'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#101 2014-01-28 08:48:18

Kasia233
Użytkownik
Imieniny: 25listopada
Urodziny: 29.05.1988

Re: Szkaplerz

Dziękuję wam za pomoc. Bardzo chciałabym przyjąć szkaplerz ale nie znam żadnego księdza który mógłby go nałożyć, a najbliższy klasztor o. karmelitów jest kilka kilometrów ode mnie . Może kiedyś mi się uda

#102 2014-01-28 10:21:37

Honorat
Użytkownik
Imieniny: 24.12
Urodziny: 4.09

Odpowiedź od Siostry Karmelitanki:
"Nie ma ściśle określonych przygotowań w sensie odprawiania modlitwy, ale to co wymieniłeś jest bardzo wskazane (nowenna, litania, jakaś modlitwa), aby udoskonalić dyspozycję serca, które powinno być czyste, po Spowiedzi Świętej, żeby można było przyjąć Pana Jezusa w Komunii Świetej.

Ponadto wzmocnić pragnienie miłowania i naśladowania Maryi w miłości do Pana Jezusa..."

Szkaplerz przyjmowałem w Karmelu Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, na specjalnej Mszy Św., którą organizują Siostry (celebrował ją Ojciec Paulin). Mojej babci nakładał Ksiądz Proboszcz.

Kasia233 napisał(a):

Bardzo chciałabym przyjąć szkaplerz ale nie znam żadnego księdza który mógłby go nałożyć, a najbliższy klasztor o. karmelitów jest kilka kilometrów ode mnie . Może kiedyś mi się uda

Przecież to może być każdy ksiądz. Idź np. do ks. proboszcza, wikarego jakiegoś znajomego...
Aha, tylko weź ze sobą formularz przyjęcia, który znajdziesz w internecie. img/smilies/smile

"Jeden jest tylko niezmienny przyjaciel -Bóg" (Aniela R. Godecka)
"Moim powołaniem jest MIŁOŚĆ" (św. Terenia)

#103 2014-01-28 11:21:14

Kasia233
Użytkownik
Imieniny: 25listopada
Urodziny: 29.05.1988

Dziękuję ci za wyjaśnienie. Teraz już wiem,że może go nałożyć każdy kapłan , a nie tylko karmelici

#104 2014-02-10 13:54:24

kalinka
Użytkownik

szkaplerz karmelitański - http://youtu.be/f0MD9_MUrEQ

#105 2014-02-16 17:29:23

natmar0
Użytkownik

Co, jeśli się złamie któreś z zobowiązań noszenia Szkaplerza świętego?
Wystarczy się wyspowiadac i dalej nosic Szkaplerz?

"Jezus jest chory z miłości i daje do zrozumienia,
że taką chorobę można uleczyć tylko miłością." (LT 109)

#106 2014-02-16 17:31:36

Magda19
Moderator
Imieniny:
Urodziny:

Mi się wydaje, że najlepiej pójść do spowiedzi i dalej nosić szkaplerz, w końcu jest się pod szczególną opieką Maryi wtedy.

"Pan - Mistrz Miłości - jest zazdrosnym kochankiem, który żąda od nas wszystkiego co posiadamy, całej naszej miłości. Czeka byśmy Mu ofiarowali to co mamy i poszli drogą, którą dla każdego z nas wyznaczył" (św Josemaria Escriva)

"Pamiętaj o tym dobrze i zawsze: choć czasami może ci się wydawać, że wszystko się wali - nic się nie wali, bo Bóg nie przegrywa bitew."  Św. Josemaría Escrivá

#107 2014-02-16 18:12:48

peccadora
Użytkownik

natmar0 napisał(a):

Co, jeśli się złamie któreś z zobowiązań noszenia Szkaplerza świętego?
Wystarczy się wyspowiadac i dalej nosic Szkaplerz?

