'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#26 2007-12-12 15:34:15

Marta
Gość

Re: Szkaplerz

Odwołując się do wcześniejszych postów mogę potwierdzić że faktycznie jeśli mamy pragnienie przyjęcia szkaplerza to Matka Boża już zadba o to by stało się to możliwe img/smilies/smile W moim przypadku miało to miejsce na pielgrzymce na Jasną Górę prawie 1,5 roku temu, ale wcale tego nie planowałam bo po prostu nie wiedziałam że to będzie możliwe (byłam pierwszy raz na pielgrzymce) img/smilies/wink Tak więc była to dla mnie ogromna niespodzianka i przypomnienie pragnienia które miałam kiedyś wcześniej słysząc o szkaplerzu i czytając o nim. Podczas mszy szkaplerze zostały poświęcone ale nałożenie miało się odbyć później w naszych grupach na postoju, tak więc zanim to się stało jeszcze trzeba było przedreptać kilka kilometrów oczekując tego momentu img/smilies/smile W mojej grupie prócz mnie szkaplerz przyjęło jeszcze chyba 5 albo 6 osób ... było to piękna chwila, kiedy nasz ojciec nakładał nam po kolei nasze szkaplerze i wszyscy byliśmy tacy szczęśliwi, trudno to opisać ale przyroda zgotowała nam też prezent na tą chwilę opromieniając nas słońcem ( co było też wyjątkowe bo to była pielgrzymka pod znakiem deszczu i nawet tego dnia przed nałożeniem szkaplerza była ulewa) Po powrocie do domu zapisałam się jeszcze do bractwa...
Na codzień noszę płócienny szkaplerz choć czasami muszę walczyć jak wszyscy ze sznureczkami img/smilies/wink ale jeśli tego wymaga strój to zakładam medalik, ale wolę nosić materiałowy szkaplerz, coś w tym jest że lepiej przypomina nam o tym co wiąże się z noszeniem szkaplerza oraz że Maryja otacza nas swoim płaszczem matczynej miłości i opieki img/smilies/smile

#27 2008-01-14 13:53:24

Olunia :
Gość

W historii Kościoła znane jest nabożeństwo szkaplerzne w następujących formach:

1. Szkaplerz Trynitarzy, koloru białego z niebieskim i czerwonym krzyżem, jak ich habit, a wiązał się z objawieniami świętych Jana z Mathy i Feliksa z Valois.

2. Szkaplerz Mercedarianów, koloru białego, znany już od 1246 roku.

3. Szkaplerz Matki Bożej Bolesnej, koloru czarnego, rozpowszechniany od 1266 roku przez Zakon Sługi Maryi.

4. Szkaplerz karmelitański, koloru brązowego, związany z objawieniami św. Szymona Stocka w 1251 roku.

5. Szkaplerz Męki Pańskiej (pasyjny), koloru czerwonego, związany z objawieniami siostry Apollonii Andriveau z Zakonu Córek Miłości św. Wincentego a Paulo (szarytki), rozpowszechniany po aprobacie w 1874 roku przez misjonarzy.

6. Szkaplerz pasyjny, koloru czarnego, znany od 1861 roku, związany ze Zgromadzeniem Pasjonistów.

7. Szkaplerz Niepokalanej, koloru niebieskiego, związany z objawieniami Urszuli Benincasa, aprobowany przez Kościół w 1671 roku i szerzony przez Teatynów.

8. Szkaplerz Przenajświętszej Krwi, znany od 1808 roku i rozpowszechniany przez Misjonarzy Przenajświętszej Krwi.

9. Szkaplerz Najświętszego Serca Jezusowego, znany od 1876 roku, głównie we Francji, związany z objawieniami Matki Bożej w Pellevoisin, aprobowany przez Kościół w 1900 roku, powierzony Oblatom Maryi Niepokalanej, Misjonarzom Najświętszego Serca Jezusa.

10. Mały szkaplerz Najświętszego Serca Jezusa, związany z objawieniami św. Małgorzaty Alacoque.

11. Szkaplerz Konającego Serca Jezusa i Współcierpiącego Serca Maryi, od 1900 roku rozpowszechniany przez Córki Serca Jezusowego.

