'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2012-08-12 17:34:03

Sercanka
Użytkownik

Re: Matura a zakon

Kochani najważniejsze, że Bóg obdarza osobę powołaniem. Powołanie -to bycie  z Nim,odpowiedzenie miłością na miłość- niezależnie od charyzmatu. To jest istota!!! Moje zgromadzenie ma charyzmat nauczania i wychowywania dzieci i młodzieży ale przecież potrzebne są też Siostry do posługi w kuchni, ogrodzie, przy chorych siostrach w refektarzu(jadalnia),do gości. Są to proste prace ale taka siostra też spełnia charyzmat przez to, że wykonuje te prace i modli się za moich uczniów, za dzieci w naszych przedszkolach, za ich rodziców, za dzieci z naszego Domu Dziecka. To jest bardzo ważne, bo przez trud tej siostry ja mam siłę iść do mojej młodzieży często bardzo poranionej. Modlitwa Tej konkretnej siostry jest moja siłą. U nas też jest tak, ze siostry właśnie przy tych prostych pracach wybierają jakąś siostrę,która pracuje z dziećmi i młodzieżą i modlą się za nią, więc każda ma takiego swojego Anioła, a do tego nie jest potrzebna matura. Odwagi!!!

#52 2013-06-22 12:42:42

miętowa
Gość

Witam.
Czy osoby z zawodowym wykształceniem lub średnim (bez matury) mogą wstąpić do zakonu?
Jeśli tak to gdzie takie osoby są przyjmowane ,a gdzie nie mile widziane .

#53 2013-06-22 12:55:25

Beata93
Gość

Pewnie że mogą img/smilies/wink Tylko chyba w niektórych klauzurowych jest wymagane średnie, ale to już trzeba dopytać w konkretnym zakonie.

#54 2013-06-22 13:25:36

?powolany
Użytkownik

Tak, osoby z zawodowym wykształceniem są przyjmowane do zakonu. Jakim zakonem się interesujesz?

#55 2013-11-03 17:26:44

remilik76
Gość

Mam pytanie które bardzo mnie ciekawi z którym rozmawiam ze znajomymi i nie możemy się dogadać.Czy brat zakony który wstępuje do zakonu bez matury  by zostać bratem czy może po ślubach wieczystych podjąć w zakonie naukę by zdać maturę i uczyć się na kapłana??

#56 2013-11-03 17:55:26

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

może, może też w trakcie ślubów czasowych uzupełnić wykształcenie i to chyba lepsze wyjście img/smilies/smile
piszę o moim Zgromadzeniu, ale wiem, że w innych też jest taka możliwość, choć nie jest propagowana.
jaki zakon Cię interesuje?

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#57 2013-11-03 18:03:06

remilik76
Gość

Interesuje mnie Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. Mój kolega zwierzył mi się który jest po szkole zawodowej ze pragnie wstąpić do zakonu.Powiedziałem mu że można żyć w klasztorze i pełnić role Brata (do którego nie potrzeba matury).Nie potrafi on jednak odróżnić powołania do bycia Bratem a Kapłanem.

#58 2013-11-03 18:10:21

adamsvd
Użytkownik

hmnn, no tak to bym właśnie do tego nie podchodził - czym innym jest powołanie braterskie a czym innym kapłańskie. traktowanie bycia bratem zakonnym jako "częściowego" kapłaństwa jest co najmniej dziwne. jeśli jest przekonany ze Pan powołuje go do kapłaństwa, niech uzupełni teraz wykształcenie, a wstąpi od razu do formacji kapłańskiej. takie moje zdanie img/smilies/smile
pozdrawiam

Duchu Święty Boże

#59 2013-11-03 18:12:08

remilik76
Gość

Bóg  Zapłać z Pomoc

#60 2013-11-06 09:22:55

dążący do szczęścia
Użytkownik
Imieniny: 8.05
Urodziny: 23.04

W różnych zgromadzeniach wygląda to inaczej. U nas zarówno brat jak i ksiądz musi mieć maturę.

