'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2013-06-28 17:03:40

molly
Użytkownik
Imieniny: 21.10.
Urodziny: 17.08.
Barkowicze z PODLASIA

Mieszkam w woj. podlaskim, jak można się domyślić. Czy jest tu ktoś z okolicy? img/smilies/smile

"Matko Najświętsza, módl się za mną! Serce moje chce kochać, a nie umie.  Uproś dla mnie obfite łaski Ducha Świętego. Niech życie moje zmieni się w akt miłości, niech moje serce będzie zdolne do ofiar" - św. U. Ledochowska
'Do nieba sięga, Panie, Twoja łaska,
a Twoja wierność aż po same chmury.

#2 2013-06-28 17:25:21

Kaati
Użytkownik

Re: Barkowicze z PODLASIA

Podział państwa na województwa to "gwałt na geografii," a Podlasie istnieje "na północ i na południe od złamania Bugu" jak ktoś mądry podsumował to wszystko. Owszem, mnie przypisali do województwa lubelskiego, ale my wszyscy tutejsi uważamy się za Podlasiaków. Długo czekałam aż tu ktoś założy wątek Podlasia - Krainy ogromnej, niepowtarzalnej, melancholijnie pięknej i nieodkrytej. Podlasie to stan umysłu. Miło mi znaleźć bratnią duszę. Moi przodkowie wywodzą się z okolic Łap i Mordów. Poszli w Powstanie Styczniowe i kto wie, czy dlatego nie musieli skitrać się dalej na południu aby ich Moskale nie dojrzeli.

#3 2013-06-29 13:58:09

molly
Użytkownik

Nawet nie przyszło mi do głowy, chociaż powinno, właśnie to, że Podlasie to nie to obecne woj. podlaskie. A przecież jakiś tydzień temu byłam  na wykładach z historii woj. podlaskiego... img/smilies/icon_redface
Nie mogłam się na nich skupić. Wymagały znajomości specjalistycznego słownictwa, które mnie mimowolnie nużyło. Szkoda.

W każdym razie, bardzo ciekawe jest to, co piszesz. Nie wiedziałam, że na Lubelszczyźnie mieszka tak wielu rodem z Podlasia ;]

Ostatnio edytowany przez molly (2013-06-29 14:04:31)

"Matko Najświętsza, módl się za mną! Serce moje chce kochać, a nie umie.  Uproś dla mnie obfite łaski Ducha Świętego. Niech życie moje zmieni się w akt miłości, niech moje serce będzie zdolne do ofiar" - św. U. Ledochowska

#4 2013-06-30 21:15:28

Kaati
Użytkownik

To nie jest Lubelszczyzna i cały czas to podkreślam. Jesteśmy Waszą żywą częścią. Południowa granica przebiega gdzieś na linii Włodawa, Radzyń Podlaski, Siedlce i te miasta są podlaskie. Nawet nazwy na mapie masz z dopiskiem, np. Radzyń Podlaski, Międzyrzec Podlaski. Ja znam, że obecnie nas próbują zagarnąć pod to, czym nie jesteśmy. Ale im nie wyjdzie: wystarczy, że posłuchają mojej mowy /chociaż u nas jest akcent nie tak silny i piękny, jak u Was/, pokażę im nasze kilimy, techniki tkackie, niektóre zwyczaje.

U nas jest przecież, że spaleniznę sɫychać, a nie kwiat lípy, kiedy nie dopilnuje się smażenia na skowrodzie. A lepiéj, żeby matula nie zobaczyɫa, bo i godzinę czasu byśmy oporządzalí skowrodę i wraz nie skończylí, by zatoknąć.
Albo ja już nawróciɫa się na ichnią, oficjalną polszczyznę i to, co powiedziaɫa tutaj, to podlaskie nie jest.

http://images34.fotosik.pl/704/39383cae0473b13f.jpg

Zdjęcie powyżej - podlaski strój ludowy. Występuje w różnych wariantach, ten narysowany powyżej jest najpowszechniejszy. Cechą charakterystyczną jest spódnica w pionowe paski przykryta fartuchem w paski poziome, perebory - haft tkacki na rękawach koszuli i czepek z "zębem." /sorry za painta, ale nie mam jeszcze wprawy w posługiwaniu się innymi programami/.

