'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2008-08-19 12:36:56

karmelcia
Gość

Re: Zawierzanki

rybko, rozumiem Twoje odczucia, ja miałam takie ale z inną wspólnotą zakonną, czasami tak już jest, że coś nam nie pasuje, niby jest w porządku, ale przydusza.

#27 2008-08-19 13:29:07

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Niestety jest podobnie img/smilies/sad Mam podobne wrażenia i obserwacje do Rybki....W pewnych kwestiach miałam odmienne zdanie od założyciela, więc trudny był dialog z siostrami...Grunt to mieć dystans i naśladować Jezusa a nie założyciela img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez scholastyka (2008-08-19 13:36:19)

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#28 2009-03-24 19:13:18

Apolinazy
Gość

Byłam w Czestochowie u Siostr. OFicjalne otwarcie domu i poświecenie jest jutro, ale juz od jakiegos czasu siostry przyjmowaly rekolektantow.
JEst niesamowicie - polecam wszystkim rekolekcje Ignacjaskie u Zawierzanek img/smilies/smile

#29 2009-04-01 09:21:46

meta
Gość

Ja też polecam.jest wspaniale.Zaraz po świętach odbyłam u nich fundament.Fajne jest u nich to,że nie ma tam psychologizowania, które jest obecnie bardzo modne; jest natomiast zanurzanie wszystkiego w Passze Jezusa.Duch paschalny i maryjny wybija się tu na pierwszy plan-bardzo mi się to podoba.
Ja miałam to szczęście, że osobiście poznałam Ojca Mokrzyckiego, bo akurat przyjechał na "kolędę" do sióstr(i od razu ustanowił im wieczystą adorację:))-to naprawdę święty człowiek, rozmiłowany całym sercem w Panu, nie mogę mu nic zarzucić, zresztą kazania jego bardzo mi się podobają.Siostry też mnie urzekły swoją dobrocią i radością, w większości są to siostry młode,zaledwie kilka jest trochę starszych. W swoim charyzmacie one mają to, że modlą się za tych, którzy: odprawiali, odprawiają lub też będą odprawiać u nich rekolekcje ignacjańskie.To jest super nie?!Siostra, która była moim aniołkiem w trakcie rekolekcji, będzie się za mnie modlić do końca swojego życia- już nawet dlatego warto je odbyć, prawda?img/smilies/wink Ja przekonałam się zresztą, jakim wielkim skarbem są te rekolekcje, bo wcześniej byłam trochę uprzedzona,dlatego jeszcze tam wrócę.

Pozdrawiam wszystkich:)

#30 2009-04-01 10:51:01

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Fajne jest u nich to,że nie ma tam psychologizowania, które jest obecnie bardzo modne

Od kilku lat jeżdżę regularnie na te rekolekcje do jezuitów, w różnych miejscach w kraju i jakoś się nie spotkałam by kiedykolwiek ktoś bawił się w psychologizowanie. Piszesz to z własnego doświadczenia? i tak właściwie co chciałaś powiedzieć tym stwierdzeniem

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#31 2009-04-01 13:02:32

meta
Gość

no wiesz, są księża, którzy są tak zafascynowani odkryciami psychologii, że bez niej świata nie widzą, tak jakby psychologia czy psychoterapia potrafiła rozwiązać wszystkie problemy człowieka.A tak nie jest.Tutaj ojciec nie skupia się na tym, i mówi o sublimacji uczuć,wskazuje na modlitwę,związek z Jezusem, rozważanie Męki Pańskiej i pomoc Matki Bożej-oni(tj. Jezus i Maryja) potrafią najlepiej ukształtować z nas pięknego człowieka, o zharmonizowanej osobowości-a nie to babranie się w psychice...Ma to działanie wyzwalające:)
Nie mówię, że wszędzie tak jest, ale niestety zdarza się, zwłaszcza, że wielu jezuitów to także psycholodzy.
Może niektórym takie prowadzenie pomaga, ale na pewno nie mnie.Miłość Jezusa potrafi o wiele więcej zdziałać...

#32 2009-04-01 13:11:41

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

No ale piszesz to z doświadczenie czy tak Ci się wydaje i generalizujesz? Ja z jezuitami mam trochę wspólnego (nie tylko przez rekolekcje) i to o czym piszesz jest mi jak najbardziej obce. Tak, czasem się słyszy o pogubieniu jakiegoś kapłana ale to zdecydowanie nie jest prawdą, że jeżeli ktoś jest psychologiem to nie rozróżnia psychologii i duchowości, wręcz przeciwnie jest bardziej wyczulony aby te sfery rozdzielać, by nawet gdy penitent chce ze spowiedzi zrobić psychologiczną kozetkę, ukazać mu że to różne sprawy.