da mihi animas caetera tolle - daj mi dusze resztę zabierz

#61 2013-11-06 18:52:38

ŻycieJestPiękne(ŻJP)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 13.05

a może niech poprostu zrobi sobie po zawodówce zaocznie LO i zda maturę i dopiero potem wstepuje. czasami taki czas jest jeszcze owocniejszy niz gdyby robił to będą już w zgromadzeniu. a w razie co odpowiednich przedmiotów można się douczyc i zdawac dodatkowo (z tego co mi sie wydaje jest taka mozliwość) gdyby było potrzebne juz na miejscu w Zakonie.

Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy: z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ !!!

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/

#62 2013-11-11 21:37:21

fratre
Gość

A może zróbmy listę zgromadzeń zakonnych w których możliwe jest wstąpienie bez matury i uzupełnienie jej w trakcie ślubów czasowych by rozpocząć później przygotowanie do Kapłaństwa ?

Nr.1 : Werbiści (SVD)
Nr.2 : .....

#63 2013-11-11 22:00:07

Honorat
Użytkownik
Urodziny: 4.09

nr 2: Paulini (OSPPE)

"Jeden jest tylko niezmienny przyjaciel -Bóg" (Aniela R. Godecka)
"Moim powołaniem jest MIŁOŚĆ" (św. Terenia)

#64 2013-11-15 15:35:04

fratre
Gość

nr.3 Kamilianie ( OSCam )

#65 2014-03-14 21:16:55

teokrata
Zbanowany

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus !!

Piszę ten wątek po raz pierwszy na tym forum  ponieważ od kilku lat czuję powołanie kapłańskie które już prawie rozeznałem i czuje że tego chcę tylko mam pewien bardzo poważny problem który niestety stoi na drodze do realizacji mojego powołania.

Otóż tym problemem jest legendarna już matura z matematyki której nie jestem w stanie zdać na normalnym,przeciętnym poziomie wobec tego każde seminarium z jakim się skontaktowałem nie chce mnie przyjąć w szeregi alumnów z powodu jednego śmiesznego świstka.

Wobec tego mam pytanie szczególnie do męskiej i klerycko zakonnej części forum co zrobić aby dostać się do jakiekolwiek seminarium duchownego bez matury? czy znacie jakieś sposoby lub seminaria duchowne które przyjmują alumnów w swoje szeregi bez matury lub dają możliwość jej zdania w późniejszym terminie.

Słyszałem że podobno są jakieś seminaria które przyjmują bez matury i dają jakiś czas na jej zdanie ale nie wiem gdzie takowych szukać czy  ktoś słyszał lub zna takie seminaria ? i może mi jakoś pomóc?? mogą być nawet takie zakonne nie diecezjalne.

Zastanawiałem się także nad możliwością wstąpienia do jakiegoś zakonu na brata ale po dłuższym namyśle stwierdziłem  że to nie dla mnie ponieważ ja pragnę być księdzem a nie prostym woźnym w zakonie po za tym jestem słabego zdrowia i chyba bym nie podołał jako braciszek .

Chciałbym również poznać wasze zdanie co sądzicie o takich wymaganiach w seminariach w dobie kryzysu powołań? jak to jest że kawałek świstka decyduje o czyimś powołaniu kapłańskim ? bo do dzisiaj nie mogę zrozumieć co ma wspólnego matura kawałek papieru ze służbą Bogu i Kościołowi rozumiem że seminarium to są studia ale jak można kapłaństwo i przygotowanie do  niego zniżać do rangi  zwyczajnych studiów? jak na jakiejś polibudzie ?.

Odnoszę również nieodparte wrażenie że niektórzy rektorzy seminariów duchownych i ojcowie duchowni bardziej interesują się posiadaniem przez kogoś matury nisz realnego powołania i chęci służenia Panu Bogu.

