'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2011-03-15 15:09:34

damian.franciszek
Gość

Re: Instytuty świeckie

Właśnie... Teoria teorią... Ostatnio rozmawiałem ze znajomym neoprezbiterem o instytutach... Zapytałem czy słyszał w seminarium o instytutach świeckich. Oczywiście, że tak. A potem jak zaczeła się rozmowa to oczy robił niczym spodeczki od filizanki... I posypały się pytania z jego strony...

#52 2011-03-16 22:42:05

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

damian.franciszek napisał(a):

I posypały się pytania z jego strony...

A mógłbyś się z nami, damianie.franciszku, podzielić którymiś z tych pytań?  Kto wie, może pytania - i potem odpowiedzi - byłyby i tu dla kogoś pożyteczne.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#53 2011-03-17 06:50:46

damian.franciszek
Gość

Wielkim zdziwieniem było, że nie mieszkamy wspólnotowo... Gdyż - podobnie jak ja - miał obraz instytutu na przykładzie Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Będąc oazowiczami poznliśmy kilka Pań z tego instytutu, które mieszkały po kilka w mieszkaniach i przyjęliśmy to za normę. Kolejnym zdziwieniem była formacja wstępna. Myślał, że na czas formacji wstępnej kandydaci, nowicjusze - czy jakby ich nie nazwać - opuszczają swoje miejsce zamieszkania.
A na koniec "tajemnica" czyli wszystko związane z instytutową dyskrecją...

#54 2011-03-17 14:40:48

mroz
Gość

Wielkim zdziwieniem było, że nie mieszkamy wspólnotowo... Gdyż - podobnie jak ja - miał obraz instytutu na przykładzie Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Będąc oazowiczami poznliśmy kilka Pań z tego instytutu, które mieszkały po kilka w mieszkaniach i przyjęliśmy to za normę.

W INMK obecnie tylko ok. 1/3 pań mieszka wspólnie i jest to (w większości przypadków) związane z apostolstwem - pracą w ośrodkach Ruchu Światło-Życie. Natomiast pozostałe 2/3 podejmuje formę życia indywidualnego, pracuje w różnych zawodach, itd...

Wklejam fragment z prezentacji o INMK:

Początki założonego przez ks. Franciszka Blachnickiego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła sięgają 1957 roku, kiedy „pierwsza piątka” zamieszkała razem i zaangażowała się w prace przy tworzonym przez niego Ośrodku Katechetycznym w Katowicach, który z czasem przekształcił się w Centralę Krucjaty Trzeźwości i Wstrzemięźliwości. Po likwidacji tego centrum przez SB w sierpniu 1960 roku pierwsze członkinie nowego instytutu świeckiego podjęły studia w Krakowie, wtedy też dla części z nich otworzyła się możliwość zamieszkania w Krościenku, gdzie później powstało Centrum Ruchu Światło-Życie.
Od początku członkinie instytutu towarzyszyły ks. Blachnickiemu przy organizowaniu pierwszych oaz dla ministrantów, a po Soborze Watykańskim II angażowały się w coraz dynamiczniej rozwijający się Ruch Żywego Kościoła zwany od 1976 toku Ruchem Światło-Życie. Obecnie posługują w centrach tego ruchu m.in. w Krościenku nad Dunajcem oraz w Carlsbergu w Niemczech, angażują się w posługę ruchu także w wielu diecezjach i parafiach.
Aktualnie 2/3 członkiń INMK praktykuje życie we wspólnotach zamieszkania, natomiast 1/3 żyje indywidualnie, pozostając w swoich środowiskach i pracując zawodowo.
Wiele z członkiń posługuje w centrach Ruchu Światło-Życie, a także angażuje się w działalność Krucjaty Wyzwolenia Człowieka m.in. prowadząc rekolekcje ewangelizacyjne dla uzależnionych, ale także kursy i szkolenia z pedagogiki zabawy, metod aktywizujących w katechezie oraz szkolenia wodzirejów zabaw bezalkoholowych. Z inicjatywy instytutu w Lublinie powstała grupa „Odwaga”, która – zgodnie z nauczaniem Kościoła – służy pomocą duchową i terapią osobom o skłonnościach homoseksualnych, które pragną zmienić swój styl życia. Z inspiracji jednej z członkiń powstał Katolicki Telefon Zaufania w jednej z polskich diecezji.
Wśród członkiń INMK są także m.in katechetki, kilku psychologów, pedagogów, nauczycielki (także akademickie) różnych przedmiotów , farmaceutka i działaczka pro-life.

