'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2007-07-22 16:51:34

samuela
Gość

Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP - niepokalanki :-)

www.niepokalanki.pl

To nieduże zgromadzenie, ale wspaniałe Siostrzyczki przypominające Anioły ( w swoich białych habitach :-) , dbające szczególnie o edukację i rozwój duchowy kobiet:-) /prowadzą szkoły/ A myśli załozycielki bł. Marceliny Darowskiej piękne i tak aktualne! Polecam zgłębienie ich!

#2 2007-09-19 10:57:16

Oleńka
Gość

Re: Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP - niepokalanki :-)

samuela napisał(a):

To nieduże zgromadzenie, ale wspaniałe Siostrzyczki przypominające Anioły ( w swoich białych habitach :-) , dbające szczególnie o edukację i rozwój duchowy kobiet

To prawda, siostry jak anioły i jaki piękny charyzmat !  img/smilies/teu45 Ale zgromadzenie liczy ok. 200 sióstr, więc to dużo ! img/smilies/wink

#3 2007-09-19 11:12:34

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

I z tego co wiem to u Tych Sióstr imię zakonne otrzymuje się dopiero podczas ślubów wieczystych img/smilies/big_smileimg/smilies/big_smile

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#4 2007-09-19 13:24:24

Magdalena
Gość

Moja koleżanka skończyła ich szkołę [dawno dawno temu]. Chyba miałaby dużo do powiedzenia [i niekoniecznie zawsze w kontekście anielskości - jak to w szkole img/smilies/wink ].

#5 2007-09-21 12:13:05

samuela
Gość

Na taaaakie dzieło, jakie podejmują: to jest garstka. Imię siostry wybierają przy I ślubach:-) Jak anioły...

#6 2007-11-23 14:06:31

Rafcio
Gość

A zauważyłem że noszą granatowe habity. Kiedy je noszą?

#7 2007-11-25 08:42:24

samuela
Gość

Granatowe zakładają w czasie podróży, pracy. Białe są "liturgiczne", oficjalne, wyjściowe. Zakładają zawsze na modlitwę:-)

#8 2007-11-25 16:21:28

Rafcio
Gość

Jak uczą w szkołach, chodzą na spacerkach to jakie mają??

#9 2008-02-28 15:54:55

Justyś23
Gość

Niepokalanki to cudowne Siostry, mająąąą dużą cierpliwość ale też są bardzo wyrozumiałe jeśli chodzi o swoje Wychowanki w szkołach, a szczególnie w internacie img/smilies/wink.

#10 2008-03-23 21:48:25

samuela
Gość

Niepokalanki zawsze trzymają styl:-)  Jakże nie zachwycić się ich strojami?:-) Ale na tym nie koniec! A dziale rekolekcji umieściłam informację o dniach skupienia. Gratka dla tych z duchowości niepokalańskiej, maryjnej, kontemplacyjnej, ale bardzo żywej, twórczej:-))))

#11 2008-05-20 23:41:44

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Niepokalanki są super. "Chodzą" za mną od lat...
...a ja poważnie rozważam opcję zostania kiedyś jedną z nich. Choć przeżywam miliony wątpliwości (a teraz jeszcze spadek formy duchowej niestety img/smilies/neutral ), to czasem łapię się na tym, że jak o nich myślę, myślę: "A u nas (...cośtam)..." img/smilies/smile
Za dwa dni znowu u nich (u nas img/smilies/smile ) będę, to po raz kolejny zadam Panu Jezusowi i Maryi pytanie - czy chcą mnie tu mieć... img/smilies/smile

Navigo ergo sum

#12 2008-05-21 17:14:26

Zakochana
Gość

a ja niedawno (7 maja) widziałam dwie siostry niepokalanki w Warszawskim teatrze Roma na "Upiorze w operze" img/smilies/smile