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#33 2009-04-01 14:06:15

meta
Gość

jeżeli chodzi o jezuitów, to od sióstr zawierzanek; ja osobiście też niestety spotkałam się z księżmi zbyt dużą wagę przywiązującym do tego..A przecież człowiek to coś dużo więcej.
A te rekolekcje u sióstr są naprawdę godne polecenia.

#34 2009-04-01 15:15:36

jarek sj
Gość

jak to mówią: nic o nas bez nas img/smilies/smile

Co do jezuitów - psychologów i rekolekcji: wielu z naszych jest psychologami, wielu się nią interesuje, ale większość dyrektorów domów rekolekcyjnych skończyło po prostu teologię duchowości, więc nie psychologię. Co nie zmienia faktu, że czasami psychologowie pomagają, ale są oni nieraz niezbędni przy superwizjach (spotkaniu kierowników duchowych), gdzie pomagają rozeznać sytuacje pewnych osób z rekolekcji: rzeczą idealną by było gdyby przyjeżdżali na rekolekcje ludzie pragnący ciszy i Boga, niestety rzeczywistość jest inna. Więc i psycholog się przyda, by pomóc pewnym osobom.

A wracając do zawierzanek, to są to super kobiety i mają piękne habity, ale myślę, że reklamą pozytywną swoich rekolekcji zrobią więcej a niżeli: chodźcie do nas, bo jezuici psychologizują (przynajmniej tak to zrozumiałem z postów wyżej).

Pozdrawiam ciepło...

#35 2009-04-01 16:12:30

meta
Gość

To nie jest ich hasło programowe, lecz moje subiektywne odczucia i wrażenia po spotkaniu z rekolekcjami w wydaniu sióstr(czy raczej o.Mokrzyckiego, który de facto jest jezuitą).

Ostatnio edytowany przez meta (2009-05-14 13:48:41)

#36 2010-10-11 16:42:14

Florentyna
Gość

Widzę, że Zawierzanki były na forum ;-)
Moja najlepsza przyjaciółka jest u nich i właśnie przygotowuje się do złożenia Ślubów Wiecznych, za rok. Była na placówce w Częstochowie, a teraz jest w Bliznem. Siostry Zawierzenia mają w swoich - pisanych , czy nie - przepisach, by nie dawać się fotografować itp. Ostatnio koleżanka (s.Sancja) była w domku na urlopie (jeżdżą na 7 dni co roku) i rozmawiałyśmy na skypie. Oczywiście nieomieszkałam zrobić jej fotki... no to mnie skrzyczała!!! Dobrze, że dzieliła nas niewielka (600 km) odległość, bo bym pewnie miała podbite oczko. Ale ogólnie to się zawsze bardzo lubiłyśmy ;-)
Pozdrawiam serdecznie!

#37 2011-04-16 21:10:44

cherie1321
Gość

Owieczka img/smilies/smile napisała:
"kontemplacyjny wyraz wspólnoty przejawia się w: codzienna Eucharysia przezywana razem z odprawiającymi rekolekcje, wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu, cała Liturgia Godzin, częste korzystanie z Sakramentu Pokuty, codzienna medytacja, rózaniec, jedna część odmawiana jest wspólnie z odprawiającymi rekolekcje, Droga Krzyzowa, lub medytacja pasyjna, Koronka do Bożego Miłosierdzia, rachunek sumienia, Anioł Pański (3 razy dziennie), Bogurodzica i Apel Jasnogórski"

I mam pytanie w związku z tym. Co oznacza ten różaniec odmawiany z odprawiającymi rekolekcje? czy siostry odmawiają tylko jedną część dziennie z rekolektantami, czy chodzi o to, że odmawiają jedną z rekolektantami i są zobowiązane odmawiać więcej?

I jeszcze jedno pytanie: czy wstępując do Zawierzanek zmienia się imię? Jeśli tak to czy samemu się wybiera, czy jest ono z góry przydzielane?
Nie jest to najistotniejsza rzecz, ale pytam tak żeby po prostu wiedzieć img/smilies/wink

o której siostry wstają?

