'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2008-09-03 15:24:38

(nie)poukładana
Gość

Przyjmowanie Komunii św. "na rękę"

Byłam dzisiaj u dentysty. Miała bardzo bolesny zabieg.Chcę iść dziś do Kościoła i przyjąć Pana Jezusa. Czy można  na rękę? Obawiam się, że mam lekki szczękościsk i nie wychylę języka tak jakbym chciała. Dzięki za odpowiedzi.

#2 2008-09-03 15:44:20

piccolina
Gość

Re: Przyjmowanie Komunii św. "na rękę"

Co do komunii na rękę to zależy od diecezji czy ma pozwolenie biskupa. Wiem na pewno, że w lubelskiej można przyjmować komunie na rękę. Zapytaj proboszcza czy takowe jest i w Twojej....

#3 2008-09-03 15:46:00

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Z tego co pamiętam to w krakowskiej, warszawskiej można. Co do innych diecezji nie daję gwarancji. Tylko wiesz... jeżeli jesteś z parafii gdzie nikt tak nie podchodzi to może być mały zgrzyt. Lepiej zgłoś się przed Mszą św i powiedz co w trawie piszczy, żeby potem nie utrudniać.

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#4 2008-09-03 16:59:12

luckoradversity
Gość

Pana Jezusa możesz przyjąć również duchowo img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez luckoradversity (2008-09-03 17:02:25)

#5 2008-09-03 17:07:03

(nie)poukładana
Gość

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Do Kościoła chodzę ostatnimi czasy gdzie indziej, więc tam nikogo nie znam, ale wystawię dłonie, może mi tak Komunii udzielą. A jeśli nie to po Mszy pójdę do zakrystii. ja jestem wielką przeciwniczką przyjmowania Komunii na stojąco jeśli ktoś nie jest chory lub starszy, i tak samo na rękę, ale nie chcę nikogo straszyć zakrwawionym językiem.

#6 2008-09-03 18:49:55

karmelcia
Gość

z tego co wiem to księża nie robią problemów gdy ktoś przyjmuje Komunię Świętą na rękę, ze mną było tak, że będąc w domu zakonnym w Puszczykowie tam w parafii przyjmowałam na rękę i tak się przyzwyczaiłam, że gdy wróciłam na Śląsk też mi się to zdarzało i Księża normalnie udzielali Komunii, tak też jest gdy przyjeżdżają goście z zagranicy.

#7 2008-09-03 21:17:31

(nie)poukładana
Gość

Karmelciu - ja nigdy dobrze nie czułam się przyjmując Pana Jezusa na stojąco a kilka(naście) razy w życiu mi się to zdarzyło. Dziś pierwszy raz przyjęłam Komunię na rękę. I też nie czuję się z tym dobrze. Nie wiem, może dlatego, że w opisie świadectw osób które zostały wyniesione na ołtarze lub też w niedalekiej przyszłości pewnie zostaną, przeczytałam dokładnie o tym, że to wymysł szatana img/smilies/sad  nawet Anneliese Michel w trakcie egzorcyzmów powiedziała: "Modlić się i wierzyć to nic... Iść do Komunii trzymając wyciągniętą łapkę... ha! ... to coś mojego, żebyście wiedzieli!" (to powiedział przez nią diabeł) jak też:
"Anneliese Michel: Powinno powiedzieć się ludziom...
egzorcysta: Co?
Anneliese Michel: Komunia na stojąco
egzorcysta: Co jeszcze?
Anneliese Michel: To tyle
egzorcysta: Z polecenia?
Anneliese Michel: Naszego ".
Nie wiem.. jakoś dziwnie się czuję img/smilies/smile bo tak na prawdę powinnam upaść na twarz przed Nim, bo On jest WSZYSTKIM a ja marnym stworzeniem, więc mogę chociaż uklęknąć. Bardzo unikam stania w trakcie udzielania Najśw.Sakramentu.

#8 2008-09-03 22:02:36

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Ideałem jest przyjmowanie Komunii Świętej na klęcząco...Niestety w wielu kościołach warszawskich Komunia udzielana jest procesyjnie na stojąco. Można klęknąć przed Komunią. Poza tym na paru rekolekcjach, w których uczestniczyłam też było procesyjnie. Nie wspomnę o zakonach, w których siostry przyjmują Komunię procesyjnie...Więc z tym "wymysłem szatana" byłabym ostrożna img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez scholastyka (2008-09-03 22:09:20)

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#9 2008-09-03 22:43:57

luckoradversity
Gość

w mojej parafii w dni powszednie na mszy udzielają komunie na stojąco...