12. Szkaplerz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, używany od 1866 roku, a rozpowszechniany przez Kamilianów.

13. Szkaplerz Matki Dobrej Rady, powierzony Augustianom.

14. Szkaplerz Niepokalanego Serca Maryi, aprobowany w 1877 roku, rozpowszechniany przez Klaretynów.

Oprócz szkaplerzy związanych ze czcią Chrystusa i Maryi, używano szkaplerzy wyrażających cześć ku innym świętym.

15. Szkaplerz św. Józefa, w kolorze liliowo-żółtym, dopuszczony do użytku wiernych w 1893 roku, rozpowszechniany przez Kapucynów.

16. Szkaplerz św. Benedykta, koloru czarnego, powszechnie uznany w 1865 roku.

17. Szkaplerz św. Dominika, rozpowszechniany przez jego synów, a od 1903 roku obdarzony przywilejami.

Oczywiście najpopularniejszym szkaplerzem jest ten karmelitański. img/smilies/smile

#28 2008-01-16 21:11:45

alciak89
Gość

No Olunia! nie ma jak karmel.pl , co? img/smilies/big_smile
Jeśli chodzi o mnie to szkaplerz przyjęłam dość dawno, nawet sama nie pamiętam który to był rok, miałam 10 lub 11 lat, od początku tylko wiedziałam, że to szczególna opieka Maryi i cieszyłam się, ale potem zatraciłam to i pomimo,że go nosiłam to tak jakby go nie było. Później, po moim nawróceniu (czyli ok. 2 lata temu) gdy znowu przypomniałam sobie o nim dotarło do mnie czym jest i co się z nim wiąże, od tej pory noszę go (dodam, że noszę formę medalika, bo jeszcze mam cudowny i Jezusa Miłosiernego z Faustynką:) ) już z większą świadomością, nie rozstając się z nim... I codziennie oddaje się Królowej Karmelu img/smilies/smile

#29 2008-01-19 09:47:02

karmelcia
Gość

Może sprostuję, bo chyba byłam blisko źródła informacji o Szkaplerzu jako że byłam w Zgromadzeniu Karmelitańskim, szkaplerz materiałowy nakłada kapłan i tak musi być, nie można tego uczynić samemu, ale jesli jest to pierwszy raz, czyli samo głównie przyjęcie szkaplerza, potem gdy szkaplerz się nieszczy lub zmieniamy go na medalik czynimy to sami, bez udziału kapłana. Wiem to z dobrych źródeł od Ojców Karmelitów bo ludzie często pytają czy przy zmianie szkaplerza na inny czy na medalik muszą iść do księdza. Cieszę się, że tak wiele osób nosi szkaplerz to niesamowite, że jesteśmy w jednej rodzinie szkaplerznej img/smilies/smile

#30 2008-02-25 20:19:00

ewusia93
Gość

A ja mam pytanie...
Ja zapisałam się do szkaplerza 16 lipca, w odpust w naszej parafii ( jest p.w. Matki Bożej Szkaplerznej) ale z tych postów które tu przeczytałam widzę,że ja jakoś inaczej go przyjęłam:
u mnie jest poprostu tak, że 16 lipca idzie się do sali pod chórem i od wyznaczonej do tego panidostaje się materiałowy szkaplerz (który każdemu musi dac), a jeśli ktoś chce to kupuje też medalik (szkaplerz tylko w formie medalika), pani ta potem wypisuje taką borszurkę, która jest pamiątką przyjęcia szkaplerza i tam jest napisane jak go trzeba nosic , obowiązki itp. ale co najważniejsze : szkaplerza nie nakłada żaden kapłan, tylko po zapisaniu się do szkaplerza idzie się poprostu do domu i tam ubiera medalik (czy szkaplerz).czy u was tez tak jest ??
  Ja noszę go już parę ładnych miesięcy i jest to wspaniałe img/smilies/smileimg/smilies/smile
(przepraszam ze się tak rozpisałam, ale chciałam dokładnie opisac jak to wygląda img/smilies/smile)

#31 2008-03-07 15:32:01

karmelcia
Gość

Szkaplerz ma być nałożony przezkapłana i gdy się go przyjmuje to ma być płucienny który wymienić można na medalik.

