'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2009-11-10 13:06:29

Klaudia1
Gość

Re: Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP - niepokalanki :-)

chciałam się podzielić wrażeniami z tegorocznych wakacji. jestem organistką pewnej niewielkiej parafi na północy Polski. w sierpniu br. byłam ze swoim proboszczem,koleżanką,i 12-letnim ministrantem na ukrainie.mój proboszcz przez 7 lat pracował na tych terenach,ale niestety,co piękne szybko się kończy,9 lat temu biskup diecezjalny wydał nakaz powrotu do Polski,i takim cudem poznałam tegoż księdza. Ukraina to jednym słowem:lasy,łąki,i wodospady(jesli ktos oglądał film"u Pana Boga za piecem" to niech sobie wyobrazi taki styl życia,naturę-bo tak własnie jest do dziś na ukrainie-siostry jeżdża na rowerach,proboszczowie również,wszyscy zbierają zioła na zimę,na zimowe przeziębienia itd.).mieliśmy okazję nocować we Lwowie w seminarium duchownym, a następne 2 noclegi były u niepokalanek w miejscowosci Jazłowiec.są to siostry Polki.Co mnie urzekło-dom sióstr(stary ogromny klasztor położony jest na pięknym wzgórzu,wśród lasów,na pastwiskach do dziś pasą się krowy,cielaki,a stare owinięte w chustki babcie pilnują stad.dla mnie to bajkowy piękny obraz, i tam to naprawdę można naśladować św.Franciszka,i chwalić Boga o wschodzie i o zachodzie słońca. siosta Julia-opiekunka wszystkich jest miłą ,serdeczną o lwim sercu osobą, karmiła nas,dawała wszystkie pyszności jakie tylko były w klasztorze,ugosciła nas na 6 z +. tam nie ma telewizji,radia,jest duch świętosci,mury klasztoru pamiętają wiele tajemnic,nie wyjasnionych zjawisk.Napisałam tą wypowiedz z myślą o dziewczynach,które interesują się życiem, zgromadzeniem lub wstąpieniem do Niepokalanek,a może i  wyjazdem kilkuletnim na misje.jesli ktoś by chciał,mogę wysłać kilka zdjęc Z tych pięknych terenów jazłowieckich.pozdrawiam.Klaudia

Przeniosłem ten post do istniejącego już tematu o tym Zgromadzeniu. Pozdrawiam serdecznie!

Ostatnio edytowany przez Rafcio (2009-11-10 13:53:20)

#52 2009-11-10 14:27:45

Irena
Gość

Siostram na Ukrainie bardzo nieprosto bylo  domagać się przekazania ich klasztoru, gdzie po Drugej światowej wojnie radziecka władza rozmieściła sanatorium, a z czasem szpital dla chorych na gruźlicę. Były kilku sądowych procesów i bardzo wielka presja ze strony mediow. img/smilies/sad
Ale Bóg może wszystko, dlatego teraz klasztor przekazały siostrom img/smilies/big_smile img/smilies/big_smile img/smilies/big_smile

#53 2010-07-29 15:41:08

mynia
Gość

Mam kilka pytanek na temat niepokalenek, np. jak jest z urlopami w tym zgromadzeniu?

#54 2010-07-29 22:43:03

isia
Gość

Niepokalanki nie mają urlopów wychodząc z założenia że od życia zakonnego nie można mieć urlopu.
Ale wg Konstytucji każda siostra ma prawo do dwutygodniowego wypoczynku, który może spędzić w wybranym domu Zgromadzenia.
Od ostatniej kapituły tydzień wypoczynku można spędzić w domu rodzinnym.
Dawniej były to 3 dni a jeszcze wcześniej siostry do domów nie jeździły.

W Jazłowcu na stałe są trzy siostry. Jedna z nich jest Ukrainką pochodzenia polskiego.

Ostatnio edytowany przez isia (2010-07-29 22:52:54)

#55 2010-07-29 23:48:08

Selma
Użytkownik

Zaskoczylas mnie Isiu. Nie przypuszczalam, ze sa zgromadzenia czynne, ktore tak surowo traktuja sprawe urlopow. Do tej pory sadzilam, ze tylko Misjonarki Milosci sa w tym temacie bardzo radykalne.

#56 2010-07-30 00:21:32

fabienne
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Czyli mają urlop,tylko nazywaja go "wypoczynkiem img/smilies/wink"
Zgadzam się- od zycia zakonnego nie ma urlopu,sama nazwa jakos mnie odstręcza, w odniesieniu do siostry zakonnej.

#57 2010-07-30 07:47:24

isia
Gość

fabienne - chyba właśnie dlatego siostry nigdy nie używają słowa "urlop" :-)

Selma - siostry niepokalanki były kiedyś Zgromadzeniem kontemplacyjno - czynnym. Taki podział już chyba nie istnieje.

Ostatnio edytowany przez isia (2010-07-30 09:06:22)

#58 2010-07-30 07:51:57

mynia
Gość

Hmm, no to, że tak powiem "ostro" jest z tym odpoczywaniem u niepokalanek. Oczywiscie "ostro" w oczach osób "z poza", bo siostry pewnie to akceptują. Isia, a czy postulantka albo nowicjuszka też może pojechać do domu, choćby na 1 dzień?

