'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2008-03-02 23:28:05

bepik1
Użytkownik
Imieniny: 6.09
Urodziny: 12.04
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

Niepełnosprawność intelektualna a zakon

ja slyszalam , ks.pawlukiewicz sie wypowiadał ze osoby chore  są też przyjmowane do zgromadzeń i chyba we Francji są zakony gdzie osoby chore - fizycznie i tez w jakims stop.umysłowo moga realizować swe powołanie.

Ostatnio edytowany przez bepik1 (2008-03-02 23:31:55)

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#2 2008-03-02 23:37:23

luckoradversity
Gość

Re: Niepełnosprawność intelektualna a zakon

bepik1 napisał(a):

ja slyszalam , ks.pawlukiewicz sie wypowiadał ze osoby chore  są też przyjmowane do zgromadzeń i chyba we Francji są zakony gdzie osoby chore - fizycznie i tez w jakims stop.umysłowo moga realizować swe powołanie.

A jak przełożeni rozpoznają , że takie osoby mają powołanie ? chodzi mi o te chore umysłowo.

Ostatnio edytowany przez luckoradversity (2008-03-02 23:37:38)

#3 2008-03-02 23:38:22

Jantoska
Gość

Osoby z zespołem Downa mogą mieć bardzo umiarkowane albo nawet zerowe upośledzenie umysłowe. Nie wiem jak jest w przypadku tej siostry, bo nie mogłam niestety obejrzeć filmiku. A tu znalazłam adres strony tego zgromadzenia. Ono w ogóle ma w charyzmacie przyjmowanie osób z Downem. Strona niestety tylko po francusku, ale jak będę miała czas to przeczytam i powiem co tam jest!

#4 2008-03-03 00:26:37

Pchela
Gość

Zespół  Downa nie jest chorobą psychiczną!!
nie ma czegoś takiego jak zerowe upośledzenie!!
Osoby niepelnosprawne intelektualnie- a osoby z zespolem Downa do takich sie zalicza- mają także zaburzenia emocjonalne i zaburzenia zachowania.   
Obecnie w Polsce sama kwestia przystepowania takich osób do sakramentów jest kontrowersyjna, a co dopiero wstepowanie do zakonu. Dosc oczywiste jest ze nie osiagają takie osoby dojrzałości psychicznej.
z drugiej jednak strony jak ktos sie kiedys pewnego ksiedza zapytal, czy takie osoby powinny przystepowac do Komuni, i stwierdził" przeciez oni z tego nic nie rozumieją", to ow kaplan odpowiedział " a Ty coś rozumiesz'??...
ale to temat w ogóle na osobny wątek...

#5 2008-03-03 10:11:54

Vaustyna
Gość

Pchela pisze:Osoby niepelnosprawne intelektualnie- a osoby z zespolem Downa do takich sie zalicza- mają także zaburzenia emocjonalne i zaburzenia zachowania.

zgadzam się z tym, że mogą występować takie zaburzenia, ale ile osób bez Zespołu Downa też ma takie zaburzenia. 

Pchela: Obecnie w Polsce sama kwestia przystepowania takich osób do sakramentów jest kontrowersyjna, a co dopiero wstepowanie do zakonu. Dosc oczywiste jest ze nie osiagają takie osoby dojrzałości psychicznej.

Nie zgadzam się z tym, kończę pedagogikę specjalną i pracowałam z takimi osobami i NIE MA PROBLEMU Z SAKRAMENTAMI! NAWET OSOBY Z GłĘBOKIM UPOŚLEDZENIEM MAJĄ PRAWO PRZYSTĘPOWAĆ DO KOMUNII ŚWIĘTEJ o ile potrafią odróżnić opłatek konsekrowany i tego pragną.

Co to jest dojrzałość psychiczna, kto ją w pełni osiąga, kto jest bardziej dojrzały psychicznie, jak to zbadać, ocenić, kto tu jest wzorem?

Osoba upośledzona może być dojrzała na tyle na ile ma stworzone ku temu możliwości, to niejednokrotnie nie jest problem jej intelektu czy ograniczeń ale czynników środowiskowych, zewnętrznych!