Dziękuję za info img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez cherie1321 (2011-04-17 19:30:58)

#38 2011-04-18 21:39:49

Zuzela
Gość

hm...wiem jak jest w domu rekolekcyjnym w Antoniowie, ponieważ jeżdżę tam na rekolekcje...Siostry odmawiają różaniec razem z rekolektantkami, w sumie to rekolektantki odmawiają różaniec prowadzony przez Siostry ;-) z dopowiedzeniami. Oprócz tego Siostry mają wyznaczoną godzinę odmawiania różańca w ciszy, przed Panem Jezusem. Wiem, że w Antoniowie Siostry wpisują się do zeszytu adoracyjnego na tę wyznaczoną godzinę img/smilies/smile nie mam pojęcia czy są zobowiązane do odmawiania innych części różańca w ciągu dnia.
Co do imienia...Siostry zmieniają imiona i jest możliwość podania propozycji imienia, jakie chciałoby się nosić img/smilies/smile
W Antoniowie Siostry rozpoczynają dzień Jutrznią o 6.00 rano, chyba że chcą odpocząć i pospać dłużej, wtedy umawiają się na indywidualny tryb modlitw porannych.
Siostry także muszą odpocząć, choćby z tego względu, że rekolekcje odprawiane są w ciszy i one również ją zachowują img/smilies/smile
Pozdrawiam, mam nadzieję, że chociaż troszkę rozjaśniłam img/smilies/smile

#39 2011-04-18 22:43:46

anija87
Gość

W Częstochowie jest tak samo img/smilies/smile wiem, bo byłam tam w zeszłym roku na rekolekcjach img/smilies/smile

#40 2011-07-24 22:39:08

Gracja
Użytkownik

Jadąc na urlop widziałam Zawierzankę! I Służebniczkę Starowiejską, obie w Bliznem/Starej Wsi! Wiecie jaka to egzotyka dla mnie, dziewczyny z Warmii? img/smilies/big_smile

A tak na marginesie... Jakoś mam mieszane uczucia co do Zawierzanek. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że poddane zostały czemuś, co w "normalnym" świecie nazwano by praniem mózgu. Z ich strony internetowej nie można nic wywnioskować, same rekolekcje wyglądają - no przyjrzyjcie się obiektywnie - jak próba "złamania" człowieka, ale nie tego pozytywnego, tylko aby uczynić go podatnym na dalszą indoktrynację. Osobiście doświadczenia nie mam i nie będę miała, bo mam zwyczajnie obawy, że to będzie właśnie takie... sekciarskie. No i przyjeżdża sobie ich założyciel i tak od strzału mówi "od dziś będziecie miały Wieczystą Adorację"? Sorry, ale dla mnie to brzmi niepoważnie, niby ma takie prawo, ale nie sądzicie, że powinno się to odbyć w jakiś inny, bardziej oficjalny sposób?

Ale habit mają ładny.

No i w ogóle wy tam na południu to macie różnorodność zakonów, nie to co ja... W Olsztynie jakieś cztery na krzyż, już mi się opatrzyły img/smilies/wink.

#41 2011-07-25 09:48:49

Zuzela
Gość

Gracjo...czytam sobie Twego posta img/smilies/smile i wierzę, że możesz mieć takowe odczucia, ale wszystko zależy od naszego podejścia do sprawy. Pan Bóg ma swoje drogi działania, czasem dla nas samych niepojęte i tak to ma właśnie wygląć, nie musimy wszystkiego rozumieć, ale wypełniać to, co nam przekazuje Pan, w bardzo różnorodnych sytuacjach. Znam Siostry Zawierzenia osobiście i nie mogę powiedzieć, żeby poddane były "praniu mózgu", przeciwnie. To bardzo Boże osoby, oddane całkowicie na słuzbę Panu Bogu i to jest chyba naturalne, że tacy ludzie będą jak z "innego świata", bo należą do Nieba img/smilies/smile taki mamy cel, prawda? Nie chcę przekonywać ani do Sióstr, ani do rekolekcji, każdy ma inną duchowość i odnajduje się w czymś innym, stąd różnorodność form w kościele. A moja rada? jeśli masz możliwość i ochotę...to po prostu pojedź i zobacz, pomimo obaw, przecież nie musisz zostawać do końca, jeżeli coś nie będzie odpowiadało i nikt nie będzie miał Ci za złe, zapewniam img/smilies/smile A co do wszelkich zasad czy reguł, zapewniam, że wszystko odbywa się oficjalnie i wcale nie tak od "strzału" img/smilies/wink
Pozdrawiam Cię serdecznie i cieszę się również Twoim głosem na forum, w tej sprawie img/smilies/smile a że sama pochodzę z północno-wschodniej Polski, to przyznaję rację co do różnorodności zakonów tu, na południu, mam jednak teraz okazję przyglądania się wszystkiemu tutaj, z bliska img/smilies/smile