Bardzo proszę o pomoc bo ja już nie wiem co mam czynić aby zostać kapłanem czy ktoś z was Panowie miał podobne problemy ? z dostaniem się do seminarium ? tylko proszę nie pisać porad typu że mam zdać maturę z matematyki  bo to u mnie awykonalne img/smilies/neutral a księdzem nadal chcę być i nie widzę dla siebie innej drogi.

Pozdrawiam z Panem Bogiem

#66 2014-03-14 21:48:24

Salli
Gość

Matura w seminarium jest po to potrzeba, ponieważ są to wyższe studia. A jeśli chodzi o maturę, to mylę, że każdy może zdać matmę, jeśli trochę się pouczy. Ja w wieku 22 lat też zdaję maturę. Boję się jak nie wiadomo co, ale jak nasza nauczycielka mówi, wystarczy codziennie zrobić kila zadań. A do tego zawsze można zawsze korki wziąć.

#67 2014-03-14 22:07:19

Honorat
Użytkownik
Urodziny: 4.09

teokrata napisał(a):

co zrobić aby dostać się do jakiekolwiek seminarium duchownego bez matury? czy znacie jakieś sposoby lub seminaria duchowne które przyjmują alumnów w swoje szeregi bez matury lub dają możliwość jej zdania w późniejszym terminie.

Raczej bez matury nie przyjmują. To są normalne studia teologiczne. Oczywiście jest to formacja duchowa, przygotowująca do kapłaństw. Ale w parze z tym idą studia.

teokrata napisał(a):

Zastanawiałem się także nad możliwością wstąpienia do jakiegoś zakonu na brata ale po dłuższym namyśle stwierdziłem  że to nie dla mnie ponieważ ja pragnę być księdzem a nie prostym woźnym w zakonie po za tym jestem słabego zdrowia i chyba bym nie podołał jako braciszek.

Prosty woźny img/smilies/big_smile
Nasze pragnienia.... Matka Aniela Róża Godecka mawiała: "Bądź wola Twoja, Panie - to najlepsza modlitwa".
Bracia nie tylko są "prostymi woźnymi", są bracia bardzo wykształceni, np. Bracia Szkolni pełnią funkcję nauczycieli, Bracia Doloryści kształcą młodzież. A w początkowych latach formacji kleryk również staje się "prostym woźnym", który dba o utrzymanie seminarium.

Znam pewnego brata paulina. Wstąpił do Zakonu Św. Pawła I Pustelnika bez matury, chciał być bratem, który całkowicie odda się Jezusowi i Maryi. Po wstępnej formacji przełożeni namówili go, aby w liceum dla dorosłych napisał maturę i teraz jest na IV roku seminarium. img/smilies/smile

"Jeden jest tylko niezmienny przyjaciel -Bóg" (Aniela R. Godecka)
"Moim powołaniem jest MIŁOŚĆ" (św. Terenia)

#68 2014-03-14 22:07:29

Amaretto
Gość

Teokrata ===za tego prostego woźnego brata zakonnego powinnam utrzec Ci nosa img/smilies/smile może zapytaj jakiegoś brata zakonnego "na czym polega" jego powołanie, by swego myślenia nie zawężać, bo  trzymanie kluczy i miotły to nie główne zadanie zakonników.  trochę szacunku względem innych a pokory w mniemaniu o sobie. img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez Amaretto (2014-03-14 22:08:50)

#69 2014-03-14 22:08:53

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Ja nigdy nie słyszałem o seminarium, które przyjmuje bez matury. Słyszałem za to często zdanie "nie ma księdza bez matury". WSD to studia wyższe i bez matury po prostu się nie "przeskoczy" takich rzeczy. Świstek w tym wypadku być musi... Owszem, do zakonu - jest możliwość, ale wtedy na brata bez święceń. Znałem przypadek, że jeden chłopak poszedł po zawodówce na brata, tam pracował w ogrodzie, złożył śluby, i poczuł powołanie kapłańskie. Podchodził do matury chyba ze trzy raz w zaocznym LO, i zdał - poszedł do seminarium jako brat ze ślubami wieczystymi. Jednak to wyjątkowy przypadek.