Pozdrawiam wszystkich, którzy z paniami z INMK się spotkali img/smilies/smile

A jak ktoś chciałby poczytać świadectwo jednej z pierwszych pięciu Pań, to zapraszam:
http://www.inmk.oaza.pl/dokument.php?id=84

Ostatnio edytowany przez mroz (2011-03-17 14:48:22)

#55 2011-03-18 16:31:11

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

O tym, jakimi drogami prowadzi niekiedy Pan Bóg, opowiedziała niedawno jedna z członkiń instytutu Chrystusa Króla. Tego materiału nie ma w Internecie, więc nie mam innego rozwiązania, jak wkleić. Cierpliwości...

"Rozważając psalm 139, przekonuję się, że Pan wejrzał na mnie już w łonie mej matki, utworzył moje nerki i przeniknął do głębi (Ps 139, 1, 13).
Od wczesnego dzieciństwa rodzice (głównie mama) starali się przekazać mi zasady religijnego życia, co nie było łatwym zadaniem. W kościele bardzo mi się nudziło i wymyślałam różne sposoby, by jak najszybciej się z niego wydostać i skrócić pobyt na Mszy św., co często odnosiło skutek. Ojciec był raczej obojętny na sprawy wiary, ale w wychowaniu religijnym nigdy nam nie przeszkadzał. Na religię uczęszczałam do oo. Bernardynów, gdzie przystąpiłam do pierwszej Komunii Św. Pamiętam, że podczas tej ważnej uroczystości wręczono mi do trzymania księgę Pisma św., która była dość ciężka i bardzo bolały mnie ręce. Myślałam wtedy tylko o tym, kiedy wreszcie ją ode mnie wezmą i ulżą mojej niedoli. Widocznie już w tym czasie Pan chciał mi pokazać, że głoszenie Ewangelii będzie się wiązało z trudem i ofiarą.
         Kolejnym ważnym etapem na mojej drodze dochodzenia do odkrywania powołania było spotkanie w szkole średniej osób należących do ruchu oazowego. Na jedno z takich spotkań zaprosiła mnie koleżanka. Na początku dość długo się opierałam, ale w końcu postanowiłam się wybrać. Pamiętam, że bardzo poruszyła mnie panująca tam atmosfera, która była przepełniona radością, życzliwością i prostotą. Na tyle mnie to zafascynowało i wciągnęło, że zaczęłam radykalnie zmieniać swoje życie. Odtąd przebywałam całe dnie w kościele lub w salkach i jeździłam na różne spotkania.
Często zadawałam sobie pytanie:
Skąd ci ludzie czerpią siłę i entuzjazm do życia?
Kto ich pociąga?
      Powoli zaczęłam odkrywać, co jest sensem mojego życia i Kogo tak naprawdę pragnę. W tym czasie miało też miejsce pewne znaczące dla mnie zdarzenie. Kiedyś po odbytej porannej Mszy św., podeszła do mnie świecka pani i zaprosiła na śniadanie. Wyjaśniła, że mieszka obok kościoła, jest nauczycielką i jest znana pracującym tu kapłanom. Trochę się wahałam, ale w końcu skorzystałam z zaproszenia. I tak poznałam panią Alicję, której świadectwo wiary i sposób życia coraz bardziej zaczął mnie interesować. Mimo różnicy wieku zawsze znajdowałyśmy wspólne tematy do rozmowy, a nasze spotkania często dotykały modlitwy i prawd wiary. Zastanawiało mnie czasami, dlaczego ta mądra i wykształcona kobieta nie założyła rodziny, dlaczego jest taka normalna, pogodna i pełna życia. Pani Alicja mówiła mi o pięknie i wartości Eucharystii i o tym, że wszystko, co posiada oddała na służbę Chrystusowi. Byłam poruszona jej świadectwem i stylem życia.
       Po jakimś czasie pani Alicja powiedziała mi, że należy do wspólnoty osób, które poświęciły swoje życie Chrystusowi Królowi i pozostały w świecie. To, co usłyszałam, bardzo głęboko mnie poruszyło i zapadło w serce. Poszukując wciąż drogi powołania, postanowiłam odbyć pielgrzymkę do Częstochowy. Poszłam tam do spowiedzi i przedstawiłam kapłanowi moje dylematy, co do wyboru drogi życia. W odpowiedzi usłyszałam: „moja droga, jeśli chodzi o powołanie to są tylko dwie drogi, które możesz wybrać, zakon lub małżeństwo”. Po tych słowach prawie automatycznie odpowiedziałam, „jest jeszcze trzecia droga”, zdziwiony kapłan zapytał, jaka?, odpowiedziałam „życie w świecie jako osoba konsekrowana”. Zapanowała chwila milczenia, a ksiądz aż wyjrzał z konfesjonału, by zobaczyć to niecodzienne zjawisko, po czym powiedział „idź w pokoju i módl się”. Mówiąc szczerze, nie tego się spodziewałam.
