'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2014-07-09 23:03:34

dominika
Gość

Re: Schizofrenia a powołanie

Wcale się nie dziwię, można się załamać po czymś takim. Dlatego dziękowałam Bogu, że nie przyjęły mnie przed wstąpieniem niż jakbym miała z tego powodu odejść po 3 latach... teraz już nie mam wymarzonego zakonu. Chciałabym tylko żeby mnie przyjęto w szczególności ze względu na powołanie ,a nie na ograniczenia spowodowane chorobą czy charakterem... wierzę że i w końcu mnie Bóg podeśle taki zakon:)

#52 2014-07-10 17:28:09

kawa
Użytkownik

Po pierwsze- o takich sprawach rozmawia się z siostrami odpowiedzialnymi w danej wspólnocie za powołania i ze swoim kierownikiem duchowym - przede wszystkim. W trudnych kwestiach łatwo o zaplątanie się w swoje obawy, wyobrażenia, nierealne marzenia, ale też nierealne przeszkody. Konieczna jest obiektywizacja!
Druga kwestia -psychoterapia to nie koniec świata, ani tym bardziej osobista porażka czy oznaka jakiejś "wadliwości". To podjęcie pracy nad  sobą, równie ważnej jak ta w wymiarze duchowym. Jeśli przełożeni mówią - przejdź psychoterapię i potem wróć do rozeznawania powołania, to naprawdę jest najlepsze i najuczciwsze, co mogą powiedzieć. Na działce, na której stoi lepianka nie da się wybudować pałacu. Pewne kwestie trzeba najpierw w sobie uporządkować, bo są przeszkodą dla łaski i czasami uniemożliwiają normalne funkcjonowanie we wspólnocie. Nie ma się czego bać img/smilies/smile

sicut ablactatus...

#53 2014-07-10 20:11:26

dominika
Gość

siostry mi nie powiedziały, że muszę przejść psychoterapię. Nie powiedział też tego ksiądz u którego robiłam test osobowości... o tym że mam niską samoocenę powiedziała mi tylko jedna z sióstr i to były jej spostrzeżenia...

#54 2014-07-11 00:43:34

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Siostra taki sam człowiek jak my, pamiętaj o tym img/smilies/smile

Czytalam ostatnio o regule benedyktyńskiej w życiu braterskim/siostrzanym.  W jednym punkcie chodziło  mniej więcej o to,aby dziękować Bogu za trudnych współbraci, bo dzięki nim możemy się rozwijać. Gdy uderzają w jakiś punkt, który zaboli, wskazali nam naszą słabość, nad którą możemy pracować. Gdyby w tej sferze było u nas OK,ich słowa czy działania nie byłyby dla nas istotne.

#55 2014-07-11 22:32:10

Bartek
Gość

Kolejny przykład z niską samooceną.. czy Ktoś mógłby mi wytłumaczyć na jakiej podstawie wydaje się taką opinię?

Jakie cechy świadczą o niskiej samoocenie? Może sam mam taki stan a nie zdaje sobie z tego sprawy.

Fabienne odnośnie Twej koleżanki, która została odesłana z Zakonu.

Jak wtedy zareagowała Jej rodzina? Czy mówili, że skoro została usunięta to Jej miejsce nie jest w Zakonie?

[Łączymy posty! Kwietniowa]

#56 2014-07-11 23:05:39

dominika
Gość

Mój problem z niską samooceną polega na tym, że nie zawsze mówię o tym co mi nie pasuje i wyrażam swoje zdanie. Wolę pozostawać w cieniu...
Zwłaszcza w dzieciństwie jeśli ktoś mi coś powiedział lub zranił mnie, nie mówiłam tym osobą że nie powinny tak robić czy tego mówić, tylko kryłam to w sercu.
Teraz się to zmieniło z wiekiem ale nadal zdarzają się sytuacje gdzie nie potrafię komuś powiedzieć, że coś mi nie odpowiada...
Dlatego siostra powiedziała że to może sprawić że się zamknę w sobie bo mam niską samoocenę...

#57 2014-07-12 09:17:48

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dominika, a czy nie możesz przejść tej terapii psychologicznej? Co stoi na przeszkodzie? Nie upatrujesz w tym ani cienia pomocy dla samej siebie?

