'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2014-09-02 15:25:48

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Re: Instytut Świecki Chrystusa Króla (żeński)

Odpowiedź ogólna na pytanie przesłane podczas mojego urlopu na pw (odpowiedziałam też indywidualnie):
w naszej wspólnocie kilkuletnia formacja poprzedzająca pierwsze śluby (ani też późniejsza, junioracka czy permanentna) nie wymaga opuszczania środowiska zamieszkania, rocznego lub stałego wyjazdu z domu, zmiany adresu itp. Najwyżej dojeżdża się rytmicznie na comiesięczne spotkania, bliżej lub nieco dalej, ale to jak dotąd całkiem dobrze idzie i jest przyjęta formą w tego typu życiu... 
Znam jedną osobę, która z własnej inicjatywy postanowiła się przeprowadzić do innego miasta, po znalezieniu tam pracy, po to, aby mieć szanse na nieco większą częstotliwość kontaktów. Ale to decyzja wyjątkowa, indywidualna, niesugerowana.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#52 2014-11-14 22:25:19

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dziś zaczyna się u nas szczególny czas modlitewnego przygotowania do wieńczącej rok liturgiczny uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata.

"Jako Król, którego królestwo nie jest z tego świata, Chrystus pozwolił ukoronować się cierniem, abyśmy umieli nadać wartość cierpieniu, umarł, dając świadectwo prawdzie, abyśmy mogli odważnie szukać prawdy, wyrównał Ojcu dług sprawiedliwości, abyśmy usiłowali żyć sprawiedliwie i pokazał nam swoim świętym życiem, jakimi metodami należy wprowadzać pokój"  ( z dokumentów Instytutu)

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

#53 2014-11-15 23:17:43

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Nie wszystkie wypowiedzi papieskie  -  a jest ich mnóstwo -  są łatwo dostępne w przekładzie na język polski. Dlatego przytaczam fragment przemówienia z maja bieżącego roku, ze spotkaniu włoskich instytutów świeckich. Mówi on m. in. o potrzebie bycia świeckich konsekrowanych między innymi ludźmi, dzielenia z nimi warunków życia, o tym, aby nie wybierać sobie wygodnych, wabiących przestrzeni.     

„…wasze trwanie w świecie nie jest po prostu uwarunkowaniem socjologicznym, lecz rzeczywistością teologalną, która was wzywa do bycia świadomym, uważnym, tym, który potrafi spostrzec, zobaczyć i dotknąć ciała brata.
       Jeżeli to się nie stanie, jeżeli będziecie rozproszeni albo jeszcze gorzej: nie poznacie tego współczesnego świata, ale poznacie i będziecie odwiedzali tylko taki świat, który jest dla was wygodny i który was wabi,  pilne będzie wasze nawrócenie! Wasze powołanie jest jedyne w swojej naturze gotowości do wychodzenia, nie tylko dlatego, że was niesie ku drugiemu
człowiekowi, ale także i przede wszystkim dlatego, że domaga się od was zamieszkiwania tam, gdzie mieszka każdy człowiek”.
(przekł. za: http://www.cmis-int.org/it/udienza-ai-p … 10-05-2014)

#54 2014-11-18 23:47:58

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

"Niech Rok Życia Konsekrowanego, który rozpoczniemy w pierwszą niedzielę adwentu, będzie również okazją do modlitwy za tych, którzy realizują swe powołanie w zakonach w Instytutach Świeckich czy w Indywidualnych Formach Życia Konsekrowanego. Niech będzie czasem modlitwy o nowe, święte powołania do służby Bogu i ludziom we wspólnocie Kościoła"

(tekst świeżutki, wyjątek z: ks. bp Kazimierz Gurda,   "Komunikat na rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego"
http://episkopat.pl/dokumenty/pozostale … anego.html  )