#13 2008-08-04 18:17:37

isia
Gość

Witam
Tak się składa, że niepokalanki znam od lat - byłam ich uczennicą.
W szkole jak to w szkole różnie bywało ale nie zamieniłabym ani wtedy ani teraz, po latach, tej szkoły na żadną inną.
Tu wraca się jak do domu... dziewczyny przyjeżdżają przedstawić swoich chłopaków, później mężów a później rozpoczynają się naloty z dzieciakami.
Siostry prowadzą szkoły i przedszkola. Pracują też na Ukrainie, Białorusi i mają małe mieszkanko na Watykanie.
Jak Zakochana zauważyła często pojawiają się na spektaklach czy koncertach z uczennicami szkoły. Bywa, że organizują nieco niekonwencjonalne wyjazdy. Zapraszają też na rekolekcje i regularnie odbywające się w Łomiankach (a właściwie w Burakowie) pod Warszawą dni skupienia.

Chciałam odświeżyć ten wątek bo w tym roku przypada rocznica 150. lecia Zgromadzenia i 100. lecie szkoły w Szymanowie.

Prze okres jubileuszu, w każdą środę o godzinie 21 za pośrednictwem internetu i radia Niepokalanów można uczestniczyć w Apelu transmitowanego z szymanowskiej kaplicy.

Jeśli ktoś wyląduje w okolicach Niepokalanowa pod Warszawą - warto zajrzeć do Szymanowa, do kaplicy. Myślę, że nawet Ci którzy nie czują za bardzo "maryjności" zakochają się w Pani Jazłowieckiej a urok tego miejsca prawdziwie może zachwycić.

Ostatnio Zgromadzenie otrzymało medal PRO MEMORIA gdyż jego historia od wielu lat splata się z historią Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Strony internetowe http://www.niepokalanki.pl/ istnieją już 11 lat.
--------------------

Magda19 napisał(a):

I z tego co wiem to u Tych Sióstr imię zakonne otrzymuje się dopiero podczas ślubów wieczystych img/smilies/big_smileimg/smilies/big_smile

Chyba nie. Imię zakonne Siostra otrzymuje podczas pierwszych ślubów. Imię nie może się powtarzać. To znaczy, że w danej chwili jest tylko jedna jedyna siostra o tym imieniu w całym Zgromadzeniu. Dopiero po jej śmierci może być kolejna.
Wcześniej składa na kartce trzy swoje propozycje i z nich Przełożona Generalna wybiera jedną. Choć wcale nie jest powiedziane, że imię będzie właśnie z kartki img/smilies/wink można zawsze być zaskoczonym i własne imię poznać dopiero przy ślubach. Siostry wybierają tajemnicę.

Siostry przed ślubami wieczystymi noszą biały sznur a podczas ślubów wieczystych otrzymują granatowy.
Tak jak wcześniej ktoś wspomniał siostry noszą białe habity ze szkaplerzami i białe welony. Natomiast do miasta, na wycieczki czy wyjazdy wkładają granatowy fartuch. Przy pracach domowych - szary.
Na mszę św. konwentualną wkładają jeszcze szafirowe płaszcze - jak na zdjęciu - śluby wieczyste jednej z sióstr

pozdrawiam.isia

Ostatnio edytowany przez isia (2008-08-04 20:00:22)

#14 2008-08-08 21:33:58

herbaciarka
Gość

Poznałam siostry na szlaku w górach. img/smilies/wink Bardzo miło nam się rozmawiało i nawet użyczyły plaster na obtartą nogę. ;p