#42 2012-05-31 00:10:48

Matthev
Gość

Witajcie , wiecie może czy mężczyźni też tam mogą trafic na rekolekcje,dni skupienia  , czy tylko dla kobiet jest ?
thx za odp

#43 2012-05-31 01:08:44

francesco
Gość

Matthev mężczyzni też mogą uczestniczyć w rekolekcjach. Najlepiej spytaj samych Sióstr! img/smilies/smile

#44 2012-06-01 21:01:05

Zuzela
Gość

Matthev, mężczyźni również mogą img/smilies/smile polecam Częstochowę img/smilies/smile i same rekolekcje również img/smilies/smile pozdrawiam! img/smilies/smile

#45 2012-06-09 21:18:02

nela
Gość

witam;) ciesze się ogromnie że w końcu trafiłam na takie forum, temat Zawierzanek jest mi bardzo bliski, mam tez do Was pytanie i bardzo licze że mi w tym jakoś pomożecie:) Czy ktoś z Was nie ma jakiegoś kontaktu, maila czy czegokolwiek do jakiejs konkretnej siostry Zawierzanki? bardzo  mi na czyms takim zalezy, a w żaden sposob nie moge do nich trafic, ani narazie pojechać ani tez nie che pisac na tego maila ktorego maja podanego na bardzo zreszta okrojonej w treść stronie. Chialabym moc nawiazac kontak z którąś z Sióstr Zawierzanek. Jeśli ktoś wiedzialby cokolwiek o tym to bede z całego serca wdzieczna, mozna rowniez kontaktować sie ze mna przez mojego maila. serdecznie  pozdrawiam i z góry bardzo dziekuje! img/smilies/smile

#46 2012-06-09 21:37:32

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Nie wiem, Nelu, dlaczego nie chcesz korzystać z adresu służacego do publicznego użytku. Pewnie masz swoje powody... Przypuszczam, że można byłoby spróbować tam napisac i wytłumaczyć sprawę, uzyskać tą drogą  kontakt z jakąś konkretną siostrą.
Jeśli ktoś z forowiczów miałby podać innego mejla, nieupublicznionego, musiałby uzyskać zgodę zainteresowanej siostry, więc to może chwilę potrwać.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#47 2012-06-09 22:44:29

Zuzela
Gość

Nelu, z tego co się orientuję, Siostry Zawierzanki nie mają swoich własnych, indywidualnych maili, a z internetu korzystają sporadycznie, jeśli jest to naprawdę potrzebne. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest napisanie na maila ogólnego, wówczas może "dostaniesz" siostrę, która będzie mogła z Tobą korespondować.
Hannaturno ma rację, nikt nie powinien udostępniać maili prywatnych bez zgody zainteresowanej.
Pozdrawiam i życzę odwagi! img/smilies/smile

#48 2012-06-10 08:29:03

rafcio
Użytkownik

Nie dziwię się Neli, że nie chce pisać na ogólnego e-maila. Kiedyś napisałem do Sióstr w sprawie rekolekcji zadając konkretne pytania, a dostałem odpowiedź, że niby wszystko jest na stronie i, że proszę DZWONIĆ!

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali"
                                                                     2Kor 12,9

#49 2012-06-10 10:34:51

nela
Gość

dziekuje za podpowiedzi, oczywiście nie mialam na mysli tego aby ktoś tutaj udostępniał mi prywatnego maila jakiejś siostry bez jej zgody! absolutnie nie to mialam na mysli, wiem i dobrze rozumiem że tak nie można, chodzilo mi bardziej o to, czy ktos z Was nie zna takiej siostry np. osobiscie i nie moglby jej zapytac czy wlaśnie taka "korespondencja" (dziekuje Zuzelo:))w ogle wchodziłaby w gre. Jesli będe zmuszona napisac na ogolnego maila to pewnie to zrobie, ale niechcialabym zostać źle zrozumiana bo na razie nie chodzi mi o rekolekcje czy tylko skupienie. I nie chodzi tu tylko o jakis brak odwagi,chociaz pewnie w jakims sotpniu tez;)ale o to czy siostry w ogole moga korespondowac itp. Zobaczymy co Pan da, raz jeszcze serdecznie dziekuje!

#50 2012-06-10 12:35:37

jkasia4
Zbanowany

Można też spróbować napisać list tradycyjną pocztą- na stronie podane są adresy domów Sióstr img/smilies/smile.

Stopka forum