Tylko jakie dokładnie zobowiązania masz tutaj na myśli?
można się spotkać z następującymi zobowiązaniami:
- naśladować cnoty NMP
- nosić nieustannie Jej znak
- troszczyć się o dobro wszystkich ludzi
- przyjąć szkaplerz z rąk kapłana
- odmawiać wyznaczoną modlitwę

#108 2014-02-16 18:49:33

Beata93
Gość

Natmar, może te słowa coś pomogą  img/smilies/wink
,,Jeśli ktoś przyjął Szkaplerz, ale zdjął go z powodu grzesznego życia, a następnie nawrócił się, wyspowiadał i chce czynić pokutę, to wystarczy tylko ze skruchą ucałować swój dawny szkaplerz i nałożyć go samemu odnawiając pragnienie życia zobowiązaniami szkaplerznymi. Jeśli ktoś żył w grzechu i nosił Szkaplerz, a nagle otrzymał łaskę opamiętania i nawraca się, to niech podziękuje Maryi że w ogóle powrócił! Niech odnowi swoje przyrzeczenia szkaplerzne po spowiedzi i Komunii św. Niech odda się na nowo Maryi i ucałuje Szkaplerz z postanowieniem godnego noszenia Jej habitu."
Całość tutaj  http://www.szkaplerz.legnica.pl/przywil … wiazki.php

#109 2014-02-16 20:12:43

natmar0
Użytkownik

Beatko, te słowa są odpowiedzią na wszystko, czego potrzebowałam i o co chodziło img/smilies/smile Dziękuję : ))

Peccadora, raczej chodziło o naśladowanie Maryi i postępowanie właściwie, tak, jak ona : )

Madziu, tak właśnie zrobiłam i mimo, że nadal czuję się źle, wierzę i ufam, że to wystarczy.

"Jezus jest chory z miłości i daje do zrozumienia,
że taką chorobę można uleczyć tylko miłością." (LT 109)

#110 2014-03-01 12:07:30

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01

Nie noszę, ale być może w niedługim czasie zacznę :  ) Przez długi czas myślałem, że istnieje tylko ten karmelitański, a jest przecież także niebieski szkaplerz Marianów, czarny Męki Pańskiej Pasjonistów...No i zakonny - jako element habitu ;  ) Oczywiście zgadzam się z tym, że dobrze byłoby się przed przyjęciem szkaplerza duchowo przygotować.

Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

#111 2014-07-06 22:16:42

dorota0103
Użytkownik
Imieniny: 25.06
Urodziny: 1.03.1989 r.

Ksiądz przypominał dziś o tej nowennie. W tamtym roku też zapomniałam. Spróbuję odmawiać tą nowennę prywatnie-w domu.

Zastanawiam się: jeśli kiedyś przyjęłam szkaplerz, a po pewnym czasie (nie pamiętam jakim) niestety nie wytrwałam m.in. w modlitwie oraz codziennym noszeniu go na sobie. To, co powinnam zrobić, jeśli kiedyś wróci pragnienie, aby go mieć (żeby przypominał mi o postawie Maryi)?

Wyspowiadać się, że kiedyś przyjęłam szkaplerz, ale nie wytrwałam właśnie w tych wymienionych przeze mnie zobowiązaniach, a  potem, jeśli pragnienie będzie to przyjąć?

Dodam, iż nie pamiętam, gdzie mam tamten szkaplerz-nieraz szukałam, ale nie znalazłam.

Czy medalik szkaplerza to ten sam co Cudowny Medalik NMP? (Cudowny Medalik mam na sobie od niedawna, choć otrzymałam go 2 lata temu na Polach Lednickich).

Zapraszam na moją stronę img/smilies/smilehttp://www.zyciowawedrowka.blogspot.com

#112 2014-07-06 23:33:58

Honorat
Użytkownik

dorota0103 napisał(a):

Zastanawiam się: jeśli kiedyś przyjęłam szkaplerz, a po pewnym czasie (nie pamiętam jakim) niestety nie wytrwałam m.in. w modlitwie oraz codziennym noszeniu go na sobie. To, co powinnam zrobić, jeśli kiedyś wróci pragnienie, aby go mieć (żeby przypominał mi o postawie Maryi)?