#10 2008-09-04 07:32:44

Ilona <><
Gość

Komunia Święta w podejściu procesyjnym jest coraz bardziej rozpowszechniona...
a księżom się to podoba, bo nie muszę nigdzie latać w lewo i w prawo, a poza tym "ładnie to wygląda". img/smilies/big_smile
Procesyjne przyjmowanie Komunii Świętej też ma swoje plusy,
np. jest to czas na skupienie się, powagę, a uklęknąć lub ukłonić się zawsze można.
U nas w parafii wprowadzili to stosunkowo niedawno, choć wielokrotnie spotkałam się z tym wcześniej - mnie mimo wszystko nie przekonuje. Gdy klęczę uniżam się przed Jezusem, a gdy stoję... cóż, niekiedy klęknąć nie można, ale wtedy całym sercem upadam przed Panem, bo cała jestem niegodna...

#11 2008-09-04 09:33:36

karmelcia
Gość

scholastyko napisałaś że w niektórych zgromadzeniach przyjmuje się na stojąco, w procesji, no i kapnęłam się, że u moich Sióstr w kaplicy tak jest, w moim mieście zależy to od parafii. Swoją drogą smuci mnie taka rozbierzność w Kościele, dlaczego nie ma jednego przepisu na to jak przyjmować Komunię Świętą i w jakiej postawie, tylko niektórzy kapłani są za tym inni nie.

#12 2008-09-04 11:35:04

isia
Gość

Co do komunii na stojąco czy nie - dla mnie nie ma to żadnego znaczenia. W wielu Zgromadzeniach Zakonnych tak się właśnie przyjmuje - procesyjnie.
Komunia na rękę: Na zachodzie to ja jestem dziwolągiem bo nie przyjmuję "na rękę". Kiedyś przez to ksiądz upuścił Pana Jezusa. Bo myślał, że położy mi na rękę a tu ręki nie było. Się porobiło zamieszanie.
Ale zupełnie mi nie przeszkadza, że inni przyjmują. Po co mnożyć przepisy, które mogą to regulować ?
W kaplicy u sióstr, które znam jest JEDNA PANI, która przyjmuje na klęcząco - wiecie ile z tego powodu zamieszania - ksiądz biega po kaplicy z Panem Jezusem żeby komunii udzielić - przez to pani się wyróżnia... no cóż.

Dodam jeszcze, że podoba mi się komunia udzielana "procesyjnie". Kiedy podchodzę z chorym Tatą i chcę być przy nim, żeby łatwiej mu było wstać to bardzo często jestem odpychana dosłownie (!) czasem nawet ramieniem przez babcię, która uważa, że jej się należy pierwszej a ja sobie mogę poczekać. A kiedy jednak z uporem maniaka podchodzę przy Tacie nie dając się zepchnąć prycha i patrzy w wyrzutem. Gdyby była procesja takie numery by się nie działy.

Ostatnio edytowany przez isia (2008-09-04 20:02:59)

#13 2008-09-04 12:57:53

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

W Liturgii najważniejsza jest jedność. Zarówno procesyjne podchodzenie po Chleb Życia jak i padanie przed Nim na kolana ma swoje uzasadnienia teologiczne, oba są pełne symbolu. Mi właściwie bez większej różnicy jak, ale bardzo boli mnie kiedy symbol danej wspólnoty łamią osoby, które uważają, że tak a nie inaczej jest poprawnie i zamiast klęczeć stoją (poza chorymi), albo zamiast stać klękają. Z tym drugim jest jeszcze kłopot bo albo klękają z boku i trzeba do nich iść, albo... klękają na stopy szafarza (widziałam już nie raz takie kwiatki img/smilies/hmm).

A to, że się wprowadza procesyjne podchodzenie wynika to też z szacunku do Ciała Pańskiego, bo szafarz hmm... ma większą swobodę ruchów. Kiedyś rozmawiałam z pewnym księdzem, który zmienił zwyczaje w parafii, mówił, że pomijając to, że się ludzie nie zabijają przy stopniu prezbiterium, to on w pełni panuje nad tym co się dzieje, komu udziela i w jaki sposób to robi. Praktycznie eliminując zagrożenie upuszczenia Pana Jezusa. No i może się skupić na modlitwie-litanii do Ciała Pana Jezusa.