#15 2008-08-09 16:18:44

isia
Gość

Pewnie niewiele osób zna to Zgromadzenie więc szerokiego spektrum dyskusji nie będzie.
Ale skoro ja odświeżyłam Temat a Angua wywołała dyskusję jeszcze coś napiszę.
Angua zadam Ci pytanie:
Na ilę znasz system pedagogiczny Matki Marceliny skoro potrafisz powiedzieć, że ktoś się nim kieruje a ktoś inny nie ?
Czy kiedykolwiek studiowałaś pisma Matki żeby móc oceniać siostry czy Zgromadznie ? Uwierz mi nawet nie wszystkie niepokalanki znają dogłębnie system pedagogiczny. A wiele z nich nie odważyłoby się
na taką opinię jaką Ty wyraziłaś. Zatem nie sądzę byś miała na tyle dużą wiedzę żeby tak się wypowiadać.
Powiem tak: jeśli prawdą jest to, że niedawno skończyłaś szkołę w Szymanowie to uważam, że to nie jest Twoja opinia ale opinia jednej z sióstr, którą znam na pewno dłużej niż Ty i która jakiś czas temu odeszła.
Jest mi przykro o tym pisać bo bardzo ją lubię ale ta siostra nie potrafiła sobie poradzić ze zbyt wybujałą ambicją i poczuciem wyjątkowości. A prawdziwa niepokalanka kieruje się słowami Matki: "Umierać sobie".
Czyli zapomnieć o sobie, żyć dla Boga... i służyć.
Kiedy w klasztorze zaczynasz myśleć o sobie, oczekiwać na pochwały i uznanie to już się gubisz. Cokolwiek robisz, robisz to dla Chrystusa nie oczekując pochwał i nagród. Nagroda jest w Niebie.

Tu Cię najwyżej mogą skrytykować. A niepokalanki krytykować potrafią i same się z tego śmieją. Spotkałam wiele sióstr indywidualistek, które nie kryły swojej opinii i wyrażały ja śmiało.
To też dobrze świadczy o formacji - siostry mają zawsze swoje zdanie i sie z nim nie kryją. Tu sie nie łamie charakterów tylko nieco temperuje a może inaczej - kształtuje, uszlachetnia, rozwija.
Zresztą bardzo dużo sióstr studiuje. Są takie które będąc w Zgromadzeniu skończyły historię, anglistykę, chemię, fizykę, matematykę, polonistykę a nawet AWF.

Jeśli jednak Siostra-pedagog, dzieli się z uczennicą swoimi problemami to znaczy, że kompletnie nie rozumie o co w tym wszystkim chodzi i to właśnie ona odchodzi od myśli Załozycielki i zaczyna ... zajmować się sobą.
I całe szczęście, że odeszła.
Zatem sama widzisz, kto tu odchodzi od ducha Zgromadzenia a kto nie. Aż muszę napisać: Jeśli gdzieś widzisz problem - poszukaj go w sobie...

Ze Zgromadzeń siostry odchodzą - w ostatnich latach statystyka jest powalająca i to w wielu wspólnotach. Znam akurat kilka (więc nie tylko niepokalanki) i wiem, że jest to problem.
Nieco lepiej zaczęło się dziać w klasztorach kontemplacyjnych...
Jest też duży problem z powołaniami i to wszędzie. Nowicjaty są dużo mniejsze niż nawet przed 10 czy 15 laty.
Czasem myślę, że to jest taki czas próby a może działanie szatana. Przykładowo w jednym dość dobrze znanym mi Zgromadzeniu, z którym współpracuję, właśnie w roku jubileuszowym odeszło najwięcej sióstr.

Jak napisałam też jestem wychownką i wcale nie uważam, że wszystkie siostry są święte, nie wszystkie są cierpliwe i wyrozumiałe. W szkole zdarzyło mi się i płakać przez jakąś siostrę.
Ale z perspektywy czasu wiem, że miała rację - chciała dla mnie dobrze - może nie umiała rozwiązać problemu inaczej, bardziej zręcznie - nie wiem. Ale wiem na pewno, że była mi życzliwa.
Ale czy my wszyscy tu jesteśmy tacy doskonali ? My tylko biegniemy ku doskonałości.