Wyspowiadać się, że kiedyś przyjęłam szkaplerz, ale nie wytrwałam właśnie w tych wymienionych przeze mnie zobowiązaniach, a  potem, jeśli pragnienie będzie to przyjąć?

Dodam, iż nie pamiętam, gdzie mam tamten szkaplerz-nieraz szukałam, ale nie znalazłam.

(http://szkaplerz.pl/szata/index.php?go= … rz_pytania)

Przypominam również o zobowiązaniach szkaplerznych:
"Istnieje jeden zasadniczy warunek: niewymuszone, szczere i świadome pragnienie przyjęcia szkaplerza oraz zawierzenia siebie Maryi w tym znaku. Zawierzenie to obejmuje decyzję dzielenia z Maryją własnej codzienności i naśladowania Jej stylu życia."

dorota0103 napisał(a):

Czy medalik szkaplerza to ten sam co Cudowny Medalik NMP? (Cudowny Medalik mam na sobie od niedawna, choć otrzymałam go 2 lata temu na Polach Lednickich).

Nie, to nie to samo. Jeśli chce się szkaplerz materiałowy zamienić na medalik na jednej stronie musi być wizerunek Pana Jezusa z Sercem, a na drugiej Matki Bożej (obojętnie jaki wizerunek!).

#113 2014-07-07 15:12:13

amaretto---kaśka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Honorat napisał(a):

Nie, to nie to samo. Jeśli chce się szkaplerz materiałowy zamienić na medalik na jednej stronie musi być wizerunek Pana Jezusa z Serem, a na drugiej Matki Bożej (obojętnie jaki wizerunek!).

no nie zgodze się w tej kwestii. jeżeli chcemy zmienic szkaplerz materiałowy na medalik, to wymieniamy go na medalik szkaplerzny czyli na jednej stronie Pan Jezus z sercem (a nie z serem img/smilies/smile ) na drugiej stronie Matka  Boża Szkaplerzna.

#114 2014-07-07 16:34:29

Honorat
Użytkownik

kaśka napisał(a):

Honorat napisał(a):

Nie, to nie to samo. Jeśli chce się szkaplerz materiałowy zamienić na medalik na jednej stronie musi być wizerunek Pana Jezusa z Serem, a na drugiej Matki Bożej (obojętnie jaki wizerunek!).

no nie zgodze się w tej kwestii. jeżeli chcemy zmienic szkaplerz materiałowy na medalik, to wymieniamy go na medalik szkaplerzny czyli na jednej stronie Pan Jezus z sercem (a nie z serem img/smilies/smile ) na drugiej stronie Matka  Boża Szkaplerzna.

Przepraszam za błąd z Sercem, już poprawiane img/smilies/smile

No i w tym przypadku mamy rozbieżność. Na jeden stronie nie jest dokładnie określony jaki wizerunek Matki Bożej, na drugiej, że musi być to MB Szkaplerzna, a na trzeciej, że nie ma to znaczenia, ważne, aby była z jednej strony Maryja, a z drugiej Serce Pana Jezusa.

Oto źródła:
http://www.szkaplerz.legnica.pl/przywil … wiazki.php
- http://szkaplerz.pl/szata/index.php?go=02
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Szkaplerz# … zkaplerzny

Myślę, że najważniejsza jest miłość do Pana Jezusa i Martki Boskiej, spełnianie obowiązków noszenie szkaplerza dzień i noc (materiałowego jak i medalikowego). Który wizerunek? Matka Boża jest jedna.