A jakież to specjalistyczne słownictwo podali dla Ciebie i dlaczego nużącym to było? Bo nie ma ciekawszego regionu, barwniejszego, skomplikowanego historycznie, niż nasze Podlasie. To nadal "niezbadany ląd," badany wyrywkowo w opracowaniach naukowych.

Ostatnio edytowany przez Kaati (2013-07-01 00:26:09)

#5 2013-07-01 16:34:33

alicze
Użytkownik
Imieniny: 21.06
Urodziny:

nie ma co sie kłócić o podlasie..

jestem w i z podlaskiego a dokładnie Białystok..

podasz miasto i się  okaze które podlasie - bo mieszkam w woj. podlaskim i tak się tak się to nazywa.

z racji na nie działanie poczty barkowej  mail do mnie to : zielonyalojzy@gmail.com

#6 2013-07-02 18:35:02

molly
Użytkownik

Sama narysowałaś tak cudownie? img/smilies/yikes Akurat Ty mnie zainteresowałaś :]

Nie odkryłam dokładnie przyczyny znużenia wykładami ;]. Starałam się skupić, wciągnąć w tok tematu, ale za chwilę... klęska. Za chwilę już nie wiem, o czym mowa. Może po prostu nie potrafię dopasować się do profesorów wyższych uczelni. ;d Za dużo szczegółów. Pamiętam, że Podlasie miało kształt kiszki, istniała diec. podlaska... i jeszcze kilka rzeczy.

#7 2013-07-03 15:10:16

alicze
Użytkownik
Imieniny: 21.06
Urodziny:

aktualnie jest to archidiecezja białostocka

przykro mi lecz nie zastanawiałam sie nad kształtem mojego województwa.

Czemu wspominasz o swoich trudnościach z studiami w tym wątku?

z racji na nie działanie poczty barkowej  mail do mnie to : zielonyalojzy@gmail.com

#8 2013-07-03 15:43:24

Czerwony_Kapturek
Gość

Ponieważ w kontekście wątku Kati zadała pytanie odnośnie studiów i Molly odpowiada
"Nawet nie przyszło mi do głowy, chociaż powinno, właśnie to, że Podlasie to nie to obecne woj. podlaskie. A przecież jakiś tydzień temu byłam  na wykładach z historii woj. podlaskiego... img/smilies/icon_redface
Nie mogłam się na nich skupić. Wymagały znajomości specjalistycznego słownictwa, które mnie mimowolnie nużyło. Szkoda."

#9 2014-05-28 00:45:17

Katrine200598
Gość

No to witajcie kochani img/smilies/big_smile
ja także z woj. podlaskiego img/smilies/smile

oo!! Kaati, z tego co wyczytałam, to miałaś przodków z okolic Łap.... wybieram się w tamte strony w czerwcu na Festiwal Młodych do Płonki Kościelnej, która leży w gminie Łapy... img/smilies/wink (zbędna informacja) img/smilies/big_smile

#10 2014-06-02 11:50:41

molly
Użytkownik

Hejoo Katrin img/smilies/wink img/smilies/smile Ooo, Płonka Kościelna, też nie aż tak daleko mnie, chętnie bym pojechała na Festiwal, szkoda że jest w  czerwcu. Jeszcze, mam nadzieję, nie off-topujemy, ponieważ wydarzenia na Podlasiu wpisują się w temat "Podlasie"... img/smilies/tongue

#11 2014-06-15 16:45:46

Katrine200598
Gość

a no troszkę może i szkoda img/smilies/smile ale dobrze przynajmniej, że jest to w sobotę img/smilies/smile

Stopka forum