#55 2014-12-29 23:16:28

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Kilka słów na przełomie roku.  O naszej tradycji img/smilies/smile .  Cieszymy się od lat spotkaniami, które odbywają się właśnie w tym, okołosylwestrowym okresie.  Z różnych stron Polski zjeżdża się, kto może  – kto może zdobyć czas wolny od pracy zawodowej, no i  komu zdrowie lub wiek pozwalają. Spotkanie jest okazją do intensywnego kontaktu. Przede wszystkim do wspólnej modlitwy – Eucharystii, liturgii godzin, adoracji.  Szansą nacieszenia się świątecznym czasem, kolędowaniem do syta, niekiedy formami teatralnymi czy zabawowymi.  Zwykle jest również nieco roboty:  konferencje, przepracowanie jakiegoś tematu,  warsztaty, dyskusje w grupach itp. Nareszcie można się też nagadać z osobami dawno niewidzianymi, a to istotne dla budowania więzi we wspólnocie żyjącej w rozproszeniu.  Poczynić wspólne plany. Naładować baterie, wspólnie zamknąć stary i rozpocząć mszą św. nowy darowany nam rok.
Pakuję już walizkę img/smilies/smile .

#56 2015-02-12 06:06:42

Małgorzata
Gość

Chciałabym się przywitać właśnie tu w tym wątku na Barce. Kilka lat temu zaczęłam szukać dla siebie miejsca w Kościele, idąc za tym delikatnym, ale jak głęboko przenikającym głosem w sercu img/smilies/smile Zaczęłam od wysoko postawionej poprzeczki, czyli klauzura, potem rozmowy w kilku zakonach, ktoś wtedy tutaj na Barce podrzucił mi temat: "A może świecki instytut?" Nie chciałam o tym słyszeć, ale jednak na koniec okazało się, że to właśnie jest moją drogą. Jestem dopiero w formacji początkowej, ale wiem, że to  jest "to". I jestem bardzo z tego powodu szczęśliwa.

#57 2015-03-30 14:03:10

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

O czasie obiektywnym i naszym subiektywnym odbiorze przemijających minut, o planie Boga i naszym indywidualnym rytmie życia - zapraszamy do poczytania refleksji psychologa:
http://www.instchrkr.katowice.opoka.org … u/128-czas

#58 2015-05-04 20:17:23

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Zwyczajem naszej wspólnoty jest spotykać się co dwa lata, możliwie największą grupą, na tematycznym zjeździe, który łączy wspólną modlitwę, radość bycia razem, konkretny program formacyjny (tym razem poświęcony Maryi) oraz szanse poznawania ciekawych miejsc. I zgodnie z tą tradycją wcale nie taki długi weekend spędziłyśmy w pięknym miejscu, w sanktuarium nad Bugiem, w Kodniu, u tronu Maryi: Matki Jedności  - Królowej Podlasia. Zjazdy są jednym z narzędzi budowania wspólnoty, jednoczą, pogłębiają wiedzę religijną,  ale i dają szansę zobaczyć razem coś ważnego dla Kościoła, a dla wielu z nas po prostu odległego  jak np. np. sanktuarium męczenników w Pratulinie…

http://www.koden.com.pl/photo/MB_bez_koron.pdf

#59 2015-05-25 13:35:40

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Co pewien czas organizujemy spotkania dla osób, które rozważając swoje powołanie, chciałyby zasięgnąć osobiście informacji na temat życia naszej wspólnoty, spotkać się z grupą członkiń i z towarzyszącym jej księdzem. Taka okazja pojawi się w połowie czerwca  (14 VI) w Lublinie, w domu parafialnym przy kościele Księży Marianów, ul. Bazylianówka 85.
Jeśli masz ochotę porozmawiać, zapytać,  wyjść poza kontakt elektroniczny - zapraszamy.

Szczegóły (godziny spotkania, zgłoszenia, zakres wiekowy itp.) na stronie internetowej Instytutu;
jej adres jest w sygnaturze, na dole posta.

#60 2015-06-20 22:35:57

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Nie tak dawno była okazja spotkania w Lublinie. Teraz zaś myślimy już o jesieni. Może komuś przyda się długi czas do namysłu, długofalowe planowanie, zapraszamy też do korespondencji.
Na naszej stronce instytutowej (patrz sygnatura posta) jest zapowiedź spotkania na Podkarpaciu:
24 października w Rzeszowie.
Telefon kontaktowy w tej sprawie - ale i gdyby ktoś chciał nie tylko o konkretnym spotkaniu, lecz i o drodze instytutowej: 535 592 697  (to telefon do jednej z nas)
... Króluj nam, Chryste!