#115 2014-07-07 23:03:07

amaretto---kaśka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

eh nie będe sie spierac, najlepiej pytac u źródła czyli np OO.Karmelitów. A na własne uszy słyszałam gdy przyjmowałam szkaplerz, że ma byc to medalik z MB Szkaplerzną. No i tego będę się trzymac. Racja Matka Boża jest jedna, ale nie mylmy tu nabożeństw, bo tu są one konkretne, do każdego są przypisane i konkretne modlitwy i obietnice np. ta mówiąca, że kto umrze odziany szkaplerzem zostanie wzięty do nieba w pierwszą sobotę po jego śmierci.

#116 2014-07-08 00:00:08

Ann
Użytkownik
Imieniny: we wspomnienie św. Jadwigi
Urodziny: 14.07

Honorat napisał(a):

No i w tym przypadku mamy rozbieżność. Na jeden stronie nie jest dokładnie określony jaki wizerunek Matki Bożej, na drugiej, że musi być to MB Szkaplerzna, a na trzeciej, że nie ma to znaczenia, ważne, aby była z jednej strony Maryja, a z drugiej Serce Pana Jezusa.

Oto źródła:
http://www.szkaplerz.legnica.pl/przywil … wiazki.php
- http://szkaplerz.pl/szata/index.php?go=02
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Szkaplerz# … zkaplerzny

Wikipedii nie ufałabym tak bardzo. Z doświadczenia wiem, że w tekstach jest sporo błędów. Poza tym artykuł na wikipedii opiera się na dwóch innych, z resztą podanych tutaj, stronach. A tam zaznaczone jest, że szkaplerz sukienny można zamienić na MEDALIK SZKAPLERZNY. Są różne kształty tych medalików, ale zawsze znajduje się na nim wizerunek Matki Bożej trzymającej szkaplerz oraz wizerunek serca Pana Jezusa. Cudowny medalik z obrazem Maryi Niepokalanej to nie jest to samo.

A tak nawiasem mówiąc: na szkaplerzach płóciennych można znaleźć różne wizerunki Matki Bożej; zazwyczaj jednak trzyma ona szkaplerz. Co roku jestem u ojców karmelitów i co roku są inne szkaplerze.

#117 2014-07-08 00:24:35

Bartek
Gość

Skoro nie można zdejmować Szkaplerza to pod prysznic też się z Nim wchodzi?

#118 2014-07-08 00:48:23

Honorat
Użytkownik

kaśka napisał(a):

eh nie będe sie spierac, najlepiej pytac u źródła czyli np OO.Karmelitów. A na własne uszy słyszałam gdy przyjmowałam szkaplerz, że ma byc to medalik z MB Szkaplerzną. No i tego będę się trzymac. Racja Matka Boża jest jedna, ale nie mylmy tu nabożeństw, bo tu są one konkretne, do każdego są przypisane i konkretne modlitwy i obietnice np. ta mówiąca, że kto umrze odziany szkaplerzem zostanie wzięty do nieba w pierwszą sobotę po jego śmierci.

Ann napisał(a):

A tak nawiasem mówiąc: na szkaplerzach płóciennych można znaleźć różne wizerunki Matki Bożej; zazwyczaj jednak trzyma ona szkaplerz. Co roku jestem u ojców karmelitów i co roku są inne szkaplerze.

No właśnie, nie zawsze na szkaplerzach jest obrazek Matki Bożej Szkaplerznej, np:
- http://www.wkb-krakow.pl/874/Szkaplerz- … zor-1.html (z góry zaznaczam, że nie chcę niczego reklamować img/smilies/smile )

Nawet są takie, gdzie nie ma niczego, jak pisze na stronie Bractwa Szkaplerznego: "Szkaplerz ubogi, jak ubogie życie Najświętszej Maryi Panny, to Szkaplerz bez obrazków, złożony jedynie z dwu brązowych płatków sukna. Mocny, nie brudzi bielizny, prosty, praktyczny, przyjazny dla skóry. A co najważniejsze, najbardziej zbliżony wyglądem do Szkaplerza karmelitańskiego, jego ubóstwa i prostoty."

http://szkaplerz.pl/szata/index.php?go= … szkaplerze

Bartek napisał(a):

Skoro nie można zdejmować Szkaplerza to pod prysznic też się z Nim wchodzi?