#32 2008-03-10 23:43:52

MyOwn
Gość

A czy można na przemian nosić raz szkaplerz, raz medalik?

#33 2008-03-10 23:58:27

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

można

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#34 2009-02-19 11:35:26

piotrk
Gość

co do Szkaplerza to kiedyś nosiłem szkaplerz z materiału (dostałem go od pani z apteki ),a teraz noszę Medalik Szkaplerzny

zachęcam innych do noszenia Medalika Szkaplerznego ,taki medalik (srebrny) kosztuje 4 zł ,wystarczy go dać księdzu do poświęcenia ,odmawiać codziennie raz "Pod Twoją Obronę" i można go nosić

#35 2009-07-13 21:15:25

Moria
Gość

Polecam stronę:
http://szkaplerz.pl/

Zbliża się wspomnienie NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Z GÓRY KARMEL (16 lipca)

dla zachęty do przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego:

św. Teresa od Jezusa (1515 - 1582)

"Trzymajmy się Reguły Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. (...) - zachęca inne siostry - Niechaj Pan raczy sprawić, aby wszystko to było na cześć i chwałę Jego i Najświętszej Panny Maryi, której szkaplerz nosimy" Księga życia

bł. Elżbieta od Trójcy Świętej (1880 - 1906)

Szkaplerz jest szatą Maryi. Osoba, która go nosi i która - rozumie się - czyni wszelkie możliwe wysiłki, aby się zbawić, nie może wpaść do piekła. Zatem zawsze będę nosić szkaplerz.

św. Józef Sebastian Pelczar (1842 - 1924)

"Dworzanie noszą na sukniach wyszyte herby i godła swej królowej, a nawet ubranie jej koloru. Podobnie dworzanie Maryi noszą szkaplerz, jakby herb Maryi, na znak, że całe życie poświęcają Jej służbie, że pragną wszędzie bronić Jej honoru i zawsze wstępować w Jej ślady. Ten rodzaj czci, jeżeli z nim łączy się pobożne życie, jest bardzo miły Maryi, a dla nas bardzo korzystny. Szkaplerz bowiem jest z jednej strony godłem, po którym Najświętsza Panna poznaje swoje sługi, z drugiej jest jakby suknią, którą Ona ochrania swe dzieci od mrozu świata i jakby tarczą, w którą je uzbraja do walki."

św. Josemaría Escrivá (1902 - 1975)

"Noś na piersi święty szkaplerz Karmelu. Spośród dewocjonaliów maryjnych - a jest ich wiele i są bardzo piękne - niewiele ma tak zakorzenioną tradycję wśród wiernych i tyle błogosławieństw papieskich. A ponadto, jak bardzo matczyny jest ten przywilej sobotni!"

Św. Maksymilian Maria Kolbe (1894 - 1941)

Szkaplerz, różaniec i Medalik Cudowny: oto trzy rzeczy, które sama Niepokalana raczyła podać na ratunek ludzkości.

Swięty Jan Paweł II (1920-2005)

Misja karmelitańska [Maryi], która bierze początek na Górze Karmel, w Ziemi Świętej, jest związana z szatą. Ta szata nazywa się świętym Szkaplerzem... To piękne, że gorliwa matka troszczy się również o odzienie... Oto Dziewica Karmelu, Matka Świętego Szkaplerza mówi nam o swej macierzyńskiej trosce, o swym zatroskaniu o nasze przyodzianie. Przyodzianiu w sensie duchowym, przyodzianiu łaską Boga i wspomaganiu nas w noszeniu tej szaty zawsze białej... (15 stycznia 1989 roku).

Znak szkaplerza przywołuje zatem dwie prawdy: jedna z nich mówi o ustawicznej opiece Najświętszej Maryi Panny, i to nie tylko na drodze życia, ale także w chwili przejścia ku pełni wiecznej chwały; druga to świadomość, że nabożeństwo do Niej nie może ograniczać się tylko do modlitw i hołdów składanych przy określonych okazjach, ale powinna stanowić "habit", czyli nadawać stały kierunek chrześcijańskiemu postępowaniu, opartemu na modlitwie i życiu wewnętrznym poprzez częste przystępowanie do sakramentów i konkretne uczynki miłosierne, co do ciała i co do duszy.