#58 2014-07-12 10:04:33

dominika
Gość

Nie powiedziałam, że nie mogę. Tylko że takie terapie są bardzo kosztowne. Ja np muszę najpierw zarobić żeby pozwolić sobie na coś takiego

#59 2014-07-12 10:39:38

shy girl ;)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

dominika napisał(a):

Nie powiedziałam, że nie mogę. Tylko że takie terapie są bardzo kosztowne. Ja np muszę najpierw zarobić żeby pozwolić sobie na coś takiego

1. Można iść na terapię z NFZ, wtedy się nie płaci, tylko trzeba mieć skierowanie od lekarza psychiatry bądź lekarza pierwszego kontaktu (można się o nie postarać, porozmawiać z lekarzem, i myślę że może wydać takie skierowanie).
2. Możesz poszukać w fundacjach. W Krakowie na przykład jest taka fundacja Brat Słońce, psycholog bierze tyle, na ile pacjent może sobie pozwolić. Opłata za terapię też jest potrzebna dla samego pacjenta. Płacisz za coś, bardziej to doceniasz, bardziej się angażujesz w terapię. Zdaje się, że u nich najniższa opłata to UWAGA mniej niż 10zł za sesję! Przy czym normalnie sesja (czyli jedno spotkanie) prywatnie kosztuje ok. 80 zł.

Wszystko się da, jak się bardzo chce img/smilies/smile

#60 2014-07-12 11:35:11

dominika
Gość

Dzięki za info:)

#61 2014-07-12 13:43:14

Beata93
Gość

Można iść na terapię z NFZ, ale na to się czeka długo. Skierowanie musi być wydane od psychiatry, lekarz pierwszego kontaktu też może kierowac, ale po uprzednim leczeniu u psychiatry. Czeka się na rozpatrzenie skierowania przez NFZ. A wtedy już z górki img/smilies/wink masz umawiane kolejne wizyty. Powodzenia i życzę Ci spokoju oraz trochę dystansu do sytuacji img/smilies/wink Szczęścia i radości w Panu Dominiko.

#62 2014-07-14 12:28:39

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Bartek napisał(a):

Fabienne odnośnie Twej koleżanki, która została odesłana z Zakonu.

Jak wtedy zareagowała Jej rodzina? Czy mówili, że skoro została usunięta to Jej miejsce nie jest w Zakonie?

Bartku,oczywiście,że tak! Cieszyli się, ze maja "pomysły" córki z zakonem z głowy, bo baaaardzo tego dla niej nie chcieli.

#63 2014-07-19 21:49:07

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Tez wydaje mi się że nie miałaś w pełni badania przez psychologa klinicznego. MMPI miałaś te testy pytań ok 600?
Ja również mam niską samoocenę... siostry znały mój dom, moją przeszłość...
niska samoocena to właśnie jak napisałaś bagaż doswiadczeń z przeszłości....
W tym pomocna jest psychoterapia głównie indywidualna. Poszukaj na str swojego NFZ miejscowego gdzie jakie placówki świadczą psychoterapie. postaraj się aby była ona 1x w tyg przynajmniej.
Powodzenia img/smilies/smile

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#64 2014-07-22 01:39:55

arten
Użytkownik
Imieniny: 10.10
Urodziny: 14.08

1.NFZ to jedna opcja. Doprecyzowując wypowiedź Beaty: do psychologa musi być skierowanie, do psychiatry nie.

2. O tym, co już pisała shy girl słowo powtórne. Nie wiem, skąd jesteś Dominiko, natomiast w większych miastach (mówię na przykładzie Krakowa) zazwyczaj istnieje szereg instytucji i fundacji oferujących nieodpłatne poradnictwo psychologiczne, czy nawet terapie (np. Siemacha - Krakowski Instytut Psychoterapii, inne:http://www.bezpieczny-student.uj.edu.pl … zna/krakow - może znajdziesz tam inspirację).

3. Spotkałam się także z poradniami psychologicznymi (psychologiczno-rodzinnymi) przy parafiach. Może to też jest opcja img/smilies/smile

Sprawiasz na mnie wrażenie, że nosisz serce na dłoni, jakbyś pokazywał towar na sprzedaż: Kto chce kupić?
Jeśli się na nie nikt nie skusi zdecydujesz je ofiarować Bogu.
Czy sądzisz, że tak postępowali święci?