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#14 2008-09-04 13:59:38

(nie)poukładana
Gość

Ja raczej staram się dostosować, ale uważam że każdy powinien mieć wybór czy chce uklęknąć czy też stać (bo o siedzeniu nie wspominam, tak to przyjmują Komunię czasem neokatechumeni, co już dla mnie osobiście jest brakiem totalnego szacunku, ale np. moim znajomym którzy należą do tego ruchu nie przegadasz, bo tylko oni mają rację i Kiko czy jak mu tam img/smilies/wink ). Mało tego uważam że papież Benedykt XVI powinien zabronić rozdawania Najśw.Sakramentu do rąk, a już nie podoba mi się jak ktoś sam bierze sobie Ciało Chrystusa (!) Nigdy też nie podobało mi się, jak szliśmy np. w góry czy to z siostrami czy na rekolekcjach oazowych, czy innych i ksiądz zabierał swoją walizkę z naczyniami liturgicznymi, i gdzieś w drodze było to rozkładane. Powiedzmy, że kilometr dalej stał sobie piękny Kościół, a my wcześniej odprawiamy na szlaku Mszę na kamieniu. Nie podobają mi się takie Msze, czy jakieś udziwnione strasznie, gdzie po prostu często ksiądz się kreuje, jaki to on nie jest postępowy a zapomina się wtedy o Bogu itd. img/smilies/1087 Miałam okazję raz uczestniczyć w Mszy Trydenckiej i powiem wam, że to najpiękniejsza Msza w jakiej brałam udział.

#15 2008-09-04 15:13:07

alciak89
Gość

Jeśli chodzi o przyjmowanie Komunii Św. to pamiętam, że jak byłam mała w mojej poprzedniej parafii kiedyś przyjmowało się na klęcząco, a teraz już tylko procesyjnie, w mojej obecnej parafii też tak jest (choć zdarzają się tacy co klękają pomimo ścisku kolejki i potem jak wstaje i się chwieje to nie wiadomo czy poleci na osobę za nim czy na księdza z Hostiami, strach się bać). i powiem wam, że dla mnie to już po prostu jest "normalka", bo już od dłuższego czasu tak tylko przyjmuję Komunię Św. a gdy jestem w innym kościele i widzę, że jest zwyczaj na klęcząco, to przynajmniej to doceniam, bo bardziej się wtedy skupiam i pamiętam o moim własnym uniżeniu w tym momencie, o tym, kim ja jestem a kim On...

Ostatnio edytowany przez alciak89 (2008-09-04 15:14:24)

#16 2008-09-04 18:10:06

isia
Gość

Wcale nie jestem przekonana, że powrót mszy trydenckiej jest dobry. Znam księży, który uważają, że to niepotrzebne. A są to osoby, które wykładają w SD i nie rzucają słów na wiatr. Uczestniczyłam w mszy trydenckiej - piękna ALE był to dla mnie teatr nie modlitwa. Może to jest kwestia przyzwyczajenia - nie wiem. Rozmawiałam o tym z bardzo leciwą siostrą zakonną, która wychowała się na mszy trydenckiej. Przez wiele lat uczyła historii. Ma zawsze takie mądre i wyważone opinie. Zgodziła się ze mną. Można było już zostawić zezwolenia niektórym księżom. W ten sposób rozbija się jakąś jedność liturgiczną. Tak mi się wydaje.
Może to był ukłon w kierunku Lefebrystów?

#17 2008-09-04 18:25:20

Magdalena
Gość

Co do Komunii... Ja wolę procesyjnie - przede wszystkim dlatego, że jest porządek i nikt nikogo nie popycha. Co więcej, na ogół przyjmuję na rękę - chyba że jestem w obcej parafii, to nie robię zamieszania. Z wyjątkiem Dominików, do nich jak w dym img/smilies/wink U mnie księża wiedzą, że tak przyjmuję [z wyjątkiem jednego, któremu by się to chyba nie podobało], wiedzą i lektorzy, więc mi pateny nie pchają pod brodę. Ale już jak jest jakiś obcy ksiądz, to kieruję się intuicją img/smilies/wink Po co ma się chłopak denerwować niepotrzebnie img/smilies/wink Choć raz mnie intuicja zawiodła i ja wyciągam dłonie, a ksiądz nic - trzyma Hostię na poziomie mojego nosa img/smilies/big_smile

#18 2008-09-05 20:26:18

Mariusz
Gość

Mam podobne odczucia, co (nie)poukładana - z klękaniem, postawami liturgicznymi podczas Mszy, Komunii. Jakiś czas temu brałem udział w rekolekcjach, w ramach których było miejsce na półgodzinną adorację Najświętszego Sakramentu. Adoracja była na siedząco, tzn. kto chciał, mógł klęczeć, ale większość poszła za przykładem rekolekcjonistów i siedziała. Ja rozumiem, kogoś nogi zabolą i sobie usiądzie, ale żeby cały czas? Była chyba tylko minuta wspólnego klęczenia. Teraz mniej się klęczy niż kiedyś. Ja nie wiem, dlaczego nie klękać podczas Komunii i adoracji, jeśli ma się zdrowe nogi. Adoracja Boga kojarzy mi się z uwielbieniem, oddaniem czci, a to znowu raczej z uklęknięciem niż np. staniem, czy siedzeniem.