Oczywiście pod prysznic można, a nawet należy go zdjąć. Jak idziesz na basen również ta sama zasada. Jeżeli nie nosisz przez kilka godzin szkaplerza (np. kąpiel, basen, badania) nie tracisz przywilejów.

#119 2014-07-08 11:20:17

rut
Gość

przykładem jest też szkaplerz nakładany w tym roku chętnym na Lednicy, choć trochę mnie to osobiście zdziwiło, ale na jednym kawałku płótna była rybka, a na drugim litera M symbolizująca Maryję... jasne, że tutaj duże znaczenie miał też na pewno nakład kosztów, bo przy bardziej skomplikowanych wzorach on się z pewnością zwiększa, ale mimo to zdziwiło mnie takie uproszczenie... a co do medalika, to kiedy ja poszłam do księgarni z dewocjonaliami i poprosiłam o medalik szkaplerzny, nikt nie miał wątpliwości jaki wizerunek Maryi powinien na nim być, to chyba oczywiste, że szkaplerzna, nie wiem, jakoś wydaje mi się dziwne, gdyby miała być na takim medaliku dajmy na to Matka Boża Częstochowska... img/smilies/tongue

#120 2014-07-10 22:00:28

dorota0103
Użytkownik
Imieniny: 25.06
Urodziny: 1.03.1989 r.

Dziękuję bardzo za podzielenie się informacjami. Też zauważyłam szukając kiedyś po internecie, że jest dużo różnych informacji.

Jednak narazie chyba pozostanę przy Cudownym Medaliku-niech on mi przypomina o modlitwie do Maryi.

Przeciwności nie brakuje, ale staram się trwać na modlitwie nowenną do Matki Bożej Szkaplerznej.

Zapraszam na moją stronę img/smilies/smilehttp://www.zyciowawedrowka.blogspot.com

#121 2014-07-13 14:05:35

cataleja
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 16.09

Mam pytanie o Szkaplerz :)Czy jest określony wiek przyjęcia Szkaplerza?

Ostatnio edytowany przez cataleja (2014-07-14 00:48:14)

Ja jestem twoja .
Ty jesteś mój.
Nigdy Cię nie opuszczę Panie Mój

#122 2014-07-13 15:58:06

Honorat
Użytkownik

Nie ma określonego wieku. Szkaplerz mogą przyjmować nawet dzieci.

#123 2014-07-13 23:53:24

cataleja
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny: 16.09

Dziękuje za odpowiedź img/smilies/smile Ja już jestem taka pokręcona zawsze robie od końca . Dziękuje za przeniesienie pytania img/smilies/smile

Jeśli chce się go przyjąć u ss. Karmelitanek to trzeba za niego płacić ? Wiem głupie pytanie ,ale nie chce zaliczyć upadku na dzień dobry img/smilies/smile

Ja jestem twoja .
Ty jesteś mój.
Nigdy Cię nie opuszczę Panie Mój

#124 2014-07-14 09:28:23

Honorat
Użytkownik

cataleja napisał(a):

jeśli chce się go przyjąć u ss. Karmelitanek to trzeba za niego płacić ? Wiem głupie pytanie ,ale nie chce zaliczyć upadku na dzień dobry img/smilies/smile

Zależy. Jak ja przyjmowałem u Sióstr Karmelitanek Bosych (klauzurowych) to nic nie płaciłem. Ale co kraj to obyczaj. Najlepiej się zapytać u źródła, czy trzeba złożyć ofiarę za niego, czy nie.

#125 2014-07-14 10:00:33

rut
Gość

ja po prostu kiedyś napisałam do sióstr z prośbą, żeby mi przesłały (nie wiedziałam że można normalnie w dewocjonaliach kupić), to przesłały mi za darmo jeszcze z albumem jubileuszowym ich klasztoru gratis img/smilies/wink

Stopka forum