#36 2009-07-14 18:41:49

urszonazaretka
Gość

ooo jA tez jestem posiadaczka szkaplerza, jest w nim cos niesamowitego, pamietam, ze kiedy mi go nalozono poczulam niezwykle cieplo, pewnie specjalisci naukowo moga to wytlumaczyc, ale mnie sie zdawalo, ze to Maryja wziela mnie pod swoj plaszcz i pokierowala moim zyciem w taki a nie inny sposob, zachecam wszystkich ktorzy maja pragnienie do przyjecia a troszke sie boja, nie ma strachu, szkaplerz jest czyms pieknym, informacja dla Lubliniakow i ludzi z okolicy,w kosciele sw.Jozefa u karmelitow bosych przy Swietoduskiej w Lublinie w kazda 3-cia niedziele miesiaca mozna przyjac szkaplerz img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez urszonazaretka (2009-07-14 18:42:33)

#37 2010-11-15 11:37:30

Amata
Gość

Chciałabym wszystkich poinformować, że we Wrocławiu w parafii Św. Józefa, gdzie posługują Karmelici Bosi, w każdą trzecią sobotę miesiąca jest Msza do Matki Bożej Szkaplerznej- o godzinie 11:30, z homilią szkaplerzną, jest to kościół przy Ołbińskiej, można dojechać tramwajami 23, 11, 6 img/smilies/smile

#38 2010-11-15 11:39:26

Amata
Gość

Czy ktoś z Was wie coś o Bractwie Szkaplerznym, które działa podobno przy parafii Św Anny- przy kościele ss. Karmelitanek Dzieciątka Jezus na Zduńskiej we Wrocławiu? img/smilies/smile

#39 2011-01-16 17:18:39

Amata
Gość

Byłam pierwszy raz na Spotkaniu z Matką Bożą Szkaplerzną u Karmelitów Bosych we Wrocławiu img/smilies/smile Było cudownie, Ojcowie wystawili na ołtarzu piękny obraz MB Szkaplerznej, Msza była z maryjną homilią, cała Msza była iście karmelitańska img/smilies/big_smile Zapraszam wszystkich w każdą 3-cią sobotę miesiąca na 11:30 img/smilies/smile

#40 2011-08-16 17:31:07

Nick
Gość

ja przyjęłam Szkaplerz karmelitański 31 stycznia 2011 o godz 17.45   img/smilies/big_smile
długo czekałam na ten dzień, na ten moment, to prawda - czuję opiekę Maryi ,  Szkaplerz jest moja siłą w codzienności .  Staram się być wierna temu nabożeństwu, chciałabym kiedyś pojechać na spotkanie do Czernej.. może kiedyś się uda  img/smilies/smile

Jan Paweł 2 : "Bardzo liczne są aspekty, pod którymi możemy oddawać cześć Maryi. A czy Wy[...] obraliście już sobie jakąś konkretną formę nabożeństwa maryjnego? Szukajcie jej, jeśli jej jeszcze nie macie, i potem, gdy ją odkryjecie, pozostańcie jej wierni"
"W duchowości Szkaplerznej istnieje bardzo mocny i głęboko zakorzeniony pierwiastek chrystocentrycznomaryjny : iść za Chrystusem, naśladując Maryję! [...} Duchowość ta ma swój widzialny znak w Szkaplerzu, który ja noszę od dawna. {...} pozostałem Szkaplerzowi wierny i jest on moją siłą. {...} Dzień Matki Bożej Szkaplerznej jest mi bardzo drogi."

Ostatnio edytowany przez Nick (2011-08-16 17:37:21)

#41 2011-09-22 19:29:07

Amata
Gość

Link do biuletynu szkaplerznego- numerów archiwalnych i najnowszego- pisma zwłaszcza dla osób noszących Szkaplerz.
W najbliższych miesiącach konferencje dotyczą modlitwy wewnętrznej:
http://szkaplerz.pl/biuletyn/ img/smilies/smile

#42 2011-11-01 22:59:00

Kaati
Użytkownik

Słyszałam o czerwonym szkaplerzu Męki Pańskiej, ale warunkiem jest nałożenie go przez zakonnika lazarystę. Co to za zakon i gdzie ich szukać? Czy przyjęcie szkaplerza będzie przeszkadzać w pójściu do konkretnego zakonu lub wyjściu za mąż?