Znasz tylką jedną stronę medalu drugiej wcale bo wychowanka nie może napisać, że zna życie zakonne bo go nie zna i mnie nie przekonasz i każda szczera siostra zakonna Ci to powie.
Tobie się tylko tak wydaje bo sporo wiesz, ale życia zakonnego nie znasz. Docierają najczęściej sensacje, zranienia a to nie jest prawdziwe życie zakonne. To tylko jakaś cząstka może nie zawsze chwalebna.

Oprócz niepokalanek znam więcej Zgromadzeń, z wieloma Siostrami współpracowałam czy współpracuję. Tu jednak jest jakoś tak normalnie. Np. nie ma dziwnych praktyk pokutnych.
Owszem Siostry często poszczą (tzw czarny post), mają czuwania nocne itp. ale nie ma czegoś takiego jak wcinanie zupy na klęcząco co się praktykuje w niektórych Zgromadzeniach do tej pory.
Natomiast siostry się przepraszają wzajemnie mówiąc sobie wprost co zabolało czy co dana siostra zrobiła złego przeciw Zgromadzeniu czy innej siostrze - tzw. "culpy". To dla mnie jest piękne bo buduje a nie burzy.
I jest dużo trudniejsze niż prosta pokuta... bo czasem wymaga wiele odwagi by publicznie przyznać się do błędu.

Wszyscy chcemy widzieć rozśpiewane siostry z gitarami, uśmiechnięte, kochające swoje Zgromadzenie, zawsze dobre, wysłuchujące. Trzeba tylko pamiętać, że te siostry to takie same dziewczyny/kobiety ja my.
Mają te same słabości tak samo grzeszą, potrafią się pokłucić. Bywa, że reagują egoistycznie. Z czasem zachwyt, egzaltacja i zauroczenie gasną. Wtedy postaje wierność a wierność jest trudna.

Polecam wszystkim kandydatkom ostatnio wydaną książkę o Matce Teresie z Kalkuty. Przeżywała prawdziwą "noc ciemną". Kto przeczytał dzieła św. Jana od Krzyża też wie, że nie przeżywał tylko uniesień.
Bywa, że święci często żyją przez lata w ciemności i zdawać się mogło, że Pan ich opuścił. Ale są wierni MIMO WSZYSTKO no i tym samym święci. Każdy z nas przeżywa trudne chwile - siostry też.

skoro tu zajrzałaś - SZUKASZ... zatem jako starsza koleżanka życzę Ci wielu Łask Ducha Świętego.
Nie słuchaj nikogo bo nikt nie zastąpi Ci Chrystusa - słuchaj własnego serca.

Ostatnio edytowany przez isia (2008-08-09 16:24:53)

#16 2008-08-09 18:25:43

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Kto mieczem wojuje od miecza ginie...

Isia spokojnie, nie naskakuj tak na Angue - chyba każdy ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie. Dziewczyna była w tej szkole, ileś czasu tam przeżyła i wyrobiła sobie własne zdanie, którym się dzieli - tylko tyle. Nie trzeba studiować pism Matki (to założycielka tak?) żeby w obliczu jakiejś sytuacji stwierdzić, że zło wyrządzone jakiejś uczennicy nie jest zgodne z myślą przewodnią Matki. Oczywiście mogą być jakieś skomplikowane sytuacje, które gdzieś w konsekwencji wydadzą dobry-pożądany efekt ale przecież nie zawsze w szkole ten efekt otrzymuje się z narzuconego szablonu img/smilies/wink Angua czegoś doświadczyła i tym swoim doświadczeniem się podzieliła, a Ty piszesz tak jakby ta dziewczyna co najmniej wkroczyła między niepokalanki z nową wersją konstytucji zakonnych img/smilies/wink Spokojnie.

A zaczęłam od tego miecza bo sama pozwalasz sobie na niewybredną krytykę:

Tu jednak jest jakoś tak normalnie. Np. nie ma dziwnych praktyk pokutnych. (...) ale nie ma czegoś takiego jak wcinanie zupy na klęcząco co się praktykuje w niektórych Zgromadzeniach do tej pory.

praktyk, których Ty nie rozumiesz. A może to już krytykanctwo?