#61 2015-08-28 01:42:23

Martyna55
Użytkownik

Papież Franciszek do instytutów świeckich

10 maja 2014, Rzym, spotkanie papieża Franciszka z członkami instytutów świeckich

Drodzy Bracia i Siostry,
Witam was z okazji waszego zgromadzenia i pozdrawiam was, mówiąc: Znam i doceniam wasze powołanie! Jest to jedna z nowszych form życia konsekrowanego uznanych i zatwierdzonych przez Kościół, a może taka, która nie jest jeszcze w pełni zrozumiała. Nie zniechęcajcie się: jesteście częścią tego biednego, wychodzącego na zewnątrz Kościoła!
Poprzez powołanie jako świeccy i księża, podobnie jak inni żyjecie w społeczeństwie, prowadzicie zwyczajne życie, bez zewnętrznych znaków, bez wsparcia wspólnoty, bez widocznie zorganizowanego apostolatu lub określonych dzieł. Waszym jedynym bogactwem jest wszechogarniające doświadczenie miłości Boga i dlatego jesteś w stanie rozpoznać i dzielić życiowe próby w swoich różnych formach i stawiania ich w świetle i mocy Ewangelii.
Jesteście znakiem Kościoła, o którym mówił Paweł VI w Encyklice Ecclesiam Suam: O DROGACH, KTÓRYMI KOŚCIÓŁ KATOLICKI POWINIEN KROCZYĆ W DOBIE OBECNEJ PRZY PEŁNIENIU SWOJEJ MISJI: „Ponieważ nie można w żaden sposób przynieść zbawienia społeczności ludzkiej stojącej z zewnątrz, musimy najpierw, nie inaczej niż Słowo Boże, które siebie uczyniło człowiekiem, przyoblec formy życia tych, którym mamy zanieść nowinę Chrystusową. Następnie, nie korzystając z żadnych przywilejów, ani nie odgradzając się żadnym zawikłanym sposobem mówienia, musimy dostosować się do ogólnie przyjętego sposobu postępowania innych, byleby zgodny był z człowieczeństwem i uczciwy: szczególnie do sposobu postępowania warstw najniższych, o ile chcemy, by inni nas słuchali i rozumieli. A dalej zanim zaczniemy mówić, winniśmy wiele wysiłku włożyć w to, aby wsłuchiwać się w głos człowieka, a raczej w jego duszę, aby go potem nie tylko rozumieć i szanować, lecz także, ile możliwości spełniać jego życzenia. Następnie, właśnie dlatego, że pragniemy być pasterzami, ojcami i nauczycielami ludzi, musimy postępować względem nich jak bracia. Najodpowiedniejszy bowiem klimat dla dialogu stwarza zarówno przyjaźń, jak i okazywanie szacunku. To wszystko powinniśmy zachować w pamięci i wprowadzić w czyn na mocy Chrystusowych przykazań i za Jego przykładem” (n.87 ). Temat Waszego spotkania, który brzmi: „W centrum wydarzeń ludzkich: wyzwania w złożonym społeczeństwie” wskazuje na zakres Waszej misji i Waszego przepowiadania. Jesteś w świecie, ale nie z tego świata, niosąc w sobie istotę orędzia chrześcijańskiego: miłości Ojca, który zbawia. Jesteście w samym sercu świata z Bożym sercem.
Wasze powołanie skłania Was do zainteresowania się każdą pojedynczą osobą żyjąca obok Was i jej najgłębszych problemów, które często pozostają niewypowiedziane lub zamaskowane. Ze względu na miłość Boga, której doświadczyliście, jesteście zdolni do czułego i bliskiego podejścia do tych osób. Możecie być tak blisko, aż do dotknięcia ich ran, oczekiwań, ich pytań i potrzeb, z czułością, która jest wyrazem troski i usuwa wszelkie odległości. Jak Samarytanin, który przechodził obok i na widok potrzebującego okazał współczucie. Jest to ruch, do którego jesteście zobowiązani poprzez swoje powołanie: do wyjścia naprzeciw każdej osoby i bycia blisko niej, ponieważ Wasze bycie w świecie nie jest po prostu socjologiczne, ale jest rzeczywistością teologiczną, która wzywa Was do bycia zatroskanymi o swoich braci.