#6 2008-03-03 10:26:16

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Jadwigo img/smilies/smile Pokrzepiający filmik img/smilies/smile Wspaniale, że są takie wspólnoty zakonne...Choć u nas to raczej nie ma co liczyć...
Luckoradversity img/smilies/smile Osoby z zespołem Downa nie są chore umysłowo!!!Proszę , byś nie używała tego sformułowania, dobra img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez scholastyka (2008-03-03 10:29:35)

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#7 2008-03-03 11:20:42

bepik1
Użytkownik
Skąd: ''I przyciągnąwszy ŁÓDŹ(my town) do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim''

to tez malutkie dziecko nie powinno być chrzczone bo guzik z tego rozumie.A rodzice nie powinny decydować za nie- tak mi się nasunęlo img/smilies/big_smile ale z tym nigdy się nie zgodze )
Ja myslę ze wlasnie -tak jak pisze Siostra, osoby choć mają jakiś stopien  uposledzenia powinny przyjmować komunię. bo co by bylo jesli dziecko nie umiało by wyrazić swego pragnienia, a  bardzo chcialo by zjednoczyc się w ten sposob z Bogiem? Tez mysle ze osoby takie  są tez uduchowione , choc my patrzac na nich mozemy tego nie dostrzec )

Ostatnio edytowany przez bepik1 (2008-03-03 11:21:48)

'' Ucz mnie, Panie, wypełniać Twoją świętą wolę, znaleźć i ustalić miejsce, gdzie mogę Tobie najlepiej służyć''.
św. Karol Boromeusz.
''Nie bój się, nie lękaj się,Bóg sam wystarczy... ''Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! ''

#8 2008-03-03 11:51:57

Vaustyna
Gość

Wszystko zależy od rodziców, nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony kościoła aby takie dziecko nie mogło przyjąć chrztu.
Osoby upośledzone mają prawo do normalnego życia!

Wbrew powszechnemu przekonaniu o tym, że osoby z zespołem Downa są upośledzone umysłowo, nie można tego jednoznacznie stwierdzić. Dzieci rozwijają się najczęściej ze znacznym opóźnieniem, jednak dzięki wcześnie podjętej rehabilitacji ruchowej i intelektualnej są w stanie nadrobić niedomagania spowodowane wadą genetyczną. Dzięki coraz większej wiedzy medycznej na temat zespołu Downa, osoby nim dotknięte mają niewspółmiernie lepsze szanse na prawidłowy rozwój i leczenie wad wrodzonych niż to miało miejsce kilkanaście lat temu i dawniej. Na rozwój dziecka mają wpływ warunki środowiskowe, w jakich wzrasta i odpowiednia opieka specjalistów różnych dziedzin. Niewątpliwie dzieci urodzone z zespołem Downa wymagają ćwiczeń i wielostronnej stymulacji rozwoju od pierwszych tygodni życia (program wczesnej interwencji), jednak owocem tych wysiłków może być nawet całkiem prawidłowy rozwój. Niektóre osoby z tą wadą uczęszczają do normalnych szkół, a nawet studiują (choć są to wyjątki). Tak więc upośledzenie umysłowe, chociaż często towarzyszy zespołowi Downa, nie jest regułą.

Ponadto dzieci z zespołem Downa mimo zaburzeń w materiale genetycznym dziedziczą wiele cech fizycznych i psychicznych od rodziców. Rozwijają własne talenty i zainteresowania, są aktywne sportowo, grają na instrumentach, tańczą, malują. Niestety większość z nas nie zna problemu osób sprawnych inaczej i nie wie, że mają one takie same potrzeby jak my i mimo swych niedomogów fizycznych lub intelektualnych chcą żyć pełnią życia. 

A co do życia tych osób w klasztorze, ciesze aię, że powstają i są takie zgromadzenia, które przyjmują takie osoby.

#9 2008-03-03 16:38:06

bepik1
Użytkownik

ale siostra mnie całkowicie nie zrozumiała img/smilies/big_smileimg/smilies/big_smileD:img/smilies/big_smileD ja dalam taki przykład- nie chodzilo mi o chorobę umysłową, ogolnie. ze skoro ks.nie wie czy dziecko chcialo byc wychow.w takiej wierze tez nie powinien dawac malym tego sakramentu img/smilies/big_smile bo nie wiemy czy sobie tego zyczą.Wybierają za nich rodzice- zgadzam sie. I dalam tylko taki przyyklad.
ze dlaczego osoby chore maja nei przyjmowac komuni- topodobnie jakby maluchow nei chrzczono bo nie wiemy czy by pragnely tego za lat kilka img/smilies/smile takie porownanie zrobilam.

św. Karol Boromeusz.