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#70 2014-03-14 22:15:50

adamsvd
Użytkownik

teokrato, formacja kapłańska zakłada studia teologiczne,. nie ma matury, nie ma studiów - tego się nie obejdzie
odnośnie drugiej kwestii, zna) przypadki, że wstępuje się do zakonu bez matury, a później w klasztorze uzupełnia wykształcenie. jednak skoro teraz nie jesteś w stanie zdać matury z matmy, to czy potem się uda?
odnośnie braciszków - ehh, u nas są bracia z doktoratami, kapłani z magistrem i niczym pod względem ślubów się nie różnią. w pracy sprząta i jeden i drugi - nie generalizujmy img/smilies/tongue

Duchu Święty Boże

#71 2014-03-14 22:32:54

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Proszę, zdystansuj się od swoich żalów i spróbujmy pomyśleć. Zejdźmy na ziemię. Twardo!
Skoro matura to tylko, jak piszesz,  "śmieszny świstek", czyli chyba coś bagatelnego, niepoważnego, to proponuję to, czego tak bardzo nie chcesz: zdaj ją szybko, miej ją z głowy. Uważasz coś za śmieszne, dlatego że jest dla Ciebie trudne?
Matura, widzisz,  to rzecz dla ludzi, ale wymaga niekiedy pracy, systematyczności i samozaparcia. Może kilku podejść. To cechy przydatne w kapłaństwie.
Skoro, jak zaznaczasz, kapłaństwo to coś więcej niż studia - to pokonaj etap zapewne w Twym odczuciu zwyczajniejszy, może nawet  "niższy", czyli maturę i studia właśnie.  Trzeba przejść przez "mniejsze", by dojść do "większego". Skrótów nie ma.
Bogu dzięki, Kościół nie równa w dół. Ewentualny kryzys powołań nie upoważnia do wyświęcania ludzi niewykształconych.

Przeraża mnie też, przyznaję,  Twoja pewna może nieuświadomiona pogarda dla braci zakonnych albo dla pracy fizycznej, która wyziera z Twojego posta.
I dziwny stosunek do zakonów. Mogą być seminaria "nawet takie zakonne"? Czyli co, byłyby jakieś dziwne albo gorsze?
Poza tym, tak na marginesie,  kapłaństwo też wymaga zdrowia,  kondycji.  Oraz zamiatania, mycia podłóg i paru innych rzeczy, co okazuje się jednak w seminarium.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#72 2014-03-14 22:57:49

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Co do braci...Wygląda na to, że nadal pełno tych krzywdzących stereotypów. Są bracia po studiach, z doktoratami, wykształceni czasem lepiej od niejednego kapłana. Ja się zastanawiam czy nie postrzegasz kapłaństwa jako przywileju a nie służby. Czy myślisz, że jako kleryk nie będziesz miał w ręku mopa, ścierki, szczotki ? Nic bardziej mylnego. I zgodzę się z wypowiedzią powyżej. Do kapłaństwa zdrowie też potrzebne. Nie da się studiować bez świadectwa dojrzałości. A WSD to 6-letnie studia filozoficzno-teologiczne ( dominikanie mają chyba 2,5 filozofii, 3,5 teologii, a jezuici, to już w ogóle kosmos img/smilies/wink ). W każdym bądź razie maturę musisz zdać, żeby zostać przyjętym. Innej drogi po prostu nie ma.