Jeśli tak się nie stanie, jeśli się rozproszycie, lub co gorsza, nie zgłębicie współczesnego świata, ale go jedynie poznacie/zwiedzicie z tym, co jest bardziej wam wygodne, to potrzebne jest pilne nawrócenie! Waszym powołaniem z natury jest wychodzenie na zewnątrz. Nie tylko prowadzi Was ono ku innym ludziom, ale wymaga od Was życia pośród innych.
Włochy są krajem o największej liczbie członków instytutów świeckich. Jesteście zaczynem, który produkuje dobry chleb dla wielu, Chleb, którego wielu brakuje: kimś, kto potrafi wysłuchać ludzkich potrzeb, pragnień, rozczarowań, nadziei. Podobnie jak ci, którzy poprzedzili Was na tej drodze, możecie przywrócić nadzieję młodym ludziom, pomagać starszym, otwierać drogę na przyszłość, rozprzestrzeniać miłość w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Jeśli tak się nie stanie, jeśli w Waszym codziennym życiu zabraknie świadectwa i proroctwa, to, powtarzam Wam, że istnieje pilna potrzeba nawrócenia!
Nigdy nie straćcie tempa w kroczeniu po ulicach świata, świadomości, że idąc, nawet niepewnym krokiem i kulejąc, jest zawsze lepiej iść niż stać, zamkniętym ze swoimi pytaniami i niepewnością. Misyjna pasja, radość Chrystusa, który wzywa, aby dzielić się z innymi pięknem wiary zmniejsza ryzyko zakleszczenia w indywidualizmie. Linia myślenia, która stwierdza, że człowiek jest twórcą samego siebie i kieruje się jedynie własnymi wyborami i pragnieniami, często przybierającymi pozornie piękne szaty wolności i szacunku, stanowi zagrożenie dla podstaw życia konsekrowanego, zwłaszcza wśród ludzi świeckich. Istnieje pilna potrzeba, aby zweryfikować swoje poczucie przynależności do Instytutu, która, właśnie dlatego, że opiera się na życiu społecznym, ma swoje mocne poczucie charyzmy. Z tego właśnie powodu, każdy z was jest niezwykle cenny w doprowadzaniu innych do spotkania z Bogiem, to jest w odnalezieniu odpowiedzialności całej wspólnoty do bycia prorokiem, do wspólnych poszukiwań z pokorą i cierpliwością posłannictwa, które będzie darem dla kraju i dla Kościoła, i do dawania świadectwa z całą prostotą. Jesteście jak anteny gotowe do odbioru ziarna innowacji rzucanego przez Ducha Świętego i możecie wspomóc wspólnotę kościelną w podejmowaniu tego spojrzenia dobroci i szukaniu nowych, odważnych sposobów dotarcia do wszystkich ludzi.
Biedni pośród biednych, ale z płonącymi sercami. Nigdy stojący w miejscu, ale zawsze w ruchu. Razem [we wspólnocie] i rozesłani [w świat], nawet gdy jesteście sami, ponieważ konsekracja czyni Was płonącymi iskrami w Kościele. Zawsze w drodze z radością – nieodłączną cechą każdego pielgrzyma!
Dziękuję, drodzy przyjaciele, za to, kim jesteście. Niech Was Pan błogosławi i Maryja ochrania. I módlcie się za mnie!