Pozdrawiam życząc nieco więcej dystansu img/smilies/smile

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#17 2008-08-09 18:52:06

karmelka :)
Gość

Nie wiem czy mogę się wtrącić, ale w obronie Anguy powiem, że znam pare dziewczyn, które chodziły do szkoły prowadzonej przez niepokalanki i także się zbyt dobrze nie wypowiadały o nich, (delikatnie mówiąc). Nie mam zamiaru nikogo potępiać, na pewno jest w tych siostrach wiele dobra i wkładają wiele pracy w nauczanie młodzieży. Tylko tak mi się nasunęło, jak napisałaś, że Angua nie zna systemu i źle odbiera zachowanie sióstr...

#18 2008-08-09 19:06:48

isia
Gość

Nie miałam zamiaru nikogo krytykować. Oczywiście każdy ma prawo do własnej opinii. Nie można jednak bez żadnego uzasadnienia ani merytorycznej dyskusji napisać, że siostry "odchodzą od tego co mówiła Matka" jeśli się zna  tylko część tego co Matka pisała a Angua napisała, że to też jej opinia. To się nadaje do głębokiej merytorycznej dyskusji. Uczennice różnie przyjmują szkołę - jedne dobrze, inne bardzo krytycznie. Moim zdaniem to dobrze bo nikt nie jest taki sam. Do niektórych siostry trafiają do innych nie. Choć z tego co pamiętam z moich czasów szkolnych - bo też jestem wychowanką sióstr niepokalanek - siostry starały się traktować nas indywidualnie. Praca pedagogiczna jest generalnie trudna i prawie zawsze niewdzięczna. Jestem z belferskiej rodziny to wiem :-)
Angua nie napisała wprost, że ktoś jej wyrządził zło w szkole ale śmiało podsumowała, że "w zgromadzeniu nie dzieje się dobrze". Dlatego postanowiłam się do tego odnieść bo jestem innego zdania. A też jestem wychowanką, zdawałam u sióstr maturę. Jak widać ile ludzi tyle opinii :-)

Co do jedzenia zupy. Bardzo dobrze znam jedno Zgromadzenie w którym właśnie takie praktyki się podejmuje. Byłam świadkiem jak młode siostry, często już po wieczystych zupełnie nie rozumiały tej formy pokuty. Mówiąc krótko wiały wtedy z posiłku i obrazek był taki: starsze siostry były zwolnione a pokutę podejmowały tylko przełożona i asystentka. Nie chciałam się rozpisywać na ten temat dlatego tak wyszło. Może rzeczywiście akurat to nie w tym miejscu. Nie lekceważę żadnych form pokuty ale ważne by siostry do takiej pokuty były przygotowane i podejmowały ją z pokorą i zrozumieniem. Jeśli kogoś uraziłam tą "zupą klęczącą" to przepraszam.

pozdrawiam...wszystkich a szczególnie moją w końcu koleżankę Anguę... i życzę Ci wielu Łask Bożych!

Ostatnio edytowany przez isia (2008-08-09 19:16:38)

#19 2008-08-09 19:15:17

angua
Gość

żeby wszystko było jasne... nie zamieniłabym tej szkoły na inną:) patrząc na moją klasę - to jestem jedną z osób najlepiej nastawionych do Niepokalanek:)
być może rzeczywiście powinnam nieco łagodniej wypowiedzieć się w pierwszym poście... ale tak to widzę...

#20 2008-08-09 19:17:14

isia
Gość

Anuga !
i w tym się zgadzamy... też bym sie nie zamieniła... hej!

z tym nastawieniem do niepokalanek to się zmienia miarę upływu czasu...sama to zauważysz. Ja już to widzę w mojej klasie :-)

do Green:
Widzisz ja chciałam tylko przedstawić Zgromadzenie jak wszyscy w tym wątku. Zarzuty Anguy były na tyle poważne, że nie można było się do nich nie odnieść, zwłaszcza że obie jesteśmy wychowankami sióstr niepokalanek, obie byłyśmy w szkole i mamy - jak widać - skrajnie różne opinie. Ale w sumie to jest ciekawe....