#10 2008-03-03 20:25:05

Pchela
Gość

odsyłam do definicji upośledzenia umysłowego wg DSM IV i innych def!
praktyka wskazuje ze jednak sa problemy w kwestiach przystepowania do sakramentów osób z niepelnosprawnością intelektualną. sa miejsca, gdzie księza chetnie udzielaja sakramentów, ale sa i takie- nawet w stolicy- gdzie rodzice i wychowawcy przebywają długą drogę, aby podopieczny, czy dziecko moglo przystąpić do Komunii Św. Ja tez koncze pedagogike specjalną i pracowalam z dzieciakami z glebszym upośledzeniem i wiem ze sa to osoby o duzej wrazliwosci religijnej, głownie dlatego ze wlasnie nie racjonalizuja tak świata i wiary jak my...

#11 2008-03-03 20:36:44

bepik1
Użytkownik

Tutaj temat nie dot.sakramentow, ja dalam przyklad ogolny kazdego chrzescijanina , ianczej został ten przyklad zrozumiany, ale jzu wyjasniłam moją intencę. Mysle ze nie powinnismy odchodzic  od pierwszego tematu, dotyczyl od wydalenia ze zgr.ze wzgl.na sta zdrowia a schodzimy juz na choroby psych.czlowieka w codizennym zyciu. Jesli trzeba mozna zalozyc kolejny watek. jednak tutaj trzymajmy się pierwotnego ) aby nei bylo zamieszania i bałaganu.

św. Karol Boromeusz.

#12 2008-03-03 22:31:45

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

A mnie tylko zastanawia dlaczego Was tak poruszyło stwierdzenie, że osoba z zespołem Downa są chore umysłowo, a zupełnie milczeniem wszyscy pominęli taki twór jak "opłatek konsekrowany" (o zgrozo!)

Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

#13 2008-03-04 00:03:01

iskierka
Gość

green napisał(a):

A mnie tylko zastanawia dlaczego Was tak poruszyło stwierdzenie, że osoba z zespołem Downa są chore umysłowo, a zupełnie milczeniem wszyscy pominęli taki twór jak "opłatek konsekrowany" (o zgrozo!)

Na moje wyczucie masz rację, Green img/smilies/roll

Vaustyna img/smilies/wink

#14 2008-03-04 00:50:49

Selma
Użytkownik

Luco, wybacz, ale nawet uposledzenie umyslowe jest juz coraz rzadziej uzywanym terminem zastepowanym niepelnosprawnoscia intelektualna. Nazwac zespol Downa choroba umyslowa jest rzecza karygodna i niedopuszczalna.

#15 2008-03-04 06:27:50

ale-czemu
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

green napisał(a):

POPIERAM !!!
Zosatwcie w spokoju rozdrabiania sie nad chorobą umysłową jak ktoś będzie chciałą sie dowiedziec czy osoba z Downem jest chora umysłowo to zapyta odpowiednie do tego osoby.

Jeżeli nie masz siły nieść Krzyża, to GO chociaż ciągnij za sobą.
Jeżeli nawet nie masz siły Go ciągnąć i iść, to usiądź przy Nim.
A jeżeli nawet na to nie masz siły - to połóż na Nim głowę i zaśnij...Odpocznij.
Więcej nic nie musisz.

#16 2008-03-04 06:45:23

luckoradversity
Gość

green napisał(a):

Chyba jest w nas za mało wiary.

#17 2008-03-04 08:50:20

Vaustyna
Gość

Opłatek (z łac. oblatum – "dar ofiarny") - bardzo cienki biały płatek chlebowy, przaśny (czyli niekwaszony i niesolony), wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży, którym dzielą się wszyscy zgromadzeni przy stole wigilijnym, składając sobie życzenia. Jest to taki sam opłatek, jaki jest używany podczas mszy świętej w Kościele katolickim, z tym, że wigilijny opłatek w odróżnieniu od hostii nie jest konsekrowany-według Encyklopedii Katolickiej. Który staje się prawdziwym ciałem Pana.

Ale przypominam, że wątek dotyczy innego tematu! img/smilies/smile

#18 2008-03-04 11:45:21

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

No właśnie img/smilies/smile Słyszałam takie "sformułowanie" z ust kapłana!, które użyła Vaustyna img/smilies/wink Jest poprawne. Green czyżby początki "Inkwizycji" na Barce ...img/smilies/smileimg/smilies/big_smileimg/smilies/lol

Ostatnio edytowany przez scholastyka (2008-03-04 20:09:13)

"Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Nie musimy jednak kopiować wzorów świętych uznanych przez Kościół. Każdy ma swoją własną drogę życia."

