkiń i członków zgromadzeń, zakonów, instytutów - te skrócone,  potoczne, nie będące pełnymi oficjalnymi nazwami zgromadzenia, piszemy zawsze małą literą.

niebędące img/smilies/smile

Generalnie zgoda, jednak jest pewien wyjątek - gdy mowa o kościele lub klasztorze jakiegoś zgromadzenia, to nazwę zakonu wchodzącą w skład nazwy obiektu piszemy wielką literą, np. kościół ss. Wizytek, klasztor oo. Dominikanów.

Navigo ergo sum

#15 2013-02-28 22:52:37

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

A tak, z tymi kościołami to już wyższa szkoła jazdy, niestety. I tu już nie chodzi o nazwę zakonnika, lecz kościoła, w sensie budynku img/smilies/smile

"nie będące"  - to starsza pisownia, dopuszczalna w znaczeniu czasownikowym, prawda? Choć rzeczywiście, racja, dominuje regula o łącznej pisowni. Niech żyją zmiany! Ale zwątpiłam i sprawdziłam, m. in. w poradni PWN,  trzeba się uczyć, więc Ci dziękuję:
"zmianę pisowni imiesłowów wprowadzono w końcu 1997 roku – wydawałoby się, że był czas, aby się do niej przyzwyczaić. Zgadzam się jednak z Panią, że niebędący wygląda dziwnie, i osobiście wolę stosować pisownię rozdzielną tam, gdzie stara zasada, obowiązująca przed 1997 rokiem, na to pozwalała. Wciąż mamy wybór, możemy pisać po staremu lub po nowemu. Może jest tak dlatego, że i w Radzie Języka Polskiego, która uchwaliła zmianę pisowni, są osoby, którym słowo niebędący wydaje się dziwne.
— Mirosław Bańko, PWN"

#16 2013-02-28 23:59:17

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

hannaturno napisał(a):

A tak, z tymi kościołami to już wyższa szkoła jazdy, niestety. I tu już nie chodzi o nazwę zakonnika, lecz kościoła, w sensie budynku img/smilies/smile

"nie będące"  - to starsza pisownia, dopuszczalna w znaczeniu czasownikowym, prawda? Choć rzeczywiście, racja, dominuje regula o łącznej pisowni. Niech żyją zmiany! Ale zwątpiłam i sprawdziłam, m. in. w poradni PWN,  trzeba się uczyć, więc Ci dziękuję:
"zmianę pisowni imiesłowów wprowadzono w końcu 1997 roku – wydawałoby się, że był czas, aby się do niej przyzwyczaić. Zgadzam się jednak z Panią, że niebędący wygląda dziwnie, i osobiście wolę stosować pisownię rozdzielną tam, gdzie stara zasada, obowiązująca przed 1997 rokiem, na to pozwalała. Wciąż mamy wybór, możemy pisać po staremu lub po nowemu. Może jest tak dlatego, że i w Radzie Języka Polskiego, która uchwaliła zmianę pisowni, są osoby, którym słowo niebędący wydaje się dziwne.
— Mirosław Bańko, PWN"

Wszystko się zgadza img/smilies/smile - co do "dziękuję" - proszę uprzejmie img/smilies/smile
Zasady języka zmieniają się niepostrzeżenie, a niektóre zmiany są naprawdę od czapy... a kiedy zmieniono zasady odmieniania skrótowców typu ONZ, MSZ (kiedyś było "ONZ-u", teraz "ONZ-etu", to znaczy co... oenzetetu? img/smilies/wink ), doszłam do wniosku, że tym leśnym dziadkom z Rady Języka Polskiego się chyba nudzi...
Muszę śledzić te zmiany, bo pracuję w korekcie, i stwierdzam, że niektóre wymysły RJP naprawdę zwalają z nóg.

Ostatnio edytowany przez w drodze do... (2013-03-01 00:00:48)

Navigo ergo sum

#17 2013-03-14 22:35:46

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Poprawnie po polsku i to jeszcze o sprawach religijnych?
A może małe dyktando o tematyce religijnej? Na stronce radia Emaus można odsłuchać, można spróbować napisać samodzielnie, jest i tekst do porównania.
Sami oceńcie, czy to było trudne.
Autor twierdzi, że to wielkopostne dyktando pokutne... Zapraszam.

http://www.radioemaus.pl/#/pl/aktualnos … tando.html

#18 2013-03-15 20:04:32

Owca
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: styczeń'94

Dla mnie za szybko dyktują. img/smilies/wink
Ale sobie przeczytałam i wiem, że miałabym kilka błędów. Np. "ewangeliach" napisałabym z wielkiej litery.