       Po powrocie do domu myślałam zarówno o małżeństwie, jak i o życiu w świecie, nie wiedząc jeszcze, czy będzie związane ono z konsekracją, czy z małżeństwem. Postanowiłam bardziej rzetelnie się modlić. Wybrałam się też na rekolekcje ignacjańskie w tej intencji. W czasie rekolekcji wyraźnie usłyszałam, że Pan Bóg zaprasza mnie do czegoś więcej, i że chce zaspokoić moją ogromną tęsknotę za prawdziwą Miłością. Po przyjeździe z rekolekcji przeżywałam jeszcze różne młodzieńcze fascynacje i zakochania, które zwykle kończyły się rozstaniami. Często zadawałam sobie pytanie, czy jest Ktoś na tym świecie, kto naprawdę jest wierny i nie zdradza?, jakie jest Jego imię?. I tak powoli przybliżałam się do spotkania, o którym marzyłam.
       Po raz kolejny odbyłam rozmowę z panią Alicją, która zachęciła mnie do udziału w rekolekcjach instytutowych. Propozycja ta okazała się niewystarczająca i poprosiłam, by umożliwiła mi rozmowę z Przewodniczącą Generalną Instytutu. Wyobrażałam sobie, że po tym spotkaniu wszystko się wyjaśni i będę miała problem z głowy. Podczas rozmowy powiedziałam, że chciałabym spróbować życia w Instytucie na razie bez większych zobowiązań. Generalna, chcąc pomóc mi zrozumieć moje niedojrzałe motywacje, posłużyła się bardzo interesującym przykładem:
„Pewna dziennikarka zadała jednemu ze znanych polityków podczas wywiadu pytanie – Czy reformy, jakie obecnie są wprowadzane w Pana kraju, są na próbę?. Polityk po chwili zastanowienia odpowiedział: "a czy na próbę można być w ciąży?”. Zaskoczyło mnie to oryginalne opowiadanie i zarazem pobudziło do głębokiej refleksji. W pierwszej chwili pomyślałam, że przecież można udawać, że jest się w ciąży, ale czy warto? Przecież wcześniej czy później i tak wszystko się wyda.
     Analizując potem tę rozmowę, uświadomiłam sobie to, że Pan Bóg użył bardzo oryginalnego sposobu aby do mnie dotrzeć i otworzyć moje uszy na Jego słowo. Należy zaznaczyć, że byłam wtedy „świeżo upieczoną” absolwentką Akademii Medycznej i wszelkie medyczne porównania bardzo dobrze do mnie trafiały. Generalna starała się pokazać mi, że rozpoczynając drogę powołania już od samego początku należy być autentycznym, prawdziwym i nie robić nic na „próbę”, by nie stwarzać pozorów życia w nierealnym świecie, gdzie wszyscy są zadowoleni, zawsze uśmiechnięci i nigdy siebie nie ranią. Dlatego trzeba mówić o swoich trudnościach, radościach i nie starać się nikomu przypodobać. Po prostu należy być sobą, żyć w prawdzie, bo tylko prawda wyzwala i prowadzi do wolności. Powiedziała, że Bóg pragnie ludzi wolnych, nie niewolników. Odjechałam uspokojona po tym spotkaniu i w niedługim czasie rozpoczęłam swoją formację we Wspólnocie Instytutowej.
        Patrząc z perspektywy 18 lat bycia w Instytucie, stwierdzam, że Pan dokonał we mnie wielkich dzieł i uwiódł mnie swoją wierną i jedyną Miłością. Zrozumiałam, na czym polega prawdziwa wolność, której od początku mego życia tak pragnęłam. Zdałam się na prowadzenie Ducha św. i dotarłam do źródła, które nigdy nie wysycha. Zdaję sobie sprawę, że wybrałam niełatwą drogą, ale wiem, Komu zaufałam i nie zawstydzę się na wieki, bo przecież wszystko mogę w tym, który mnie umacnia (Flp 4. 13)".