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#73 2014-03-15 08:18:21

Francesca
Użytkownik

znam osobiscie kaplana, ktory nie ma matury-bo w jego czasach nie bylo az tak normalne, by ktos zdawal mature, tak jak spotykamy to dzisiaj, no i on nie mogl zdac mature tez z powodow politycznych - poprostu mu nie pozwolono isc do szkoly, gdzie mogl by mature zdac. Jest on zakonnikiem... pytalam go, jak to mozliwe. ot, tlumaczyl w ten sposob
za komuny uciekl do Wloch, wstapil tam do wspolnoty zakonnej, i pragnal zostac ksiedzem. We Wloszech niby sa takie seminaria, gdzie mozna pojsc bez matury. Jak dlugo takie studia trwaja i wogole jak to studium wyglada, nie wiem, bo od lat nie widzialam tego zakonnika, wiec nie moge zpytac o szczegoly. Ale w kazdym badz razie mowil, ze nie bylo latwe to seminarium skonczyc... a jednak dal rade. A mimo tego, ze nie ma matury, jest kaplanem.
no a do tego, co pisal teokrata... ja bym powiedziala tak, ze jesli nie jest ktos w stanie zdac mature, to trudne, to jak chcesz zdawac egzaminy na uczelni?
znam kleryka, ktory czul powolanie do studiow i pozniej do pracy "misyjnej" w Czechach... poszedl do czeskiego seminarium, na (chyba) 4 roku nie zdal jakies egzaminy... teraz kontynuuje formacje w Polsce... wiec wydaje sie, ze polskie wymagania nie sa tak trudne, niz jakie sa naprz. w Czechach co do studiow... no nie wiem... na studiach poprostu tez moze sie skonczyc... A jednak mysle, ze jesli Pan Bog chce miec kogos kaplanem, to pomoze... a jesli nie, to nawet przez "nie zdanie" egzaminu moze zadzialac... popatrzcie na Jana Vianney

Ostatnio edytowany przez Francesca (2014-03-15 08:20:21)

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#74 2014-03-15 11:13:05

Bartek
Gość

Teokrato, nawiązując do Twej wypowiedzi odnośnie wyższości Kapłana i prostego Woźnego, zastanów się, co by powiedział Jezus, gdyby przeczytał Twe stwierdzenie.

Pamiętaj, że Jezus powiedział / dziękował Bogu Ojcu, że największe prawdy objawił prostaczkom a ukrył Je przed mądrymi i roztropnymi tego świata.

#75 2014-03-15 11:54:34

teokrata
Zbanowany

hannaturno napisał(a):

Proszę, zdystansuj się od swoich żalów i spróbujmy pomyśleć. Zejdźmy na ziemię. Twardo!
Skoro matura to tylko, jak piszesz,  "śmieszny świstek", czyli chyba coś bagatelnego, niepoważnego, to proponuję to, czego tak bardzo nie chcesz: zdaj ją szybko, miej ją z głowy. Uważasz coś za śmieszne, dlatego że jest dla Ciebie trudne?
Matura, widzisz,  to rzecz dla ludzi, ale wymaga niekiedy pracy, systematyczności i samozaparcia. Może kilku podejść. To cechy przydatne w kapłaństwie.
Skoro, jak zaznaczasz, kapłaństwo to coś więcej niż studia - to pokonaj etap zapewne w Twym odczuciu zwyczajniejszy, może nawet  "niższy", czyli maturę i studia właśnie.  Trzeba przejść przez "mniejsze", by dojść do "większego". Skrótów nie ma.
Bogu dzięki, Kościół nie równa w dół. Ewentualny kryzys powołań nie upoważnia do wyświęcania ludzi niewykształconych.

Przeraża mnie też, przyznaję,  Twoja pewna może nieuświadomiona pogarda dla braci zakonnych albo dla pracy fizycznej, która wyziera z Twojego posta.
I dziwny stosunek do zakonów. Mogą być seminaria "nawet takie zakonne"? Czyli co, byłyby jakieś dziwne albo gorsze?
Poza tym, tak na marginesie,  kapłaństwo też wymaga zdrowia,  kondycji.  Oraz zamiatania, mycia podłóg i paru innych rzeczy, co okazuje się jednak w seminarium.

Czyli mam rozumieć że dla ciebie ktoś kto nie posiada tej żałosnej matury jest niewykształcony ?? . Ja np uczę się ze wszystkich przedmiotów praktycznie wzorowo oprócz matematyki i fizyki czyli przedmiotów ścisłych nie ma ludzi doskonałych po za tym matura z matmy w Polsce jest. problemem w skali całego kraju co potwierdza moją tezę że Polska to chory kraj.