[zob. http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP … 52014.html -
prosimy zawsze o podawanie żródła cytatów, dodałam link - hannaturno]

#62 2015-09-21 23:57:30

Ania 55
Użytkownik

Witam wszystkich,
tyle pięknych treści tu wyczytałam. Pamiętam pewną rozmowę z kapłanem. Kiedy podzieliłam się myślą, że łączenie świeckości z konsekracją jest bardzo trudne i wymagające, odpowiedział, że jeśli zdaję sobie z tego sprawę, i podejmuję to, i sprawia mi to i radość i trud, to jestem na właściwej drodze, bo tak ma być. To jest takie powołanie. Zresztą jak każde.
Otworzyłam poezje Karola Wojtyły (Profile Cyrenejczyka):
                 "Więc pracuj po prostu i ufaj. A w siebie wchodź na tyle,
                  by wiedzieć o swej pysze (to już jest pokora).
                  I raczej pilnuj woli. Uczuć gwałtownych wylew
                  czasami tylko się zdarza i nie ogarnia Boga."

#63 2015-10-09 23:21:27

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Polecam krótką lekturę - o doświadczeniu znanym pewnie każdemu z nas:  o rozproszeniach na modlitwie. Tekst napisała pani psycholog:
http://www.instchrkr.katowice.opoka.org … -modlitwie

#64 2015-10-18 00:51:17

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Blisko Chrystusa, ale w świecie  - tak widzi wspólnotę jedna z młodszych jej członkiń...
Kto chętny - proszę zajrzeć  img/smilies/smile     http://www.instchrkr.katowice.opoka.org … -w-swiecie

#65 2015-11-28 19:08:54

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dzisiejsze nieszpory otwierają nie tylko adwent, ale i szczególny czas jubileuszu – 1050 rocznicy chrztu Polski. Myślę, że która z nas tylko mogła, dotarła do katedry w swojej diecezji, gdzie biskupi niemal równocześnie inaugurowali ten jubileusz. Właśnie wróciłam i ja. To była ładna liturgia, wzbogacona o kazanie ks. bpa Damiana Bryla oraz o obrzęd przekazania świec przedstawicielom każdego dekanatu. Świece odpalano od jednej z tych, które biskupom każdej diecezji wręczono niedawno na Jasnej Górze.
      Z biskupiego słowa zapamiętałam myśl o tym, o czym warto pamiętać w tym roku. Są to cztery elementy, cztery zadania:
- wspominać,
- dziękować,
- świętować,
- poszukiwać kreatywnych sposobów przekazywania kolejnym pokoleniom.
                              I od razu rodzą się pytania: co, za co i jak?

Zostawiam Was z tymi pytaniami i z jubileuszową modlitwą (wręczono nam teksty).  Zdaje się, że będzie odmawiana przy każdym apelu jasnogórskim.

Boże, nasz Ojcze,
w roku jubileuszu Chrztu Polski
dziękujemy za łaskę wiary,
za Twoje wejście w dzieje każdego z nas i naszej Ojczyzny, 
za łaskę, która nam nieustannie towarzyszy.

Jezu Chryste, Synu Boży,
Ty jesteś Panem i Zbawicielem każdego z nas.
Pragniemy i prosimy,
abyś kierował całym naszym życiem
osobistym, rodzinnym i społecznym.

Duchu Święty, źródło życia i miłości,
wołamy o Twoje dary i charyzmaty, abyśmy mogli poznawać Prawdę,
kochać Kościół,
służyć braciom i siostrom miłością ofiarną
i odważnie głosić współczesnemu światu Dobrą Nowinę.

Maryjo, nasza Matko i Królowo,
Święci Patronowie naszej umiłowanej Ojczyzny,
wspierajcie nas swoim wstawiennictwem,
abyśmy dochowali wierności łasce chrztu świętego.