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

#56 2011-03-18 23:39:39

ciamajda
Gość

Dziękuję za te słowa, za to świadectwo!

#57 2011-04-04 22:00:56

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

W najnowszym "Osservatore Romano" (2011/3) zamieszczono tekst papieskiej homilii z nieszporów z dnia 2 lutego 2011.
Tekst kończy się piękną modlitwą:

"O Maryjo, Matko Kościoła,
Tobie zawierzam wszystkich konsekrowanych,
abyś wyjednała im pełnię Bożego światła:
niech żyją słuchając Słowa Bożego,
pokornie naśladując Jezusa,
Twojego Syna i naszego Pana,
przyjmując nawiedzenie Ducha Świętego,
w codziennej radości magnificat,
tak aby Kościół był budowany
przez świętość życia
tych Twoich synów i córek,
wiernych przykazaniu miłości. Amen. "

#58 2011-04-17 15:36:20

maluszek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

dzięki za tę modlitwę, pozdrawiam:)

Jezus - moja miłość jest Ukrzyżowany (św. O. Ignacy)

#59 2011-04-18 21:03:00

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dawno Cię tu, Maluszku, nie było img/smilies/smile
To ważny czas, Wielki Tydzień.  Ty wspominałaś o wynagradzaniu, my zaś pamiętamy o Chrystusowym królowaniu.  Wczorajsza liturgia przypomina królewski wjazd do Jerozolimy, a potem będzie i  moment ważnego pytania: czy Ty jesteś królem? – i Jezusowej odpowiedzi...
To jest ujmujące – wielość barw, odcieni, duchowości, rozmaitość perspektyw, spojrzeń na  tę samą prawdę o ukrzyżowanym i zmartwychwstałym:  Jedynym Panu.

#60 2011-04-19 20:49:44

maluszek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

NO rzeczywiście, staram się mniej być tutaj, więcej w skupieniu, taki czas teraz.Cieszę się wielością charyzmatów, a jednocześnie dziękuję Panu Jezusowi, że każdego posyła tam, gdzie jest jego miejsce, ja naszego charyzmatu nie zamieniłabym na nic innego na świecie:)mimo piękna innych....Pozdrawiam w bliskości Pana Jezusa cierpiącego

#61 2011-04-21 11:09:02

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Przyjdźcie zatem, wszystkie rodziny ludzkie,  wszystkie w grzechach grzęznące,
a otrzymacie odpuszczenie grzechów.
Ja bowiem jestem waszym odpuszczeniem,
Ja - Pascha zbawienia,
Ja - baranek za was ofiarowany,
Ja - wasz okup,
Ja - życie wasze,
Ja - zmartwychwstanie wasze,
Ja - światło wasze,
Ja - zbawienie wasze,
Ja - król wasz.
To Ja was wiodę na wyżyny niebieskie,
To Ja wam pokażę Ojca przedwiecznego.
To Ja was wskrzeszę moją prawicą.

Meliton z Sardes

Niech rozpoczynające się dzisiaj misteria Triduum Paschalnego – męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa
będą czasem obfitego błogosławieństwa,
Niech Zmartwychwstały Pan, Król królów wleje w nasze serca miłość ufną i mężną, potężniejszą niż wszelki lęk

Z modlitwą
                       h.

#62 2011-04-25 08:45:36

maluszek
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Idźcie do Galilei.....a moja Galilea to moi podopieczni, ci którzy przychodzą, abym ich słuchała....moja Galilea to te rzeczywistości do których kieruje mnie posłuszeństwo....to wszystko jest moja Galilea....JESTEM PEWNA....SPOTYKAM TAM ZMARTWYCHWSTAŁEGO....