Dla mnie matura w seminarium to atak  na Kościół Katolicki przez ten świstek jest mało powołań bo znam wiele osób bez matury które chciały do seminarium i ich nie przyjęto a później kościół płacze że kapłanów za mało Kościół w Polsce sam sobie strzela w stopę przez takie pomysły moim zdaniem źródła kryzysu powołań należy szukać w maturze i wysokich wymaganiach.

Znam również osobę która jest kapłanem koleś posiada maturę ale powołania nie posiada ponieważ poszedł do seminarium dla kasy ! jak sam mi to oświadczył i powiedz kolego gdzie tutaj powołaniowa logika? po co kościołowi tacy księża z maturą ale bez powołania?! skoro pokończyli seminaria a nie potrafią tego uszanować? a ktoś chce być księdzem i nie może  img/smilies/mad   .

Zgadzam się że w seminarium też będę szorował połogi ale tylko przez pewien czas  natomiast będąc bratem zakonnym haruje się całe życie ku chwale zakonu nic w zasadzie nie osiągając można również stracić własne życie np na misjach  znam jednego brata zakonnego i z jego opowieści wywnioskowałem że bycie bratem to jest nuda coś w rodzaju kościelnej zawodówki.

Napiszę wam również ciekawostkę że przed wojną to znaczy kiedy Polska była jeszcze normalnym krajem matura w seminarium w ogóle nie była potrzebna jak się nie dawno dowiedziałem od pewnego starszego księdza podobnie było za komuny że też nie chciano matury i każdy mógł zostać kapłanem a o tym czy skończył seminarium decydowały egzaminy końcowe itp .

@ Bartek a zastanów się co by powiedział Jezus na mój przypadek? gdzie w Ewangelii jest napisane że aby iść za Chrystusem należy mieć maturę i inne ludzkie wymysły? czy Chrystus wymagał od apostołów matury? czy wymagał by jej w dzisiejszych czasach? napisane jest że aby iść za Panem Jezusem należy zostawić wszystko i nie oglądać się za siebie więc dlaczego mam zdawać maturę aby być księdzem? bo państwo Polskie ma chore pomysły?.

Bardzo boli mnie również fakt że seminaria duchowne zostały sprowadzony do roli zwyczajnych uczelni teologicznych  a kapłaństwo do zwyczajnego zawodu którego klerycy uczą się po zdaniu matury kiedyś seminaria i formacja w nich tak nie wyglądały do seminariów mógł iść każdy kto pragnął służyć Panu Bogu a teraz zrobiły się to zwykłe studia dla karierowiczów sorry że to piszę ale inaczej tego określić się nie da.

Po za tym prosiłem abyście mi podali seminaria lub zakony gdzie matura nie jest potrzebna jeżeli takie znacie nie potrzebuję umoralniania mnie.

Amaretto napisał(a):

Teokrata ===za tego prostego woźnego brata zakonnego powinnam utrzec Ci nosa img/smilies/smile może zapytaj jakiegoś brata zakonnego "na czym polega" jego powołanie, by swego myślenia nie zawężać, bo  trzymanie kluczy i miotły to nie główne zadanie zakonników.  trochę szacunku względem innych a pokory w mniemaniu o sobie. img/smilies/wink

Znam brata zakonnego i wiem na czym to polega głównie na wykonywaniu prostych prac w zakonie np gotowanie w kuchni,sprzątanie,pilnowanie zakrystii ,pranie habitów księżom img/smilies/big_smile dla ambitnych braci po zawodówce np mogą  prowadzić rekolekcje dla młodzieży.

Czy po to kończyłem liceum i uczyłem się aby pracować za darmo ?? chyba raczej nie     img/smilies/roll

Ostatnio edytowany przez teokrata (2014-03-15 12:27:59)

Stopka forum