#59 2010-07-30 09:20:38

isia
Gość

To jest zawsze indywidualna sprawa. Nowicjuszki nie jeżdżą do domu. Choć w sytuacjach losowych ( śmierć rodzica ) - tak. Postulantka też raczej do domu nie jeździ chyba, że jest jakaś potrzeba.

Teraz to już nie jest zupełnie "ostro" :-). Jak już napisałam, dawniej siostry nie jeździły do domu ani nawet specjalnie nie opuszczały klasztoru. Z dziećmi wyjeżdżały panie świeckie. Ale wszystko się zmienia... Siostry pozostały przy brewiarzach kapłańskich czterotomowych i mają dużo modlitw wspólnych i obowiązkowe raz w roku ośmiodniowe zamknięte rekolekcje ale też organizują ciekawe formy wypoczynku dla młodzieży.

Ostatnio edytowany przez isia (2010-07-30 09:43:14)

#60 2010-07-30 13:30:25

mynia
Gość

Czyli jak dziewczyna wstępuje do zgromadzenia to kiedy po raz pierwszy może pojechac do domu? Po pierwszych ślubach dopiero?

#61 2010-07-31 00:51:42

isia
Gość

przed nowicjatem postulantka jedzie do domu się pożegnać ...

#62 2010-08-19 21:37:14

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Siostry niepokalanki odpicowały stronę internetową swojej szkoły w Szymanowie: http://www.szymanow.edu.pl

Navigo ergo sum

#63 2010-08-19 22:20:26

afrodyta
Użytkownik
Imieniny: zawsze
Urodziny: marzenie byc młodą

isia napisał(a):

przed nowicjatem postulantka jedzie do domu się pożegnać ...

zabrzmiało mocno!

Jestem i tyle !

#64 2010-08-22 23:23:24

TomaszD
Gość

Kilka lat temu byłem w Szymanowie na wiecznych ślubach.  Pojechaliśmy razem z braćmi z Niepokalanowa, bo jego siostra miała w tedy śluby. Poznałem tam Matkę Generalną.  Muszę powiedzieć  święty człowiek. Po tylu latach ją jeszcze pamiętam i od czasu do czasu sobie o niej przypominam img/smilies/smile choć widzieliśmy się jeden raz.

#65 2010-08-23 11:10:04

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

To piękne świadectwo. Kilka słów a pokazuje jakie wrażenie na nas pozostawiają Boży ludzie.

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#66 2010-08-23 11:18:20

francesco
Gość

Siostry Niepokalanki w swej duchowości mają umiłowanie ojczyzny jest to ekstra!

#67 2010-08-24 22:46:54

cukiereczka2
Gość

Czy moze mi ktos pomoc i poradzic jak bym mialam znalezc pewna siostre niepokalanke? Co dlateog mam zrobic,bo nie iwem dokladnie w jakim domu jest i akie domy wogole sa u siostr. Bede bardzo wdzieczna, POzdrawiam

#68 2010-08-24 22:59:44

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Hej, wykaz domów z namiarami masz tu: http://niepokalanki.pl/index.php/domy
Napisz, o jaką siostrę Ci chodzi, może coś pomogę, choć od pewnego czasu (ponad pół roku) nie mam już kontaktu z niepokalankami.

Navigo ergo sum

#69 2010-08-24 23:22:41

cukiereczka2
Gość

O dzieki ci Kochana.Chodzi mi o s.Tarsylje,ktora przez ostatnie lata pracowala na Bialorusi razem z s.Renata.Ale musieli oposcic Bialorus i terz nie iwem gdzie jest. Bylabym wdzeczna za jaka kolwiek pomoc.

#70 2010-08-25 10:53:11

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

cukiereczko, najlepiej zadzwonić do Sióstr i zapytać. Raczej ciężko będzie w inny sposób uzyskać informacje img/smilies/wink

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#71 2010-08-25 23:49:30

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Uuu, niestety nie znam s. Tarsylii. Nie kojarzę sióstr z Białorusi, jedynie z Szymanowa i Łomianek, ale też nie wszystkie - w Szymanowie jest ich 60 coś img/smilies/wink
Może łatwiej niż zadzwonić będzie Ci napisać maila - adres "centrali" to siostry@niepokalanki.pl. Pozdrówka!

Navigo ergo sum

#72 2010-08-26 14:57:43

angua
Gość

s. Tarsylia jest obecnie w Szymanowie
ale jak długo tam będzie - nie wiem;)

#73 2010-08-26 20:46:27

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Przeczytałam właśnie na stronie sióstr niepokalanek, że dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe zaprzyjaźnionej z nimi siostry Krystyny Rudnickiej, franciszkanki misjonarki Maryi, absolwentki szymanowskiej szkoły. Miałam okazję ją kiedyś poznać. Siostra Krystyna to bardzo barwna postać, córka gen. Klemensa Rudnickiego. Mini-wywiad z s. Krystyną możecie przeczytać tutaj: http://fmmlabunie.pl/fmm/index.php?f01= … 86327s9096

Navigo ergo sum

#74 2010-08-26 21:43:27

cukiereczka2
Gość

Dzieki wszystkim!!!!!!!!!!!!

#75 2010-10-01 00:49:30

w drodze do...
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

W niedzielę 3.10. jedna z sióstr niepokalanek będzie obchodziła swoje 100. urodziny. Muszę przyznać, że jak na tak zaawansowany wiek, to wygląda i trzyma się świetnie!

Navigo ergo sum

Stopka forum