św. Josemaria Escriva de Balaguer

#65 2014-07-22 23:50:07

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

O właśnie nie pomyślałam o tym, ja jestem z Łodzi i faktycznie u nas jest wiele wiele miejsc III sektora, stowarzyszeń,spółdzielni, fundacji gdzie są prowadzone bezpł. terapie gł. w ramach projektów. Poszukaj w internecie.
Polecam str ngo.pl tam w bazie poszukaj fundacji itp o tej tematyce.
Jeśli chcesz skorzystać z nfz nie bój się iść do psychiatry, on oceni jaki masz problem i gdzie powinnaś iść. często lekarz np. po diagnozie, rozmowie kieruje pacjenta do terapeuty specjalisty w dziedzinie uzależnień, depresji, przemocy itp img/smilies/smile)

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#66 2014-10-16 18:48:53

Bartek
Gość

#67 2016-09-03 15:00:51

michalch130
Użytkownik

Szczęść Boże

Już od dobrych paru lat noszę się z zamiarem wstąpienia do zakonu. Mieszkam w Niemczech. Niestety po drodze wypadła mi choroba. Jest to schizofrenia paranoidalna. Wielokrotnie przed poltorej roku miałem lęki odnośnie życia własnych bliskich, o wojne, o mafii, spisku i innych zagrożeń zewnętrznych. Później nie mogłem się właściwie poruszać i miałem problem usiedzeniem w jednym miejscu. Nie wolno mi już nigdy pić alkoholu. Może to stanowić problem podczas odprawiania mszy świętej. Obecnie jestem w nalezącym do Caritasu Haus Rafael. Instytucji ktora przetrzymuje osoby chore niezdolne do pracy przez dwa lata, zapewnia im pokój oraz wyżywienie. Jestem stabilny i choroba jest opanowana. Ale oznacza ona również, że muszę brać leki do końca życia i dostawać zastrzyk przez najbliższe lata. Pisałem już do jednego zakonu czy istniała by możliwość wstąpienia. Otrzymałem odpowiedź odmowna. Przede wszystkim ważne jest dla mnie połączenie pracy fizycznej w rolnictwie z modlitwa i powołaniem. Jezeli to nie jest mozliwe zostalbym bratem. Jednak gdy patrzyłem np na stronę jednego z zakonów znalazłem informację o sprzataniu i zmywaniu naczyn. Nie za tym tęsknię na obczyźnie. Chodzi o pracę w rolnictwie. No i oczywiście choroba jest dużym problemem. Jednak jestem właściwie zdrowy. By ten stan utrzymać trzeba zażywać leki i dostawać zastrzyk. Tylko w tym jest problem. Może macie państwo jakąś propozycję konkretnego zakonu dla mnie. Jakaś radę. Dziękuję i pozdrawiam.

Z Panem Bogiem!

Michał Chmielewski

#68 2016-09-26 12:30:51

Panaras
Użytkownik

Leki i terapia to powinno Ci pomóc, czasami tak jest przychodzi trudny czas czyt. choroba trzeba dać sobie rade z tym , mimo że łatwo nie jest.

#69 2017-01-22 16:50:21

frater
Użytkownik
Imieniny: 10 kwietnia
Urodziny: 23 marca

Witam wszystkich. Myślę że piszę w dobrym miejscu...
Od ponad pięciu lat choruję na schizofrenię. Czy wie ktoś może, czy z tą chorobą można zostać przyjętym do Instytutu Świeckiego Życia Konsekrowanego? [ bo o zakonie ani zgromadzeniu, nawet bezhabitowym, nawet nie marzę img/smilies/sad ]

#70 2017-01-23 13:47:05

izajasza
Użytkownik

Choroba psychiczna, a schizofrenia nią jest wyklucza podjęcie życia zakonnego, zgodnie z prawem Kanonicznym. Co do do Instytutu Świeckiego są podobne warunki. Znam przypadki kapłanów-zakonników i sióstr, którzy zostali wydaleni z zakonów z powodu schizofrenii. Niestety żadna wspólnota zakonna nie wezmie na swoje barki takiej osoby ze schizofrenią. Spróbujcie zaangażować się we wspólnoty świeckich.

Ostatnio edytowany przez izajasza (2017-01-23 13:50:21)

#71 2017-01-23 16:47:18

frater
Użytkownik
Imieniny: 10 kwietnia
Urodziny: 23 marca

Wielkie dzieki za podpowiedz img/smilies/smile
Ja wlasnie mam kontakt z Bracmi z Zakonu Rycerzy Kolumba i mysle zostac czlonkiem tego Zakonu. Napisalem nawet o nim w ,,gadajmy o wszystkim,,. Zapraszam do odwiedzenia.
A wszystkich poszujacych swojej wspolnoty czy zyciowej drogi zapewniam o swojej modlitwie. Z Panem Bogiem. Vivat Iesus!

Stopka forum