#43 2011-11-02 00:09:55

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Szkaplerz miałby przeszkodzać w wyjściu za mąż? no chyba nas podpuszczasz, nie piszesz serio. Nie do wiary.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#44 2011-11-02 05:42:56

tusiatunia
Gość

Kaati, przyjęcie szkaplerza nie jest przeszkodą img/smilies/smile

#45 2011-11-02 11:33:02

Kaati
Użytkownik

Nie. Tutaj piszę serio. Nie mam dużej wiedzy religijnej, dlatego czego nie jestem pewna, to zwyczajnie pytam. Dziękuję za oświecenie. Nie wracajmy już do tego. Mi to zapewnienie wystarczy.

#46 2011-11-02 22:14:10

fcb <><
Gość

A ogólnie jak można przyjąć szkaplerz? Iść do jakiegokolwiek księdza i poprosić, czy jak? Wybaczcie, ale ja jakoś zielona w tym temacie, a jednak szkaplerz piękna rzecz i chciałabym przyjąć...

#47 2011-11-02 22:39:25

koniczynka
Gość

Idz i popros to duzo nie zajmuje ks, tylko musisz miec szkaplerz sukienny, u mnie zawsze na pielgrzymce osoby ktore pragna przyjac szkaplerz otrzymuja podczas Mszy

#48 2011-11-05 15:08:50

Amata
Gość

Żaden Szkaplerz nie jest przeszkodą ani w wstąpieniu do zakonu i np. można przyjąć Szkaplerz Karmelitański, a potem wstąpić do zakonu "niekarmelitańskiego" i odwrotnie. Szkaplerz Karmelitański nosi każdy Karmelita i Karmelitanka, ale też ludzie świeccy zrzeszeni np. w Bractwie Szkaplerznym. lub niezrzeszeni, a wszyscy tworzą rodzinę karmelitańską. Związane jest to ze zobowiązaniami, jak też przywilejami. "Przyjęcie szkaplerza włącza nas do rodziny zakonu karmelitańskiego. Jest to łaska dodatkowa dla praktykujących nabożeństwo; dzięki niej mają udział we wszystkich dobrach duchowych zakonu, to znaczy w odpustach, zasługach jego świętych i błogosławionych, Mszach świętych, modlitwach, umartwieniach, postach, itp.." (www.szkaplerz.pl)

Co do małżeństwa, to jak najbardziej można pobrać się nosząc Szkaplerz. Nawiasem mówiąc rodzice mogą prosić Kapłana, by nałożył dziecku (w takim wieku, że dziecko rozumie podstawowy sens i znaczenie przyjęcia go), więc przecież nie byłoby tak można robić, gdyby to była konsekracja uniemożliwiająca zawarcie związku małżeńskiego.

Jeśli chodzi o przyjęcie Szkaplerza Karmelitańskiego, to "Kto może mnie przyjąć do szkaplerza?
Do szkaplerza może ważnie przyjąć każdy kapłan zakonny lub diecezjalny oraz diakon, posługując się zatwierdzonym przez Stolicę Świętą obrzędem." (www.szkaplerz.pl)

Wystarczy zwyczajnie spytać i poprosić Kapłana o przyjęcie do Szkaplerza. img/smilies/smile

#49 2012-04-21 11:38:10

annuarita_1
Użytkownik
Imieniny: 27 sierpień
Urodziny: 19.01

kurcze mam pytanie noszę medalik szkaplerzny ale sama go sobie nałożyłam chciałabym dowiedzieć się gdzie moge nałożyć szkaplerz tak uroczyście ? przez kapłana

#50 2012-04-21 11:40:59

rafcio
Użytkownik

Każdy Kapłan może go założyć, ale nie wiem czy każdy umie. Musisz zapytać w "swoim" kościele.

http://www.szkaplerz.pl/szata/index.php … rz_pytania

I z tego co wiem to najpierw przyjmuje się szkaplerz płócienny. Potem dopiero można go zamienić na medalik.

Ostatnio edytowany przez rafcio (2012-04-21 11:43:55)

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali"
                                                                     2Kor 12,9

Stopka forum