#63 2011-04-25 08:49:13

Karolina90
Użytkownik
Imieniny: 17.11
Urodziny: 16.04
Skąd: ,,Gdzie jest Twój skarb, tam i serce jest Twe... ''

Idę dzisiaj do Galilei, Panie, by Cię zobaczyć. Ucieszyć oczy i serce widokiem Ciebie Zmartwychwstałego. Chcę zbliżyć się do Ciebie, objąć za nogi i oddać Ci pokłon. Zerwałeś więzy śmierci. I dajesz mi nadzieję w swoim Zmartwychwstaniu, że i ja mogę zerwać więzy grzechu i zła, które jest we mnie, by już nie panowało nad moją duszą. Bo moją siłą jest Twoje Zmartwychwstanie.

" Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia"!

#64 2011-04-26 14:14:09

HanaBarbera
Gość

Instytut Świecki Chrystusa Króla zaprasza kobity do wspólnego rozeznania powołania do życia konsekrowanego w świecie w czasie dni skupienia odbywających się w Turnie niedaleko Radomia w dniach: 18-19 czerwca [... tekst nieaktualny, Hanna]
Bliższe informacje można uzyskać, pisząc na adres: instytut.chrystusa.krola@poczta.onet.pl

#65 2011-05-02 21:47:01

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Wiadomość z życia CMIS - czyli Światowej Konferencji Instytutów Świeckich

"Ewa Kusz – przewodniczącą Światowej Konferencji Instytutów Świeckich
Polka – Ewa Kusz z Katowic, została wybrana przewodniczącą Światowej Konferencji Instytutów Świeckich (CMIS). Do lipca 2012 r. będzie kierowała jej pracami – m.in. przygotowaniem Zgromadzenia Generalnego oraz Międzynarodowego Kongresu pt. „Słuchanie Boga ‘w bruzdach historii’: co świeckość mówi konsekracji?". Oba odbędą się w przyszłym roku w Asyżu.

Ewa Kusz z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła – jako pierwsza w historii Polka - była przewodniczącą Światowej Konferencji Instytutów Świeckich w latach 2004-2008, teraz dokończy trwającą obecnie kadencję. Zastąpiła na tym urzędzie Hiszpana Fernando Martina Herráeza, który pozostanie w prezydium CMIS.

Jako przewodnicząca CMIS poprzedniej kadencji była na zaproszenie papieża Benedykta XVI audytorką synodu biskupów w 2008 r. poświęconego „Słowu Bożemu w życiu i misji Kościoła”.

Ewa Kusz z wykształcenia jest psychologiem i seksuologiem, w Katowicach prowadzi własny gabinet psychologiczny.

Światowa Konferencja Instytutów Świeckich (CMIS) zrzesza 185 instytuty świeckie z całego świata i koordynuje współpracę pomiędzy nimi. Należy do nich ok. 33 tys. kobiet i mężczyzn.
Najwięcej świeckich konsekrowanych zamieszkuje kraje europejskie - 160 wspólnot, w obu Amerykach - 22, w Azji - 6 (m.in. w Japonii, Korei i na Filipinach) i 4 w Afryce (m.in. RPA, Rwandzie, Nigerii).

W Polsce jest ok. 1,2 tys. świeckich konsekrowanych należących do ok. 40 instytutów świeckich.

Instytuty świeckie to jedna z najmłodszych zaaprobowanych przez Stolicę Apostolską form życia konsekrowanego. Członkowie instytutów świeckich składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa ale swoją konsekrację realizują w świecie. Swoje apostolstwo - jak to wyraża adhortacja o życiu konsekrowanym "Vita consecrata" pełnią "w świecie i za pomocą środków tego świata" czyli przez pracę zawodową i różne formy świeckiej działalności.
awo / Rzym
--
źródło: Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

#66 2011-05-03 13:15:44

adamsvd
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 1988

bardzo ciekawe Hanno img/smilies/smile dobrze., że wkleiłaś i ciągle nam przypominacie o swojej konsekracji w świecie img/smilies/smile
pozdrawiam img/smilies/smile

Duchu Święty Boże
Wszystko z Miłości ku Tobie!

http://www.werbisci.pl/

#67 2011-05-03 14:01:14

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.

http://www.laboratorium.wiez.pl/autorzy.php?ewakusz kilka ciekawych wywiadów z Ewą Kusz
http://ewakusz.pl/ poradnia

"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

#68 2011-05-03 14:17:27

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Wspaniała kobieta img/smilies/smile Cieszę się, że jest przewodniczącą Światowej Konferencji Instytutów Świeckich img/smilies/smile

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#69 2011-05-03 14:47:48

anija87
Gość

a ja byłam u pani Ewy po opinię psychologa img/smilies/smile
faktycznie świetna kobieta img/smilies/smile