#19 2008-09-05 21:56:42

piccolina
Gość

To ja was zapraszam do włoskich kościołów. Jak byłam pierwszy raz na mszy w parafi miałam wrażenie, że jestem na jarmarku. No ale cóż, każdy ma swoją głebie i wcale nie znaczy, ze ktoś kto siedzi przed Najświętrzym Sakramentem Go nie adoruje. Może być tak, że ten na klęczonco by się ludziom pokazać jaki to on mocny i wytrzymuje cały czas na kolanach.....a w sercu pragnienie tylko kiedy to się skończy.
Kiedyś  jednej z sióstr z zakłopotaniem opowiadałam, że przesypiam Adoracje. Wchodzę do kościoła i po kilku minutach zasypiam. Oczy mi się same zamykają... A ona odpowiedziała mi: Wiesz że poważne opreacje przeprowadza się pod całkowitym uśpieniem. Może w tedy kiedy przed Nim śpisz On pracuje byś nie czuła bólu. Myślę, że o to własnie chodzi. Czy na stojąco, czy na kolanach, czy na rękę...czy to takie ważne. Ważne co w sercu i jakie są intencjie. Ale oczywiście, nie możne być tak, że każdy będzie robił jak chce. Liturgia ma to do siebie, że ma być rozpoznawlana przez wszystkich w każdym kraju i gdziekolwiek by się nie znalazł. Jezus wyzwolił nas z pod jarzma Prawa. Czasem zwróćmy uwagę czy nie nakładamy za dużych cięrzarów na ludzi, a sami nie kiwamy palcem....chcemy się ludziom pokazać....inaczej w cale nie znaczy gorzej....szczególnie przed Panem Bogiem.
A co mszy w plenerze: Jan Paweł II na spływach kajakowych odprawiał mszę na kajaku.....

#20 2008-09-06 07:24:47

(nie)poukładana
Gość

Droga Piccolino img/smilies/smile ależ ja rozumiem i nikomu nie zabraniam siedzenia w trakcie Adoracji, sama czasem jak jest dłuższa czuję się na klęcząco dosyć niewyraźnie, szczególnie jak np. jak kaplica jest mała i zaczyna się robić duchota i normalnie sobie siadam, nie zapominając tylko o tym przed Kim siedzę. To jest najważniejsze. Jednak.. Msza Święta powinna łączyć, a ostatnio niestety często tego nie robi bo dochodzi w jednym Kościele czy drugim Kościele do (wg moim zdaniem) niewłaściwych zachowań. Pytasz czy to ważne jest to "Czy na stojąco, czy na kolanach, czy na rękę...czy to takie ważne. Ważne co w sercu i jakie są intencje. Ale oczywiście, nie możne być tak, że każdy będzie robił jak chce." Ale do tego to prowadzi co ze smutkiem obserwuję. Nie może być tak, że każdy sobie robi co chce jeśli jest zdrowy i sprawny sił. Wprowadzenie ogólnego pozwolenia na przyjmowanie Komunii na rękę... co to dobrego przyniosło, poza tym, że często może to prowadzić do świętokradztwa? Ktoś weźmie Pana Jezusa na rękę i wyniesie z Kościoła, a potem... aż strach myśleć. To samo może się zdarzyć jeśli ktoś przyjmuje Pana Jezusa do ust, ale pewnie zdarza się rzadziej, bo wiadomo, że w buzi mamy "mokro" (nie wiem jak inaczej napisać, wybacz) Ktoś tu na BARCE kiedyś pisał, że widział jak pani podchodziła do jednej kolejki przyjęła Pana Jezusa na rękę, a potem poszła do drugiej w trakcie jednej Mszy i też przyjęła. To chyba coś nie tak. Księża często gęsto nie zwracają uwagi na to czy ktoś włożył Komunię do ust czy też nie, po prostu idą dalej. Co do Mszy gdzieś w plenerze, jeśli Kościół jest daleko, albo blisko, ale nie ma szans żeby dogadać się z proboszczem parafii na odprawienie tam Mszy to wiadomo... trzeba odprawić jak jest możliwość "na kamieniu" ale z pełnym szacunkiem. Ale nie można nadużywać takiego sposobu odprawiania Eucharystii. Przecież są chyba jakieś stosowne dokumenty Kościelne, jakieś instrukcje które mówią, że poza wyjątkowymi sytuacjami niedopuszczalne jest, aby tak odprawiać Mszę. "Nowy Kodeks Prawa Kanonicznego podaje, że Eucharystię należy sprawować w miejscu świętym, a w razie konieczności w innym "odpowiednim miejscu", na ołtarzu poświęconym lub pobłogosławionym lub poza miejscem świętym na odpowiednim stole okrytym obrusem i korporałem (por. KPK, kan. 932)."nic innego nie mogę znaleźć, ale pewnie coś jeszcze na ten temat jest.