Ite inflammate omnia!
Wielbimy Cię Najświętszy Panie Jezu Chryste, tu i we wszystkich kościołach Twoich, które są na całym świecie.
I błogosławimy Ciebie. I błogosławimy Ciebie, że przez święty krzyż swój świat odkupiłeś.
                                                                                                              św.Franciszek z Asyżu

#19 2013-04-29 11:11:17

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Spostrzeżenia z forum skłaniają mnie do przypomnienia: nazwy sakramentów świętych piszemy małą literą! Np. chrzest, chrzest święty, sakrament chrztu świętego itp.
Jedyny wyjątek to określenia dotyczące Chrystusa Eucharystycznego (Najświętszy Sakrament, Przenajświętszy Sakrament, Eucharystia, Komunia Swięta).
Źródło - zasady zatwierdzone przez Radę Języka Polskiego, książka: Pisownia słownictwa religijnego, autorzy: Renata Przybylska, Wiesław Przyczyna. Zasady te mają moc prawną i znoszą wszelkie inne informacje, podawane w słownikach ortograficznych.

#20 2014-02-02 00:03:22

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Drodzy, może z okazji uroczystości związanej z życiem konsekrowanym uda się coś zapamiętać img/smilies/smile
Przyszło mi więc powtórzyć coś, o czym już tu było jakiś czas temu:

Nazwy dotyczące zakonnic i zakonników, członkiń i członków zgromadzeń, zakonów, instytutów - te skrócone,  potoczne, niebędące pełnymi oficjalnymi nazwami zgromadzenia, piszemy zawsze małą literą.
Zgodnie z zasadami polskiej ortografii piszemy tak:
albertynki, zmartwychwstanki, salwatorianki, jadwiżanki, pallotynki,
paulini, jezuici, salwatorianie, franciszkanie, werbiści...
Zatem: rekolekcje u salezjanek, u sióstr salezjanek, u klarysek, u sióstr klarysek, u chrystusowców, u księży chrystusowców.

Wielkimi literami zapisujemy natomiast pełne nazwy oficjalne,
np. felicjanki  - małą,
ale Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka z Asyżu  - wielkimi literami.
Podobnie: salezjanki, ale Córki Maryi Wspomożycielki.

Proszę, pamiętajmy. Przypomnę też, że niestety na stronach internetowych, także stronach zgromadzeń zakonnych bywa jednak nieco usterek ortograficznych, więc strony te nie są  niestety dla nas niezawodnym punktem odniesienia co do ortografii słownictwa religijnego.

#21 2014-02-02 01:11:14

jkasia4
Zbanowany

Pisanie z duzej litery pierwszych Liter nawet potocznej nazwy zakonu jest moim zdaniem wyrazem szacunku zreszta np. Zgromadzenie Siostr Bernardynek - to nazwa potoczna - ale uzywa sie jej w odniesieniu do Mniszek III Zakonu Regularnego Swietego Franciszka - wiec wydaje mi sie, ze poprawnie napisane jest z duzej litery

#22 2014-02-02 01:40:48

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Każda refleksja poprawnościowa ma swą wartość, zaczynamy myśleć nad pisaniem. Bardzo się cieszę.
Z ortografią jest jak z przepisami drogowymi. Nawet jeśli ich nie lubimy i nie przestrzegamy, a nawet celowo łamiemy, uważamy za bezsensowne, to nie zmienia faktu, że nadal  obowiązują.
    Nie, wg aktualnych źródeł zapis przez Ciebie proponowany niestety nie  jest poprawny. Szacunek jest niewątpliwie rzeczą bardzo ważną, niemniej Twoja propozycja w świetle obowiązujących zasad ortograficznych poprawna nie jest.
Jest nawet analogiczny przykład w obowiązującym zbiorze zasad pt. "Pisownia słownictwa religijnego" (R. Przybylska, W. Przyczyna, Tarnów 2011). Czytamy tam (paragraf 11.3, s. 38):
"Potoczne nazwy zakonów i zgromadzeń zakonnych piszemy małymi literami".
Potem następuje długa lista przykładów poprawnej pisowni, a wśród nich analogiczny do tego, który przywołujesz:
"zgromadzenie szarytek // zgromadzenie sióstr szarytek // zgromadzenie ss. szarytek = Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Świętego
Wincentego  à Paulo".
Identycznie będzie zatem z bernardynkami /// siostrami bernardynkami // zgromadzeniem sióstr bernardynek // zgromadzeniem ss. bernardynek, czyli wszelkimi potocznymi określeniami członkiń i zgromadzenia. Małą literą.
Tego typu usterki regularnie poprawiamy w tematach na forum.

Ostatnio edytowany przez hannaturno (2014-02-03 14:39:18)

#23 2014-02-03 05:44:07

b.
Gość

à
może uda się skopiować i wkleić img/smilies/smile

#24 2014-02-03 14:40:31

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dziękuję, b., oczywiście się udało, najlepsze są najprostsze rozwiązania, bez kombinowania ze skrótami klawiaturowymi itp.

#25 2014-03-25 21:51:41

jkasia4
Zbanowany

Kto to powiedzial, ze duze llitery oznaczaja krzyk - czy moze one oznaczaja krzyk tylko na naszym forum???

Stopka forum