#70 2011-05-25 10:36:43

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Jak wiecie,  żyjemy w rozproszeniu – w swoich domach, same lub z rodziną, sporadycznie (tak przynajmniej jest w mojej wspólnocie) po dwie. W bardzo różnych miejscowościach, niekiedy w odległości kilkuset kilometrów. Tym bardziej radosne i ważne są  wspólne spotkania, rzadkie okazje, by się zobaczyć w dużym gronie. Z Piły, Zabrza, Bydgoszczy i Krosna… W gronie większym niż grupa mieszkająca w jednym rejonie Polski.  I taką właśnie okazję  miałyśmy w ostatni weekend. Okazję, by pobyć razem, porozmawiać, nacieszyć się sobą.   Także – by poznać nowe osoby, te, które w poszczególnych częściach kraju  wkraczają na drogę instytutowej formacji. Przede wszystkim: by przeżyć wspólne Eucharystie, pomodlić się wspólnie, wysłuchać kilku konferencji.  By w kaplicy jasnogórskiej ponowić akt oddania Matce Bożej…

#71 2011-06-04 21:47:36

damian.franciszek
Gość

To jest piękno Wspólnotowych Dni Skupienia img/smilies/smile Piękniejsza jest jeszcze ta prawdziwa tęsknota miedzy jednym a drugim dniem skupienia, która jest wpisana w nasze powołanie img/smilies/smile Tęsknotę tę oraz dar wspólnoty doceniamy zwłaszcza, gdy z powodów zawodowych nie możemy spotkać się ze współbraćmi. Wtedy z pomocą przychodzi fragment wypowiedzi naszego Założyciela:

„Nie możemy zrezygnować z naszych obowiązków zawodowych ani ich zaniedbywać, spóźniając się z tego powodu, że Bóg jest ważniejszy niż praca; bo przecież nasze obowiązki są dla nas wolą Boga. Ale możemy i musimy pokonać nasze lenistwo, nasz egoizm, źle pojętą gorliwość, która powoduje zamieszanie.” /Sługa Boży Giuzeppe Lazzati/

#72 2011-06-05 22:01:02

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

„Nie możemy zrezygnować z naszych obowiązków zawodowych ani ich zaniedbywać, spóźniając się z tego powodu, że Bóg jest ważniejszy niż praca; bo przecież nasze obowiązki są dla nas wolą Boga. Ale możemy i musimy pokonać nasze lenistwo, nasz egoizm, źle pojętą gorliwość, która powoduje zamieszanie.” /Sługa Boży Giuzeppe Lazzati/

Piękna myśl... Przypomina o hierarchii i o  specyficznym połączeniu świeckości i oddania Bogu.  Czy jest wyjęta z czegoś nieco obszerniejszego, na ten sam temat?  Gdyby tak - czy mógłbyś przy okazji przytoczyć szerszy kontekst?
     A wracając do tych dni skupienia - spotkanie w Częstochowie było tym bardziej szczególne, że miało gromadzić całą wspólnotę (pomijając oczywiste ograniczenia: zdrowie bądź praca).  A to się zdarza nieczęsto - comiesięczne dni skupienia odbywamy w grupach mniejszych, regionalnych. Tym bardziej taka okazja niesie wiele radości... Dar wspólnoty.

#73 2011-06-06 00:05:44

damian.franciszek
Gość

Podaje link do bloga gdzie są pisma naszego Ojca Założyciela: http://glazzati.blogspot.com/
A takie "perełki" - jak ta powyżej - znajduję przypdakiem podczas lektury pism img/smilies/wink

#74 2011-06-08 17:23:53

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

O, dziękuję. Trochę pobuszowałam po tej stronie i pokrewnych. Link jest ciekawy, spróbuję go zamieścić wraz z komentarzem w naszym biuletynie, żeby więcej osób mogło zajrzeć.

#75 2011-07-01 15:16:21

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Polecam Waszej modlitewnej pamięci rozpoczynające się już jutro rekolekcje Instytutu Swieckiego Chrystusa Króla  -  serię, w której będą uczestniczyły przede wszystkim te najmłodsze: osoby w trakcie wstępnej formacji, czyli w latach poprzedzających złożenie pierwszych ślubów...
Tym razem dołączę do tej ekipy, czasami można:)

Stopka forum