#19 2008-03-04 13:48:38

alu.missio
Gość

Popieram Vaustynę... opłatek konsekrowany to jak najbardziej poprawne wyrażenie i staje się Święty dopiero w momencie konsekracji a nie przy wypieku.

Dyskusja zaczęła się ode mnie, ale tylko dlatego, że chciałam podkreślić, iż osoby z zespołem Downa (a jedną taką osobę zobaczyliśmy na filmiku) nie są chore umysłowo, a jedynie opóźnione i w przypadku właściwej rehabilitacji takich osób potrafią czasem "dogonić" ludzi zupełnie zdrowych. Osoby z zespołem Downa potrafią samodzielnie rozumować, a ich mózg nie plata im figli (porównaj z schizofrenią).
Ponadto mam wrażenie, że zazdrościcie takim osobom, że mogą być w zakonie - zachowujecie się podobnie jak wierny syn z przypowieści o Ojcu marnotrawnym... "Dlaczego jemu...? "A ja dlaczego nie...?"
Uważam, że skoro powstają takie zgromadzenia to dostrzega się potrzebę wynikającą czasem może z "czucia Pana Boga" przez te osoby. Proszę więc nie zakładajmy od razu, że takie osoby nie mogą wierzyć i nie wiedzą po co przyjmują sakramenty!

Bo ktoś napisał jak można sprawdzić, czy taki ktoś ma powołanie... Przepraszam bardzo a jak sprawdzić czy powołanie ma ktoś z nas, tutaj obecnych? Do tego potrzebna jest wiara, nadzieja i miłość. Bo potem pojawia się pytanie: "Dlaczego tak jest w tych zakonach?" a nie ma miejsca na wiarę, że to jest potrzebne. Nadziei, że jeszcze być może kiedyś droga zakonna stanie się naszą drogą oraz miłości w staraniu się zrozumieć intencje i zachowania innych osób...

#20 2008-03-04 15:34:11

natalina
Gość

Podpisuje się pod tym co pisze alu.missio. Nie można wszystkich skreślać.  Powturze się za poprzedniczkami że choroba Downa to nie choroba psychiczna. Radziłabym najpierw sobie o tej chorobie poczytać a następnie cokolwiek mówić. Znałam osoby z tą chorobą i wiem ze one nie są chore psychicznie. Mają pewne opuźnienia, ale to nie choroba psychiczna. Nie wolno skreślać takiej osoby.
Tak naprawde to nikt z nas całkowicie tak na 100% nie wie czy ta droga co wybieramy jest właśnie tą, więc to normalne jeśli osoba nie do końca zdrowa ma wątpliwości, a jeśli ich nie ma to Chwała Panu img/smilies/smile

#21 2008-03-04 18:56:53

bepik1
Użytkownik

Przepraszam , temat dotyczył osob chorych, teraz spieramy się na temat komunikantów.
Bardzo proszę abysmy sami się pilnowali aby nie było bałaganu i zamieszania.
dziękuję

Ostatnio edytowany przez bepik1 (2008-03-04 18:57:16)

św. Karol Boromeusz.

#22 2008-03-04 20:02:21

scholastyka
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Spokojnie img/smilies/smile Na niewłaściwe zarzuty można odpowiedzieć, nieprawdaż img/smilies/smile

#23 2016-12-07 12:21:48

Francesca
Użytkownik

temat tutaj czesciej poruszany, gdzies kiedys pisano juz o tej wspolnocie... teraz znalazlam na "deon" artykul w j. polskim img/smilies/wink
http://www.deon.pl/po-godzinach/ludzie- … -boga.html

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#24 2016-12-08 20:29:52

s_Gabriela
Użytkownik
Imieniny: Vigilia Zwiastowania
Urodziny: Świętego Józefa

polecam też film
http://petrus.angel.over-blog.com/2016/ … -aube.html
We wspólnocie żyją również siostry zdrowe, by pomagać słabszym członkom. Jest to piekny przykład komunii, gdzie tworzy się jedno ciało.

"Kochaj i głoś to swoim życiem" Święty Augustyn
Qui coronat te in misericordia (Ps 102, 4)
http://siostry-augustianki.blogspot.fr/

Stopka forum