Ostatnio edytowany przez isia (2008-08-09 20:20:32)

#21 2008-08-09 19:36:56

Rafcio
Gość

Przez te kilka lat mogly zmienić się też nauczycielki. tzreba o tym pamiętać. Ale wątek dotyczy Sióstr Niepokalanek nie praktyk pokutnych (oczywiście, że napisała o tym isia to nie jest złe, ale już komentowanie w tym dziale tak), ani sprorów między użytkownikami. Tylko chciałem przypomnieć.

#22 2008-08-23 23:44:08

marta81
Gość

U mnie w mieście jest Zgromadzenia niepokalanek....wszytkie siostrzyczki są cudowne, a każde dni skupienia prowadzone przez nie są takie niepowtarzalne...

#23 2008-08-24 13:15:39

samuela
Gość

Ależ dyskusyjnie na forum. Dobrze. Należy się Im:-) Niepokalanki są naprawdę pięknym zakonem, są wspaniałymi kobietami - nieidealnymi jak my wszystkie. Pisma Matki Marceliny są głebokie, jakże mistyczne i trudne - nie tyle w czytaniu, co w życiu. Podziwiam Je Wszystkie. Że się decydują, że idą! I z serca wszystkich pozdrawiam, którzy myślą o oddaniu się na służbę właśnie w tym Zgromadzeniu. W modlitwie.

#24 2008-10-04 18:17:59

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dzisiaj w domu generalnym ss. niepokalanek w Szymanowie odbyły się uroczystości wieńczące obchody jubileuszu 150-lecia istnienia Zgromadzenia i 100-lecia liceum w Szymanowie. Miałam przyjemność być na tych uroczystościach i jestem pod wrażeniem, jeśli chodzi o rozmach i wspaniałą organizację imprezy, która zgromadziła dobrych kilka setek gości. Najpierw była Msza św. pod przewodnictwem ks. prymasa Józefa Glempa, z przyczyn wiadomych na świeżym powietrzu. Zaraz po Mszy nad klasztorem przeleciał kilka razy samolot - nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że za jego sterami siedziała Ola - przyszłoroczna maturzystka - uczennica liceum ss. niepokalanek, od 5 roku życia fanatyczka lotnictwa, posiadaczka licencji pilota i przyszła studentka szkoły pilotażu. Ola wypuściła z samolotu deszcz płatków róż, niestety za pierwszym razem nie trafiła i płatki zasypały tereny poza klasztorem, zamiast widzów img/smilies/wink
Po Mszy był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który z powodu pogorszenia pogody odbył się w kaplicy - może to i lepiej, bo głosy zabrzmiały tam pięknie img/smilies/smile Chór zaprezentował głównie repertuar maryjny, ale znalazło się w nim również kilka tradycyjnych pieśni żołnierskich.
Potem był obiad - w ogromnym namiocie można było się najeść, czego dusza zapragnęła img/smilies/wink Odsłonięto również tablice pamiątkową oraz wystawę fotografii pt. "Dom nad porami roku", prezentującą historię Zgromadzenia i szkół prowadzonych przez Siostry, ich duchowość i dzieła "w pigułce". Ta pigułka, nie dość, że cieszyła oko, to jeszcze stanowiła czynnik skłaniający do zadumy - Szymanów to miejsce niezwykłe, a heroiczna praca Sióstr nad wychowaniem młodego pokolenia to ogromny, bezcenny dar Boga dla kilkunastu pokoleń ukształtowanych w tym i innych miejscach, w których postawił On niepokalanki...

Navigo ergo sum

#25 2008-10-08 20:36:09

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Tak, zgadzam się co do systemu...Trochę reformy by się przydało img/smilies/smile

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

Stopka forum