Boże w Trójcy Świętej Jedyny,
bądź uwielbiony
w naszej historii,
teraz
i na wieki wieków.
Amen

#66 2015-12-08 22:18:29

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Wszyscy wiemy, że dziś rozpoczął się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. 
Dla nas szczególną wymowę ma też życzenie Ojca świętego co do zaplanowanego  zakończenia tego roku oraz decyzja polskiego Episkopatu:

"Ojciec Święty polecił, by Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia [...] zakończył [się] 20 listopada 2016 roku w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.
W tym czasie połączymy intencje Ojca Świętego z ogólnopolskim aktem przyjęcia królowania Chrystusa i poddania się pod Jego Boską władzę. Uczynimy to w podkrakowskich Łagiewnikach 19 listopada 2016 roku, w przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata".
(http://www.archpoznan.pl/content/view/3767/109/

#67 2015-12-22 23:02:49

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Antyfona dzisiejszych nieszporów:

"O Królu narodów, przez nie upragniony; * Kamieniu węgielny Kościoła, / przyjdź i zbaw człowieka, / którego utworzyłeś z prochu ziemi"

#68 2016-01-04 13:43:29

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Ostatnie popołudnie starego i pierwsze dni nowego roku kilkadziesiąt z nas spędziło w Częstochowie, w bliskości Jasnej Góry.  Sam nowy rok powitałyśmy w pięknie rozświetlonej bazylice jasnogórskiej, na mszy św. o 24.00. Pomyślałam sobie nagle: ciekawe, czy w tym tłumie nie ma też kogoś z barkowiczów? 
   2 stycznia przeżyłyśmy w kaplicy Matki Bożej mszę św. , której głównym celebransem był poproszony przez nas biskup naszej macierzystej diecezji, diecezji, w której instytut narodził się ponad 70 lat temu  – ks. bp Jan Piotrowski.

#69 2016-02-03 19:00:31

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Drodzy,
niespełna dwie godziny temu wróciłam z Rzymu, z zamykającego Rok Życia Konsekrowanego światowego spotkania osób konsekrowanych "Życie konsekrowane w komunii". Spróbuję powoli i na raty trochę poopowiadać. To chyba była przygoda życia.

Na razie dziękuję Karinie za link do nagrania z modlitewnej wigilii, rozpoczynającej wydarzenia. 
Watykańska kamera jest dyskretna, ale... odnalazłam i siebie.
Jest i materiał z polskim komentarzem: http://tv-trwam.pl/film/czuwanie-modlit … ekrowanego

Link do mszy św. z 2 lutego:
https://www.gloria.tv/media/iCmX1UUHERx
lub
http://www.radiomaryja.pl/kosciol/msza- … watykanie/
Ponieważ chyba jakoś przeliczono się z wejściówkami, przynajmniej - tak na oko - z 2000 osób mimo biletów i innych dokumentów nie weszło do bazyliki. Zostaliśmy posadzeni na placu przed telebimami i tak przeżywaliśmy Eucharystię kończącą rok. Ale Ojciec święty zrobił nam wspaniałą  niespodziankę, wyszedł przed bazylikę do tych, którzy uczestniczyli we mszy "w chłodku", jak nam powiedział. To  ostatnich 8 minut w wersji gloria.tv

#70 2016-02-28 18:54:51

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Na stronie http://www.instchrkr.katowice.opoka.org … -w-komunii   oraz http://www.kkis.pl/  dostępne jest już pełne sprawozdanie ze zorganizowanego w  Rzymie międzynarodowego spotkania "Życie konsekrowane w komunii". Uwzględnia ono również te części przedsięwzięcia, które przeznaczone były dla członków instytutów świeckich - i jest napisane z perspektywy  czlonkiń naszej wspólnoty.   Zapraszamy do lektury!

#71 2016-04-03 01:17:19

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Zdania, które mnie dziś zaprosiły do refleksji:
"Moi drodzy, jest rzeczą ważną nauczyć się rozpoznawać znaki, poprzez które Bóg nas powołuje i prowadzi. Gdy sobie uświadamiamy, że to On nas prowadzi, serce doznaje prawdziwej i głębokiej radości, której towarzyszy żywe pragnienie, by Go spotkać oraz wytrwale i posłusznie za Nim iść".
                                     (JP II,  Orędzie na XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii z dnia 6.08.2004)

#72 2016-04-22 20:06:27

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Zachęcam do zapoznania się z  informacją o kolejnym, majowym spotkaniu dla kobiet, zainteresowanych świeckim życiem konsekrowanym:
http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/.
Korespondencję mailową przyjmuje ks. prof. Marek Chmielewski, autor m. in. tekstu "Główne rysy duchowości instytutów świeckich", dostępnego tutaj:
http://pracownik.kul.pl/files/10591/pub … eckich.pdf