#21 2008-09-06 10:00:49

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Wydaje mi się, że Ojciec Święty Benedykt XIV wydał pewne rozporządzenia odnośnie tej kwestii img/smilies/smile Także w kwestii Euchrystii sprawowanej w "neo"- Nie będzie już przyjmowania Komunii na siedząco img/smilies/wink itp. Tylko potrzeba trochę czasu, by wprowadzić pewne zmiany img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez scholastyka (2008-09-06 10:04:51)

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#22 2008-09-06 10:50:23

piccolina
Gość

(nie)poukładana, oczywiście wszystko ma swój umiar. Ja również jestem jestem za miarę jednolitą eucharystią i raczej nie wezmę udziału w "eucharystii" jaką przedstawia zamieszczone przez Ciebie zdjęcie. To już naprawdę przesada. Pisząc nie ważne jak, ale ważne co sie dzieje w sercu" miałam na myśli wszystkie te ludzkie przypadki na naszych zwykłych maszach św. w naszych zwykłych kościołach. A komunia na rękę to chyba już normalna. Wystarczy popatrzeć na osoby, który przyjmują komunie podczas mszy świętej na maszy papieskiej i od samego papieża. Jedni przyjmuja na rękę jedni do ust i wygląda to całkiem naturalnie. Dlatego skoro papież daje komunię i na ręke i do ust to znaczy, że obie te formy są dozwolone. Gdyby tak nie było, nie można by było komununi przyjmować na rękę od papieża........Osoboście bardzo lubię przyjmować momunię na rękę: mam jeszcze chwile by na Niego popatrzeć i poadorować na moich dłoniach....a i tak jeszcze na koniec....kiedyś mi ktoś powiedział, że nasze ręce są czystrze od ust.........no ale to jest moje pokorne myślenie...

#23 2008-09-06 14:52:26

sdominika
Gość

Chcialabym dopowiedziec cos na temat owego zdjecia z galerii kseizy werbistow, gdzie uczestnicy biora udzial we Mszy swiete.
Mysle, ze nie powinniscie sie ani dziwic ani gorszyc. Msze misyjne odprawiane sa w roznych sytuacjach i miejscach....W tej akurat biora udzial misjonarze i misjonarki. Nie bylabym tez taka pewna, czy akurat ow kosciol przedstawiony na drugim miejscu byl naprawde obok...
Znam i ksiezy werbistow, i rozne sytuacje na misjach. Naleze do zgromadzenia misyjnego, liczacego 4300 siostr w 44 karach swiata i z tego co, pisza, mowia sisotry czy nasi bracia- uwierzcie, ze nie wszedzie wszystko tak wyglada, jak w Polsce. Nie da sie zawsze...
Nie oceniajmy pochopnie i nie wydawajmy sadow.

#24 2008-09-06 16:34:20

natalina
Gość

No oczywiście, nie wszędzie są tak ładne kościoły jak w Posce i choćby miejsca by mogła się ona odbyć. Ale myśle że tu nie chodzi o misje ale o normalne Msze które w niejednych miejscach odprawia się z małym szacunkiem. Np. jak piccolona określiła "jak na jarmarku"

#25 2008-09-06 19:39:54

Mariusz
Gość

Mnie wzruszył artykuł w "Gościu Niedzielnym" o tym, jak Jan Paweł II przeżywał liturgię i jak je wyrażał:

"Świat się zatrzymał, ja płakałem - ks. Konrad Krajewski
– Dzień zaczynał od leżenia krzyżem w kaplicy. Podczas ostatniej procesji Bożego Ciała schorowany Papież uparł się, żeby uklęknąć: „Tu jest Chrystus!”. Nieznane epizody z życia Jana Pawła II wspomina ks. Konrad Krajewski*, papieski ceremoniarz."

http://goscniedzielny.wiara.pl/?grupa=6 … 1206744356

Stopka forum