#73 2016-08-16 13:19:00

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Chciałabym zawiadomić, choć czas jeszcze urlopowy, więc z dużym wyprzedzeniem, że w październiku odbędzie się spotkanie dla osób, rozważających drogę instytutową i // lub pragnących zasięgnąć bliższych informacji - tym razem wreszcie w zachodniej Polsce.
Szczegóły, kontakty na stronce wspólnotowej (patrz sygnatura posta)
lub tu:
http://www.instchrkr.katowice.opoka.org … strada.pdf

#74 2016-10-17 01:17:54

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

"Modlitwa do Jezusa naszego Króla i Pana

Jezu Chryste, Królu Wszechświata, Panie nasz i Boże,
Odkupicielu rodzaju ludzkiego, nasz Zbawicielu!
Ty, który mówiłeś, że Królestwo Twoje nie jest z tego świata,
który wzywałeś nas do szukania Królestwa Bożego
i nauczyłeś nas prosić w modlitwie do Ojca: „przyjdź Królestwo Twoje”,
wejrzyj na nas stojących przed Twoim Majestatem.
Wywyższamy Cię, oddajemy Ci cześć i uwielbienie.
Pokornie poddajemy się Twemu Panowaniu i Twemu Prawu.
Świadomi naszych win i zniewag zadanych Twemu Sercu
przepraszamy za wszelkie nasze grzechy i zaniedbane dobro.
Wyrażamy naszą skruchę i prosimy o zmiłowanie.
Przyrzekamy zabiegać o pomnożenie Twojej Chwały,
dziękować za nieskończone Miłosierdzie, które okazujesz z pokolenia na pokolenie,
wiernością i posłuszeństwem odpowiadać na Twoją Miłość.
Boski Królu naszych serc, niech Twój Święty Duch,
wspiera nas w realizacji tych zobowiązań, chroni od zła i dokonuje naszego uświęcenia.
Niech pomaga nam porządkować całe nasze życie i posłannictwo Kościoła.
Króluj nam Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie,
na większą chwałę Przenajświętszej Trójcy i dla zbawienia ludzi.
Spraw, aby nasze rodziny, wioski, miasta i świat cały objęło Twe Królestwo:
królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski,
królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju,
teraz i na wieki wieków Amen."

Modlitwę tę (wraz z zaproszeniem do jej odmawiania przez wszystkich) dołączono do nowego "Listu pasterskiego Episkopatu Polski w sprawie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana". List ten jest zapowiedzią uroczystej proklamacji aktu, która odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 19 listopada br. – w przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Zatem w przeddzień i naszej uroczystości patronalnej. To szczególny moment. Włączmy się do modlitwy...

link do listu i modlitwy: http://episkopat.pl/list-pasterski-epis … la-i-pana/

#75 2017-04-07 20:34:59

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Chciałabym zaprosić do zapoznania się z życiorysem naszego założyciela, Sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, którego wiele osób – nie tylko nasza wspólnota – nazywa Ojcem. Artykuł można znaleźć na stronie diecezji kieleckiej,  w zakładce Procesy beatyfikacyjne.  Ojciec Wojciech był ciekawą postacią  - pracował w parafii, przez długie lata zajmował się formacją kleryków w seminarium, troszczył się o misje, był ojcem duchownym kapłanów diecezjalnych (jako pierwszy w Polsce), duszpasterzował niewidomym, głuchoniemym, niepełnosprawnym.  Kiedy pomyślę, że miał już 79 lat, gdy zaczął organizować, w bardzo, bardzo  prostych warunkach, wczasorekolekcje właśnie dla niepełnosprawnych… jednak trudno mi sobie to wyobrazić. 

http://www.diecezja.kielce.pl/procesy-beatyfikacyjne   , klikamy na tekst ks. Jana Jagiełki: „Dobry Samarytanin”… Poniżej znajdziemy zdjęcie Ojca. W tym roku minie 25 lat od Jego śmierci.

Stopka forum